Onko verkkokaupassa myytävä Keychronin Q1 runko versiota 1 vai 2? Keychron Q1 QMK Barebone Knob -näppäimistön runko, musta – Verkkokauppa.com Mistäs näitä kannattaa tilata sitten, suoraan valmistajalta vai jälleenmyyjiltä?
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Onko verkkokaupassa myytävä Keychronin Q1 runko versiota 1 vai 2? Keychron Q1 QMK Barebone Knob -näppäimistön runko, musta – Verkkokauppa.com Mistäs näitä kannattaa tilata sitten, suoraan valmistajalta vai jälleenmyyjiltä?
Mistäs tilaisitte Krytox 205g0 ja voiteluvehkeet?
Mistäs tilaisitte Krytox 205g0 ja voiteluvehkeet?
Oma ääni myös Keygemille.KEYGEM - Mechanical Keyboard Store taisin tilata kaikki rasvat ja pensselit
Tänään lähti taas Keychron Q3:seen muutama satanen...
WS Quartz -kytkimet, Aqua King V3 58g -kytkimet ja testiin 5kpl WS Morandeja.. Ja näppäinhatuiksi KAT Explosive.
Jommat kummat kytkimistä varmaan joutaa myyntiin kun tulevat. Riippuen kummat tähän näppäimistöön päätyy.
Osaatko tarkemmin kuvailla mitä tarkoitat vetelällä stemillä?morandit kuulosti ja tuntui muuten hyvältä mutta stemmi vähän liian vetelä.
Osaatko tarkemmin kuvailla mitä tarkoitat vetelällä stemillä?
Miettiny itte Morandien testaamista myös mutta vähän mietityttäny että onkohan liian kevyet jouset omaan makuun.
Ja on kyllä pirteet näppäinhatut!
Long pole kytkimissä voi olla helpommin huomattavissa, mutta ei oletuksena tarkoita että jos long pole, niin on stem wobblea.Eli wobblea todella paljon. Näppäin keinuu joka suuntaan vähän liikaa omaan makuun. Parissa kokeilemassani Tecsee kytkimessä ollut kanssa samaa. Muuten Morandi vaikutti kyllä kivalta. En tiedä onko sitten kaikissa long pole -kytkimissä vähän enemmän tuota wobblea? Kivan napakka ääni kyllä oli.
Neopolitan Ice Cream -kytkimiä ei taida saada oikein mistään? Ainakaan EU-alueelta jos muualtakaan.
Täältä löytyy: Neapolitan Ice Cream Switches (10 pack) | mykeyboard.eu
Noilla on ilmeisesti aina vaan suht kovat postimaksut.
Ei taida olla. Saan kyllä lisättyä koriin kytkimiä, mutta mistään ei pääse ostamaan. Ostonappi on täysin tyhjä. Haluaisiko joku kokeilla tekeekö saman?
Kirjaudu sisään ensin, niin pääsee ostamaan.Ei taida olla. Saan kyllä lisättyä koriin kytkimiä, mutta mistään ei pääse ostamaan. Ostonappi on täysin tyhjä. Haluaisiko joku kokeilla tekeekö saman?
Joo ei oo valitettavasti QMK firmistä näihin 2.4GHz lautoihin ja tuo QK-config on hyvin rajoittunut muutenki. Joten valitettavasti suoraan näppiksen omilla työkaluilla ei varmaan mitään ratkaisua ellet sitten luovo jostain toisesta fyysisestä painikkeesta, kuten esim. Alt Gr:stä.QK75:een muuten erittäin tyytyväinen, mutta huomaan, että oikean puoleinen ctrl on mulle must-have -nappi. Esim sanojen hyppiminen ctrl + nuoli oikea/vasen, tai tabit selaimessa ctrl + pg up/dwn.
En keksinyt miten qk configissa saisin kytkettyä ctrl + nuoli toiminnon suoraan fn + nuoli, joten tein sitten macron, jonka laitoin layer 1:een nuolinappiin ja vastaavat molemiin suuntiin sekä pg up/down. Ehkä minuutin olin tyytyväinen, kunnes koitin maalata tekstiä käyttäen ctrl + vasen nuoli, niin pitää useampia sanoja maalatessa päästää shift välissä ylös ja painaa uudelleen eikä voi vain fn + shift pohjassa nakuttaa nuolta. Tämä ei tietenkään ole toivottu tilanne...
Toki jos laittaisin, että fn + shift aktivoi layer 2:n ja siellä vasen nuoli olisi makro "ctrl + shift + vasen nuoli", niin sillä tuo kai hoituisi. Vielä en keksinyt, mikä oma toimintamalli tuon seurauksena mätänisi.
Onko vinkkejä, että saisiko tuon makron hoidettua muuten kuin lisä-makrolla, tai miten qk configilla saisi ilman makroja tuohon nuolinappiin ctrl + nuoli? Tämä langaton trimode pcb ei mielestäni ollut qmk yhteensopiva.
Mykb.eu:lla ollut kyllä aina tuo kiva että DHL Express tuo nopeasti kamaa, jopa jenkeistä kun Mode käyttää tätä palvelua myös meille Suomeen päin. Tietenki se hinta on about tuplat mitä perus toimitusmaksut muualla, mutta onpahan ainakin vikkelä.Mykeyboard.eu tosiaan laskuttaa postituksista aika paljon, mutta näyttää kytkimet olevan saapumassa jo tänään, vaikka vasta eilen tilasin. Ainakin saa vastinetta rahalle.
Tää nykynen QPAD MK50 alkaa olee jo elämää nähny vähän ja mietin jos uuutta ostelis tilalle.
Max 100€ hintaluokkaa, kaikki näppäimet oltava ja ylimääräsille ei tarvetta. Mielellään sinisillä kytkimillä.
Ideoita? Todella surkeesti tuntuu olevan tarjontaa tämmöselle "tavalliselle" näppikselle ilman mitään turhia valoja tai nappeja, tai mitään "mini" versioita tms.
En nyt sitten tietenkään suosittele tällaista kenellekään. Siihen, että näppis on hyvä, tottuu kyllä ja siitä tulee arkea, lähinnä asian muistaa kun tulee töihin ja pöydällä odottaa tämä ennen kelpoiselta tuntunut Lenovon kalvokytkinvehje.
Kerroppa sitten omat fiilikset näistä hatuista. Joskus meinasin näitä ittekkin tilata, mutta tiedän että jos jotkut ylimääräiset kytkimet kaapista löytyy niin pitää löytää jotain uutta myös mihin rakentaa ne. Tästä syystä jäi alunperin hankkimatta, kun houkutuksia muutenkin tarpeeksi![]()
Hitusen yli budjetin olis laadukas Varmilo alennuksista. Huonono puolena, että se on Mac -versio, eli hatuissa on etusijalla omenajuttuja, mutta muuten pelaa Windowsillakin. Tuli vain tuo mieleen noista ehdoista. Windows -versioista joutuu sitten pulittamaan aika reilusti enemmän.
![]()
VA109Mac Valkoinen PBT Valkoinen LED Näppäimistö [MX Blue] (MAC)
Uutta vuodelle 2019 on, että USB-C-kaapeli sisältyy nyt kaikkiin Varmilon Mac-malleihin. Täydellinen...www.maxgaming.fi
Olikos Keychroneille jotai softaa, jolla ohjelmoida valaistus yms.?
Niin siis eikös se sitten ole USB-C - USB-A - johto, vai mitä nyt en ymmärtänyt oikein ? Kyllähän siinä piuhassa voi olla kyseiset liittimet, vaikka liitinrunko olisikin poikkeuksellisesti muotoiltu. Toki siitä olisi myös ollut hyvä mainita jos asia olisi videota kuvatessa hoksattu.Videolla @Sampsa mainostaa iloisesti piuhan olevan USB-A - USB-C johto ja @Juha Kokkonen seuraa mukana.
![]()
Niin siis eikös se sitten ole USB-C - USB-A - johto, vai mitä nyt en ymmärtänyt oikein ? Kyllähän siinä piuhassa voi olla kyseiset liittimet, vaikka liitinrunko olisikin poikkeuksellisesti muotoiltu. Toki siitä olisi myös ollut hyvä mainita jos asia olisi videota kuvatessa hoksattu.
Huomiona lisäksi (USB kaapeliin liittymättä) , että sinulla TKL ja videolla oli 75 %, tuossa mallistossa on selviä eroja mm. tuntumassa eri kokoversioiden välillä.
