- Liittynyt
- 25.11.2016
- Viestejä
- 2 573
Entisellä kämpillä oli kesät lasit auki. Milläs sen auringonpaahtaman betonin saat jäähtymään kun se kerran niin helppoa on?Ne parvekkeen lasit saa tietääkseni myös auki? Ihmeen vaikeaa pitää kaikesta taas tehdä.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Entisellä kämpillä oli kesät lasit auki. Milläs sen auringonpaahtaman betonin saat jäähtymään kun se kerran niin helppoa on?Ne parvekkeen lasit saa tietääkseni myös auki? Ihmeen vaikeaa pitää kaikesta taas tehdä.
Öö No se on parveke. Poista se tai sammuta aurinko.Entisellä kämpillä oli kesät lasit auki. Milläs sen auringonpaahtaman betonin saat jäähtymään kun se kerran niin helppoa on?
Tuli hommattua Motonetin BTU9000. Ääntähän tästä kyllä löytyy (kompurasta sehkä puhaltimesta). Tehot silti tuntuu nihkeeltä ilmoitettuun (2.6kW jäähdytys).
Työnsin huvikseni pistotulpan kwh-mittarin väliin, ja sähköä kuluttaa noin 685W. (ilmeisesti myös on/off kompura, ei invertteri)
Energia kyltissä imoitettu jäähdytysteho 2.6kW, ja EER 2.6. Sähkönkulutus 4.5A / 1000W.
Odotukset ei tälläiseltä halvimman pään laitteela kovin kummoiset ollutkaan, mutta nyt mietityttää, että antaako oikeasti 2.6kW jäähdytystehon, jos sähkönkulutus on 685W?
Kun kerta 1000W sähkön kulutuksella kylmäkerroin on 2.6(?) eli 2,6kW jäähdytysteho, eikö jäähdytysteho 685 watin sähkön kulutuksella ole paljon alhaisempi, eli luokkaa 1.8kW?
Onko tuossa jotain huijauksen makua, vai ajattelenko nyt väärin?
"kattaa pinta-alat aina 35 neliöön saakka, joten se sopii täydellisesti huoneiden pikaiseen viilentämiseen kodissa tai pienissä toimistoissa. "
"Ilmastointilaite on käytössä erittäin hiljainen ja sen toiminnan huomaa vain erittäin mukavasta huonelämpötilasta."
 .
.Motonetin vehkeen sähkönkulutus, jos puhallin vie 100 wattia niin jäähdytykselle jää 560-580 wattia eli jäähdytysteho 1,5 kW eli puhutaan 5000 btu jäähdystehosta eikä spekseissä olevista 2,6 kW tai 9000 btu. Sen takia olisi mukava tietää minkä verran muun merkkiset pingviinit sähköä vievät eli onko kiinalaiset kusettanneet motonettia vai onko tuo yleinen toimintapa alalla.
Motonetin vehkeen sähkönkulutus, jos puhallin vie 100 wattia niin jäähdytykselle jää 560-580 wattia eli jäähdytysteho 1,5 kW eli puhutaan 5000 btu jäähdystehosta eikä spekseissä olevista 2,6 kW tai 9000 btu. Sen takia olisi mukava tietää minkä verran muun merkkiset pingviinit sähköä vievät eli onko kiinalaiset kusettanneet motonettia vai onko tuo yleinen toimintapa alalla.

En tiedä sopiiko tämä tähän kylmennystreadiin vai ilmanvaihto&ilp topicciin, mutta kokeillaan.
Olisi pieni ongelma kämpän ilmanvaihdon ja oman ilmastointilaitteen kanssa, mulla on 2-putkinen Matsui MPA12KH jota olen luukuttanut jo tässä kuukauden ongelmitta, viime vuonna 3kk. 2x125mm poisto ja 2x125mm korvausilma.
