Laadukkaat kuulokkeet?

Pitäisi joskus ostaa tube vahvari ihan vain jotta pystyisi vertailemaan hyvään SS malliin vaikka itse en lähtökohtaisesti putkiin usko.. :) Ääninäytteitä Z:n tubekanavalta putki vs SS ainoastaan kuunnellut, ainoa ero minkä kuulin oli että putkesta puuttui tarkkuutta vrt SS.
 
Täältä löytyy yksi.
Toi ei ole maku kysymys vaan se putkien tuottama ääni on ihmiskorvalle vähiten rasittavaa eikä kuunteluväsymystä käytännössä ole edes mahdollista saada ellei liian kovalla huudata.

Kannattaa hyväksyä vaan se fakta että ihmisen kuulo ei ole tarkkuus instrumentti vaan hyvin karkea ja helposti huijattava aisti.
 
AE-5:ssa kuulokepuoli on eristetty aika lailla kokonaan. Sen huomaa myös siitä, että kuulokeliittimessä ei ole kontaktia siihen takalevyyn. Jos jossain on jotain peilessä, joka heittää häröä kopan maadoitukseen, niin siitä voi johtua. Itsellä ei ole mitään ihmeellistä, joten tulee täysin puhdasta sitäkin kautta. Siinä mielessä tuo voi varmaan paljastaa mahdolliset maadoitusongelmat aika hyvin. Suoraan sanoen AE-5 on tehty kuulokkeita silmällä pitäen. Sabern DAC on käytössä vain kahdelle etukanavalle. Loput hoitaa SoundCore3D piiri, samoin kuin myös mic ja line-inin. Mikään äänitysmestari ei ole siis kyseessä, mutta line-in laatu on ihan kohtuullinen. Mikrofoonikäytössä en osaa sanoa. Jos line-out antaa häröä, niin saattaa vaikuttaa samalla lailla myös mic/line-inniin.

small_SoundBlaster_AE-5_ports.png


Tosiaan ääntä lähtee low-gainillakin liikaa HD 6XX:ille. Erot käytännössä HD 595:n, HD 58X:n ja HD 6XX:n välillä jäävät yllättävän pieniksi tuon suhteen. En tiedä sitten miten tuo syteemi toimii... Mukautuuko vahvistimet tai jotain.

Ei se äänikortti siinä syyllinen todennäköisesti ollutkaan, sain noista aktiiveista häiriöt eliminoitua poistamalla niiden virtakaapeleista maadoituksen. O2/Odac antoi myös häiriötä mutta tuon ae5 line-outin kautta tuli paljon pahempana nuo häiriöt läpi. Eikös siinä AE-5 oli se systeemi joka tunnistaa sen kuulokkeen kuorman, silti sieltä on myös valittavissa erikseen sen gain asetus?
 
Töihin mietin suljettuja kuulokkeita kun avokonttori on. Löytyykö yhtä hyvää bang/buck ratiota halvemmista kuulokkeista kun näistä puoliavoimista superluxin hd-330, vai pitääkö sijoittaa beyerin dt-770 asti? Jo alle 50e löytyisi niin hyvä... Over earit eli isot kupit mieluiten. Superlux HD-660 mietin mutta ilmeisesti ei kovin hyvä soinniltaan.
 
Viimeksi muokattu:
Töihin mietin suljettuja kuulokkeita kun avokonttori on. Löytyykö yhtä hyvää bang/buck ratiota halvemmista kuulokkeista kun näistä puoliavoimista superluxin hd-330, vai pitääkö sijoittaa beyerin dt-770 asti? Jo alle 50e löytyisi niin hyvä... Over earit eli isot kupit mieluiten. Superlux HD-660 mietin mutta ilmeisesti ei kovin hyvä soinniltaan.

Voiko Takstar Pro 82 vielä ehdottaa vai alkaako menemään jo meemiksi. :rofl: Sopii vaan täydellisesti kuvaukseen.
 
Jos haluaa konttorikäyttöön hyvin sulkevat kuulokkeet niin kannattaa tsekata Sennheiser HD 380 Pro, yhdet parhaiten sulkevimmista kuulokkeista joita olen kokeillut. Toinen hyvä vaihtoehto on HD 25 jotka on itelläni päivittäisessä käytössä.

(HD 280 Pro sulkee kuulemma vielä 380:tä paremmin ja on hieman halvempikin.)
 
No ihan rehellisesti sanottuna noiden Takstarien hinnalla ei taida irrota parempia suljettuja. Mutta toisaalta budjettia ei tarvitse venyttää paljoa korkeammalle niin on jo muitakin vaihtoehtoja.
 
Makuasioita, mutta DT770:n suljettu rakenne + velour korvatyynyt on aika harvinainen ja harvinaisen mukava yhdistelmä.

AKG K550 käytettynä voi olla kans ok vaihtoehto, sulkee ainakin hyvin ääniä. Tosin on sitten myös melko neutraali.
 
DT770 kokeilin nopeesti verkkokaupassa ja kyllähän ne vaikutti iha hyviltä siihen hintaan, siihen jos saa jotain nahka korvatyynyjä niin varmaan on aika mahtibassot.
 
Mielenkiintoinen ehdokas. Jos oikein ymmärsin niin toimivat johdolla ja BT? Tuleekohan mukana kaapelia?
Ymmärsit oikein, ääni tosin parempi BT:tä käyttäessä. Johto tulee mukana, en suosittele sen käyttämistä jos akkua vain on jäljellä.
 
Töihin mietin suljettuja kuulokkeita kun avokonttori on. Löytyykö yhtä hyvää bang/buck ratiota halvemmista kuulokkeista kun näistä puoliavoimista superluxin hd-330, vai pitääkö sijoittaa beyerin dt-770 asti? Jo alle 50e löytyisi niin hyvä... Over earit eli isot kupit mieluiten. Superlux HD-660 mietin mutta ilmeisesti ei kovin hyvä soinniltaan.

Superlux HD660 ei itsellä ole kokemusta (HD330 löytyy) ja mitä silloin noita hommatessa vertailin 330 ja 660, niin kyllä noiden HD660 pitäisi ihan ok olla tuohon hintaan. Padit nuihin joutuu kyllä vaihtamaan. Beyerdynamic DT 770 Pro on aika turvallinen valinta. Audio-Technica ATH-M40x on kans hyvä valinta, jos haluaa Beyereitä neutraalimpaa ääntä. Padit joutuu kyllä näihinkin vaihtamaan, kun vakiot on just ja just niin isot, että voi over-eariksi kutsua. Yks vaihtoehto vois kans olla Sony MDR-7506, joista ei kyllä ole itsellä kokemusta.
 
Aika käy pitkäksi joten ei muutakun uutta modia HD800.. Olinkin jo modannut ne diskantti piiki "sdr" resonaattorilla vaan nyt kokeilin "s" resonaattoria eli vanha pois ja uusi tilalle.

Siihen tarvitsi Sennheiser 528125 vaahtomuovi pehmusteita jotka leikattiin 7-8mm pitkäksi eli pyöreä osa pois.

20180828_190318.jpg

Töks samaan koloon mihinkä edellinen.

20180828_185928.jpg

Omia kokemuksia ei siis absoluuttisia faktoja.

-6khz piikki laski ja ehken koko treble taso putosi hienoisesti. Toinen modi laski vain 6khz piikkiä.
-kuunteluväsymystä ei ilmaantunut ollenkaan vaikka kok päivän luukutteli, sdr modilla sitä tuli hitusen ja vakiona sitten enempi.
-Soundstage laski hitusen kuin myös treblen "kipinä", ei yhtä wow laser mutta kärsii kuunnella pitempään vrt vakio.
-Basso taajuudet korostuivat ~ 2db, hyvä homma sillä vakio oli turhan basso kevyt omille vehkeille joten eq käytöstä sai nyt luopua kokonaan.
-Yleinen tonaalisuus meni HD650 suuntaan joka taisi nyt jäädä hyllypaikalle toviksi.
 
Nuo Audeze LCD2 classicit kiinnostais kovasti, mulla oli muutama vuos sitten vanhat LCD2 rev2 luurit, bassot oli parasta mitä saa mutta ei niitä varttia kauempaa pystynyt pitämään päässä headbandin ja painon takia. Tuossa classicissa näyttäs olevan paljon parempi headband ja vähän kevyemmätkin, onko kukaan päässyt kokeilemaan noita?

Vähän kyllä kismittää hinnoittelu, ilmeisesti 599$ oli julkaisussa hinta ja nykyään 799$, suomessa sitten pyydetään 950-1000€...

Itsellä nyt pari päivää LCD2 classicit ollut ja mielettömän tyytyväinen olen ollut. Vuosi sitten pääsin LCD2 Fazor malleja kuuntelemaan ja ihastuin audezen ääneen mahdottomasti, planareiden bassoon eritoten. Ongelmaksi koitui kuiteskin myös samat asiat, paino ja tuo panta tuntui ikävältä hyvinkin äkkiä. LCD2C mallin uusi panta on aivan eri maailmasta. Vaikka painoa ei paljoa vähempää kuulokkeilla olekkaan on nämä aivan helvetisti mukavammat pitää päässä. Useita tunteja putkeenkin istuskellut nämä korvilla nyt parin päivän aikana. Aluksi oli tietty pientä totuttelua painoon, mutta hyvin äkkiä pääsin asian kanssa sujuiksi.

audeze.jpg
 
Esim. Scan UK:sta on saanut julkaisusta lähtien hintaan 599 puntaa. Tuohon tulee noin 27 punnan postikulut eli lopullinen hinta euroissa jää noin 700€ tienoille.
Audeze LCD2C Planar Magnetic Headphones

Itse olen rohkea ja lähdin tukemaan Verum one -Kickstarter projektia.
Katsotaan, josko nuo joskus saisi...
No perhana nehän lähti tulemaan, ei voi tuohon hintaan kieltäytyä..... Olen näköjään alkuperäisistä LCD-2 luureista maksanut melkein 1300€ vuonna 2011 :eek: Nyt pääsee vertailemaan Sundara vs LCD2 classic.
 
Toimiiko teillä muilla equalizer apo peace guilla? Itsellä ilmeisesti hajonnut kun mikään asetus ei vaikuta mihinkään enää.
 
Toimiiko teillä muilla equalizer apo peace guilla? Itsellä ilmeisesti hajonnut kun mikään asetus ei vaikuta mihinkään enää.

Onko toiminut aikaisemmin?

Mulla osa windows päivityksistä rikkoo tuon, mutta toimii taas, kun määrittää eq apon alusta asti uudestaan.
 
Onko toiminut aikaisemmin?

Mulla osa windows päivityksistä rikkoo tuon, mutta toimii taas, kun määrittää eq apon alusta asti uudestaan.

Tässäpä se oli, eli määritteli uudestaan devicet ja pelaa.

Täytyy kyllä sanoa että pelottavan lähellä hd-330 äänessä beyereihin verratessa, pitää tämä ilta testailla ja huomenna töissä kuunnella, vaimennuskin vaikuttaa sopivalle.
 
No perhana nehän lähti tulemaan, ei voi tuohon hintaan kieltäytyä..... Olen näköjään alkuperäisistä LCD-2 luureista maksanut melkein 1300€ vuonna 2011 :eek: Nyt pääsee vertailemaan Sundara vs LCD2 classic.
Hyvään hintaan on kyllä. Millainen oli toimitusaika-arvio?
 
Elikkäs hakusessa olisi kuulokkeet musiikki- ja pelikäyttöön (myös satunnaista elokuvakatselua). Muutaman vuoden ollut käytössä Audio Technica M50X:t (tilaääni ja itse soundi näissä ei enää hirveästi viehätä) ja kiinnostaisi ottaa se seuraava askel kuulokemaailmassa. Vahvistinta ei tällä hetkellä ole ja kuulokkeita tulisi käytettyä sekä PC- että konsolipuolella ja ehkä välillä kännykässä eli taipuisuutta sen suhteen pitäisi olla. (Todennäköisesti seuraavat kuulokkeet tulevat olemaan avoimet joten ulos niitä ei tule vietyä ellei valinta tule olemaan Hifiman Edition S tai vastaavat)

Musiikkimaku pyörii useimmiten rockin ja vanhan sekä modernin metallin puolella. Käsittääkseni semmoinen neutraali ja ehkä hiukan lämmin mutta ei liian lämmin soundi olisi noihin genreihin sopiva ja ei liian paljon korvia rasittavia korkeita ääniä. Tuossa M50X:ssä on hiukan liikaa sitä bassoa ja välillä kuulostaa hiukan mutaiselta tiettyjen biisien kohdalla. ModMic 5 löytyy iteltä mutta hiukan turhauttaa tuo ylimääräinen kaapeli joten plussaa olisi jos kuulokkeet olisivat V-moda Boom Pro-yhteensopivat. Ei toki mikään välttämättömyys, useat kuulokkeet mitä olen katsellut vaativat plugimodauksen tai erilaisen ratkaisun mikrofonin suhteen. Peleinä on useimmiten yksinpelejä mutta myös satunnaista kilpapelaamista on eli pitäisi soveltua vähän molempiin. Toivoisin kuulokkeilta ennenkaikkea käyttömukavuutta ja ihan mitään absoluuttista hifistelyä tarvi olla äänikaavakuvien suhteen, omat korvat tuppaa hikoilemaan suht helposti joten esim. SHP9500 on melkolailla poissuljettu ellei sitä modaa erilaisilla pehmusteilla, mutta käsittääkseni noissa on melko brutaalit treblet muutenkin (symbaalit ynnä muut hevissä).

Jos jokin hintahaarukka pitää antaa niin sanotaan että max. 200 e, käytettynä hommaaminen onnistuu myös. Irroitettava kaapeli on must koska kissa.

Tässä nyt alkuun muutamia vaihtoehtoja:

- Sennheiser HD 579 (näiden hinta on monessa paikassa noussut lähemmäs 200 euroon, moni pitää parempana kuin HD 599)
- Sennheiser PC37X (headset, Massdrop)
- Sennheiser HD 558 (nämä pitäisi metsästää käytettynä)
- Hifiman HE4XX (Nämä ovat mielenkiintoiset kuulokkeet Massdropilta, ainut että posteineen ja tulleineen hinta nousee suht mukavasti, mieluummin lähtisin näitä etsimään käytettynä mutta tähän mennessä ei ole oikein tullut vastaan Euroopan alueella myynti-ilmoituksia)
- Hifiman Edition S (avoimet että suljetut kuulokkeet, kätevät olisi Nintendo Switchin kera matkoilla)
 
Viimeksi muokattu:
Elikkäs hakusessa olisi kuulokkeet musiikki- ja pelikäyttöön (myös satunnaista elokuvakatselua). Muutaman vuoden ollut käytössä Audio Technica M50X:t (tilaääni ja itse soundi näissä ei enää hirveästi viehätä) ja kiinnostaisi ottaa se seuraava askel kuulokemaailmassa. Vahvistinta ei tällä hetkellä ole ja kuulokkeita tulisi käytettyä sekä PC- että konsolipuolella ja ehkä välillä kännykässä eli taipuisuutta sen suhteen pitäisi olla. (Todennäköisesti seuraavat kuulokkeet tulevat olemaan avoimet joten ulos niitä ei tule vietyä ellei valinta tule olemaan Hifiman Edition S tai vastaavat)