Oikeassa olet kyllä tuon käytännöllisyyden suhteen. Noita muotoiluja liitinrunkoja on näkynyt vuosikaudet näppisten ja hiirien kanssa, mutta harvemmin ne estävät tavallisen liitinrungon käytön. Tuota ei hoksattu kokeilla Endorfyn kanssa ja jos tosiaan tavallinen "kapearunkoinen" liitin ei sinne mahdu, niin on kyllä hölmö design-lapsus.Kai se sitten on "usb-c", mutta itsellä kun otan salkkuun jos pitää enempi kirjoitella, niin olisi hyvä, jos näppiksen voisi ladata puhelimen/läppärin pd laturilla. Taidan tosin modata tämän ja veistää nuo turhat muoviohjurit mäkeen tuolta.
En tiedä paremmin tuntumasta, mutta ruskeat/tkl (75% ei saanut ruskeilla) oli aika mukava näppis toimistohommiin (en pelaa ollenkaan). Paremmin vaimennettu tuo voisi olla, kun nimikin on "thock".
..tavallinen "kapearunkoinen" liitin..
Sitten tois arvoisena, painalluksen pituus voisi olla vähän vähemmän, kuin G413. En tiedä onko edes mahdollista, mutta positiivinen extra, jos mahdollista. Sellainen "harppomisen" tunne vaan välillä tulee, etenkin kirjoittaessa. Se voi myös johtua siitä, että aika väljä tuntuma noissa näppäimissä on.
Kytkimet: Romer-G -näppäinkytkimet
Painallusten mitta: 1,5mm
Painallusvoima: 45g
Näppäinpainallusten mitta yhteensä: 3,0mm
Tarkoitatko tällä siis kytkeymiskohtaa (actualisation) vai koko liikematkaa näppäimen pohjaanpainumiseen asti? Linkissäsi on kerrottu näiksi pituuksiksi
Tuo 3.0 mm full travel on käsittääkseni lyhimmästä päästä jopa low profile -kytkimille. Kytkeytymiskohta sen sijaan voi olla "korkeampi" eli lyhemmän painalluksen takana kuin 1,5 mm etenkin "speed"-nimellä varustetuissa kytkimissä kuten esim. Cherry Speed Silver, jossa se on 1,2 mm.
Lieneekö nuo nykyiset kytkimesi nyt sitten Romer-G Tactile, joissa kytkentäpisteen saavuttaminen tuntuu mutta ei erityisesti kuulu? Tactile on nimeltään tuo lineaarisen ja clickyn väliin jäävä kytkintyyppi:
![]()
Edistykselliset mekaaniset Logitech G -näppäinkytkimet pelaamiseen
Tutustu mekaanisiin Romer G -kytkimiin, jotka on tarkoitettu Logitech G -pelinäppäimistöille. Löydä oikea kytkin ja napsauta tyyppiä pelityylisi mukaan.www.logitechg.com
Tarkoitatko tällä siis kytkeymiskohtaa (actualisation) vai koko liikematkaa näppäimen pohjaanpainumiseen asti? Linkissäsi on kerrottu näiksi pituuksiksi
Tuo 3.0 mm full travel on käsittääkseni lyhimmästä päästä jopa low profile -kytkimille. Kytkeytymiskohta sen sijaan voi olla "korkeampi" eli lyhemmän painalluksen takana kuin 1,5 mm etenkin "speed"-nimellä varustetuissa kytkimissä kuten esim. Cherry Speed Silver, jossa se on 1,2 mm.
Lieneekö nuo nykyiset kytkimesi nyt sitten Romer-G Tactile, joissa kytkentäpisteen saavuttaminen tuntuu mutta ei erityisesti kuulu? Tactile on nimeltään tuo lineaarisen ja clickyn väliin jäävä kytkintyyppi:
![]()
Edistykselliset mekaaniset Logitech G -näppäinkytkimet pelaamiseen
Tutustu mekaanisiin Romer G -kytkimiin, jotka on tarkoitettu Logitech G -pelinäppäimistöille. Löydä oikea kytkin ja napsauta tyyppiä pelityylisi mukaan.www.logitechg.com
Onko tietoa onko uudemmissa kbd67 liteissä vakiona 1000hz polling rate-firmis vai vieläkö mennään 125hz? Ilmeisesti QMK:n kautta olisi toki itsekin mahdollista kikkailla 1000hz firmware sisään mutta aina mukavampi jos on valmistajan toimintatakuu.
