- Liittynyt
- 22.10.2016
- Viestejä
- 2 533
Kolmellasadalla nyt saa vaikka mitä, mutta jos käyttö on pääasiassa sähköpianon pimputtelua niin en edes tuhlaisi noin paljon, ja etsisin jotain matalaohmisia suljettuja. Esim. AKG K 371 -studiokuulokkeet 154,00
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Haussa kuulokkeet lähinnä pianonsoiton harjoitteluun. Elikkäs tulevat kiinni Yamahan sähköpianoon. Satunnaisesti myös muuta kuuntelua. Hintaluokka noin 300 euroa. Käyttäjinä alakoululainen ja aikuinen, eli hyvä istuvuus ja säätömahdollisuudet ovat äänenlaadun ohella tärkeitä.
Mitä raati suosittelee? Katselin kuulokkeita Verkkokaupasta ja samasta tuotteesta löytyi useita versioita eri impedanssilla yms, joten en uskalla ihan sokkona ostaa vaikka arvostelut olisivatkin hyviä.
Onkos kellään ehottaa mitään järeää telinettä Audezeille? Kyllähän nuo tuossa pöydälläki pysyy mutta oishan ne nätimpi saaha ihan telineeseen kiinni. Semmonen teline pitäis löytää, missä olis leveyttä tuon strapin verran ettei pääsis venymään ja sen verran painava ettei kissa kaatais vahingossa.
Onkos kellään ehottaa mitään järeää telinettä Audezeille? Kyllähän nuo tuossa pöydälläki pysyy mutta oishan ne nätimpi saaha ihan telineeseen kiinni. Semmonen teline pitäis löytää, missä olis leveyttä tuon strapin verran ettei pääsis venymään ja sen verran painava ettei kissa kaatais vahingossa.
Eikö halvemmalla löydy, 130$ näyttäis hinnaksi ku nopsaa katoin.. Nätin näkönen mutten mie ny tommosta hintaa ala pelkästä standista maksaan..
![]()
Multibrackets M Headset Holder, kuuloketeline pöydälle, musta - 24,90€
Näppärä kuuloketeline pitää kuulokkeesi siististi näkyvillä ja helposti käytettävissä. Älä enää kuluta kuulokkeitasi antamalla niiden pyöriä missä sattuu ja sotwww.jimms.fi
En ole audezeilla käyttänyt, joten kannattaa tarkastaa mitat.
Ostin Sennheiser hd599 kaveriksi Antlion Mod Mic USB ja nyt olisi tarkoitus ostaa kuulokkeille vahvistin.
Löytyykö sellaista vahvistinta johon saa mikin kiinni USB:llä vai pitääkö ostaa jonkinsortin palikka väliin?
Noiden mikrofonissa on sitten todella huono äänenlaatu, soveltuu satunnaisiin puheluihin ehkä mutta en kyllä kehtaisi esimerkiksi videokokouksessa käyttää.
Ostin Sennheiser hd599 kaveriksi Antlion Mod Mic USB ja nyt olisi tarkoitus ostaa kuulokkeille vahvistin.
Löytyykö sellaista vahvistinta johon saa mikin kiinni USB:llä vai pitääkö ostaa jonkinsortin palikka väliin?
Noinhan sitä netissä WH-1000XM3:sta väitetään, mutta perheessä on kahdet ja työkaverilla yhdet enkä allekirjoita. Työkaveri jatkuvasti Teamsissa ilman ongelmia. Pienen pieni suhina kuuluu taustalla, ihan perus. Joku parempi ei ehkä suhise, mutta kaukana todella huonosta.
Esim tämmönen kallis ja vaikea laite toimii sen usb-modmicin kanssa:
[404] Sivua ei löytynyt
www.verkkokauppa.com
Jos sulla on esim näppiksessä usb passthrough niin siinäkin se toimii, vahvareihin ei usb-portit kuulu.
Kiitokset vastauksista!USB mikki pitää laitaa tosiaan kiinni ihan koneeseen. Muutamia mikkiliitäntäisiä kuulokevahvistimia on, mutta niihin mikki laitetaan 3,5mm liittimellä kiinni. Tai joissain interface tyyppisissä XLR-liittimellä.
Kiitokset vastauksista!
Ongelmana siis niinkin suuri asia kuin se että tietokoneen paikka pöydällä on oikealla, ja haluaisin piuhojen tulevan vasemmalta
Pitääpä tyytyä kohtaloon ja siirtää koko palikka vasemmalle.
Itse taas allekirjoitan täysin kaikki netissä kirjoitetut mikrofoniongelmat. Aivan toivottomat työkäytössä.
Kieltämättä tuo eri versioiden mahdollisuus on käynyt omassakin mielessä. Hiljaisessa huoneessa nuo toimii kohtuullisesti, kun eivät poimi taustamelua. Auta armias kun olet hiemankin äänekkäämmässä tilassa, niin kaikki taustatauhka saadaan kierrätettyä myös keskusteluun.En kiistä kokemustasi, olen myös arvosteluista valitusta lukenut, ja ostamista harkitsevan on toki hyvä tiedostaa asia. Jo arvosteluista tuli mieleen, että onko noista jotain eri versioita liikkeellä. Testasin tuossa tenavan kanssa ja aivan hyvin toimi puhelussa.
Hifiman Deva.Löytyykö kuulokkeita joita voisi käyttää tv:n katseluun, puhelimen kanssa ja pelatessa tietokoneella? Tv:n ja puhelimen kanssa pitäisi toimia langattomasti, tietokoneen kanssa johto ei häiritse. Äänenlaatu on tärkeää joten aivan halvimpia ei tule ostettua. Omien tutkimuksien mukaan joutuisin ostamaan toiset kuulokkeet tv käyttöön ja toiset kännykälle ja tietokoneelle.
Itse siirryin takaisin Plantronicsin voyager 8200:iin
Sattumalta löytyy muuten nuokin, annoin rouvalle Teams-käyttöön. Bluetoothilla eivät toimi läppärin kanssa oikein millään kunnolla, ilmeisesti ei ole tarkoituskaan kun sitten ohjeita luki. USB-donglella ok.
Lyhyt ja ytimekäs vastaus.Hifiman Deva.
Jos vastamelut täytyy olla pelikäyttöön, niin Sonyn XM4 -kuulokkeissa on toki 3,5 mm liitäntä, johon saa Flex 5000:n mokkulan kiinni. Vanhempaa XM3 -versiota olen kokeillut eikä niistä minulla ole pahaa sanottavaa.Lyhyt ja ytimekäs vastaus.
Kysyn kuitenkin, että käytätkö kuulokkeita bluetoothin kautta tv:n katselussa ja mikäli käytät niin onko lipsync ongelmia? Mitä kytkentää käytät pc:n kanssa?
Sonyn uusimpia vastamelu kuulokkeita wx-1000xm4 kehutaan kovasti, mutta niistä puuttuu aptx tuki kokonaan ja se ilmeisesti aiheuttaa sitten lipsync ongelmia peli ja tv käytössä jota en siedä lainkaan. Onko kenelläkään kokemuksia?
Onko kenelläkään suositella hyvää BT-tikkua tietokoneeseen jolla saisi Bluetooth 4.1 AptX-yhteensopivat luurit toimimaan ilman merkittävää viivettä? Puhelimen kanssa toimii hyvin, mutta nykyinen "hinnat alkaen" kiinantikku ei kykene AptX hyödyntämään. Streamaan leffoja/youtubea joskus telkkariin, minne johdot eivät yllä tietokoneelta.
AAC/AptX/AptX-LL löytyy manuaalin mukaan, joten toivoa siis on.[Mitä viiveeseen tulee niin tarkista että luurit varmasti tukee tuota LL modea, se on ainoa millä BT laitteesta saa järkevät latenssit.
Kannattaa harkita Dekoni Elite Velour padien hankkimista esim Allegro.pl:stä.DT 1990 Prot on yllättäneet todella positiivisesti käytettävyydellään - aikaisemmin vaihdeltu K712 Prot pelailuun ja Sundarat musiikkia varten päähän.
Beyerit hoitaa molemmat "tontit" erittäin hyvin ja molemmat aikaisemmat kuulokkeet ovatkin jääneet ainakin toistaiseksi varastoon.
Pidän näiden "agressiivisesta" soundista ja tuntuvat mukavammilta päässä kuin esim. Sundarat.
Käyttöön jäävät.
Kannattaa harkita Dekoni Elite Velour padien hankkimista esim Allegro.pl:stä.
Tässä syy miksi: DT 1990 Pro
Noiden kaveriksi Topping L30 + D10s combo, ja mitä luultavammin tulet laittamaan muut vahvistimesi kiertoon.![]()
Mulla on kaikki 100%, jopa kaiuttimet, säätelen vahvistimen nupikasta äänenvoimakkuudet.Pitäisikö foobarin volume pitää täysillä kun käytetään amp/daccia? Windowsin volumen laitoin jo 100%. Kätevämpi olis tuosta foobarista aina melkein säädellä volumea kun laitoin tuon ampin tuohon pc:n päälle köllöttelemään.
Juurikin noin.Mulla on kaikki 100%, jopa kaiuttimet, säätelen vahvistimen nupikasta äänenvoimakkuudet.
Etsisin kuulokkeita lahjaksi n. 60v henkilölle. Käyttö olisi pääasiassa musiikin ja youtuben kuuntelua kännykästä. Pitäisi olla langattomat. Plussaa varmasti myös jos ovat mukavat päässä. Hinta mielellään n. 50€, mutta hieman kalliimpiakin voin harkita, mikäli se kannattaa. Saako tuohon hintaan jotain ok laatuisia?
Niin ja selvennykseksi, miksen aiemmin hommannut boseja, niin tiedossa oli, että xm4 on nurkan takana ja elin haavemaailmassa, jossa Sonni olisi korjannut xm3 mallin vakavat puutteet puheluominaisuuksissa. Paskan vitut. Turhaan odotin vuoden päivät, kun olisin voinut ostaa boset ideaplayn ja taotronicsien sijaan jo aikaa sitten.
Samaa paria on tullut itsekin paljon vertailtua ja nyt odottelen NC700 tarjousta. Sony on parempi kokonaisuudessaan, jos ei käytä mikkiä juurikaan. Jos taas soittelee paljon, Bose menee edelle. Bose myös hieman mukavampi päässä, jos käyttää pidempiä aikoja. Bosen käyttäjillä ollut paljon firmwaren kanssa ongelmia, mutta eri ongelmiin löytyy hyvin vastauksia, joten eiköhän nekin ratkea tarvittaessa.
Vastamelutoiminto ei pärjää Sonylle. Ei voi puhua siitä edes samana päivänä. Esimerkiksi kova tuuli on liikaa. Jos haaveena on täydellinen hiljaisuus esim junassa tai lennoilla, niin nämä ei ole oikeat luurit siihen. Valtaosa taustahälystä poistuu, mutta oikein kuuntelemalla huomaa istuvansa junassa. (Lentelyt on nuhahössötyksen takia jäänyt lentämättä) Myös omaan makuun Sonyn äänimaailma on parempi, mutta kaikkea ei voi saada samassa paketissa.Tämä sama kaksikko ollut minullakin harkinnassa ja vertailussa. Ja näköjään homman nimi on vieläkin se, että jos meinaa myös puheluja + Teamsia yms. harrastella luurien kanssa, kannattaa Sony jättää ostamatta.
Millaisia kokemuksia Bose 700:sta muuten ko. luurien omistajilla? Mulla käyttö olisi junassa ja lentokoneessa taustahälyn ja kanssamatkustajien metelöinnin aiheuttaman häiriön minimointia ja samalla musiikin kuuntelua, joskus harvemmin kotona musiikin / äänikirjan / podcastin kuuntelua ja sitten se kriittinen paikka: neuvottelupuheluja ym. ja myös normaaleja puheluja, jotta ei välttämättä tarvi kuskailla kodin ja työpaikan sekä työkeikkapaikkojen välillä työnantajan tarjoamia kuulokkeita, vaan voisi kotona käyttää omia. Eli ei tarvi olla ihan parasta priimaa äänenlaadultaan ja varmaankin Bosen näkemys vastamelutoiminnostakin riittäisi, vaikka ei nyt ihan alan kärkeä enää olekaan. Mielestäni ikivanhat langalliset QC15-kuulokkeetkin toimivat siinä asiassa jo tarpeeksi hyvin, junassakaan ei toisten pälinä haittaa keskittymistä työhön tai nukkumiseen.
Jabra 85h riittäisi varmasti myös, hintaa vain 150, IP-luokiteltu ja ilmeisesti erinomainen puheluissa. Mutta sangan säätövara on niin niukka, että tuntuvat liian pieniltä ja puristaa päätä.
Tämä sama kaksikko ollut minullakin harkinnassa ja vertailussa. Ja näköjään homman nimi on vieläkin se, että jos meinaa myös puheluja + Teamsia yms. harrastella luurien kanssa, kannattaa Sony jättää ostamatta.
Millaisia kokemuksia Bose 700:sta muuten ko. luurien omistajilla? Mulla käyttö olisi junassa ja lentokoneessa taustahälyn ja kanssamatkustajien metelöinnin aiheuttaman häiriön minimointia ja samalla musiikin kuuntelua, joskus harvemmin kotona musiikin / äänikirjan / podcastin kuuntelua ja sitten se kriittinen paikka: neuvottelupuheluja ym. ja myös normaaleja puheluja, jotta ei välttämättä tarvi kuskailla kodin ja työpaikan sekä työkeikkapaikkojen välillä työnantajan tarjoamia kuulokkeita, vaan voisi kotona käyttää omia. Eli ei tarvi olla ihan parasta priimaa äänenlaadultaan ja varmaankin Bosen näkemys vastamelutoiminnostakin riittäisi, vaikka ei nyt ihan alan kärkeä enää olekaan. Mielestäni ikivanhat langalliset QC15-kuulokkeetkin toimivat siinä asiassa jo tarpeeksi hyvin, junassakaan ei toisten pälinä haittaa keskittymistä työhön tai nukkumiseen.
Jabra 85h riittäisi varmasti myös, hintaa vain 150, IP-luokiteltu ja ilmeisesti erinomainen puheluissa. Mutta sangan säätövara on niin niukka, että tuntuvat liian pieniltä ja puristaa päätä.