- Liittynyt
- 26.06.2020
- Viestejä
- 1 323
Pleikkarille tulleen 1440p tuen takia uusi näyttö hakusessa. Mielellään jostain missä koroton/kuluton osamaksu. 32" esim. Mitä laitetaan?
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Lg c2 42" on aika hyvä 770€.Pleikkarille tulleen 1440p tuen takia uusi näyttö hakusessa. Mielellään jostain missä koroton/kuluton osamaksu. 32" esim. Mitä laitetaan?
Turhan iso, pitää mahtua pojan pöydälleLg c2 42" on aika hyvä 770€.
Turhan iso, pitää mahtua pojan pöydälle
Edit missä?
Ois hyvä olla kyllä halvempi ja natiivilla 1440p paneelilla[404] Tuote on poistunut valikoimasta
www.verkkokauppa.com
Oliko koolle, budjetille tai resoluutiolle rajoitteita tai toiveita?R5 5600x
RX 5700xt
16gb rddr4 3200mhz
Ei kellotuksia.
Elikkäs mitäs näyttöä ehdottelette? Pelaan paljon shoottereita, lempparit on bf1 ja apex legends. Pelaan apexia suht kilpailullisessa mielessä joten haluisin näytön olevan kilpailulliseen pelaamisen sopiva! Tällä hetkellä benq xl2411p 144hz alla.
Onko jengillä muuten kokemusta näyttöjen taustojen valaisusta? Katselin, että philipsiltä oli uutta led-lakua tullut: Philips Hue Play Gradient PC Lightstrip 32-34" | Edullinen
Vähän pieni olis 42" OLEDille, mutta voishan tota kokeilla... ilmeisesti valot saa myös Corsairin iCuen kautta toimimaan, eli jos se on ajossa, niin ei tarvisi asentaa enää lisää softia taustalle pyörimään.
Oliko koolle, budjetille tai resoluutiolle rajoitteita tai toiveita?
Joku 2560x1440 240Hz voisi olla käyttötarkoitukseen varsin passeli, esim. tämä on nyt tarjouksessa:
![]()
Acer 27" Nitro XZ273UX, kaareva 240Hz QHD-pelimonitori, musta (Tarjous! Norm. 579,00€) - 399,00€
Acer Nitro XZ273UX on 27 tuuman WQHD-näyttö, joka sopii pelaamiseen. Tämä pelinäyttö tuottaa sulavan pelikokemuksen 0,5 ms vasteajwww.jimms.fi
R5 5600x
RX 5700xt
16gb rddr4 3200mhz
Ei kellotuksia.
Elikkäs mitäs näyttöä ehdottelette? Pelaan paljon shoottereita, lempparit on bf1 ja apex legends. Pelaan apexia suht kilpailullisessa mielessä joten haluisin näytön olevan kilpailulliseen pelaamisen sopiva! Tällä hetkellä benq xl2411p 144hz alla.
Jos 27" niin tämä saanu aika hyvät arviot (rtings.com / hardware unboxed):
![]()
Gigabyte 27" M27Q-X, 240Hz WQHD-pelimonitori, musta - 549,00€
Maailman ensimmäinen KVM-pelimonitori! Tekniset tiedot : Paneelin koko : 27" SS IPS Paneelin taustavalaisun tyyppi : Edge Näytön pinnoite : Non-gwww.jimms.fi
Pienempi niin:
![]()
Asus 24,5" TUF Gaming VG259QM, 280Hz (OC) Full HD -pelimonitori, musta - 379,00€
Tekniset tiedot : Näyttö Paneelin koko: Wide Screen 24,5" (62,23cm) 16:9 Värikylläisyys: 72% NTSC Paneelityyppi: IPS Resoluutio: 1920 x 1080www.jimms.fi
Koetetaas täällä kysellä tutulle/sukulaiselle näyttösetuppia:
Menee eläkeläiselle, joka harrastaa myös valokuvausta kevyesti. Tällä hetkellä 1x 24" Full HD ja siihen haluaa parannusta.
