- Liittynyt
- 22.10.2016
- Viestejä
- 7 579
Nyt tuli kyllä melkoinen kasa poliittisia ruumiita. Ihan oikeastiko tämä porukka kuvittelee, että heidän uutta Soinilaisuuttaan joku vielä äänestää?
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
TechBBS:n politiikka- ja yhteiskunta-alue (LUE ENSIN!)
Politiikka- ja yhteiskunta-alue on TechBBS-keskustelufoorumilla ala-osio, joka on tarkoitettu poliittisten ja yhteiskunnallisten aiheiden sekä niiden ilmiöiden ja haasteiden käsittelyyn.
Ohjeistus, säännöt ja rangaistukset koskevat vain tätä aluetta, muilla alueilla on käytössä TechBBS-foorumin tavalliset säännöt.
Ylläpito valvoo, ohjeistaa ja moderoi keskustelua, mutta ensisijaisesti alueen keskustelijoiden pitäisi pyrkiä aktiivisesti ylläpitämään asiallista keskustelua ja myös selvittämään mahdollisesti syntyviä erimielisyyksiä ilman ylläpidon puuttumista keskusteluun.
Ei välttämättä. Tuossa porukassa on aika suuri osa persujen äänistä myös. Ei se maahanmuutto ole edes kaikille persuille se ainoa tärkeä asia.Nyt tuli kyllä melkoinen kasa poliittisia ruumiita. Ihan oikeastiko tämä porukka kuvittelee, että heidän uutta Soinilaisuuttaan joku vielä äänestää?
Ei missään nimessä. Vihreät hyötyisivät aivan järkyttävällä tavalla.
Timo Soini on Audin takapenkkiä palvova 100% takinkääntäjä, joka sopii tällä perusteella 100% siihen arvopohjaan, jota VOKeskustan ja Sekoomuksen hallituksessa vaaditaan.Vähän noloa Timolta.
Soini hallitushuhuista: "Pidän loikkareita luusereina"
"Ajatus siitä, että loikkaisin perustamastani puolueesta on mieletön", Soini kommentoi blogissaan.
"Perussuomalaisten puoluekokous kuumentaa tunteita jo siinä määrin, että järjen valo jättää herkimmät. Pidän loikkareita luusereina. Siksi ajoin hallitusneuvotteluissa läpi niin sanotun seteliselkärankaisten rappiopykälän kumoamisen", hän jatkaa.
Menee kyllä mielenkiintoiseksi. Eli persuihin jäi vain tuo maahanmuuttopainotteinen porukka nyt?
Ei välttämättä. Tuossa porukassa on aika suuri osa persujen äänistä myös. Ei se maahanmuutto ole edes kaikille persuille se ainoa tärkeä asia.
Jaa? Kyllä nykyinen hallitus on aika hyvin onnistunut hillitsemään hallitsematonta maahantuloa. Toisin olisi asiat, jos vihervasemmisto olisi vallassa. Kokoomuksessakin on aika paljon väkeä, jotka eivät todellakaan kannata "kaikki sisään" periaatetta (varsinkin nuoret kokoomuslaiset).Säälittävä liike. Tällä ikään kuin peesataan Sipilän ja Orpon ratkaisua rikkoa aikaisempi sopimus ja samalla irtisanoudutaan niistä asioista joista he itsekkin ovat olleet samaa mieltä. Aika selkärangatonta lestan pillin tahdissa hyppimistä.
Tämä ei tosin mitenkään automaattisesti nyt sada persujen laariin. Sieltä on nyt moni ääniharava poissa ensi vaaleista.Siellä on se 3% äänestäjistä.
Perussuomalaisten kannatus oli jo puolittunut, juurikin tämän ryhmän touhujen seurauksena.
Persujen sisäinen sekoilu ei tietenkään ole uusien vaalien paikka.Kyllä nyt uudet vaalit ovat mielestäni ainoa vaihtoehto.
Heräsi muuten juuri uusi toivon kipinä alkoholilain uudistamisen etenemisestä.![]()
Persujen sisäinen sekoilu ei tietenkään ole uusien vaalien paikka.
Soini ja Oinonen perustamassa uutta puoluetta? Jos näin on niin persu pikkuhiljaa kuihtuu Halla-Ahon pikkupuolueeksi, ja jäänee historiaan.
Kepu varmasti jarruttelee, mutta nyt tuolla "uusi vaihtoehto"-porukalla on tavallaan vähän vipuvartta asian kanssa. Riippuu tietenkin ihan miten korttinsa pelaavat.Ei etene koska Keskusta.
Kyllähän tässä on juuri siitä kysymys, kun puolue on hajonnut erimielisyyksiin.Tässä nyt ei taida olla kyse ihan pelkästään persujen sisäisestä sekoilusta.
No kyllä on. PS nimisen puolueen johtoon valittiin sekopäitä, joiden kanssa kukaan ei halua leikkiä. PS niminen puolue saa jatkaa täysin kuten haluaa ja muut jatkavat myös kuten haluavat.Tässä nyt ei taida olla kyse ihan pelkästään persujen sisäisestä sekoilusta.
Kieltämättä hieman huvitti tuo kylläHalla-aholaisten äänestäjien ilakointi kesti sitten sen yhden illan.
#peppukipu #ulina
Nythän persut on 17 paikallaan sen kokonen mitä sen kuuluukin olla viimeisten mittausten mukaan.Soini ja Oinonen perustamassa uutta puoluetta? Jos näin on niin persu pikkuhiljaa kuihtuu Halla-Ahon pikkupuolueeksi, ja jäänee historiaan.
Kaikkia perussuomalaisten kansanedustajia ei ollut pyydetty ryhmään mukaan. Mika Niikko kertoi HS:lle, ettei hänelle ollut kerrottu suunnitelmasta, vaikkei hän omien sanojensa mukaan kuulu Halla-ahon tukijoihin.
No kyllä on. PS nimisen puolueen johtoon valittiin sekopäitä, joiden kanssa kukaan ei halua leikkiä. PS niminen puolue saa jatkaa täysin kuten haluaa ja muut jatkavat myös kuten haluavat.
Olihan tämä mahdollisuus tiedossa. Halla-Aho olisi monelle vielä mennyt, jos varapj. olisi ollut joku Soinilainen. Hakkaraisen valinta saattoi olla se viimeinen niitti.Tän on pakko olla jotain teatteria? Asiat on jo aiemmin päätetty kulisseissa, eli jos Halla-aho vie, osa eroaa ja jatkaa hallituksessa?
Itse melkein toivoin että hajoaminen olisi tapahtunut toisinpäin, ja Suomeen olisi perustettu kokonaan uusi nuiva puolue.
Taisi Soini sopia tämän Sipilän ja Orpon kanssa jo etukäteen. Sipilä otti koko alkuviikon vapaaksi, että saisivat rauhassa sählätä ja hän saisi edun itselleen. Se ei ollutkaan Sipilä, joka sekosi ja tuhosi oman puolueensa kannatusta, vaan Timo Soini.Tässä nyt ei taida olla kyse ihan pelkästään persujen sisäisestä sekoilusta.
No tulipahan yksi mamu myönteinen puolue suomalaiseen puoluekenttään lisää ketä suvaitsevaiset voi äänestää.![]()
Hyvähän se on päästä selkärangattomista eroon. Tämä avaa ovia myös uusille potentiaalisille jäsenille, kun SMP:n painolasti väistyy.Tämä oli varmaan kaikille Halla-aholaisille loistava uutinen. Hyvä asiahan se vaan on, että persut hajoavat selkeästi Soinilaisiin, ja Hallislaisiin... Itse melkein toivoin että hajoaminen olisi tapahtunut toisinpäin, ja Suomeen olisi perustettu kokonaan uusi nuiva puolue. Jännä nähdä ensi vaaleissa miten näiden kahden kamppailu päättyy.