Nyt kuitenkin huomasin että poistokanavat puhaltavat kämppään (kananmunapaskan tuoksut vessassa), ehdinkin jo haukkua vuokranantajan korjaamaan sitä, mutta huippari imee eli ongelmaa ei ole, kai.
Tein koneelle täyshuollon, pölyt pois kennosta, kondenssivedet pois (normaalisti menee poistoilman mukana, mutta oli sitä kertynyt) jne. Päivitin samalla korvausilmaputket 2x150mm ja teippasin lisäilmareiät josta laite voisi imeä putkien ohi (liite), mutta edelleen sama ongelma. Putki on myös teipillä tiivistetty laitteeseen kiinni.
Ranetuskorjauksena raotin sisempää ikkunaani jossa ulompi falskaa hieman, niin paine-ero tasaantuu, mutta siten raitisilma ei tule suodattimen kautta.
Onko esim. muiden asuntojen ilmastointilaitteiden takia huipparin asuntooni vaikuttava teho vähentynyt, ja jopa minun 2-putkinen saa aikaan tarpeeksi ison alipaineen niin että poistoilmakanavat puhaltavat asuntooni? Kannattaako edes vaivata päätä vai ruuvaanko luukut kesäksi kiinni, vai pidänkö ikkunaa raolla? En nyt tiedä mikä on kokonaisvaltaisesti paras ratkaisu asiaan.

Paskanhaju tulee vessassa oleva poistoputkesta, se on tyyliin homeessa kun vetänyt kosteutta, pölyä ja paskaa useita vuosia, ja sitten puhaltaakin kämppään. Keittiön ja liesituulettimen putkessa samanlainen haju. Liesituuletinta ei "käytetä", siellä on samanlainen poistoputki, always-on.Jotain vikaahan siellä korvausilmapuolella on. Tuleehan se paskanhaju sinne liesituuletinta käyttäessäkin. Ei kaksiputkisen pitäisi mitään alipainetta kehittää.
Sisäänmuuttaessa kaikki oli ruuvattu niin auki kuin mahdollista, totesin heti että ei näin, ja ruuvasin niitä maltillisemmaksi. Varmaan samalla tavalla sählätty joka asunnossa, koska isompi=parempi jne. Mahdollisesti uusi asukas jossain tehnyt saman toimenpiteen, ja nyt saan kärsiäEi olis ensimmäinen kerta kun IV olis tasapainotettu huonosti ja noita ongelmia tulis vastaan.
 .
.
Tee se itse ilmastointi: Hanasta vettä auton syylärin läpi jossa flekti puhaltamassa.
Kuka fiksu laskee kustannukset?
Ja ei, en suunnittele omaan kämppään.
Se ulkoyksikkö on vähän ongelma. Parvekkeen ovi olisi melkeinpä ainoa vaihtoehto. Parvekkeella tulee säännöllisesti käytyä, joten se tuntuisi vähän hankalalta. Onko noissa kuinka pitkä putki ulko- ja sisäyksikön välillä? Makkarin ikkunasta teoriassa voisi saada parvekkeelle viritettyä, mutta ei varmaan anna pituus periksi.
Tee se itse ilmastointi: Hanasta vettä auton syylärin läpi jossa flekti puhaltamassa.
Kuka fiksu laskee kustannukset?
Ja ei, en suunnittele omaan kämppään.

Tuollaisia nyt on ollut myynnissä iät ja ajat, esim: Vesilauhdutteinen Polaria ilmastointilaite hankaliin kohteisiinTätä käytetään paljon kaupallisissa kiinteistöissä missä esim serveritiloja, jos ilmastointilaitteet hajoaa niin vaihtuu jäähdytys automaattisesti käyttövedellä toimivaksi eli ei nyt ihan hullu idea
Ne parvekkeen lasit saa tietääkseni myös auki? Ihmeen vaikeaa pitää kaikesta taas tehdä.
Juu toki ne kannattaa sulkea kun näyttää sateiselta mutta pienempi vaiva se on kuin ruveta jotain kalvoja virittelee
Onko kokemusta saako tuollaiset kalvot miten hyvin/huonosti pois? Jotain kauhukertomuksia lukenut kun niitä on partaterällä raaputeltu pieninä palasina pois ja pesty liimajäämiä sen jälkeen liuottimilla. Kalvot tuli kyllä jo ostettua (M+:n halpakalvot), mutta asennus jäi edellisen vuoksi hieman vaiheeseen. Josko tästä tulee piakkoin muutettua, niin ei ihan hirveästi viitsisi nähdä vaivaa. Mielummin huudattaa ilmastointilaitetta hieman enemmän.
Terveisiä Jenkkilästä! Hotellin pitäjä kävi päivemmällä laittamassa pikkuruisen ilmastointikoneen ikkunaan kun alkoi olemaan aika kuuma jo. Hyvinkin kätevä peli. Ei ole koolla pilattu ja toimii. Tarvii saada näitä suomeen, kyllä yhden huoneen saa viilennettyä tollasella.
Unico Inverter 12HP kotiutui tänään, juuri sopivasti helteiden alkuun. Asennus tosin venyy viikonlopulle, sitten pitäisi jäähtyä.
Unico on nyt muutaman viikon ollut käytössä. Hyvinhän tuo viileää puhaltaa ja ennen kaikkea sisäilma pysyy kuivana. Näillä keleillä kone on ollut ajastettuna päällä päiväsaikaan, yöllä onkin voinut pitää luukut kiinni pitäen melun ja kosteuden ulkona. Kovemmilla helteillä koneen varmaan pitää käydä ympäri vuorokauden.
Metelihän tässä on suunnilleen samaa tasoa tai hiukan vähemmän kuin hyvässä pingviinissä.
Taloyhtiö ei pidä parvekkeelle sijoitetuista laitteista melupelon ja lauhdevesien takia. Tuossa jää meteli ja lämmitysajan lauhdevedet sisään.En äkkiseltään löytänyt aiemmista viesteistä, joten pakko kysäistä, että miten päädyit juuri tähän laitteeseen ? Jouduit kuitenkin tekemään läpiviennin parvekkeelle, niin eikö samalla vaivalla olisi asentunut ilmalämpöpumppukin ?
Taloyhtiö ei pidä parvekkeelle sijoitetuista laitteista melupelon ja lauhdevesien takia. Tuossa jää meteli ja lämmitysajan lauhdevedet sisään.
Paikallisessa supermarketissa oli läjäpäin myynnissä noita ikkunaan laitettava ilmastointipömpeleitä. Eikä ollu kalliitakaan...

Juu, äsken otin kuvan kun kävin täkäläisessä kaupassa.Suomessa vaan taitaa olla laittomia tjs. eikä noita ikkunoihin edes kiinni saada?
Edit. Jenkeistä tuo siu kuva ilmeisesti?
Suomessa vaan taitaa olla laittomia tjs. eikä noita ikkunoihin edes kiinni saada?
Edit. Jenkeistä tuo siu kuva ilmeisesti?
Tuli vastaan tee-se-itse miehen kehittelemä hieman erillainen viilennyslaite:
Jaa vähän epäilen että tullaan. Sillä nuo jäähdytysaineet mitä käytetään kompuralla toimivissa on vain niin paljon parempia kuin vesi. Hyötysuhde on tietysti tärkeä asia, mutta jäähdytysteho kokoon nähden on se tärkein.No tuohan nyt oli vain itse tehty ja pöydälle kasattu demo uudesta teknologiasta. Tulevaisuudessa tullaan kyllä näkemään näitä liquid desiccant järjestelmiä enemmän.
Ilmastointi kuitenkin niin suuri osa maailman sähkönkulutuksesta että se hyötysuhde etu tekee tuosta erittäin mielenkiintoisen.
Mutta meille nyt ei niin relevantti ihan vielä.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.
