Myocyte
team omegga
- Liittynyt
- 17.10.2016
- Viestejä
- 375
Tekninen kysymys: Mulla on tuo Focusriten Scarlet USB-äänikortti ja yrittänyt sillä saada hyvää metallisoundia aikaiseksi, mutta ihan sama mitä efectejä laitan abletoniin, niin mun ihan perus Fender Princeton 112:ssa on munakkaampi särö abletonin kautta, kuin missään noissa efecteissä. Mikähän tuossa mättää? Olen ihan nyyppä tässä, enkä tiedä mistä lähteä ongelmaa etsimään.
En ole itse plugarisoittaja, mutta sellaiseen tekniseen vastakysymykseen kuin että mitä plugareita käytät soittaessasi olisi hyvä saada vastaus ennen kuin aletaan setviä ongelmaasi pitemmälle. Ilman vahvistin- ja kaappimallinnosta kuvittelisin ettei Focusritesta hirveästi sitä kuivaa DI:tä enempää saa irti.
@Ad_Astra postasi tähän ketjuun muistaakseni aiemmin aika hiljentäjä.jiipekki -tason linkit, joissa oli hirveät läjät ihan ilmaisia mallinnoksia ja kaappi-impulsseja.