Mielestäni seksuaalivähemmistöt ovat tehneet hölmösti asemoituessaan niin vahvasti vihervasemmistoliberaalien puolelle. Ikäänkuin seksuaalisuus määrytyisi sen mukaan, millaisen poliittisen ja taloudellisen ajatusmaailman ihminen omaa.
Jotenkin tuntuu, että nousuhurmassa vähemmistöjen oikeuksia ja rajoja on viety liiankin pitkälle, ehkä jopa tarkoituksellisesti. En ole esimerkiksi ikinä pystynyt ymmärtämään, miten joku voi pitää suotavana sitä, että överiseksikkäästi kumitisseihin pukeutunut drag-queen kertoo perhetapahtumassa satuja pienille lapsille.
Koska seksuaalivähemmistöt ovat tehneet itsestään poliittisen toimijan, niin valitettavasti tulee vastapalloon sitten kun on konservatiivien vetovuoro. Google seuraa uudistunutta konservatiivista linjaa ja on poistellut kalenteristaan pridekuukaudet, naistenpäivät ja vähemmistöihin viittaavat merkkipäivät.
Ratkaisu jatkaa linjaa, jossa yhtiö toteuttaa Trumpin toiveita.
yle.fi