Tän on pakko olla jotain teatteria? Asiat on jo aiemmin päätetty kulisseissa, eli jos Halla-aho vie, osa eroaa ja jatkaa hallituksessa?![]()
Hyvä kysymys. Samalla tulee mieleen että jääville persuille ei tule olemaan helppoa. Niiden on käytännössä saatava jatkossa enemmistö voidakseen ylipäätään päästä hallitukseen koska muut puolueet eivät halua tukea heidän linjaa. Ja tuo jos ei toteudu niin jäävät ikuisiksi ajoiksi oppositioon josta eivät saa aikaan muuta kuin huutelemista.Kuka ihme tuota Soinin porukkaa muka enää äänestäisi
Pitää nyt kuitenkin muistaa, ettei se maahanmuutto ole ihan kaikille persuille se tärkein asia. Toiseksi Halla-Aho on monelle niin vastenmielinen henkilö, että se voi jo syödä nykyisten persujen äänisaalista.Kuka ihme tuota Soinin porukkaa muka enää äänestäisi, takki kääntyy ja demokraattisesta äänestyksen tuloksesta tehdään itkupotkuraivarit kuin suvakit konsanaan ja sitten pelastetaan oma nahkansa ettei vaan hyväpalkkaiset ministerinpaikat häviäisi itseltä, no hyvin tuo porukka sitten keskustan ja kokoomuksen kanssa sopii kun tärkein asia on se oman lompakkonsa paksuus.
Ei, uskon että oli opportunistinen päätös Soinilta, koska halusi pitää ministerinpallin vielä 2 vuotta hinnalla millä hyvänsä. Oli Soini nimittäin niin järkyttyneen näköinen niissä kuvissa jotka oli otettu sekunteja sen jälkeen kun Terho hävisikin PJ vaalin suunnitelmien vastaisesti. Ei Soinikaan niin hyvä näyttelijä ole.
Kumma muuten että Soinin terveys ei muka kestänyt enää PJ vaalia (koska ilmeisesti tiesi häviävänsä ja kuvitteli että Terho voittaa) mutta kappas terveys kestääkin hyvin uuden eduskuntaryhmän johdossa toimimisen
Uskomatonta takinkääntöä ja lieroilua. Äijä kusee perustamansa puolueen päälle ahneudesta ja pikkumaisuudesta.
Miksi RKP? Ilman sitä olisi jo enemmistöhallitus, eikä tarvitsisi muuttaa mitään.Oma veikkaus on että uusi hallitus on: Kok + Kesk + Soinilaiset + RKP
Mitähän nämä perseenmyyjäsuomalaisille tärkeät asiat nyt sitten ovat? Sakkojen korotukset, sotepalveluiden romuttaminen vai audin takapenkki?Pitää nyt kuitenkin muistaa, ettei se maahanmuutto ole ihan kaikille persuille se tärkein asia. Toiseksi Halla-Aho on monelle niin vastenmielinen henkilö, että se voi jo syödä nykyisten persujen äänisaalista.
Enpä tiedä. Voisi asia kaatua teknisyyteenkin, kun Soinilla ei oikeastaan ole puoluetta allaan, eikä sitä päivässä perusteta niin vakaalle perustalle että se hallituksessa toimisi. Oppositio painaa päälle uusien vaalien kanssa, jos hommaa ei saada nopeasti ratkaistua.Täydellinen lopetus koko paskalle olis, jos Kesk. ja Kok. ei suostuis yhteistyöhön UV:n kanssa... Mutta näin makealle lopulle ei ole mahiksia.
Miksi RKP? Ilman sitä olisi jo enemmistöhallitus, eikä tarvitsisi muuttaa mitään.
Tämä tietysti nähdään, sitten jos tuo eduskuntaryhmä pyrkii vielä uudelle kaudelle.Mitähän nämä perseenmyyjäsuomalaisille tärkeät asiat nyt sitten ovat? Sakkojen korotukset, sotepalveluiden romuttaminen vai audin takapenkki?
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.