Juu tarkoitan juuri tuota liikettä pohjaan asti. Nyt kun kirjoitat asiasta noin, niin tuli mieleen, että voihan tuohon fiilikseen olla syynä myös näppäimistön korkea profiili. Töissä mulla on joku ei minkään merkkinen näppäimistö johon tässä nyt pystyn vertaamaan. Sillä kirjoittaminen vaatii paljon vähemmän työtä, mutta siinä on näppäinten liikematka selkeästi vähän pienempi, mutta on myös koko profiililtaan matalampi. Sitten jos tämä on tosiaan sitä, mitä lyhyellä käsitetään, täytyy syyn olla tuossa laatu tuntumassa, eli väljyydessä ja heilumisessa.
Optiset ISO versiot löytyy vain K7 ja K3 malleista. Toinen 65% ja toinen 75% kokoinen, eli ei TKL:ää mikä oli hakusessa.Voisiko low profile -näppäimistö olla se mitä haetaan? Keychron esimerkiksi antaa omiin matalaprofiilinäppäimistöihinsä tällaisia optisia kytkinvaihtoehtoja, joissa taktiilisuuden suhteen on jopa vaihtoehtoa, mutta painallus on kyllä raskaampi kuin noissa Romereissasi:
Juu, heti postattuani hokasin itsekin, että taitaa ISO rajata aika lailla valikoimaa.Optiset ISO versiot löytyy vain K7 ja K3 malleista. Toinen 65% ja toinen 75% kokoinen, eli ei TKL:ää mikä oli hakusessa.
Minkälaiset nämä MaxGamingin Shine Through -näppäinhatut muuten olivat noin muuten, jos tuo pahalta kuulostanut ISO-enter-sekoilu unohdetaan? Lähinnä kiinnostelee, että millainen tuo itse shine through -meininki mahtaa noissa sitten olla, eli loistavatko valot kuinka hyvin läpi? Tuntuu olevan kovasti vaihtelua eri shine through -hatuissa ja nimenomaan PBT-muovisissa että kuinka paljon valoa sieltä loppujen lopuksi tulee läpi. Vaikeahan tuota toki arvioida jos ei ole kauheasti vertailukohtia, mutta jos sattuisi olemaan, niin kuulen mielelläni.Voisin lisätä tähän oman tuoreen kokemuksen Maxgamingin toiminnasta. Tuli kesäkuussa tilattua nämä heidän omat Shine Through Double-shot PBT näppäinhatut mustana. Tuotteen saavuttua huomasin, että ISO Enter puuttui ja otin tietysti aspaan heti yhteyttä että "mitä ehmettiä ISO Enter puuttuu". Vastaus oli että kys. näppäinhattu puuttuu valitettavista kaikista ensimmäisen erän seteistä ja kysyivät että haluanko palauttaa setin vai odottaa tuota puuttuvaa näppäinhattua. Ihmettelen kovasti että miksi he eivät itse ole asiakkaaseen yhteydessä, jos kerta ovat itse huomanneet/tiedostaneet tuon ISO Enterin puuttuvan jokaikisestä näppäinsetistä 1. erässä? Päätin itse odotella tuota puuttuvaa namiskaa, niin katsotaan minkälainen päätös tälle rumballe tulee.
Edit: typo
Minkälaiset nämä MaxGamingin Shine Through -näppäinhatut muuten olivat noin muuten, jos tuo pahalta kuulostanut ISO-enter-sekoilu unohdetaan? Lähinnä kiinnostelee, että millainen tuo itse shine through -meininki mahtaa noissa sitten olla, eli loistavatko valot kuinka hyvin läpi? Tuntuu olevan kovasti vaihtelua eri shine through -hatuissa ja nimenomaan PBT-muovisissa että kuinka paljon valoa sieltä loppujen lopuksi tulee läpi. Vaikeahan tuota toki arvioida jos ei ole kauheasti vertailukohtia, mutta jos sattuisi olemaan, niin kuulen mielelläni.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.