Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
TechBBS:n politiikka- ja yhteiskunta-alue (LUE ENSIN!)
Politiikka- ja yhteiskunta-alue on TechBBS-keskustelufoorumilla ala-osio, joka on tarkoitettu poliittisten ja yhteiskunnallisten aiheiden sekä niiden ilmiöiden ja haasteiden käsittelyyn.
Ohjeistus, säännöt ja rangaistukset koskevat vain tätä aluetta, muilla alueilla on käytössä TechBBS-foorumin tavalliset säännöt.
Ylläpito valvoo, ohjeistaa ja moderoi keskustelua, mutta ensisijaisesti alueen keskustelijoiden pitäisi pyrkiä aktiivisesti ylläpitämään asiallista keskustelua ja myös selvittämään mahdollisesti syntyviä erimielisyyksiä ilman ylläpidon puuttumista keskusteluun.
Euron hyödyt on pääpiirteittäin lueteltu sivulla, ne on aika yleisiä eikä niitä erityisemmin ole kiistetty.
![]()
Euron hyödyt | Euroopan unioni
Euron hyödyt EU:n kansalaisille, euromaiden talouksille ja taloudelle yleensä: hintavakaus, työpaikkojen laatu, yhdentyneet rahoitusmarkkinat jne.europa.eu
Mitä helvettiä. Ehkä tämä Harakka vois ensin selvittää oman päänsä kuntoon. Taas on idea kuin jonkin päiväkotilapsen suusta.![]()
Opetus- ja kulttuuriministeriö ja liikenne- ja viestintäministeriö ovat asettaneet työryhmän selvittämään mallia, joka laajentaisi audiovisuaalisten tuotantojen rahoituspohjaa. Selvitettävänä on mahdollisuus velvoittaa av-toimijoita investoimaan kotimaisen sisällön tuottamiseen.
...
Käytännössä mediapalveluilta perittävät rahoitusosuudet voitaisiin toteuttaa sisällöntuotantoon ja oikeuksien hankintaan tehtävinä suorina sijoituksina tai kansallisiin rahastoihin maksettavina osuuksina.
– Pidän tärkeänä, että selvitämme kaikki keinot, joiden avulla voimme vahvistaa Suomen luovien alojen toimijoiden kilpailukykyä. Tavoitteena on vauhdittaa koko audiovisuaalisen sektorimme asemaa kansainvälisessä kilpailussa, toteaa tiede- ja kulttuuriministeri Antti Kurvinen.
Mitä helvettiä. Ehkä tämä Harakka vois ensin selvittää oman päänsä kuntoon. Taas on idea kuin jonkin päiväkotilapsen suusta.![]()
Vasemmistohallitus keksi pyörän uudestaan, nyt sille on vain keksitty raflaavampi nimi "pohjoismainen työvoimapalvelumalli", ihan kuin olemassa olevaa aktiivimallia ei olisi voitu täydentää tai korjata.Näyttäis muuten siltä, että saadaan kohta aktiivimallia vasemmistohallituksen toimesta![]()
Onko kyseessä sama malli eri nimellä vai onko kyseessä se että yrität väittää sen olevan sama malli eri nimellä?Vasemmistohallitus keksi pyörän uudestaan, nyt sille on vain keksitty raflaavampi nimi "pohjoismainen työvoimapalvelumalli", ihan kuin olemassa olevaa aktiivimallia ei olisi voitu täydentää tai korjata.
On mukava nähdä miten Li Andersson vaikeroi ja selittää nämä takinkääntämiset kannattajilleen, he olivat oppositiossa jyrkästi vastaan tätä mallia.
Onko kyseessä sama malli eri nimellä vai onko kyseessä se että yrität väittää sen olevan sama malli eri nimellä?
No kerro minulle, mikä tuossa on käytännössä muuttunut, muu kuin karenssiaikojen muutokset? TE-palveluille myönnettiin lisää resursseja, ok kai tämä lisää työpaikkoja, mutta ei tämä mallia tarjoa konkreettisesti mitään uutta vanhaan verrattuna, eli vanhaa olisi voitu täydentää.Onko kyseessä sama malli eri nimellä vai onko kyseessä se että yrität väittää sen olevan sama malli eri nimellä?
