Kestävä & laadukas akkuporakone / ruuvinväännin?

Kyllä impact kärkien kuuluu joustaa, vähän kuin jousi, joka jouston jälkeen palautuu takaisin muotoonsa. Toisin kuin tavalliset kärjet, jotka metallin kovuudesta riippuen joko vääntyvät korkkiruuviksi eivätkä palaudu tai räsähtävät kappaleiksi.
Kärkien kyllä, kärjenpitimien ei.
 
Kärkien kyllä, kärjenpitimien ei.
Joustava osa on se yleensä punainen pätkä yksittäisen kärjen varressa, tai esim. tuon lukittavan holkin tapauksessa sen varressa. Dewaltilla se vastaava osa taitaa olla keltainen. Milwaukeen tuotteissa käytetty termi kaikille iskukoneisiin sopiville työkaluille on "Shockwave" ja erityisesti tuolle joustavalle osalle käytetty termi on "Shock Zone". Shock Zonen paksuus ja pituus vaihtelee eri kärjissä.

Alla Milwaukeen Suomisivuilta tuon lukittavan kärjenpitimen ominaisuuslista, joka on mielestäni näiltä osin aika selkeä ja looginen, kun noihin lukittaviin kärkiin on tarkoitettu kiinnitettävän myös sellaisia kärkiä, joissa itsessään sitä Shock Zonea ei ole. Tuollaisia käytetään mm. siksi, kun tavalliset kärjet ovat halvempia.


1759419475394.png


1759419347152.png


Tämän sisällön näkemiseksi tarvitsemme suostumuksesi kolmannen osapuolen evästeiden hyväksymiseen.
Lisätietoja löydät evästesivultamme.

Linkki: https://www.youtube.com/watch?v=FNXxYkqHGjY
 
Viimeksi muokattu:
Eli noista pitimistä ilmeisesti on tarkoitus olla hyötyä? Ite en ole koskaan tykännyt nylpätä pitimien ja pikkubitsien kanssa vaan pitkät 50mm kärjet ovat paljon mukavampia. Mutta jos pitimistä on oikeaa hyötyä, niin ehkä niiden käyttöön voisi alistua.

Tosin oma juttunsa, että onko se hyöty puuhastelijalle mitenkään olennainen.
 
Eli noista pitimistä ilmeisesti on tarkoitus olla hyötyä? Ite en ole koskaan tykännyt nylpätä pitimien ja pikkubitsien kanssa vaan pitkät 50mm kärjet ovat paljon mukavampia. Mutta jos pitimistä on oikeaa hyötyä, niin ehkä niiden käyttöön voisi alistua.

Tosin oma juttunsa, että onko se hyöty puuhastelijalle mitenkään olennainen.
Minä olen käsittänyt, että niiden hyödyt ovat siinä, että ...

- voi käyttää lyhyitä kärkiä, ilman että istukka on peittämässä valoa ja näkymää ruuviin
- jos kärjenpidin on tuollainen mistä tässä nyt on puhuttu, niin voi huolettomammin käyttää iskukoneessa tavallisia kärkiä, jotka taas ovat halvempia
- kärjen vaihto on helpompaa, kuin joissakin istukkamalleissa (kaikki eivät esim. lukkiudu automaattisesti pelkästään painamalla kärkeä)
- noilla saa tavallisiin porakoneisiin niiden kierrettävää istukkaa näppärämmän tavan vaihtaa kärkiä

Puuhastelussa ei tosiaan välttämättä mikään näistä ole kovin olennnaista, paitsi ehkä tuo, että saa lyhyen kärjen kauemmaksi istukasta, jos siis on käytettävissä vain lyhyitä kärkiä. Hämärässä on aika toivotonta yrittää nähdä mitään suoraan istukan eteen, kun valo on porakoneissa usein suoraan istukan juuressa. Ja vaikka valoa olisikin, voi itse laite estää näkemästä suoraan siihen eteen riippuen mitä ollaan tekemässä.
 
Viimeksi muokattu:

Uusimmat viestit

Statistiikka

Viestiketjuista
288 666
Viestejä
4 947 950
Jäsenet
79 515
Uusin jäsen
MikkoHaa

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom