Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Juu, hurjastelin äsken Juuasta Juankoskelle, sieltä himmailin Kaaville ja sitten hurjastelua takas Juukaan. 180 mittarissa vedin läpi. Kyllä täällä maalla on mukavaa.
Harmittavasti tuli pärnussa kipattua siten et tämän vuoden ajelut oli siinä.
Miten ja mitä kävi?
Joo heittoja aika paljon..Aika huonossa kunnossa tuokin Juuka-Juankoski väli. Ajoin eilen.
Etupyörä alta ja solisluu ja lapaluu paskaksi.
Itte en kyllä huomannut kypärän vaikutusta muualla ku Kemoran 2. Mutkan jarrussa ku vauhtia se 250 ja sama motoparkin takasuoran päässä jarrussa.
Toki on mullakin kypärässä sellanen pieni spoileri.
Enkä kyllä ole pyörääkään kropalla joutunut vänkäämään ku Kemoran 4. mutkan ulostulossa. Tosin eipä vauhtiakaan ole paljoa kun kierrosajat pyörii sen 5 - 6 sekuntia rataennätyksistä. (Motoparkissa vielä enemmän).
Kypärän hankinnassa olen vain kiinnittänyt huomioo siihen että se on oikeasti tiukka eikä paina otsaa. Tällä hetkellä HJC RPHA 11.
Harmittavasti tuli pärnussa kipattua siten et tämän vuoden ajelut oli siinä.
Auts. Mikä tähän johti ? Oliko paljon vauhtia?
Tänään tuli OZ:ssa käytettyä PP3:n koko alaa
Varmasti monta tekijää yksi niistä oli väärä arvio edellä menevän ajivauhdista tai oikeastaan sen puutteesta jarruun mentäessä ja se näkyi olevan muillakin. Mulla oli huonompaa tuuria.
Juuri tuli mopo ja tavarat tallille Viron reissulta ja en ole kerennyt lataamaan dataa (jos edes toimii enää) pyörästä niin tarkkaa vauhtia vaikea sanoa. Veikkaan 80-150 väliin.
Täytyy hoitaa ukko eka kuntoon niin talvella on aikaa ihmetellä.
Tänään tuli OZ:ssa käytettyä PP3:n koko alaa![]()
Villi veikkaus Pilot Power 3.Gopro tuli kypärään asennettua pari kertaa aikoinaan silloin kyllä huomasi että painoi päätä vauhdissa.
Aamu-yöllä joskus kahden maissa kun tuli kokeiltua kuinka toi k3 gixxeri kulki kutosella kunnes alkoi etupää nousemaan, nestereppu toimi tavallaan laskuvarjona
PP3?
Piti olla tämä vuosi ilman kaksipyöräistä, toisin kävi.
2019 Monkey 125, päivän alussa matkamittari sanoi 0, nyt 187km. Tuli muinoin aloitettua kaksipyöräisten parissa -72 jäykkäperäisellä metallihohto punaisella mankilla, voisi sanoa ympyrän sulkeutuneen.
![]()
![]()
Mukavin MP tähän saakka mitä ollut tallissa, jopa entinen 600 Hornet jää kakkoseksi. Tuo mankin satula on mestariteos.Millainen uusi monkey on ajella? Oletko käynyt lainkaan pikatiellä? Muistelen että jossain luki että huiput noin 90km/h?
Mjaha, jo on moottoripyörällä kolaroitu.
"– Moottoripyörä oli jytkässyt vasemmalla kaistalla henkilöauton perään. Siinä aloitettiin elvytys paikan päällä. "
"-Kuoli ennen sairaalaan toimittamista."
(itse ihmettelen miksi sairaalaan viedään, kun eihän sairaaloissa nykyisin osata enää edes avohaavojakaan hoitaa. Saatikka liikenne onnettomuuden aiheuttajia/loukkaantuneita.)
Tiet, kadut ja bussipysäkit ja asfaltin reunukset ovat vielä täynnä pöllyävää hiekkaa, sekä ajo skilssit voi olla talven jälkeen monella ruosteessa.
Piti olla tämä vuosi ilman kaksipyöräistä, toisin kävi.
2019 Monkey 125, päivän alussa matkamittari sanoi 0, nyt 187km. Tuli muinoin aloitettua kaksipyöräisten parissa -72 jäykkäperäisellä metallihohto punaisella mankilla, voisi sanoa ympyrän sulkeutuneen.
![]()
![]()
Tänä kesänä on ollut enemmän intoa ajella kuin pariin viime vuoteen. Ei malta töissä istuessa odottaa, että pääse taas ajamaan. Haaveissa alkaa olla joku matkapyörä, esim. Tracer 900 tai muu vastaava kevyehkö pyörä. GoldWing ja muut jättipyörät ei vielä houkuttele, mutta ei sitä tiedä jatkossaNykyinen MT-09 on kyllä muuten mahtava pyörä, mutta pidemmillä matkoilla ja varsinkin huonolla säällä kaipaisin enemmän mukavuutta.
![]()
Tällä viikolla asentelen sportscreenin omaan äspeeseen, moottoritievauhdit on pidemmän päälle hieman epämieluisia. Kypärän vaihdoin jo aerodynaamisempaan ja se auttoi huomattavasti
Harkinnassa ollut myös comfort seat, mutta internetsi kertoo että niitä ois parempiakin kuin OEM![]()
Miten pahasti ottaa tuulta +120kmh vauhdeissa?Tänä kesänä on ollut enemmän intoa ajella kuin pariin viime vuoteen. Ei malta töissä istuessa odottaa, että pääse taas ajamaan. Haaveissa alkaa olla joku matkapyörä, esim. Tracer 900 tai muu vastaava kevyehkö pyörä. GoldWing ja muut jättipyörät ei vielä houkuttele, mutta ei sitä tiedä jatkossaNykyinen MT-09 on kyllä muuten mahtava pyörä, mutta pidemmillä matkoilla ja varsinkin huonolla säällä kaipaisin enemmän mukavuutta.
![]()
Minulla on OEM comfort seat, ja se oli minulle todella suuri parannus vakioon verrattuna. Vakiolla alkoi puolen tunnin ajon jälkeen takapuolta särkemään. Laitatko Yamahan oman sportscreenin? Olen miettinyt sen hankintaa. Kerrohan kokemuksia kun on paikallaan. En ole uskaltanut vielä screeniä ostaa, kun edellisessä pyörässä kaikki kokeilemani screenit aiheuttivat hirvittävää melua ja buffetingia.
Tuossa omassa nakussa huomaa selvän eron jo sillä että laittaa tankkilaukun paikalleen, hävittää jostain syystä motari tuulet lähes täysin. Tullut nyt 10vuoden aikana käytettyä ehkä 5 kertaa yhteensäNo niinhän se kyllä on, mutta on noissa erojakin mukavuuden suhteen
Se musta/harmaa fluo keltaisilla vanteilla on kyllä porno![]()
Piti olla tämä vuosi ilman kaksipyöräistä, toisin kävi.
2019 Monkey 125, päivän alussa matkamittari sanoi 0, nyt 187km.
?Tuohan on 2018 malli ja 2019 malli näyttää tältä! Koskahan mahtaa tämän vuoden mallia olla saatavissa suomesta?
Miten pahasti ottaa tuulta +120kmh vauhdeissa?
Pistiin omaan pappamopoon flyscreenin joka yllättävän paljon poistaa tuulta vartalon alueelta. Jaksoin ajella tunnin motaria eilen. Lähinnä jalat väsyy kun tuuli työntää polvia irti tankista.Kaikki siinä osuu suoraan vartaloon ja päähän, joten kyllähän siinä saa kunnolla ohjaustangossa roikkua kiinniToisaalta se on "puhdasta" tuulta eli ei juurikaan heiluttele kypärää eikä röpellä. En silti haluais motarilla pidempää pätkää ajaa.
Guzzilla kun on liikenteessä niin aika monesti saa juttuseuraa kun pysähtyy.Kakkos stone on. Kiva kaupunkimopo ja kaunis. Mummot ottavat kuvia kun pistää parkkiin.![]()
Jaahas, täytyy laittaa toi Piranha tilaukseen!Dart flyscreeniltä löytyy. Tilasin omani sieltä. Tuo mun on Marlin, pienempiäkin on ja niitä myös täysin mustana. Täydentävät kyllä hyvin retropyörän keulaa.
Triumph Bonneville / T100 Classic Windshield