Joku twipsterissä teki asiasta vertailun jo ajat sitten. Saattaa se voimaantulosta seuraavassa kannatusmittauksessa silti heilauttaa kannatuksessa puoli pinnaa vassareita ja pinnan verran demareita, tuskin kuitenkaan sen pysyvämmin.Vasemmistohallitus keksi pyörän uudestaan, nyt sille on vain keksitty raflaavampi nimi "pohjoismainen työvoimapalvelumalli", ihan kuin olemassa olevaa aktiivimallia ei olisi voitu täydentää tai korjata.
On mukava nähdä miten Li Andersson vaikeroi ja selittää nämä takinkääntämiset kannattajilleen, he olivat oppositiossa jyrkästi vastaan tätä mallia.
Käytännössä pyörä keksittiin uudestaan, tosin tuossa kuvassa muokattu 0-4 hakemusta 3 kuukaudessa ei pidä paikkaansa, mikäli on luottamista mediatalojen tietoihin.Joku twipsterissä teki asiasta vertailun jo ajat sitten. Saattaa se voimaantulosta seuraavassa kannatusmittauksessa silti heilauttaa kannatuksessa puoli pinnaa vassareita ja pinnan verran demareita, tuskin kuitenkaan sen pysyvämmin.
![]()
![]()
Muuten olen sitä mieltä, että juuri demari-vassarihallitukset olisi ne parhaat ajat ajaa uudistuksia tai kiristyksiä, kun he pystyy tekemään sitä AY:n kanssa edes jonkinlaisessa yhteistyössä.
Se muokkaushan on korjattu Sipilän hallituksen aktiivimalliin, ja kyllä se silloin oli niin.Käytännössä pyörä keksittiin uudestaan, tosin tuossa kuvassa muokattu 0-4 hakemusta 3 kuukaudessa ei pidä paikkaansa, mikäli on luottamista mediatalojen tietoihin.
Vittu että taas kylläsytyttää lukea varsinkin näitä oikeston iltapäivälehtiä. Jos jokin asia on mennyt hyvin niin kyse on jostain normaalista tuulen vireestä. Sitten kun asiat menee huonosti niin oikein huudetaan "vihervasemmistosta" vastaamaan teoistaan.
Menikin Sipilän ja Marinin hallitusken sarakkeet sekaisin, olette ihan oikeassa.Se muokkaushan on korjattu Sipilän hallituksen aktiivimalliin, ja kyllä se silloin oli niin.
Siinä on nyt sitä kiristymistä: Marinin hallituksen mallissa se on yhdessä kuukaudessa.
Tuo liittyy omaan havainnointiin mitä noita Iltasanomia ja Lehtiä olen lukenut, niistä on jäänyt itselle todella kova oikeistolainen kuva. Noilla lehdillä on oma agenda ja sama on myös koko sanomakonsernilla, sen huomaa myös radiossa jos näiden kanavia seuraa. Tuo on mielestäni paskaa koska miksi pakottaa sitä omaa agendaa joka vitun tuutista, ei saa enää radiotakaan kuunnella rauhassa.Mihis tää purkaus nyt liittyy? Onko sulla joku esimerkki, mitä tarkoitat?
Yle tarvitsee vastavoimia.Tuo liittyy omaan havainnointiin mitä noita Iltasanomia ja Lehtiä olen lukenut, niistä on jäänyt itselle todella kova oikeistolainen kuva. Noilla lehdillä on oma agenda ja sama on myös koko sanomakonsernilla, sen huomaa myös radiossa jos näiden kanavia seuraa. Tuo on mielestäni paskaa koska miksi pakottaa sitä omaa agendaa joka vitun tuutista, ei saa enää radiotakaan kuunnella rauhassa.
Kumpi malli parempi työttömän kannalta? Siis jos ei halua mitään tehdäJoku twipsterissä teki asiasta vertailun jo ajat sitten. Saattaa se voimaantulosta seuraavassa kannatusmittauksessa silti heilauttaa kannatuksessa puoli pinnaa vassareita ja pinnan verran demareita, tuskin kuitenkaan sen pysyvämmin.
![]()
![]()
Muuten olen sitä mieltä, että juuri demari-vassarihallitukset olisi ne parhaat ajat ajaa uudistuksia tai kiristyksiä, kun he pystyy tekemään sitä AY:n kanssa edes jonkinlaisessa yhteistyössä.
En muuten oikein ymmärrä tuon jälkimmäisen taulukon pehmentyvää sanktiolinjaa. Vaikka periaatteessa en ole kepin ystävä, niin kun jo olemassaolevaan epämukavuuteen (rangaistuslinjaan) on muutama vuosi totuttu, on vaikea nähdä, mitä sen linjan löysäämisellä saavutetaan.
Ellei sitten taustalla ole dataa siitä, että nuo olemassaolevat sanktiot olisi potkineet työnhakijoita lopulllisesti ulos (eli toistuu heti kun edellinen loppuu).
Varmaan se, missä tulee nopeammat ja pitemmät karenssit - siis jos pärjää sitten myös sillä alennetulla toimeentulotuella, tekee jotain pimeätä hommaa, kauppaa tai muuta harmaata taloutta. Eli Sipilän hallituksen malli.Kumpi malli parempi työttömän kannalta? Siis jos ei halua mitään tehdä![]()
Varmaan se, missä tulee nopeammat ja pitemmät karenssit - siis jos pärjää sitten myös sillä alennetulla toimeentulotuella, tekee jotain pimeätä hommaa, kauppaa tai muuta harmaata taloutta.
Uusi malli on oikealle työnvieroksujalle epämukava, kun tulee kuukauden tai kahden välein haastattelu. Ja se mitä ei sanota, niin saattaa jossain vaiheessa (kuten Ruotsissa ja Tanskassa) tulla siirretyksi välityömarkkinoille Välittäjä Oy:n kautta. Se on kuitenkin tavoite mihin suuntaan pyritään menemään, mutta tottakai hallituksen pitää tiukasti kiistää se.
Eli kyllä tämä eroaa viime hallituksen aktiivimallista, mutta vasta soveltaminen näyttää, eroaako lieventävästi vai itse asiassa kiristävästi.
Veikkaan, että tuon taulukon alkuperäislähde löytyy jostain Työttömien keskusjärjestön tai jonkun sen jäsenyhdistyksen tms. aktiivitoimijoista. Silloin aikanaan tuota levitti ensiksi nimenomaan erilaiset vasemman laidan järjestöaktiivit.Tuo koko taulukko oli kuin kirjoitettu jonkinlaisesta identiteetti: työtön -tilasta, missä ei edes haluta nähdä työttämyyttään minään tilana, josta hankkiudutaan eroon mahdollisimman pian. Keskitytään ajattelemaan, että miten ikävää minun elämäni on "työttömänä" muiden elätettävänä tällä ja tällä mallilla ja kyllä vaan tää demarien malli on parempi meille kun ei tartte tehdä yhtä paljoa työllistyäkseen...
Toki luultavasti jostain ylikseltä napattu että...
Mitä helvettiä. Ehkä tämä Harakka vois ensin selvittää oman päänsä kuntoon. Taas on idea kuin jonkin päiväkotilapsen suusta.![]()
Tämä on tulossa ajan myötä kaikkiin EU-maihin, joskin kansallisen lainsäädännön tekeminen vie eri maissa eri ajan.Olisi jossain määrin virkistävää nähdä kun tämän kaltaisia ajatuksia ehdottelevat poliitikot saisivat ihan kunnolla näpeilleen näistä ideoistaan. Vaikka sitten niin, että tämä päätyisi idea päätyisi laiksi asti ja suoratoistopalvelut sen seurauksena lopettaisivat palveluidensa tarjoamisen Suomeen kokonaan. Ollaan sen verran pieni markkina että alueelta kerätyt voitot ovat pyöristysvirheen tasoa näiden toimijoiden taseessa.
Tämä on tulossa ajan myötä kaikkiin EU-maihin, joskin kansallisen lainsäädännön tekeminen vie eri maissa eri ajan.
Siihen tuo menee. Suomella on oma motiivinsa, esim. etelä-eurooppalaisilla taas erityinen huoli kielestään ja kulttuuristaan, voi vähän ylpeyttäkin olla… Kaikki haluavat produktioita eli työtä maihinsa.Taisi olla niin 2018 EU hyväksyi lain, jonka mukaan jatkossa vähintään 30 prosenttia kaikkien EU:n alueella toimivien suoratoistopalveluiden tarjonnasta tulee olla Euroopassa tuotettua. Tässä näköjään halutaan kansallista kohdentamista.
Tämä on tulossa ajan myötä kaikkiin EU-maihin, joskin kansallisen lainsäädännön tekeminen vie eri maissa eri ajan.
