- Liittynyt
- 18.08.2021
- Viestejä
- 3 489
Eikö näissä vegeversioissa käytetä sitten nitriittiä ja muita haitallisia aineita?
Lisättyä nitriittiä ei ole, mutta (selvästi vähemmän haitallista) nitraattia saattaa jonkun verran olla koska sitä löytyy kasveista ihan luonnostaan. Noin yleisellä tasolla noita voi kyllä pitää terveellisempinä kuin vastaavia lihatuotteita.
Niin ja mitä on ”muu prosessoitu liha”? Onko jauheliha prosessoitua lihaa? Tai kanafileet? Tässä terveellisen ruokavalioon sukeltamisessa on muodostunut ongelmaksi se, että on oikeasti aika vähän mitään hyvää mitä saisi syödä. Ja kypsennyskin pitäisi tehdä höyryttämällä tai uunissa aina.
Jauheliha ei (yleensä) ole prosessoitua lihaa, mutta punaista lihaa kyllä, jonka runsaan käytön yhteys esim. perä- ja paksusuolen syöpiin on varsin vakuuttavasti todistettu. Prosessoitua lihaa taas on, noh, kaikki liha jota on jotenkin käsitelty tai jalostettu, myös pelkkä suolaaminen, savustaminen tai vaikkapa juuri säilöntäaineiden (kuten sen nitriitin) lisääminen lasketaan prosessoinniksi. Yleisellä tasolla lämminveristen elukoiden lihoista siipikarjan liha on selvästi terveellisempiä kuin punainen liha, mutta niidenkin jalosteissa käytetään yleisesti nitriittiä, suolaa ja muita säilöntäaineita.
Näissä ravitsemushommissa on helppo mennä äärimmäisyyksiin ja monesti tuntuu, että ihan kaikki "aiheuttaa syöpää", mikä joka pitää tavallaan jopa paikkansa. Onhan esim. happi yksi hirvittävimpiä myrkkyjä ja syöpävaarallisimpia aineita tällä planeetalla.... Toisaalta vanhan kansan viisaus "kohtuus kaikessa" vie aika pitkälle ja vaikka eläisi nykyisen tutkimustiedon valossa täysin optimaalista elämää, saattaa silti vaan käydä paska tuuri ja tulla joku vakava sairaus. Lisäksi äärimmäisyyksiin meneminen ja asioista ylenpalttinen stressaaminen tuskin ainakaan auttavat kokonaistilannetta millään tapaa.
Mutta noin yleisellä tasolla, jos katsotaan väestötason terveyttä, pitkäikäisyyttä ym. niin ns. "välimerellinen" ruokavalio lienee parhaasta päästä. Eli paljon kasviksia, hedelmiä ja hyviä kasvisrasvoja. Lisäksi suositaan täysjyvätuotteita, palkokasveja ja pähkinöitä. Punaista lihaa vähän tai ei ollenkaan, sen sijaan paljon kalaa ja muita mereneläviä. Suomessa toki marjat sopii tuohon myös erinomaisesti.
Viimeksi muokattu:
