- Liittynyt
- 01.02.2019
- Viestejä
- 656
Voisko olla hahlo? HahloMikähän mahtaa olla tämän pulman nimi, vaikeustaso ja ratkaisu? Siinä ilmeisesti yritetään saada keskellä oleva rengas pois pelistä.
![]()
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Hyvää joulua!
Osallistu io-techin piparikakkutalokilpailuun 2025 Linkki osallistumisketjuun >>>
SER-huutokaupat hyväntekeväisyyteen käynnissä! Linkki huutokauppaan >>>
Voisko olla hahlo? HahloMikähän mahtaa olla tämän pulman nimi, vaikeustaso ja ratkaisu? Siinä ilmeisesti yritetään saada keskellä oleva rengas pois pelistä.
![]()
En tiedä olisiko Linphone sopiva. Tukee äänipuheluita, videoita ja tekstiviestejä SIP-protokollalla. Toimii Androidilla, Windowsilla ja Linuxilla.Mikäs audiota tukeva pikaviestisofta olisi sellainen että sillä saisi tehtyä 'sisäpuhelimen', vanhoja android-kännyköita (ja läppäreitä) yläkertaan, alakertaan, kellariin, autotalliin ym. joiden välillä voi soittaa.
En tiedä olisiko Linphone sopiva. Tukee äänipuheluita, videoita ja tekstiviestejä SIP-protokollalla. Toimii Androidilla, Windowsilla ja Linuxilla.
Dash Cam -ketjusta löytynee ehkä jopa valmiita vastauksia:Onko suosituksia hyvistä kojelautakameroista?
-pieni koko
-muistikortille loopille tallentava ok
-ei mitään 'subscribrition based'. Verkkotallennus ok kunhan se on ilmaista
Veikkaan ulkona pitämisessä isoimman ongelman olevan veden kondensoitumisen mikä on aika arvaamatontaOnko kukaan ikinä laittanut "NAS-PC:tä" ulos pakkaseen?
Ollut jo jonkin aikaa harkinnassa/hankinnassa rakennalla NAS. Mutta vtuttaa kaikki ylimääräiset valot+äänet. Niin harkinnut että laittaisin (lasitettu) parvekkeelle koneen.
Mutta mitä mahtaa HDD:t/emo/CPU/jne. tykätä 20-30asteen pakkasesta. Tai toisinpäin, kesällä +40 helteestä.
Taloyhtiöllä olisi kyllä vanha kylmäkellari. Josta saa muistaakseni 5€/kk vuokrattua paikan sähköineen. Vieressä olisi telejakamo, josta voisi jakaa WLANilla oman kuituyhteyden. Mutta luvan saaminen voi olla hankalaa.
Huomauttaisin, että tää on pienten kysymysten ja vastausten ketju, ja tästä samasta aiheesta on käyty kymmeniä sivuja pitkiä vääntöjä niin kauan ku tietokoneita on ollut olemassa.Onko kukaan ikinä laittanut "NAS-PC:tä" ulos pakkaseen?
Ollut jo jonkin aikaa harkinnassa/hankinnassa rakennalla NAS. Mutta vtuttaa kaikki ylimääräiset valot+äänet. Niin harkinnut että laittaisin (lasitettu) parvekkeelle koneen.
Mutta mitä mahtaa HDD:t/emo/CPU/jne. tykätä 20-30asteen pakkasesta. Tai toisinpäin, kesällä +40 helteestä.
Taloyhtiöllä olisi kyllä vanha kylmäkellari. Josta saa muistaakseni 5€/kk vuokrattua paikan sähköineen. Vieressä olisi telejakamo, josta voisi jakaa WLANilla oman kuituyhteyden. Mutta luvan saaminen voi olla hankalaa.
Ssd on äänetönOnko kukaan ikinä laittanut "NAS-PC:tä" ulos pakkaseen?
Ollut jo jonkin aikaa harkinnassa/hankinnassa rakennalla NAS. Mutta vtuttaa kaikki ylimääräiset valot+äänet. Niin harkinnut että laittaisin (lasitettu) parvekkeelle koneen.
Mutta mitä mahtaa HDD:t/emo/CPU/jne. tykätä 20-30asteen pakkasesta. Tai toisinpäin, kesällä +40 helteestä.
Taloyhtiöllä olisi kyllä vanha kylmäkellari. Josta saa muistaakseni 5€/kk vuokrattua paikan sähköineen. Vieressä olisi telejakamo, josta voisi jakaa WLANilla oman kuituyhteyden. Mutta luvan saaminen voi olla hankalaa.