Parlamentti ja maat on olleet hyvin samanmielisiä siitä, että amerikkalaisten yritysten rahavirroista tulee saada siivu mediamurroksen kanssa kipuileville EU-maillekin, ja jotkut maat on olleet erityisen tiukkoja siitä, että sen siivun tulee nimenomaan edistää heidän kielellään tehtävää kotimaista tuotantoa. Ja saivat asian läpi.
Tämä malli työllistää monta uutta tulkkia joten työllistävä vaikutus sillä on.Tuo koko taulukko oli kuin kirjoitettu jonkinlaisesta identiteetti: työtön -moodista, missä ei edes haluta nähdä työttömyyttään minään tilana, josta hankkiudutaan eroon mahdollisimman pian. Keskitytään ajattelemaan, että miten ikävää minun elämäni on "työttömänä" muiden elätettävänä tällä ja tällä mallilla ja kyllä vaan tää demarien malli on parempi meille kun ei tartte tehdä yhtä paljoa työllistyäkseen...
Tietenkin se menee niin, ellei sitten kilpailu markkinoilla riitä pitämään hintoja kurissa.Ja miksi tämä ei realisoituisi siten, että suoratoistopalvelut vaan nostavat hintojaan juuri niin paljon että tämä tukiosuus jää kuluttajien maksettavaksi? Tämä on taas kerran mekanismi verotuksen lisäämiselle jonkun näennäisesti mukavan kuuloisen asian (kotimaisen taiteen tukeminen) varjolla.
Ja kyllähän AVMSD on jo näyttänyt tehoavan ainakin Netflixiin. Omiin silmiini eurooppalaista sisältöä on 2020-2021 aikana tullut rajusti lisää tarjolle (juu en ole todellisia määriä mistään tarkistanut).
Täälläkin monet puhuu omien oppositioiden suulla ilman mitään tietoa asiasta, ulistaan jotain paskaa että meidän lapset maksaa nämä velat, ilman minkäänlaista käsitystä valtion velasta. Tuo vaan näyttää sen että kuin tyhmä ja vedätettävissä kuin on.
Ei Yle voi noin tehdä, ei musta voi esittää valkoista! Luultavasti seuraavaksi tulee nukkekertomus homo-Mannerheimistä... tosin sehän tuli jo... no joku sukupuoli-identitään/ihonväriltäänEiköhän Suomi hoida tuonkin tuotot tyylillä maaliin ja sieltä tulee taas mustaa Mannerheimiä ja muuta vastaavaa paskaa.
Mikä opposion puhe ja velka nyt on kyseessä?Täälläkin monet puhuu omien oppositioiden suulla ilman mitään tietoa asiasta, ulistaan jotain paskaa että meidän lapset maksaa nämä velat, ilman minkäänlaista käsitystä valtion velasta. Tuo vaan näyttää sen että kuin tyhmä ja vedätettävissä kukin on.
Tämä osuus tuosta on minusta erittäin tervetullutta, mutta en ymmärrä miksi kuluttajien riesaksi on pitänyt leipoa samaan sarjaan joku pakko tukea paskaa kotimaista viihdettä tuottavia tahoja. Jos kotimainen viihde ei mene kaupaksi markkinoilla nykyisellään, niin miksi tällaista liiketoimintaa pitäisi ylipätään tukea? Eihän tuosta ole koskaan odotettavissa mitään kestävää liiketoimintaa jos se pyörii puhtaasti valtion rahojen varassa.
Itse kysyin juuri niistä eroista, tai ainakin tarkoitus oli kysyä niistä vaikka ulosanti jäi vajaaksiNo kerro minulle, mikä tuossa on käytännössä muuttunut, muu kuin karenssiaikojen muutokset? TE-palveluille myönnettiin lisää resursseja, ok kai tämä lisää työpaikkoja, mutta ei tämä mallia tarjoa konkreettisesti mitään uutta vanhaan verrattuna, eli vanhaa olisi voitu täydentää.
Olen EU-myönteinen. En koskaan kehtaisi todistaa mielipidettäni linkkaamalla EU-propagandasivuille.Euron hyödyt on pääpiirteittäin lueteltu sivulla, ne on aika yleisiä eikä niitä erityisemmin ole kiistetty.
Hyödyt on minusta kohtuullisen selviä. Kysymys on ennemmin siitä, minkä verran kenenkin mielestä on haittoja.![]()
Euron hyödyt | Euroopan unioni
Euron hyödyt EU:n kansalaisille, euromaiden talouksille ja taloudelle yleensä: hintavakaus, työpaikkojen laatu, yhdentyneet rahoitusmarkkinat jne.europa.eu
En ole väittänyt euroa ylivoimaiseksi. Joten jälleen kerran, voitko ystävällisesti jättää sen ketjun säännöissä kielletyn olkiukkoilun väliin.Olen EU-myönteinen. En koskaan kehtaisi todistaa mielipidettäni linkkaamalla EU-propagandasivuille.
