- Liittynyt
- 03.03.2018
- Viestejä
- 776
Sen tason juttua ja realiteetit hukassa, ettei voi edes tosissaan ottaa. Toki auttaa ymmärtämään tuota vihreää ideologiaa, minkä utopiassa kaikki asuu kaupungeissa ja tavaraa (myös rahaa!) saadaan seinästä taikomalla. Voit omassa mielessäsi miettiä, mitä sille Helsingille tapahtuisi jos maaseutu autioituisi. Nälkä saattaisi tulla ja tavarat loppua, vaikka toki kaikki vihreät sankarit (nimensä veroinen yksilö kyllä) tilaa tavarat ekologisesti ulkomailta. Ja tuo joukkoliikenne on ihan turhaa jauhantaa, kun se vain ei toimi joka puolella. Mahdotonta se on autosta luopua, jos busseja vain ei kulje tai lapset olisi pakko viedä klo 6 hoitoon, jotta kerkeää 8:ksi töihin. Ei kiitos.Miksi ihmeessä ihmiset haluaisivat ostaa sen auton? On vaikea ymmärtää tätä keskustelua. Sen sijaan, että mietittäisiin tapaa järjestää elämä siten, ettei siihen kuulu luonnonvaroja kuluttava tyyli, niin surraan jo etukäteen sitä, ettei siihen pyhään lehmään riitä rahat. Kymmenen vuoden päästä yhä useampi suomalainen asuu kaupungeissa, joissa joukkoliikenne toimii. Mihin hemmetissä sitä peltistä turhaketta tarvitaan? Taksit on erikoistarpeiden hoitamiseksi ihan riittävä vaihtoehto.
Katsokaa Helsingin esimerkkiä:
Kaupunkisuunnittelu | Pitäisikö Esplanadit muuttaa jopa kokonaan autottomiksi? Demareiden ja vihreiden mielestä Helsingin kävelykeskustan laajennus etenee liian hitaasti
(nyt en jaksa kaivaa lippalakeille iltapäivälehtikopiota, käyttäkää vaikka pornomoodia, jos lukukerrat uhkaavat tulla täyteen.)
Ei tarvitse kauaa kulkea Stadissa mihin tahansa vuodenaikaan huomatakseen, minkälaisen esteettisen ja ympäristöhaitan nuo tupruttavat autot muodostavat. Ja lähes jokaisessa koslassa tupruttaa pakokaasuja yksin liikkuva, pönäkkä mies. Naisia ei ratin takana juuri näy, fiksumpaa porukkaa kun ovat.
Minusta näyttää päivä päivältä enemmän siltä, että kotimainen politiikka on jakaantumassa vanhan oikeisto/vasemmisto-rajan sijasta niihin, jotka katsovat tulevaisuuteen sekä niihin, jotka jymähtivät viime vuosisadalle. Jokainen voi em. artikkelin luettuaan päätellä itse, mitkä puolueet katsovat eteenpäin.


