TR-X00 Purpleheart
Tänään ne saapui vihdoin!
Ensituntumat on paremmat mitä osasin edes kuvitella.
Ääni:
Lyhyesti sanottuna näitä kun kuunteli 30min ja vaihdoin takas HD650 että kuulenko mitään eroa niin ero oli sama kun olis menny 2.1 kajareista 2.0 kajareihin.
En mitään tarkkaa analyysiä täällä ole tehnyt niiden välillä mutta kyllä vanhat kuulokkeet meni vaihtoon ja nämä jää.
Vähän pelotti kun monet on sanonu että "high" äänet olis kovat ja alkaisi koskemaan joidenkin korviin/päähän, omasta mielestä ei ole yhtään liian korkeat "high" äänet.
Nämä kun ovat "semi open" kuulokkeet niin kuulee ulkopuoliset äänet jos ovat tarpeeksi kovat tai jos on hiljanen kappale/ei mitään ääntä, äänet ei myöskään kuulu ulkopuolelle oikeastaan yhtään, kokeilin laittaa volumee kovemmalle mitä normaalisti kuuntelen eikä toinen henkilö saanut selvää mitä kuuntelin, HD650:lla sama niin olisi kuullut tarkasti mitä kuuntelen alemmallakin volumella.
Mukavuus:
Odotettua parempi, varmaan nämä earpadit menee vaihtoon joskus että sais sen pikkusen enemmän tilaa korville ja vielä vähän mukavammaksi mutta ei nämä huonot todellakaan ole.
Headband eli se panta, vaikka se tommonen tönkkö pehmusteeton on niin ei ole 2h kuuntelun aikana alkanut koskemaan tai painamaan päätä, varmaan kun ei tiukalle laita niin auttaa.
Ulkonäkö:
Kuvissa tämä ei näytä yhtään siltä miltä ne oikeasti näyttää, hieno kiiltävä puu joka näyttää erillaiselta valosta riippuen.
Valosassa näytti melkein vaalealle puulle pienellä punasella+ruskealla sävyllä.
Pimeämmässä huoneessa näyttää enemmän siltä miltä se kuvissa netissä näyttää, punaviinin punaiselta.
Myöskin omassa kappaleessa nuo puun syyt näkyy hyvin, juuri miten toivoinkin.
10/10, en osaa sanoa miten mitkään kuulokkeet vois olla näistä paremmat omaan makuun.