Todistelusi euron ylivoimaisuudesta tällä tavalla on aivan sama kuin sanoisi, että kommunismi on hyvä aate ja esittäisi todisteena jonkun anderssonkoivulaakson kotisivut.
Vaihdoin nyt ylivoimaisuus-sanan hyöty-sanaksi.En ole väittänyt euroa ylivoimaiseksi. Joten jälleen kerran, voitko ystävällisesti jättää sen ketjun säännöissä kielletyn olkiukkoilun väliin.
Normaalia toimintaa, etsitään syy josta valittaa ylläpidolle jotta asiasi ei saisi huomiota, toiveena saada sinulle bannit.Vaihdoin nyt ylivoimaisuus-sanan hyöty-sanaksi.
Kirjoitukseni sanoma on edelleen sama. Todistit omaa mielipidettäsi linkkaamalla EU-propagandasivustolle.
Voisitko keskustella ihan vaan normaalisti? Miksi yhden sanan takia vetoat foorumin sääntöihin? Enhän minä tahallani rikkonut sääntöjä.
Olen EU-myönteinen. En koskaan kehtaisi todistaa mielipidettäni linkkaamalla EU-propagandasivuille.
Todistelusi euron hyödyistä tällä tavalla on aivan sama kuin sanoisi, että kommunismi on hyvä aate ja esittäisi todisteena jonkun anderssonkoivulaakson kotisivut.
Jos kotimainen viihde ei mene kaupaksi markkinoilla nykyisellään, niin miksi tällaista liiketoimintaa pitäisi ylipätään tukea? Eihän tuosta ole koskaan odotettavissa mitään kestävää liiketoimintaa jos se pyörii puhtaasti valtion rahojen varassa.
Juu no en ilmiantanut, vaan muistutin. Mutta kyllä minusta on täällä on säännöt syystä ja olisi syytä meidän kaikkien keskustella niitä noudattaen. Eikä se sanasta ole kiinni, vaan siitä, että olkiukottaminen on yksinkertaisesti kielletty täällä.Vaihdoin nyt ylivoimaisuus-sanan hyöty-sanaksi.
Kirjoitukseni sanoma on edelleen sama. Todistit omaa mielipidettäsi linkkaamalla EU-propagandasivustolle.
Voisitko keskustella ihan vaan normaalisti?
Miksi yhden sanan takia vetoat foorumin sääntöihin? Enhän minä tahallani rikkonut sääntöjä, joita väität minun rikkoneen. Tiettävästi sinä et ole mode täällä.
Minä kirjoitin yhden sanan väärin. Korjasin sen. Sinä väitit, että rikon foorumin sääntöjä.Juu no en ilmiantanut, vaan muistutin. Mutta kyllä minusta on täällä on säännöt syystä ja olisi syytä meidän kaikkien keskustella niitä noudattaen. Eikä se sanasta ole kiinni, vaan siitä, että olkiukottaminen on yksinkertaisesti kielletty täällä.
Tuo sivu, jonka linkkasit, näyttäytyy minulle propagandasivulta.Tuo sivusto, huolimatta tyylistään, luettelee tietenkin suurimman osan euron hyödyistä. Eikä niitä hyötyjä ole yleisesti kiistetty.
Sen sijaan se ei tietenkään listaa euron ongelmia tai haittoja.
Näistä asioista en ole kirjoittanut riviäkään.Tässä kun oli keskustelua pari-kolme sivua, missä kokonaan unohtui se, mitä tavoitteita ja mitä hyötyjä maailman kolmanneksi käytetyimmästä valuutasta on EU:lle, sen jäsenmaille, kansalaisille, ja myös maailmantaloudelle.
On nimittäin kokonaan eri asia käydä läpi euroon liittyviä ongelmia ja punnita sitten niitä ongelmia vasten hyötyjä.
Omiin silmiini hyödyt on suuremmat, ja ennen kaikkea käytännön hyödyt, kun muistan sen ajan ennen euroakin.
Huudan vieraasta pöydästä ja lainaan listan tänne:Minä kirjoitin yhden sanan väärin. Korjasin sen. Sinä väitit, että rikon foorumin sääntöjä.