Jaettavaa/varmistettavaa dataa on >5Tt. +jos/kun dronevideot/kuvat laittais samaan läjään, mennään yli 10teran. Joo rahalla saa, mutta ei lompakko kyllä kestä.Ssd on äänetönRahalla saa hiljaista
![]()
Varmaan on esteettisyyskin tässä taustalla, mut eihä se iha hirveesti vaadi, että tollaiset äänet saa minimoitua. Itsellä oli moinen aikanaan iha vaatekaapissa vaaJaettavaa/varmistettavaa dataa on >5Tt. +jos/kun dronevideot/kuvat laittais samaan läjään, mennään yli 10teran. Joo rahalla saa, mutta ei lompakko kyllä kestä.
jos ne on harrastusta niin myös niiden taltioiminenkin si vaan on ynnättävä mukaan harrastukseen jos niin kerta haluaa tehä, ja laita vaikka pahvilaatikko päälle jossa takaseina auki ni ei valot vilkuJaettavaa/varmistettavaa dataa on >5Tt. +jos/kun dronevideot/kuvat laittais samaan läjään, mennään yli 10teran. Joo rahalla saa, mutta ei lompakko kyllä kestä.
Ainakaan itse en Asuksen reititintä enää hommaa vaikka ei ollut tuo malli. Käyttöönotto oli todella hanurista enkä saanut yhteyttä toimimaan vaikka illan verran tappelin ja netti oli täynnä loitsuja joilla piti muutella jotain päin honkia olevia oletusasetuksia, eli ei ole mikään plug and play laite. Palautin seuraavana päivänä. Samat kokemukset myös duunipaikan Asuksen reitittimestä.Onko tämä mistään kotoisin/hyvä hankinta?
![]()
Asus RT-AX53U (AX1800) Dual-band -WiFi-reititin 76,99
RT-AX53U on kaksitaajuuksinen 2x2 WiFi-reititin, joka tarjoaa merkittävästi nopeamman yhteyden 80 MHz:n kaistanleveyden ja 1024-QAM-teknologian myötä. RT-AX53U:n verkkonopeus on yhteensä noin 1 800 Mbps – 574 Mbps 2,4 GHz:n taajuudella ja 1 201 Mbps 5 GHz:n taajuudella – joten se on 1,5 kertaa...www.verkkokauppa.com
Kerrostalo kaksioon hakusessa, että ei mikään iso asunto mihin tulisi.
Nuo ovat varmastikin suomenkielisestä wikipediasta. Tuo uroksen 90 kg/2 m kuulostaa jopa keskimääräistä raskaammalta suhteessa pituuteen. Naaraan 230 kg/3,5 m taas on reilusti alakanttiin realistisen ollessa noin pitkälle yksilölle luokkaa 330-400 kg. Koiraan ja naaraan pituuseroakin liioitellaan (olevinaan 2 m vs. 3,5 m).Härkähai tappoi (taas) ihmisen Australiassa ja vahingoitti samalla toista.
Wikipediassa kerrotaan:
"Härkähai on nimensä mukaisesti ruumiinmuodoltaan tanakka. Uros voi kasvaa kaksimetriseksi ja 90-kiloiseksi, naaras on paljon isompi: 3,5 metriä ja jopa 230 kiloa."
Ihmettelen miten se voi olla noin kevyt, voiko tuo pitää paikkaansa? Jos ihmiseen vertaa, on pyrstöosa tietenkin aika pitkä, mutta ihmiselläkin on pitkät jalat, jotka eivät paljon paina.
Mutta kaipa wikipedia on tässä oikeassa? Onko kukaan punninnut härkähaita, tai onko muuten vain parempaa tietoa?
![]()
Nuo ovat varmastikin suomenkielisestä wikipediasta. Tuo uroksen 90 kg/2 m kuulostaa jopa keskimääräistä raskaammalta suhteessa pituuteen. Naaraan 230 kg/3,5 m taas on reilusti alakanttiin realistisen ollessa noin pitkälle yksilölle luokkaa 330-400 kg. Koiraan ja naaraan pituuseroakin liioitellaan (olevinaan 2 m vs. 3,5 m).
Enkkuwikissä on enemmän tekstiä koosta. Metrit ja kilot eivät sielläkään näppituntumalta täsmää, vaan kannattaa ennemmin katsoa ft ja lb, joista itse muuntaa meikäläisiksi. Teen sen alle.
Uros keskimäärin:
95 kg/2,13 m
Naaras keskimäärin:
132 kg/2,44 m (eipäs ollutkaan naaras 1,5 m pidempi, vaan 0,3 m)
![]()
Bull shark - Wikipedia
en.wikipedia.org
Onhan tuo uroksen massa edelleen ihmiseen verrattuna oudon pieni. Pituus on sentilleen sama Lauri Markkasen kanssa, mutta pullean oloinen hai on erikoisesti 10 kg kevyempi kuin koripalloilija, jonka BMI on 23,1.