Musiikkimaku pyörii useimmiten rockin ja vanhan sekä modernin metallin puolella. Käsittääkseni semmoinen neutraali ja ehkä hiukan lämmin mutta ei liian lämmin soundi olisi noihin genreihin sopiva ja ei liian korvia rasittavia korkeita ääniä. Tuossa M50X:ssä on hiukan liikaa sitä bassoa ja välillä kuulostaa hiukan mutaiselta tiettyjen biisien kohdalla. ModMic 5 löytyy iteltä mutta hiukan turhauttaa tuo ylimääräinen kaapeli joten plussaa olisi jos kuulokkeet olisivat V-moda Boom Pro-yhteensopivat. Ei toki mikään välttämättömyys, useat kuulokkeet mitä olen katsellut vaativat plugimodauksen tai erilaisen ratkaisun mikrofonin suhteen. Peleinä on useimmiten yksinpelejä mutta myös satunnaista kilpapelaamista on eli pitäisi soveltua vähän molempiin. Toivoisin kuulokkeilta ennenkaikkea käyttömukavuutta ja ihan mitään absoluuttista hifistelyä tarvi olla äänikaavakuvien suhteen, omat korvat tuppaa hikoilemaan suht helposti joten esim. SHP9500 on melkolailla poissuljettu ellei sitä modaa erilaisilla pehmusteilla, mutta käsittääkseni noissa on melko brutaalit treblet muutenkin (symbaalit ynnä muut hevissä).

Jos jokin hintahaarukka pitää antaa niin sanotaan että max. 200 e, käytettynä hommaaminen onnistuu myös. Irroitettava kaapeli on must koska kissa.

Tässä nyt alkuun muutamia vaihtoehtoja:

- Sennheiser HD 579 (näiden hinta on monessa paikassa noussut lähemmäs 200 euroon, moni pitää parempana kuin HD 599)
- Sennheiser PC37X (headset, Massdrop)
- Sennheiser HD 558 (nämä pitäisi metsästää käytettynä)
- Hifiman HE4XX (Nämä on mielenkiintoiset kuulokkeet Massdropilta, ainut että posteineen ja tulleineen hinta nousee suht mukavasti, mieluummin lähtisin näitä etsimään käytettynä mutta tähän mennessä ei ole oikein tullut vastaan Euroopan alueella myynti-ilmoituksia)
- Hifiman Edition S

Avoimet kuulokkeet kangaspehmusteilla ei aiheuta hikoilua. Se kangas tuntuu hyvältä ihoa vasten, niinkuin normaali vaate ja rei'istä tulee viileää ilmaa. Ihan hyvin on Philipsit pysyneet päässä myös helteiden aikana.

Irrotettavien johtojen kuulokkeisiin saa yleensä johdon, jossa on lankamikrofoni, jos sellainen riittää.

Massdropin PC37X on todennäköisesti tämä:
Sennheiser PC 373D ‐kuulokemikrofoni 7.1 - 189,00€

edit: korjattu linkki
 
philipseil shp9500 kyl ainenki zztop, ac/dc kaltane musa kuulostaa persereijältä
 
Avoimet kuulokkeet kangaspehmusteilla ei aiheuta hikoilua. Se kangas tuntuu hyvältä ihoa vasten, niinkuin normaali vaate ja rei'istä tulee viileää ilmaa. Ihan hyvin on Philipsit pysyneet päässä myös helteiden aikana.

Irrotettavien johtojen kuulokkeisiin saa yleensä johdon, jossa on lankamikrofoni, jos sellainen riittää.

Massdropin PC37X on todennäköisesti tämä:
Sennheiser PC 373D ‐kuulokemikrofoni 7.1 - 189,00€

edit: korjattu linkki

Tuo 373D eroaa siinä että siinä on tuo virtuaalisurround-jutska kun taas PC37X on ihan perus stereokuuloke omalla soundstagella.
 
philipseil shp9500 kyl ainenki zztop, ac/dc kaltane musa kuulostaa persereijältä

Nyt en jaksa vetää johtoja uudestaan (eli kuulokevahvari on toistoketjussa), mutta ei minua häiritse diskantit, vaikka Hells Bells kappaleessa. Kyllä ne symbaalit siellä kuulee ja itse vaan katson, että kuuloke on erottelevampi. Paljon enemmän häiritsee, ettei basso tunnu menevän niin alas, kuin ennen. Ei sekään paljon, mutta sen huomaa.

Tosin, nyt kun kirjoitin tätä, niin biisi vaihtui Shoot to Thrilliin ja ehkä noi symbaalit erottuu tuolta vähän enemmän kuin on tarpeen..
 
ohanse tietysti makuasia, must vaa kuulostaa tylsältä,

mut jazzi,blues,klassine, vocaalivoittoiset uuh ja jotku hiphopit

esim, melody garbot- live in europe albumi
 
Viimeksi muokattu:
Ne kiina-veluurit eivät ole yhtä hyviä kuin alkuperäiset. Kokeiltu on, tosin voi olla että jossain on kalliimpia ja parempia.

