- Liittynyt
- 17.10.2016
- Viestejä
- 106
No niin näyttää olevan. Hyvältä näyttää taas ja kuullostaa.
Nyt taas näyttää pelkästään 4K UHD

Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
No niin näyttää olevan. Hyvältä näyttää taas ja kuullostaa.
Joo, saman tekee minullakin. Puuttuu toistopainikkeet.Tulee vaan nappi jossa lukee "Siirry Elokuvat-osioon" ja kun sitä painaa ei tapahdu mitään.
Onko muilla ongelmia saada elokuvia näkymään? TV-sarjat toimii mutta ei yksikään elokuva toimi.
Itse ainakin firefoxilla katselin loppuun juuri Aquaman and the Lost Kingdom leffan, joka kaiken järjen mukaan menee elokuvat kategoriaan. Eli ilmeisesti osalla toimii osalla, ei. Asun myös Suomessa ja kieli oli englanti (alkuperäinen) tekstitys Suomi. Jos noilla on mitään väliä?
Itse näin tuon pelkkä-4K Dune 2:sen klo 13-14 arki-iltapäivänä, mikä tuskin on kovin kummoinen ruuhka-aikaVeikkaan että on joku surkea systeemi mikä laskee noita ruuhka-aikana.
Joo näyttäis toimivan ne elokuvat jotka on kesken.Siis keskeneräisen jatkaminen toimii itsellänikin. Mutta uuden leffan aloittaminen ei toimi ainakaan selaimessa ja Androidin appilla. TV:llä en kokeillut. Luulisi että iltaan mennessä saavat korjattua.
Mad Max Fury Roadissa havainnoin äsken saman volumetaso ongelman. HDMI eARC kautta Sony Android töllöstä Denonin vahvariin.Katsoin jonkun Dune 2:n HBO:sta viime viikonloppuna ja ei ole Atmosta, mutta vanhemmat Dolbyt on. Ääni oli ainakin -10dB hiljaisemmalla kuin TV:ssä normaalisti ja jouduin nostamaan äänenvoimakkuutta.
Hyvin toimii leffatkin mitä ei aiemmin katsottu.
Pakkoko tätä on jauhaa jatkuvasti samaa virttä.Jos ei HDR:t, Atmosit yms. toimi, niin ei ne ainakaan mun rahoja saa.
Eiköhän tää mainos perseily ja hintojen hilaaminen ylös saa aikaan vain sen että piratismi lähtee uuteen kukoistukseen kun on käsittääkseni ollut laskussa niistä huippuvuosista.
Eikös sieltä ikkunasta yleensä aina heitetä niissä stripeissä just se kaveri, joka heittää jotain järkevää pöytäänÄrsyttää kyllä(edelleen) näissä muutamissa palveluissa joissa, vaikka olet ainoa käyttäjä/tili, joutuu kuitenkin aina aukaistessa valitsemaan käyttäjän. Miksi ihmeessä? Ja kun on toiset palvelut jotka vaan aukeavat suoraan ja olet oletuskäyttäjä.
Mikä hitto tuossakin on ollut jollain ajatuksena. Olisivat vaan heittäneet tyypin kokoushuoneen ikkunasta kuten siinä sarjakuvassa.
Olisko tuo useamman henkilön talouteen liittyvää? Jos toiset tai lapset kirjautuu niin se tarjoaa katsottavaksi heidän mieltymyksiin sopivaa sisältöä, en tiedä.
Jatka katselua lista ehkä näyttää erilaiselta eri käyttäjillä.
Vituttaa itseä myös suuresti. Meinasi mennä pata täysin jumiin tässä yksi päivä kun jouduin tuota naputtelemaan.Ärsyttää kyllä(edelleen) näissä muutamissa palveluissa joissa, vaikka olet ainoa käyttäjä/tili, joutuu kuitenkin aina aukaistessa valitsemaan käyttäjän. Miksi ihmeessä? Ja kun on toiset palvelut jotka vaan aukeavat suoraan ja olet oletuskäyttäjä.
Mikä hitto tuossakin on ollut jollain ajatuksena. Olisivat vaan heittäneet tyypin kokoushuoneen ikkunasta kuten siinä sarjakuvassa.
