Tuo saattaa olla syynä miksi niin moni nuori tuntuu tuijottavan sitä kännykkää ja katsoo siitä elokuvat, videot jne. Itse kuitenkin mieluummin istun hieman kauempana ja katselen saman materiaalin TV:stä. JOPA huonommalla resoluutiolla mutta isommalla näytöllä (esim. "vain" 1080p BR) kuin mihin noiden kännyköiden koko & resoluutio riittää (ja esim. 8k youtube video tms. mitä katsovatkaan).
Youtube nyt onkin noissa resoluutioissa hauska, että pakkaavat niin rajusti sen kuvan että käytännössä 4K resoluutio vastaa hyvää FullHD kuvaa. Nähdäkseni kyse on siitä, että tarkempaa kuvaa voi downscalella laittaa eri kokoisille laitteille menettämättä mitään.
Toisin sanoen, 4K näytöllä jos oikeasti haluaa kaiken irti resoluutiosta, saisi se Youtube video olla 8K laatuista.
Kameroissa taas tilanne se, että näissäkin saisi pikselimäärä olla tuplat X ja Y suunnassa johtuen siitä, että siellä on pikseleistä matriisi mistä se kuva muodostetaan. 2x2 pikselin alue on tyyliin 2 vihreätä, punainen ja sininen, joten 4K kamerassa informaation määrä on helposti hieman vajaa mitä 4K resoluutio on. Kuluttajatason 4K kamera ja Youtube 4K videolla on oikeasti ennemminkin FullHD, ja niitä voi FullHD ruudulla katsoa ilman, että harmittaisi.