Etkö millään ymmärrä, että voi erehtyä yhdessä sanassa? Etkö millään voi olla uhkaamatta ilmiannolla? Etkö vaan voisi keskustella normaalien ihmisten tavalla?
Tuo sivu, jonka linkkasit, näyttäytyy minulle propagandasivulta.
Näistä asioista en ole kirjoittanut riviäkään.
Ensimmäinen kohta on itsestään selvä, toinen mutulla 99% varma, kolmas käy järkeen, neljäs pitäis varmistaa mutta uskon, viides vaikuttaa uskottavalta, kuudes samoin, seitsemäs ei näköjään vakuuta ainakaan yhtä keskustelijaa mutta vaikka itselleni sopii eli anekdoottien ja henkilökohtaisten mielipiteiden suhteen ollaan 1:1, otoskoolla 2. Mielestäni sana hyöty on aina subjektiivinen mutta ajattelen tätä suomalaisen, ja rajallisen varallisuuden omistavan, näkökulmasta joka toisinaan ostaa hyödykkeitä ulkomailla tai ulkomailta. Voin satunnaisena turistina lisätä helppouden sen suhteen että sama valuutta toimii lentokonetta keski-Euroopassa vaihtaessa, että tunnistettavien markkaa helpommin vaihtopisteissä
- hintoja on helppo verrata eri maiden välillä, mikä lisää yritysten välistä kilpailua ja hyödyttää siten kuluttajia
- hintavakaus
- euron ansiosta yritysten on helpompaa, halvempaa ja turvallisempaa käydä kauppaa euroalueella ja muualla maailmassa
- euro on vakauttanut taloutta ja lisännyt talouden kasvua
- yhdentyneemmät ja siten tehokkaammat rahoitusmarkkinat
- suurempi vaikutusvalta maailmantaloudessa
- euro on eurooppalaisen identiteetin konkreettinen symboli.
Paljolti riippuu kokeeko suomen kielen ja kulttuurin vaalimisen merkityksellisenä asiana. Jos ei, niin samahan tuo on ajaa alas kaikki julkisella rahalla tuettu kulttuurituotanto. Vaihdetaan sitten jossain sopivassa kohdassa enkku ainoaksi viralliseksi kieleksi.
Ymmärsinkö jotain väärin mutta mielestäni kyse on siitä että jos yhdysvaltalaiset suoramyyntifirmat Netflix, HBO, Disney, Amazon ja Apple haluavat tarjota palveluitaan EU:ssa nämä laitetaan tarjoamaan 30% sisällöltään täkäläisenä ja onko Suomen osuus sitten vaikka prosentti? Senkun valitsevat sitten parhaat eurooppalaiset ja suomalaiset sarjat valintansa mukaan ja hyvin ovat valinneetkin, siellä on laatusarjoja esim Espanjasta. En ymmärrä miten verot tai musta marski liittyvät mutta prosenttiosuus saisi mielestäni olla vaikka suurempikin, Hollywood ja laatukäsikset ovat vähän…Samoin tunteellisin argumentein lienee puolustettu kaikkea kasettimaksusta lähtien. Itse näkisin että Suomen kulttuuri on sitä mitä ihmiset tekevät ja tuottavat, eikä sen pitäisi edellyttää että valtio sanelee kaiken taiteen sisällöstä lähtien.
Miksi minulle vastaat?Huudan vieraasta pöydästä ja lainaan listan tänne:
Ensimmäinen kohta on itsestään selvä, toinen mutulla 99% varma, kolmas käy järkeen, neljäs pitäis varmistaa mutta uskon, viides vaikuttaa uskottavalta, kuudes samoin, seitsemäs ei näköjään vakuuta ainakaan yhtä keskustelijaa mutta vaikka itselleni sopii eli anekdoottien ja henkilökohtaisten mielipiteiden suhteen ollaan 1:1, otoskoolla 2. Mielestäni sana hyöty on aina subjektiivinen mutta ajattelen tätä suomalaisen, ja rajallisen varallisuuden omistavan, näkökulmasta joka toisinaan ostaa hyödykkeitä ulkomailla tai ulkomailta. Voin satunnaisena turistina lisätä helppouden sen suhteen että sama valuutta toimii lentokonetta keski-Euroopassa vaihtaessa, että tunnistettavien markkaa helpommin vaihtopisteissä
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.