Jaahas, mun mutuilu syömisen ja liikunnan suhteesta painonhallinnassa meni näemmä aika nappiin, vaikka monet olikin epäileväisiä.Tällainen artikkeli osui silmään. Osa tiedosta oli mulle jokseenkin uutta. Varsinkin tuo keski-ikäisten aineenvaihdunta. Mihin tässä voi enää uskoa?
![]()
6 asiaa, jotka haittaavat painonpudotusta – yksi lisää rasvan kertymistä varsinkin vyötärölle
Tutkimukset osoittavat, että kalorien laskeminen ei ole oikea tie pysyvään painonhallintaan, mutta piintyneet käsitykset istuvat tiukassa.www.is.fi
Samoin tuossakin puhuttiin, että kuinka nälän tunteen hallinta on painonhallinnassa keskeisessä osassa. Esim. nukkuminen ja stressi ilmeisesti vaikuttavat siihen melko paljon. Taitaa se olla niin, että ei erkkikään pelkällä tahdonvoimalla laihduta tässä nykyisessä herkkuja pursuavassa ympäristössä, ellei ole käynyt säkä geenilotossa eikä ole silleen valtavaa herkkujen ja ruuan himoa. Esim. allekirjoittaneella on lojunut suklaapatukka pöydällä useamman kuukauden, kun ei vaan ole huvittanut syödä sitä. Pitää varmaan muistaa pistellä se poskeen joku päivä ennen kuin menee vanhaksi.Laihtumisessa syömisen vaikutus on liikuntaa suurempi.
– Näiden kahden keskinäisessä suhteessa syömisen vaikutus on noin 80 prosenttia, loppu on liikuntaa.