Hai poikkeaa ihmisestä monessakin asiassa, mikä selittää sen yllättävää keveyttä.
1. Hain muoto on virtaviivainen. Se kapenee etenkin takapäästä nopeasti. Pyrstökin tuo paljon pituutta, muttei massaa. Vain keskiosa on paksua, muttei sekään ole oikeasti aivan niin paksu kuin ulkonäkö evien kera antaa ymmärtää.
2. Hain rustoinen tukiranka ei ole niin tiheää kuin ihmisen luuranko. Ruston tiheys on noin puolet vs. luu.
3. Hait elävät vedessä, joten niiden ei tarvitse pitää yllä pystyssä pysyvää kehoa, tai tukea kehon painoa luilla ja lihaksilla. Siksi hain lihasmassa per metri on selvästi pienempi kuin ihmisellä tai jollain muulla maaeläimellä.
4. Nimenomaan härkähai on kuuluisa valtavasta maksastaan, joka vie paljon tilaa, mutta on silti huomattavasti kevyempi kuin vastaava tilavuus lihaksia tai elinkudosta. Näin härkähai voi olla ulkoisesti pullukka, vaikka kiloja on yllättävän vähän.
Härkähai näyttää ihmisen mielestä lihavalta, mutta virtaviivainen muoto, kevyt vesieläimen rustorunko, suuri mutta keveä maksa ja vähäinen lihasmassa tekevät siitä selvästi kevyemmän kuin vastaavien mittojen ihminen.
Täällä on jotain tutkimusta noin 600 kg/4 m -yksilöstä:
Härkähain kasvumalleja:

Ilman keuhkojen ilmaa hain tiheys on pienempi kuin miehen, jolla ei ole liikaa rasvaa. Minä painun pohjaan kuin kivi, jos puhallan ilmaa pois.Kiitos, vähän samansuuntaisia perusteluita sain AI:ltakin. Outo yksityiskohta on että hain väitetään olevan suhteessa ulkomittoihin kevyempi kuin nisäkkäiden, erityisesti runsaan rasvan ja ruston takia, mutta kuitenkin käytännössä, koska hailla ei ole ilmarakkoa tai keuhkoja, ne ovatkin kokonaisuutena tiheämpiä, eli suhteessa tilavuuteen raskaampia, eivätkä sen takia kellu, mikä taas kumoaa se aiemman väitteen että olisivat kevyempiä...?
Mielenkiintoinen kyllä tuo dramaattinen ero noissa naaraiden koko- ja painoarviossa suomenkielisen ja englanninkielisen wikipedian välillä, ehkä se kertoo sitten suomeapuhuvien naarashärkähaitten suuremmasta koosta ja painosta muihin nähden?
Oletan, että et käytä mitään autofillejä kummassakaan selaimessa? Kannnattaa kokeilla nyt ainakin välimuistin & keksien tyhjennystä. Ei noissa selaimissa itsessään ole mitään sellaista eroavaisuutta, joka tuollaista aiheuttaisi.Nyt on niin erikoinen ongelma, että pitää kysyä osaako joku kertoa mikä mahtaa olla selitys? Chromella onnistuu sisäänkirjautuminen Instagramiin samalla sähköpostilla ja salasanalla, kuin esim. Edgellä ei. Antaa ilmoituksen, että salasana väärä. Ja nyt aika hyvin varmistellut, että olen nimenomaan sillä kirjautumissivulla ja käytän sitä kirjautumistapaa, missä päästään suoralla tunnuksen syöttämisellä sisään, eikä kierrätetä kirjautumista toisen palvelun, kuten Facebookin kautta.
Chromessa on autofilli ko. tunnarille, mutta kun painan silmää, niin sähköpostin lisäksi salasana on identtinen siihen, mikä on ylhäällä ja minkä syötän Edgeen. Vaikka copy-pastean salasanan Chromesta, niin Edgellä sanoo, että salasana väärä.Oletan, että et käytä mitään autofillejä kummassakaan selaimessa? Kannnattaa kokeilla nyt ainakin välimuistin & keksien tyhjennystä. Ei noissa selaimissa itsessään ole mitään sellaista eroavaisuutta, joka tuollaista aiheuttaisi.
Oletko kokeillut kirjautumista incognito-tabissa?Chromessa on autofilli ko. tunnarille, mutta kun painan silmää, niin sähköpostin lisäksi salasana on identtinen siihen, mikä on ylhäällä ja minkä syötän Edgeen. Vaikka copy-pastean salasanan Chromesta, niin Edgellä sanoo, että salasana väärä.
Hae nothin*Miksi foorumin haku ei hyväksy hakusanaksi nothing? Eikä myöskään ”nothing” auta.