No aika samanlaisia ne onkin mitattuna. Äänellisesti ehkä suurin ero on THD:ssa Senkkujen eduksi ja jokseenkin ehkä myös korkeat taajuudet.
Mutta eipä noita Philipsejä voi pahasti moittia kun ottaa hinnan huomioon, jenkeistä niitä on saanut parhaimmillaan 50$ ja yleinen hintataso on ollut ~80-100$ luokkaa ennenkuin Gibson meni konkkaan ja ajoi hinnan jenkeissä sinne 200$ milloin jo muitakin vaihtoehtoja alkaa olemaan.

Tuo kiinan hinta on edelleen helvetin hyvä siihen nähden mitä tuolla rahalla (ilmeisesti) saa. Jonkin aikaa on tullut valikoimaa plärättyä enkä ole keksinyt parempaakaan vaihtoehtoa ~ samassa hintaluokassa.
Ja sieltä minullekin on tulossa, samalta myyjältäkin ilmeisesti.

---

SHP9500:t tullee korvaamaan nykyiset Superlux HD330 + AKG pleatherit joita on nyt tullut kuunneltua viimeiset neljä vuotta ja olen niihin kyllästynyt; siinä mielessä siis että haluan jotain uutta ja onhan nämä vähän kulahtaneetkin jo. Tuskin näitä pois tulee laitettua, pitänee tilata uutta pantaa kiinasta ja jostain pädejä. Johdollekin tulee varmaan (vihdoinkin) tehtyä jotain jahka on jotkut toisetkin kuulokkeet.

Jossain kohtaa tullee hankittua myös DT 770:t. Siinähän ne tärkeimmät onkin, hyvät avoimet ja suljetut.
Jotkut "paremmat" mukana kulkevat on-earit pitänee joskus myös hankkia mutta harvemmin niille on kyllä edes tarvetta.
Porta Prota on monesti nähnyt suositeltavan siellä sun täällä mutta en kyllä voi sanoa että kuulostaisivat hyvältä kun emännällä on sellaiset. Ei nuo nyt kalliit ole joten ei sen perusteella voi odottaa oikein mitään mutta jos kolmella sanalla pitäisi kuvailla niin valitsisin kumisevan, tunkkaisen ja rimpulan.



Samasta paikasta näköjään. Tilasitko siis jo muutama viikko sitten, eivät ole vieläkään tulleet? Ilmeisesti polkupyörä toimitus.



Onko sillä kaupalla nyt niin väliä. Ebay tai Aliexpress ja hakuun sitten mitä etsit.
Esimerkkinä yksi ensimmäisistä hakutuloksista, hieman kalliimmat (oikeasti halpoihin verrattuna) hybrid tyyliset
Replacement Cushion Earpads Pillow for Beyerdynamic DT770 DT880 DT990 DT531 DT690 DT811 DT911 DT931 DT860 DT440 DT660 DT331 -in Earphone Accessories from Consumer Electronics on Aliexpress.com | Alibaba Group

Brainwavzin pädejä kannattanee myös harkita.

Tänään tuli uudet velourit alienexpressiltä, kyllä nämä omasta mielestä ihan hyviltä vaikuttaa. Ainakin paremmalta kuin HD-330:n alkuperäiset :tup:

nämä tilasin Defean Velour pads ear pad earpads cushion fit Superlux HMC660 HMD660 HMC 660 HMD 660 headphone-in Earphone Accessories from Consumer Electronics on Aliexpress.com | Alibaba Group
 
Tänään tuli uudet velourit alienexpressiltä, kyllä nämä omasta mielestä ihan hyviltä vaikuttaa. Ainakin paremmalta kuin HD-330:n alkuperäiset :tup:

nämä tilasin Defean Velour pads ear pad earpads cushion fit Superlux HMC660 HMD660 HMC 660 HMD 660 headphone-in Earphone Accessories from Consumer Electronics on Aliexpress.com | Alibaba Group

Minulla on AKG K550:ssa kiinanveluurit. Ne on menneet likaisiksi, mutta tuntuu paremmalta kuin alkuperäinen tekonahka. Lisäksi olen hukannut alkuperäiset nahat, niin noiden jälleenmyynti tuottaa ongelmia.

Ja Superluxeissakin on jotkut kiinanveluurit, kun en kertakaikkiaan tykkää siitä tekonahasta.. Ei kyllä mitään hajua, paljon niistä maksoin, mutta ne ei ole niin hyvät kuin AKG:ni veluurit.

--

Ihan kysymyksenä kaikille: jos haluaisin myydä K550:ni (kun kuulokkeita on yli oman tarpeen) - ja olen hukannut alkuperäiset padit - niin miten lähtisitte etenemään? Myisinkö kuluneilla veluureilla tai ilman padeja? Tilaisinko Kiinasta uudet ja tilaisinko sitä hirveää tekonahkaa?
 
Onko kenelläkään kestänyt X2 pitkän aikaa? Ensimmäinen natisi (takuuseen), toisesta alkoi kuppi valskaaman (takuuseen) ja nyt kolmas minkä annoin lahjaksi (yli vuoden vanha) on myös alkanut kuppi hitusen valskaamaan, syystä tai toisesta ruuvi löystyy tämän kohdan alta ja sitä ei pääse mitenkään kirimään takaisin.

6341936.jpg

"vikaa" ei välttämättä edes huomaa vaan kun kohta löystyy enempi meinaa puristusvoima pudota ja laite valua päästä

Oisko uudessa HR painoksessa sitten fiksattu näitä kohtia.
 