- Näytöillä ei pelata
- Kaksi samanlaista
- IPS
- 2560 x 1440 tai tarkempi
- 27" olisi optimikoko
- Mahdollisimman halpa
- Ei PWM
- Ei kaareva
- Olisi kiva, jos surureunat olisivat pienet, kun käytetään vierekkäin
- (tykkää asioida Verkkokauppa.com:issa ja voi hakea sieltä)
- (Kaiuttimet)
- (VESA-mahdollisuus)
Tiedetään, että olisi pitänyt ostaa aiemmin, mutta nämä asiat vaan töksäytettiin ja vähän oli itsekin hukassa, mitä haluaa.
Pelinäyttö käy tarjouksesta, mutta mitään pelejä ei pelata. Menee hukkaan hertsit, mutta jos hinta on sopiva, niin kyllä sitä norminäyttönäkin käyttää.
Ei tiedä tarvitsevansa kaiuttimia ja VESA-jalkaa, mutta nämä kyllä voivat olla tarpeen. Vaikka ei tässä vaiheessa sitä itse tajua.
Tartteeko olla kahta näyttöä? Juuri oli hyissä tarjouksissa WQHD: HP X34 34" pelinäyttö - Gigantti verkkokauppa
Halvoissa näytöissä väritarkkuudella ei ole sitten juhlimista, joka saattaa vaikuttaa tuohon valokuvausharrastukseen.

Olisi.Olisko Dell S2721 järkevä näyttö pelikäyttöön?
![]()
Dell 27" S2721DGFA, QHD, IPS - gaming monitor
Buy Dell 27" S2721DGFA, QHD, IPS - gaming monitor at multitronic.fi, as well as find price, description and specifications online.www.multitronic.fi
Olisi.

Tuon voisi kyllä pistää ostoslistalle. Musta perjantai kuitenkin lähestyy eikä tässä ole kauhean kova hätä, joten onkohan odotettavissa että silloin on tulossa hyviä näyttötarjouksia?![]()
Perinteisesti on, eli itse odottelisin sitä jos ei ole pakollinen tarve juuri nyt hankkia uutta näyttöä. Tekisin listan valmiiksi hyvistä näytöistä ja katselisin esim. Saksan Amazonin ja suomen tarjouksia. Itse esim. "juuri äskettäin" 2018 mustan perjantain aikana hankin oman Acer XF270HUA näyttöni 374€ hintaan kun Suomessa hinta oli aika hyvin 430€ - 630€ välillä tuon näytön myyntikaaren ajan.
Uusi näyttö hakusessa, katseluetäisyys ~2m ja asennus seinätelineeseen. Tällä hetkellä Samsungin kaareva 43" 4K@60Hz telkkari, ja tuolla katseluetäisyydellä ei ainakaan alle 42" kannata mennä. Pääasiallinen käyttö elokuvat, pelaaminen ja etätyöruutu.
Toivelistalla hdmi2.1, 4K@min.120Hz ja hyvä kuva joka riittää kunnolliseen HDR-toistoon (pelit), hintaluokka alle tonnin. Onko tuossa 40"+ kokoluokassa juuri muita edes etäisesti harkittavia vaihtoehtoja kuin LG C1&C2 tai Gigabyten Aorus FV43U? Vahvistinta ei tekisi mieli päivittää, Sonyn STR-DN1080, joten joko kuvan ja äänen jako kahtia näytönohjaimelta lähtien, tai sitten ääni ruudun läpi vahvistimelle (Sonyn ohjekirja väittää vahvistimen olevan earc-yhteensopiva).
riippuu minkä kokoista näyttöö haet, myös käytetty resoluutio olisi hyvä tietää? onko väliä onko näyttö kaareva vai suora? onko hakusessa tietty virkistystaajuus, 144hz, 240hz vai joku muu?Mikähän olisi paras näyttö hinta laatusuhteeltaan 6900xt:le kaveriksi, vanha näyttö alkaa jo juonittelemaan, budjetti n.450 €
Tämä varmaan käy näillä vaatimuksilla.27 tuuman ja parempi kuin hd, ei väliä onko kaareva vai suora
Olisko Dell S2721 järkevä näyttö pelikäyttöön?