Tarjoaako kukaan muu tuota kuin MTV:n appi? Itsellä on suurin osa tilattuna tai asennettuna televisioissa ja en muisita muiden valitettavasti sitä tarjoavan( pitää käydä muiden sovellusten asetuksista läpi josko siellä olisi. MTV:llä se on heti profiilikuvien alla)?Totta kai just siitä on kyse, mutta pointti on, että palvelulle pitäisi voida sanoa että "olen ainoa käyttäjä" tai "käytä tätä profiilia oletuksena äläkä enää kysele".
Saanen kysyä millä televisiolla se tuota tekee, vai tarkoitatko selaimessa tai jossain tietyssä puhelimessa?Netflix, Disney, Amazon Prime, Apple-tv ainakin vaan aukeaa eikä välissä kysy kuka tai miksi. Sitten tämä MAX ja Viaplay ainakin niitä joissa tarvitsee aina se käyttäjä valita.
Showtimestä en juuri nyt muista miten se. Loogista luulisi olevan, ja varmaan helppoakin jollekin pro-ohjelmoijalle, olisi että jos vain yksi tili tehtynä niin appi ei mitään kyselisi, vasta jos olisi useampi tili samassa.
Jos on ainoa käyttäjä, niin ei kai tuossa tartte ku kerran painaa ok? Enemmän suututtaa palvelut, jotka ei kysy käyttäjää, vaan menee suoraan edellisen käyttäjän tilille. Joutuu sitten joka kerta erikseen vaihtamaan, joka on huomattavasti isompi homma.Vituttaa itseä myös suuresti. Meinasi mennä pata täysin jumiin tässä yksi päivä kun jouduin tuota naputtelemaan.
Hieman OT, mutta itse näkisin että myös keinotekoiset rajoitteet katselulaitteissa on yksi piratismia lisäävä tekijä. Vituttaa kun nykyään monessa palvelussa ei riitä että maksat ns. "family" paketin (tms) että saat 4K/HDR jne käyttöön vaan lisäksi pitää olla tietyt laitteet, eikä esim. tietokoneella pysty katsomaan 4K/HDR materiaalia juuri missään.Eiköhän tää mainos perseily ja hintojen hilaaminen ylös saa aikaan vain sen että piratismi lähtee uuteen kukoistukseen kun on käsittääkseni ollut laskussa niistä huippuvuosista.
Profiilin valinta sovellusta käynnistettäessä tarkoittaa kirjaimellisesti yhtä klikkausta. Ei tuon nyt sentään pitäisi mitään mainittavaa ahdistusta aiheuttaa kenellekään. Toki asetuksissa voisi olla tuon ohittamiselle joku optio, mikäli käytössä ei ole kuin yksi profiili, mutta silti.
Profiilin valinta sovellusta käynnistettäessä tarkoittaa kirjaimellisesti yhtä klikkausta. Ei tuon nyt sentään pitäisi mitään mainittavaa ahdistusta aiheuttaa kenellekään. Toki asetuksissa voisi olla tuon ohittamiselle joku optio, mikäli käytössä ei ole kuin yksi profiili, mutta silti.
En minäkään ylimääräisistä klikkauksista välitä, jos kyseessä on usein toistuva tilanne, mutta kuinka monesti teille tulee tuo tarve eteen? Ei muuten, mutta ei Max (eikä Netflix tai Prime) minulla ainakaan kysy profiilia missään laitteessa ennen kuin sessio vanhenee, eli kun sovellus päivittyy tai se käynnistyy muusta syystä alusta lähtien uudestaan. Tai no, television appia en kokeillut, mutta muissa laitteissa sessio pysyy avoimena taustalla sillä profiililla minkä on käynnistysvaiheessa joskus aikoinaan valinnut.Tuntuuhan se yksi ylimääräinen klikkaus aiheuttavan suurta raivoa esim windows 11 käytössä toisille niin en nyt yhtään ihmettele että se aiheuttaa sitä myös tässä yhteydessä.