Oisko uudessa HR painoksessa sitten fiksattu näitä kohtia.

HR:ssä ei ole muuta eroa kuin pikkuisen parannellut padit (joita ei muuten ainakaan oman etsinnän perusteella saa mistään uusia jos joskus tarvitsee vaihtaa) ja ilmeisesti jotain pientä eroa pannan materiaalissa joka ilmeisesti hiostaa vähän vähemmän tms.
 
Mulla ne alkuperäiset wooxin valmistamat kesti hyvin. Padit niissä ei enää pysyneet kiinni mutta luulen että johtui osittain siitä että juniori väänsi niitä vähän väärässä asennossa paikalleen.

Ilmeisesti niissä gibsonin valmistamissa oli laatuongelmia rakenteen ja padien suhteen. Joku kirjoitteli että toi X2/HR olisi taas wooxin valmistama?
 
Sony julkaisi wh-1000xm3:n

Sony WH-1000XM3 Wireless Noise Cancelling Headphones

Ainoa pettymys BT4.2, ei BT5

Katos perhana. Joo, miinusta tuosta BT-versiosta mutta todella iso peukku USB C:stä. Ihan käsittämätöntä, kuinka harvinainen tuo on vielä jopa näissä high-end oheistuotteissa puhelimille. Lisäksi tietysti plussaa siitä, jos on mukavuudessa lähempänä Boseja. Mitään muuta en oikeastaan edes kaipaisi tuohon ihan ensimmäiseen malliin kuin USB C:n ja hieman pehmeämmät korvapehmusteet.
 

Philips Fidelio X2 myös olen katsellut ja miettinyt, mutta eniten tuossa arveluttaa tuo paino ja näyttää olevan selvästi painavammat kuulokkeet mitä nykyiset. Alkaako tuntumaan pidemmillä maratooneilla? Mitenkäs basso? Sitä ei saa olla aivan liikaa mutta juuri sopivasti että sopii mainittuihin musagenreihin ja peleissä aseissa on potkua riittävästi. Onko kellään kokemuksia nettipeleistä (FPS) X2 käytettäessä? Miten selvästi esimerkiksi Rainbow Six Siegessä kuulee askeleet? Kuulokkeiden soundstagea on ainakin kehuttu mutta entä erottelevuus?

Kannattaako etsiä suoraan HR-malli kuulokkeista, kun noista alkuperäisistä ei tiedä ovatko sitä Gibsonin mallia vai ei ja kaikissa myynti-ilmoituksissa ei mainita asiasta. (esim. Amazon) Coolshopista näyttäisi irtoavan uutena 226 e (HR)
 
Kannattaako etsiä suoraan HR-malli kuulokkeista, kun noista alkuperäisistä ei tiedä ovatko sitä Gibsonin mallia vai ei ja kaikissa myynti-ilmoituksissa ei mainita asiasta. (esim. Amazon) Coolshopista näyttäisi irtoavan uutena 226 e (HR)

Hyvä kysymys. Juuri luin jonkun kirjoittelevan netissä että gibsonin mallit ovat jo kadonneet kaupoista ja Philipsin luurinvalmistuslisenssi on nyt jollain Hongkongilaisella firmalla mutta mitään todisteita ei tavalliseen tapaan näkynyt.

Nämä olisi itsellä ykkösvaihtoehto TV / Windows XP retrokoneeseen vaan kun osaisi päättää kummat tässä nyt pitäisi ostaa.
 
Philips Fidelio X2 myös olen katsellut ja miettinyt, mutta eniten tuossa arveluttaa tuo paino ja näyttää olevan selvästi painavammat kuulokkeet mitä nykyiset. Alkaako tuntumaan pidemmillä maratooneilla? Mitenkäs basso? Sitä ei saa olla aivan liikaa mutta juuri sopivasti että sopii mainittuihin musagenreihin ja peleissä aseissa on potkua riittävästi. Onko kellään kokemuksia nettipeleistä (FPS) X2 käytettäessä? Miten selvästi esimerkiksi Rainbow Six Siegessä kuulee askeleet? Kuulokkeiden soundstagea on ainakin kehuttu mutta entä erottelevuus?

Kannattaako etsiä suoraan HR-malli kuulokkeista, kun noista alkuperäisistä ei tiedä ovatko sitä Gibsonin mallia vai ei ja kaikissa myynti-ilmoituksissa ei mainita asiasta. (esim. Amazon) Coolshopista näyttäisi irtoavan uutena 226 e (HR)

Näytti HR:t olevan halvemmat suomessa kuin saksan amazonissa.

Minulla oli jotkut vanhahkot X2:t, niiden kanssa paino ei ollut mikään ongelma koska istuivat päässä hyvin ja panta oli miellyttävän tuntuinen. Bassot on korostuneet, mutta minulla on kyllä sellainen käsitys etteivät ainakaan merkittävästi M50X:ää enempää, mutta joku molemmat omistava voineen oikaista.

@XDream mukaan minulla olleet X2:t oli selvästi vähä diskanttisemmat kuin hänen omansa. Ehkä siitä syystä en ihan kauhean innoissani ollutkaan juuri askelten kuulumisesta niissä. Mutta toiset versiot voivat ollakin sitten paremmat siinä suhteessa. Toisaalta, en kyllä AKG K712:stakaan pitänyt minään hyvänä pelikuulokkeena. Soolopelailuun omanikin oli kyllä erittäin hyvät.
 
