- Liittynyt
- 29.09.2017
- Viestejä
- 2 899
Venäjällä viety vaalikelpoisuus useammalta kuin Neuvostoliitossa | Verkkouutiset
Venäjällä viety vaalikelpoisuus useammalta kuin Neuvostoliitossa | Verkkouutiset
www.verkkouutiset.fi
Tämän päivän Venäjällä useammalta kansalaiselta on riistetty oikeus asettua ehdolle vaaleissa kuin Neuvostoliiton aikana, selviää riippumattoman vaalitarkkailujärjestö Golosin tuoreesta tutkimuksesta.
Golos arvioi, että ainakin yhdeksältä miljoonalta venäläistä on riistetty vaalikelpoisuus jo ennen kuin Venäjän lainsäätäjät tiukensivat vaalilakeja viime kuukausien aikana ja rajasivat vangitun oppositiovaikuttaja Aleksei Navalnyin liikkeen jäsenet pois vaaleista.
Moskovan tuomioistuin julisti oppositiopoliitikko Aleksei Navalnyin järjestöt äärijärjestöiksi. Päätös koskee muun muassa Navalnyin korruptiota vastustavaa FBK-järjestöä ja sen aluetoimistojen verkostoa.
– Virallisesti voimassa oleva vaalilainsäädäntö on sortavampi kuin neuvostoajan lait siltä osin kuin on kyse vaalikelpoisuuden riistämisestä ja näiden rajoitusten kohteena olevien ihmisten lukumäärästä, tutkimuksessa todetaan.
Mitä tähän sanoisi, melko synkkää..