Nothing* näemmä kelpasi myös.Hae nothin*
Oletko kokeillut kirjautumista incognito-tabissa?
Chromessa on autofilli ko. tunnarille, mutta kun painan silmää, niin sähköpostin lisäksi salasana on identtinen siihen, mikä on ylhäällä ja minkä syötän Edgeen. Vaikka copy-pastean salasanan Chromesta, niin Edgellä sanoo, että salasana väärä.
Ei vaan toimi millään. Voi olla, että tämä jää mysteeriksi.katsoisin myös, ettei esim. sähköpostin edessä tai lopussa ole välilyöntiä
Vielä tulisi mieleen että onko jotain selaimen lisäosia asennettuna / käytössä? Noscript, Tampermonkey, Adblock, ...? Jostain syystä joku merkistökoodausongelma Edgessä (joku erikoismerkki esim muuttuu toiselle koodille tms)?Ei vaan toimi millään. Voi olla, että tämä jää mysteeriksi.
Käyttövesiputket uusittu joskus 15v sitten. Mutta täytyypäs hakea lähikaupasta tämmöistä ja koittaa lähteeköIhan hyvin voi tulla ruostetahroja jos jossain välissä on vielä kalpeeta (galvanoituputki, tonttijohto jne.)
![]()
Mellerud Kalkki & ruoste poistaja 0.5 l | Prisma.fi-verkkokauppa
Mellerud Kalkki & ruoste poistaja 0.5 l ja tuhansittain muita tuotteita löydät Prisman verkkokaupasta. Tervetuloa tutustumaan valikoimaan!www.prisma.fiTeknoSeesam Oy » Kalkin- ja ruosteenpoistoaine
www.teknoseesam.fi
Oli uBlock Origin, mutta sen pois otolla ei vaikutusta. Ja kun kopioin salasanan Edgen tekstikentästä Wordiin ja vertaan sitä tiedostossa ylhäällä olevaan, ovat ne identtisiä.Vielä tulisi mieleen että onko jotain selaimen lisäosia asennettuna / käytössä? Noscript, Tampermonkey, Adblock, ...? Jostain syystä joku merkistökoodausongelma Edgessä (joku erikoismerkki esim muuttuu toiselle koodille tms)?
Mites jos kokeilee vaihtaa salasanan?Oli uBlock Origin, mutta sen pois otolla ei vaikutusta. Ja kun kopioin salasanan Edgen tekstikentästä Wordiin ja vertaan sitä tiedostossa ylhäällä olevaan, ovat ne identtisiä.
Ootko kokeillut ihan kirjoittaa käyttäjätunnuksen ja salasanan? Esimerkiks Klarnan maksupalvelu ei hyväksy automaattitäyttöä ja piti sen takia kauppiaana luopua Klarnan palveluista, kun ostoskorit pysähty maksuvaiheeseen.Oli uBlock Origin, mutta sen pois otolla ei vaikutusta. Ja kun kopioin salasanan Edgen tekstikentästä Wordiin ja vertaan sitä tiedostossa ylhäällä olevaan, ovat ne identtisiä.
Nyt kokeilin totakin, mutta ei toimi. @Antw kokeilin muistaakseni Edgellä alkuun lähettää salasanan palauttamisviestin sähköpostiin, mutta sitä ei koskaan tullut.Ootko kokeillut ihan kirjoittaa käyttäjätunnuksen ja salasanan? Esimerkiks Klarnan maksupalvelu ei hyväksy automaattitäyttöä ja piti sen takia kauppiaana luopua Klarnan palveluista, kun ostoskorit pysähty maksuvaiheeseen.
Yhtäkkiä en muista kumpia ruuveja emolevyn kiinnitykseen käytetään mutta yleisesti tietokoneiden koteloissa on käytössä joko ihan tavallinen metrinen M3 tai sitten #6-32 UNC. M3 on se tiuhakierteisempi, tuo 6-32 se harvakierteisempi ruuvi.Minkähän kokoisia ovat emolevyn kiinnitykseen tarvittavat ruuvit? Ei tullut emolevyn eikä kotelon mukana.
Edit. Korokeruuvit löytyy kotelosta, mutta niihin tulevat ruuvit tarvisi jostqin metsästää! Voisiko olla M3?

Vähän lavea kysymys, että tuohon voi mitään järkevää vastata kun alue ja halu kävellä vaikuttaa paljon. Vaihtoehtoja on hotellin parkkihalli (jos on), muu julkinen parkkihalli, kadunvarsi, tai sitten vaikka hieman kauempana olevan juna-aseman liityntäpysäköinti (josta junalla loppumatka perille).Menossa viikon päästä Helsinkiin keskustaan yöksi (pe-la). Mietin, että olisiko jotain järkevää, myös hinnallisesti, paikkaa saada auto parkkiin?
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.