![]()
Dell 27" S2721DGFA, QHD, IPS - gaming monitor
Buy Dell 27" S2721DGFA, QHD, IPS - gaming monitor at multitronic.fi, as well as find price, description and specifications online.www.multitronic.fi

Ei ole helppoa löytää 1440p-näyttöä, jossa myös kuvanlaatu (ips, värintoisto, kontrasti) on hyvä. Tässä pari vaihtoehtoa, jotka on tullut verkkoa kahlaamalla vastaan - todennäköisesti päädyn jompaan kumpaa näistä:
![]()
889,00 € | Corsair XENEON 32QHD165 81,3 cm (32") 2560 x 1440 piksel...
Näytöt / Corsair XENEON 32QHD165, 81,3 cm (32"), 2560 x 1440 pikseliä, Quad HD, 1 ms, Mustadatatronic.fi
Mitäs mieltä, löytyykö keltään kotoa?
Tän hinta on näemmä laskenut reilu 60e siitä kun katsoin viimeksi, oliskohan nyt hyvä hetki pistää tilaukseen, vai onko mustassa perjantaissa odotettavissa jotain megatarjouksia?![]()
Jos kiire ei ole, niin voihan sitä katsoa BF-tarjoukset. Toisaalta aika samanlaisiahan nuo IPS-pelinäytöt on spekseiltään tuossa budjettiluokassa, joten tuskin BF-tarjoukseen uiskentelee mitään merkittävästi parempaa. Sen verran samantasoisia on nuo IPS-paneelit LG:llä, Au Optronicsilla ja Innoluxilla nykyisin, ja valmistajat tuo pöytään lähinnä ulkokuoren, jalustan ja firmwaren. Kyseisessä Dellissä näyttäisi olevan LG:n nano IPS -paneeli.
Päättämisen vaikeus. Kumpi lienee parempi ultrawide 1440p vaiko 27/32" 4k?.
Uusi näyttö pitäis ostaa kun nykyinen samsungin kaareva 1440p 144hz näyttö vetelee viimeisiään. Näyttiksenä 6800xt. Kaareva näyttö sen olla pitäis kuitenkin. Ja lähinnä pelikäyttöön. Ei mitään kilpailullista pelaamista. Nopea tempoisin peli lienee fortnite jota pelailen höntsä mielellä. Muuten pelaaminen on enemmän roolipelejä joissa maisemien katselu on iso osa. Oisiko antaa vinkkejä?
Ultrawidellä näet laajemmalti maisemia. Suosittelen kokeilemaan.Päättämisen vaikeus. Kumpi lienee parempi ultrawide 1440p vaiko 27/32" 4k?.
Uusi näyttö pitäis ostaa kun nykyinen samsungin kaareva 1440p 144hz näyttö vetelee viimeisiään. Näyttiksenä 6800xt. Kaareva näyttö sen olla pitäis kuitenkin. Ja lähinnä pelikäyttöön. Ei mitään kilpailullista pelaamista. Nopea tempoisin peli lienee fortnite jota pelailen höntsä mielellä. Muuten pelaaminen on enemmän roolipelejä joissa maisemien katselu on iso osa. Oisiko antaa vinkkejä?
On.onko esim. Fortnitessä ollenkaan ultrawide-tilaa?
Kyseinen MSI oli käytössä noin 4kk, kunnes myin ja siirryin pääosin telkkarilla pelaamiseen, hyvä kuvanlaatu IPS-näytöksi, pikselien vasteajat taitaa olla about parasta mitä LCD-pelimarkkinalta löytyy, hyvä jalusta säätöineen, ja MSI:n oma softa on kätevä kun ei tarvi näytön joystickkiin koskea vaan kaikki profiilin luomiset yms. hoituu softalla. Kontrasti on se isoin heikkous kaikissa IPS-paneeleissa, tummat sävyt ei ole tarkkoja eikä mustaa tai tumman harmaata ole, vaan ne näkyy sinertävänä.
Jos tuo ei ole ongelma, kuten se ei pelikäytössä mun mielestä juurikaan ole, niin antaa mennä vaan jos hyvä diili löytyy. Molemmat linkkaamasi näytöt RTINGS-testien perusteella erinomaisia pelinäyttöjä. Hieman kalliilta tuo Corsair näyttää tuolla hinnalla, tuosta ei ole pitkä matka OLED-näyttöihin / pieniin telkkareihin, ootko OLED:eja miettinyt?
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.