Ymmärrän, mutta tuossa tahmailussa taitaa kuitenkin olla enemmän syytä siinä TV:n appissa ja/tai ylipäätään television prosessorin potkun loppumisessa.Ainakin vanhemman lg:n netflixissä kestää minuutin että se valintaruutu aukeaa ja valinnan jälkeen puoli minuuttia, että voi tehdä mitään, niin olisi kiva vaan painaa Netflix nappia ja käydä keittämässä kaljat.
Mielenkiintoista. Minulla on Sonyn 86" ja kaikki samat kysyvät siinäkin, kuten myös Procasterin ja TCL:n pikkutelsut tekevät. Jokaisessa, joka kysyy on discovery +:aa lukuunottamatta useampi profiili.Tein juuri reaali-inventaarion aktiiviiista toistoista itsellä, Sonyn android-tv:llä.
Ei kysy käyttäjää; Prime V /Flix /D+ /Areena /App TV /SkySh
Kysyy: Max/ Viaplay
LG:n vuoden 2023 televisiossa QNED 86, maxi sulkeutuu taustalta jos muutamaa eri suoratoistopalvelua käyttää välissä, eli jos päivän aikana käyttää montaa eri sovellusta, niin sessio vanhenee. En tiedä saisiko jostain television asetuksista säädettyä, että pitäisi taustalla enemmän auki, koska en koe sitä itse ongelmaksi että pitää valita profiili kun sovellus käynnistyy.Tai no, television appia en kokeillut, mutta muissa laitteissa sessio pysyy avoimena taustalla sillä profiililla minkä on käynnistysvaiheessa joskus aikoinaan valinnut.
Yhtenä esimerkkinä milloin se on oikeasti häiritsevä piirre on kun istun alaso sohvalle ja mietin mitä katsoa. Vaikka esimerkiksi oma televisioni näyttää suhteeellisen paljon tauhkaa etusivulla, ei se näytä kaikkea mitä olen aloittanut katsoa tai mitä on uutta. Saatan käydä kaikki yhdeksän suoratoistosovellusta läpi nähdäkseni mikä iskee siihen hetkeen parhaiten., koska en koe sitä itse ongelmaksi että pitää valita profiili kun sovellus käynnistyy.
Aika kauan. Itsellä käynnistyy kaikki sovellukset muutamassa sekunnissa.kun sen sovelluksen käynnistäminen ottaa oman aikansa, Procastereissa jopa minuutteja.
Procasterin ja TCM:n halvemmissa televisioissa kaikki on hidasta, eli välillä menee ja joskus( kuten eilen Areenan kanssa) käynnistyy pari kertaa uudelleen. Joskus menee minuutteja ennenkuin pääsee mihinkään kylmäkäynnistyksessä. Nämä ongelmakappaleet ovat 24" ja 32" -kokoisia, joten niissä on varmaan eri rauta kuin isommissa oli( nämä ovat jo muutamien vuosien ikäisiä). Talosta katkeaa kaikki turha sähkö viimeistään kun poistumme kotoa ja siten näitä(kään) on turha lähteä virittelemään olemaan erikseen päällä. Tosin, ei ne televisiot sen paremmin toimi vaikka olisivat IVOssa jatkuvaan. Ja toimivia 24":n televisioja ei tahdo olla tarjolla, kuten ei 32":kaan vähintään FullHD-resolla( terävämpää edes tarvitse mutta HD-laatu oli aika karun näköistä kuraa jopa 24:ssa).Aika kauan. Itsellä käynnistyy kaikki sovellukset muutamassa sekunnissa.
Meneekö siinä kun profiilin valitsee, niin vielä minuutteja, että pääsee selaamaan sisältöä, vai onko vain se sovelluksen käynnistys hidasta?
Olikos täällä tiedossa että maailmalla kuulemma ollut puhetta MAX:in hinnankorotuksista
Jos nämä nyt jatkavat näitä korotuksi niin lähtee kyllä kohta nämä elinikäisen alennuksen palvelutkin katkolle ja siirrytään täysimääräiseen kierrätykseen jossa on vain 1 tai 2 palvelua kerralla käytössä sen mukaan mistä löytyy katsottavaa.