Sony julkaisi wh-1000xm3:n

Sony WH-1000XM3 Wireless Noise Cancelling Headphones

Ainoa pettymys BT4.2, ei BT5
Ja minä kun kirjoitin joskus vuosi, pari sitten MDR-1000X-mallista, että Sonyn kuulokkeet ovat kuin Boset mutta tarkoituksellisesti huonommat, niin jotkut suuttuivat.

Nyt kun katsoo tätä kolmatta iteraatiota, niin niihin on kopioitu juuri niitä yksityiskohtia, mitkä tekivät Boseista hyvät ja Sonyistä huonot jo kaksi vuotta sitten. Pehmusteet muistuttavat enemmän Boseja samoin kuin kapeampi – virtaviivaisempi – pannan muotoilu. Tuo muotoilu varmasti vähentää myös sitä halpaa muovista natinaa, mistä Sonyn luurit ovat kärsineet. Tosin muuten runko on edelleen paksumpi ja halvemman näköinen, joten vaikea sanoa kokeilematta.

Mutta joo, Sony julkaisee näköjään minimaalisia parannuksia niin tiuhaan tahtiin, ettei tätäkään mallia kannata ostaa, koska siitä tosiaan puuttuu tuo BT5-tuki, joka on kevääseen mennessä kaikilla kilpailijoilla. Ja silloin Sonykin julkaissee XM4:n...

Mutta omalla kohdallani olen kyllä ollut tyytyväinen BT4:n tarjoamaan noin 20 tunnin akunkestoon anc:tä käyttäessä. Luureissa riittää hyvin potkua pitkällekin lennolle ja siitä jää vielä varastoonkin. Tosin käytän itse aika harvoin omia kuulokkeitani, joten lataussyklejä on kertynyt vaatimattomasti.
 
Tietääkö kukaan mistä saisi Sennheiserin HD598/599 malleihin pehmikkeet päälaelle? Eli kyseessä siis tuo ohut pehmike, mikä on jollain liimalla/tarralla kiinni, mutta näyttäisi olevan vaihdettavissa. Entisestä alkaa pikku hiljaa nahka haurastumaan ja halkeilemaan. :btooth:
 
Tietääkö kukaan mistä saisi Sennheiserin HD598/599 malleihin pehmikkeet päälaelle? Eli kyseessä siis tuo ohut pehmike, mikä on jollain liimalla/tarralla kiinni, mutta näyttäisi olevan vaihdettavissa. Entisestä alkaa pikku hiljaa nahka haurastumaan ja halkeilemaan. :btooth:

Ota tommonen niin KYLLÄ KELPAA
Pilot Pad
 
Mikäs näissä mätti? Nimimerkillä DT990 Prot menossa jossain välissä vaihtoon.

Minusta korkeat äänet/askeleet ei kuuluneet tarpeeksi hyvin. PUBGissa sitä taisin tuskailla, tosin olen siinä niin paska, että ehkä vain syytin niitä turhaan. ;)

Mutta esim. AKG K550 ja Sennheiser PC360 on minusta paremmat pelaamiseen.
 
PUBG äänet on yhdet surkeimmista ja en sen perusteella tekis mitään päätelmiä suuntaan tai toiseen. Ihan kelvoton audiototeutus.
 
Tietääkö kukaan mistä saisi Sennheiserin HD598/599 malleihin pehmikkeet päälaelle? Eli kyseessä siis tuo ohut pehmike, mikä on jollain liimalla/tarralla kiinni, mutta näyttäisi olevan vaihdettavissa. Entisestä alkaa pikku hiljaa nahka haurastumaan ja halkeilemaan. :btooth:
Verkkokauppa.com noita suomessa myy. Jos ei jotain tiettyä löydy niin lupaileevat hommata kun ottaa yhteyksiä.
Itse hommasin HD598 malliin sen kovan ja littanaksi painuvan keinonahkaisen tilalle jonkun rinnakkaisen mallin kankaisen ja on paljon mukavampi. Olisiko ollut HD555 tai HD595. Silmämääräisesti katsoin, että saman mallinen se panta ja laitoin vaan sokkona tulemaan. Hyvin kävi ja nyt ei paina päälakea.
 
PUBG äänet on yhdet surkeimmista ja en sen perusteella tekis mitään päätelmiä suuntaan tai toiseen. Ihan kelvoton audiototeutus.

En nyt tuosta tiedä, jotain bugeja joskus harvoin tapahtuu mutta kyllä siinä aika tarkat äänet on, pystyy kertomaan asteen tarkkuudella mistä päin äänet tulee yleensä.
 
Rakennusten sisällä äänet välillä bugailee niin että esim. alakerrasta kuulostava ääni tuleekin oikeasti yläkerrasta.

Ulkotiloissa laukausten ja askeläänien suunta on helppo paikallistaa hyvillä kuulokkeilla. Aseen laukauksen etäisyys etenkin silun kanssa tuntuu bugaavan joskus ensimmäisellä laukauksella jonka kuulee..
 
  • Tykkää
Reactions: Uke
Olisin uusia kuulokkeita hommaamassa ja on tällaset vaihtoehdot löytyny:
(Löytönurkka) Razer Thresher 7.1 - langattomat pelikuulokkeet mikrofonilla PC/PS4 | Kuulokkeet | Kuulokkeet ja mikrofonit | Oheislaitteet | Multitronic
Corsair HS70 Wireless pelikuulokkeet (kulta) - Kuulokkeet pelaamiseen
HYPERX CLOUD II GUNMETAL
Kovasti tuollaiset langattomat houkuttelis. Mutta jos noi hyperx:t on paljon paremmat ni sit ne. Suurin kysymys on kuinka paljon razerin äänen laatua laskee se ettei omasta pleikkarista löydy optista ääniporttia.
 
Tänään sitten tuli nuo extra padit, ei kukaan haluaisi ostaa uudenveroista ZMF Pilot headbandia? :D
Ei sopinut mun päälle ja kuulokkeille, loppuu säätövara kesken kun näissä sitä kovin paljon ei alun perinkään ollut.

Ilman tuota extra padia oli pari naksua molemmilta puolilta varaa mut tuon kanssa vaikka pistää max niin kupit ovat aavistuksen liian korkealla eikä keskellä korvia.
 
Parin päivän kuuntelun perusteella nopea ensipuraisu HD58X:stä

Rakenne ja mukavuus:

Yleinen laatuvaikutelma on muovisuudesta huolimatta positiivinen. Kuulokkeet vaikuttavat kestäviltä eivätkä nitise taikka natise. Lähinnä tuo sekoitus kiiltävää ja mattaa muovia tekee kuulokkeista halvemman oloiset. Ainakin nuo kuppien alaosan matat "koristelistat" saisivat olla samaa muovia yläosan ja pannan kanssa. Vasemmassa kupissa näkyy myös jonkinmoinen sentin parin mittainen hiusnaarmu (tai virhe muovin värissä), joka ei kylläkään kynnellä tunnu eikä tietenkään vaikuta kuulokkeiden käytettävyyteen (muiden HD58X omistajien yksilöissä tälläisiä näkyvissä?). Pannan säätömekanismi on yllättävän jäykkä ja molemmille puolille oli hankaluuksia saada yhtä monta "kliksausta". Clamping force on näillä kuulokkeilla paketista otettuna kohtalaisen kova, joskin tuo on jo näin parin päivän käytöllä alkanut helpottamaan. Mukana tuleva johto on ehkä vähän turhan lyhyt työpöytäkäyttöön. Padit ovat kohtalaisen jäykät paketista otettaessa, pehmenevät ilmeisesti ajan kanssa. Yleisesti ottaen kuulokkeet ovat mukavat päässä.

Ajettavuus:

Audioquest Dragonfly Red vaikuttaisi jaksavan ajaa näitä kuulokkeita oikein mukavasti ja volume sliderin (0-100) tasot 5-10 tarjoavat jo tarpeeksi korkean äänenvoimakkuuden, kun voimakkuus Spotifystä on säädetty täysille. Ääni tuntuu avautuvan hieman äänenvoimakkuutta korotettaessa esim. 15 tienoille.

Ääni:

Verrattaessa AKG Q701 on HD58X ääni tummempi ja Q701 karheita reunoja on siloiteltu pois ja meno on yleisesti ottaen smootimpaa. Bassoa HD58X tarjoaa määrällisesti enemmän, mutta tuntuu, että laadullisesti se on heikompaa kuin Q701 tarjoama, josta löytyy enemmän napakkuutta, syvyyttä ja tekstuuria. Keskiäänet ovat paremmin esillä Q701, kun taas HD58X ne hukkuvat hieman enemmän muiden sekaan, joskin HD58X esityksessä esimerkiksi vokaalit kuulostavat askeleen luonnollisemmilta kuin Q701. Q701 treble on näistä kahdesta armottomampi sekä nopeampi ja joissain kappaleissa kuultavissa terävää reunaa. Treblen osalta HD58X on armollisempi ja tasoittelee terävimpiä reunoja ollen näin musikaalisempi kuuloke. HD58X on äänellisesti rasittamattomampi kuuloke, joskin Q701 tarjoaa enemmän selkeyttä ja ilmavuutta ääneen. Q701 instrumenteilla on enemmän tilaa hengittää ja niiden erottaminen on helpompaa. Joissain kappaleissa, jotka olen kuunnellut n kertaa Q701 kuulokkeilla, huomaa HD58X kuunneltaessa Q701 erotettavia kohtia, joita ei HD58X erotakkaan (tai ainakaan niin selkeästi). Soundstage on Q701 selkeästi isompi, mutta omaan korvaani HD58X imaging on tarkempi ja niiden kanssa on peleissä hieman helpompi hahmottaa, mistä suunnasta ääni tulee.

HD58X droppi näyttäisi muuten olevan jälleen auki. Tiedä sitten mikä on homman nimi, kun kuulokkeita piti alunperin olla se 7285, mutta nyt tosiaan droppi on auennut uudestaan ja kuulokkeita on myytynä tätä kirjoitettaessa 7393.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
269 253
Viestejä
4 654 123
Jäsenet
76 410
Uusin jäsen
nomedai#

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom