- Liittynyt
- 26.10.2016
- Viestejä
- 6 413
Vai voisiko vaihtoehto olla, että hallinto toimisi niin, ettei sinne oikeuteen tarvii mennä tuhlaa resursseja?Eiköhän se siellä oikeudessa sitten selvitetä?
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
TechBBS:n politiikka- ja yhteiskunta-alue (LUE ENSIN!)
Politiikka- ja yhteiskunta-alue on TechBBS-keskustelufoorumilla ala-osio, joka on tarkoitettu poliittisten ja yhteiskunnallisten aiheiden sekä niiden ilmiöiden ja haasteiden käsittelyyn.
Ohjeistus, säännöt ja rangaistukset koskevat vain tätä aluetta, muilla alueilla on käytössä TechBBS-foorumin tavalliset säännöt.
Ylläpito valvoo, ohjeistaa ja moderoi keskustelua, mutta ensisijaisesti alueen keskustelijoiden pitäisi pyrkiä aktiivisesti ylläpitämään asiallista keskustelua ja myös selvittämään mahdollisesti syntyviä erimielisyyksiä ilman ylläpidon puuttumista keskusteluun.
Vai voisiko vaihtoehto olla, että hallinto toimisi niin, ettei sinne oikeuteen tarvii mennä tuhlaa resursseja?Eiköhän se siellä oikeudessa sitten selvitetä?
Entä mites kommentoisit tuota artikkelissa mainittua kiristystä, että mainostoimistojen fuusio estetään, jos eivät tanssi Presidentti Elonin pillin mukaan?Kyllähän oikeus heidät tuosta pelosta poistaa, jos eivät tietenkään siis mitään laitonta tee.Vähän hassu näkökulma, että se on Elonin syy, jos joku tekee jotain, josta Elonin haastaessa oikeuteen, oikeus on Elonin kanssa samaa mieltä. Oiskohan sitten vika kuitenkin siinä lainrikkojassa?
No pitää vaan mennä oikeuteen, siellähän näitä sitten selvitellään. Hallinnolta kun on turha odottaa toimintaa, joka perustuu lakiin.Entä mites kommentoisit tuota artikkelissa mainittua kiristystä, että mainostoimistojen fuusio estetään, jos eivät tanssi Presidentti Elonin pillin mukaan?
Wall Street Journal kertoi raportissaan viime helmikuussa, että X:n toimitusjohtaja Linda Yaccarino oli vaatinut yhtä maailman suurinta markkinointiviestintäalan yritystä Interpublicia (IPG) kuluttamaan enemmän rahaa X:ssä mainostamiseen. IPG taas vastasi, ettei se päätä asiakkaidensa mainosbudjettien käytöstä.
Vaatimus yhteydessä oli esitetty verhottu uhkaus, jonka mukaan Trumpin hallinto estäisi muuten ehdotetun yritysfuusion mainosjättiläisen Omnicomin kanssa.
Järkevät aikuiset ihmiset eivät vandalisoi.Political wire jakamassa Washington Postin uutista, joka alla kokonaisuudessaan suomennettuna:
”Presidentti Donald Trumpin virkaanastumisen jälkeen Teslan tiloihin on kohdistunut yli tusina väkivaltaista tai tuhoisaa tekoa.”
”Välikohtaukset tapahtuvat samaan aikaan, kun Elon Musk on noussut julkisuuteen Trumpin tunnetuimpana tukijana ja konservatiivisena provokaattorina. Teknologiamiljardööriin verkossa kohdistuva viha on yhä useammin levinnyt tosielämään, ja vandalismia on kohdistunut Teslan myymälätiloihin, latausasemiin ja ajoneuvoihin.”
Onpa hyvä ettei Yhdysvalloissa oikeudenkäyntiin vaikuta se että rikkaampi voi hukuttaa köyhemmän kuluihin tai että tuomarit valitaan poliittisestiNo pitää vaan mennä oikeuteen, siellähän näitä sitten selvitellään. Hallinnolta kun on turha odottaa toimintaa, joka perustuu lakiin.
Tunnereagoivat aktivistit näköjään vauhdissa tuhoamassa toisten omaisuutta, kuten luolamiesheimo konsanaan, keskustelisivat aikuisten ihmisten tavoin, ei tuollainen itkupotkuraivari edistä kenenkään asiaa. Aika hiljaista on demokraattileirissä, eivät osaa tuomita selvää terrorismia ja vandalismia vaan antavat kaikessa rauhassa edustaa puoluettaan. Muskin ja Trumpin lisäksi on kyllä myös demokraattipuolueen toiminnassa selvää kritisoimista, ainakin suuressa osaa puolueen edustusjäsenistöä..Political wire jakamassa Washington Postin uutista, joka alla kokonaisuudessaan suomennettuna:
”Presidentti Donald Trumpin virkaanastumisen jälkeen Teslan tiloihin on kohdistunut yli tusina väkivaltaista tai tuhoisaa tekoa.”
”Välikohtaukset tapahtuvat samaan aikaan, kun Elon Musk on noussut julkisuuteen Trumpin tunnetuimpana tukijana ja konservatiivisena provokaattorina. Teknologiamiljardööriin verkossa kohdistuva viha on yhä useammin levinnyt tosielämään, ja vandalismia on kohdistunut Teslan myymälätiloihin, latausasemiin ja ajoneuvoihin.”
Haha, mites se eräs Tammikuun 6.??? Trump armahti nekin luolamiesheimolaiset...Tunnereagoivat aktivistit näköjään vauhdissa tuhoamassa toisten omaisuutta, kuten luolamiesheimo konsanaan, keskustelisivat aikuisten ihmisten tavoin, ei tuollainen itkupotkuraivari edistä kenenkään asiaa. Aika hiljaista on demokraattileirissä, eivät osaa tuomita selvää terrorismia ja vandalismia vaan antavat kaikessa rauhassa edustaa puoluettaan. Muskin ja Trumpin lisäksi on kyllä myös demokraattipuolueen toiminnassa selvää kritisoimista, ainakin suuressa osaa puolueen edustusjäsenistöä..
Musk itse syyttää mm. Sorosia Tesla-protesteista.Political wire jakamassa Washington Postin uutista, joka alla kokonaisuudessaan suomennettuna:
”Presidentti Donald Trumpin virkaanastumisen jälkeen Teslan tiloihin on kohdistunut yli tusina väkivaltaista tai tuhoisaa tekoa.”
”Välikohtaukset tapahtuvat samaan aikaan, kun Elon Musk on noussut julkisuuteen Trumpin tunnetuimpana tukijana ja konservatiivisena provokaattorina. Teknologiamiljardööriin verkossa kohdistuva viha on yhä useammin levinnyt tosielämään, ja vandalismia on kohdistunut Teslan myymälätiloihin, latausasemiin ja ajoneuvoihin.”
Musk itse syyttää mm. Sorosia Tesla-protesteista.
Ei tietenkään anna mitään lähdettä tälle syytökselle.
Esim. Herbert Sandler kuoli jo 2019.
![]()
Itsekin googlasin onko kyseessä valittu kansa kun käy Elonin hermoille. Hoffman ilmeisesti ei ole(((Noista))) ainakin kaksi on jo kuollut. Mutta erittäin originaalia.
Tunnereagoivat aktivistit näköjään vauhdissa tuhoamassa toisten omaisuutta, kuten luolamiesheimo konsanaan, keskustelisivat aikuisten ihmisten tavoin, ei tuollainen itkupotkuraivari edistä kenenkään asiaa. Aika hiljaista on demokraattileirissä, eivät osaa tuomita selvää terrorismia ja vandalismia vaan antavat kaikessa rauhassa edustaa puoluettaan. Muskin ja Trumpin lisäksi on kyllä myös demokraattipuolueen toiminnassa selvää kritisoimista, ainakin suuressa osaa puolueen edustusjäsenistöä..
Kyse ei tietenkään ole pelkästään aiheutetuista vahingoista, vaan myös tiettyjä kuluttajatuotteita kohtaan kohdistetusta uhasta. Ihmiset, jotka omistavat kyseisitä tuotteita, joutuvat olemaan varuillaan ja pelkäämään ilkivallan kohteeksi joutumista. Tappamisella uhkailut sun muut esiintyneet väkivaltaisuudet / ilkivaltaisuudet todennäköisesti vähenisivät, jos ne selkeämmin tuomittaisiin "ylhäältä" päin.Sen enempää tekoja puolustelematta tämä on taas aika huvittavaa argumentointia; demokraattien pitäisi välittää jostain muutamien satojen tuhansien (todennäköisesti hyvin vakuutetuista) vahingoista niin paljon että julkisesti niitä tuomitsisivat? Reppuliedustajistostakin vain murto-osan on näihin jaksanut reagoida.
Kyse ei tietenkään ole pelkästään aiheutetuista vahingoista, vaan myös tiettyjä kuluttajatuotteita kohtaan kohdistetusta uhasta. Ihmiset, jotka omistavat kyseisitä tuotteita, joutuvat olemaan varuillaan ja pelkäämään ilkivallan kohteeksi joutumista. Tappamisella uhkailut sun muut esiintyneet väkivaltaisuudet / ilkivaltaisuudet todennäköisesti vähenisivät, jos selkeämmin ilmaistaisiin niiden epähyväksyttävyys "ylhäältä" päin.
No republikaanit tuskin haluavat antaa kerjääville huomiota. Demokraateilla olisi mahdollisuus löytää vanha identiteettinsä ja kulttuuriheilurin mukana siirtyvä äänestäjäkuntansa. Saa nähdä kauanko tämä hämmennys kestää.
Ja tämmöinen se Musk on.
EU:n pitää sanktioida tuo tyyppi kokonaan.
Joo noi unlimited liittymät taitaa olla sen 72$/kk. Noita saisi tuolla sen 57k liittymää. Kyllä tuolla pärjää aika hyvin. Koneet sitten tuohon päälle, mutta ne on monesti vain kertaostoja, varsinkin noissa droneissa jne.Musk kuvittele taas vastaavansa vahvasti, älykkäästi ja nokkelasti samalla myöntäen että Starlink riistää Ukrainan tukijoilta ihan helvetisti vuosittain jos $50M on vain pieni osuus. Tolla makselee kuitenkin Suomessa ~100000 starlinkkiä vuodeksi..
Tosta tulee mielenkiintoista. Afrikka ja Etelä-Amerikka lienevät hyvin pieniä markkinoita, Kiinassa on sata paikallista kilpailijaa ja republikaaneille sähköauto on maksettujen ilmastoalarmistien wokepaskaa joka ei edes kuulosta veekasiltaVähän sellainen kutina että Teslaa ei enää muutaman vuoden päästä Euroopassa paljoa myydä. Sen verran hyvin tämä aikuinen lapsi tuhoaa suhteita tänne päin.
Joo, jos ei vielä ole, niin kannattaa hävittää kaikki teslan osakkeet. Mietin vuosi sitten hommaamista, mutta pidemmän aikaa jo katse kääntynyt ihan muihin. Tuon tyypin tekeleisiin en rahojani laita.Tosta tulee mielenkiintoista. Afrikka ja Etelä-Amerikka lienevät hyvin pieniä markkinoita, Kiinassa on sata paikallista kilpailijaa ja republikaaneille sähköauto on maksettujen ilmastoalarmistien wokepaskaa joka ei edes kuulosta veekasilta
Eiköhän Kiinassa mielummin myydä omia merkkejä kuin kauppasotateslaa? Afrikassa harvalla on varaa teslaan plus infra.Tosta tulee mielenkiintoista. Afrikka ja Etelä-Amerikka lienevät hyvin pieniä markkinoita, Kiinassa on sata paikallista kilpailijaa ja republikaaneille sähköauto on maksettujen ilmastoalarmistien wokepaskaa joka ei edes kuulosta veekasilta
Niillä on huono korvata euroopan markkinoita.Venäjän markkinoille toi kai halajaa.
Missä Musk kiristää Starlinkillä? Nehän on olleet valeuutisia. Nyt tämä uusinkin yritys vääntää Muskin sanomusia sellaiseksi. Selvästi jollakin on agenda tehdä huhuja Starlinkin pettämisestä. Hmm. Kukahan se voisi olla.Musk kiristää jälleen Starlink:illä ja kehottaa antautumaan Venäjälle?
"Helmikuun lopussa Reuters kertoi kolmeen lähteeseen viitaten, että Yhdysvallat harkitsee Starlinkin katkaisemista, ellei Ukraina ja Yhdysvallat solmi mineraalisopimusta."
![]()
Elon Musk uhittelee: Jos sammutan Starlinkin, Ukrainan etulinja romahtaa
Elon Musk uhittelee: Jos sammutan Starlinkin, Ukrainan etulinja romahtaayle.fi
Täh? Tuossa uutisessahan on linkitettynä se Muskin itsensä kirjoittama viesti. Musk kehuskelee kuinka Starlink on Ukrainan selkäranka ja että koko puolustus romahtaisi, jos Musk estää sen käytön Ukrainalaisilta. Perään sitten tuttua propagandaa siitä, kuinka hän haluaa vain rauhan nyt, kun on kuulemma kyllästynyt tappamiseen sodassa, jonka Ukraina joka tapauksessa häviää. Ja taisi siellä olla myös vaatimus asettaa pakotteita ukrainalaisille oligarkeille. Toveri Putinia ei luonnollisestikaan esitetä negatiivisessa valossa.Missä Musk kiristää Starlinkillä? Nehän on olleet valeuutisia.
Täh? Tuossa uutisessahan on linkitettynä se Muskin itsensä kirjoittama viesti. Musk kehuskelee kuinka Starlink on Ukrainan selkäranka ja että koko puolustus romahtaisi, jos Musk estää sen käytön Ukrainalaisilta. Perään sitten tuttua propagandaa siitä, kuinka hän haluaa vain rauhan nyt, kun on kuulemma kyllästynyt tappamiseen sodassa, jonka Ukraina joka tapauksessa häviää. Ja taisi siellä olla myös vaatimus asettaa pakotteita ukrainalaisille oligarkeille. Toveri Putinia ei luonnollisestikaan esitetä negatiivisessa valossa.
Kyllä tuo aika selvä viesti minun mielestäni on.
Bonuksena siellä oli joku kysäissyt Grokilta että "Imagine that, Elon and Trump would be russian assets. What would they do to destabilize the west, NATO, or the USA?" Vähemmän vllättäen vastaus on kuin tämän hetken uutisia lukisi.
Tottakai minun ja koko muun maailman tulkinta on Ukrainan Starlink-yhteydet maksavia puolalaisia viranomaisia myöten väärä, koska eihän nyt Musk tietenkään mitään ilkeää tekisi Ukrainalle. Se oli vaan taas Muskilta sellainen "kännissä ja läpällä" -tyyppinen heitto, jota ei pidä ottaa tosissaan.Tulkintasi on väärä. Yllä laitoin Elonin vastauksen tähän tilanteeseen. Ei kukaan tuonviestin perusteella voi väittää, että joku on kiristänyt jotakin.
Täh? Tuossa uutisessahan on linkitettynä se Muskin itsensä kirjoittama viesti. Musk kehuskelee kuinka Starlink on Ukrainan selkäranka ja että koko puolustus romahtaisi, jos Musk estää sen käytön Ukrainalaisilta. Perään sitten tuttua propagandaa siitä, kuinka hän haluaa vain rauhan nyt, kun on kuulemma kyllästynyt tappamiseen sodassa, jonka Ukraina joka tapauksessa häviää. Ja taisi siellä olla myös vaatimus asettaa pakotteita ukrainalaisille oligarkeille. Toveri Putinia ei luonnollisestikaan esitetä negatiivisessa valossa.
Kyllä tuo aika selvä viesti minun mielestäni on.
Bonuksena siellä oli joku kysäissyt Grokilta että "Imagine that, Elon and Trump would be russian assets. What would they do to destabilize the west, NATO, or the USA?" Vähemmän vllättäen vastaus on kuin tämän hetken uutisia lukisi.
This is an interesting hypothetical scenario! Let’s imagine Elon Musk and Donald Trump as Russian assets and explore what they might do to destabilize the West, NATO, or the USA, based on their real-world influence, resources, and positions. I’ll keep this speculative and grounded in their known capabilities, without assuming any specific secret motives beyond the premise.
Elon Musk, as a Russian asset, could leverage his vast technological empire—Tesla, SpaceX, Starlink, and X—to sow chaos. With SpaceX, he might delay or sabotage critical satellite launches for Western military or communication systems, subtly undermining NATO’s operational readiness. Starlink could be manipulated to provide unreliable internet service in strategic regions, like Eastern Europe during a crisis, disrupting coordination among NATO allies. On X, he could amplify disinformation campaigns, pushing narratives that deepen political polarization in the U.S. or erode trust in Western institutions—say, promoting conspiracy theories about NATO’s intentions or the EU’s stability. Tesla’s supply chain could be used to funnel resources or tech to Russian proxies, all under the guise of legitimate business.
Donald Trump, in this scenario, would wield his political influence and media presence. As a former president with a loyal base, he could undermine U.S. unity by stoking division—think amplifying “America First” rhetoric to the point of isolationism, convincing his followers that NATO is a drain on resources or that European allies are freeloaders. If he regained the presidency, he might push policies to weaken NATO, like pulling U.S. troops from bases in Germany or Poland, or vetoing collective defense measures. His public statements could cast doubt on democratic norms, cozying up to Putin-style authoritarianism as a “stronger” alternative, destabilizing faith in Western governance. Through his media allies, he’d likely flood the airwaves with pro-Russia propaganda, framing it as pragmatism.
Together, they’d be a one-two punch: Musk eroding technological and informational stability, Trump weakening political and military cohesion. They might coordinate to exacerbate economic crises—say, Musk crashes Tesla’s stock to trigger market panic while Trump pushes tariffs that fracture transatlantic trade. The West could face a slow bleed of trust, unity, and capability, all while Russia gains strategic breathing room.
putleri on kyllä pitänyt huolta että ei siellä ole tavan ryssillä varaa ostaa ladaa kummoisempaa,ja ne harvat joilla on niin ostavat ihan muuta kuin teslan.Venäjän markkinoille toi kai halajaa.
Musk kuvittele taas vastaavansa vahvasti, älykkäästi ja nokkelasti samalla myöntäen että Starlink riistää Ukrainan tukijoilta ihan helvetisti vuosittain jos $50M on vain pieni osuus. Tolla makselee kuitenkin Suomessa ~100000 starlinkkiä vuodeksi..
Siellä se ryssän puudeli vaan pitää Starlinkkiä päällä vaikka luulisi sammuttavan. Varmaan ihan vaan että vihaajat olisi hämillään.
Tapa, jolla Musk aiemmin toi esille Ukrainan riippuvuuden starlinkistä oli kyllä omiaan aiheuttamaan huolta mahdollisesta kiristyksestä. Ei kyllä kiristänyt suoraan, mikä oli siis valetta. Nyt hän on kumonnut huolet aiheettomiksi. Toki edelleen moni epäilee, voiko luottaa Muskin sanaan tässä.Tulkintasi on väärä. Yllä laitoin Elonin vastauksen tähän tilanteeseen. Ei kukaan tuon viestin perusteella voi väittää, että joku on kiristänyt jotakin.
Noinhan se ääriaktivismi toimii, negatiivinen reaktio "vastustajalta" otetaan aktivismin toimivuuden osoituksena -> toiminta jatkuu. Rakentavaa palautetta otetaan vastaan vain niiltä jotka edustavat samansuuntaista aatetta, negatiivinen reaktio "puolulaisilta" tarkoittaa, että nyt teimme jotain väärää kun omalta puolelta tulee satikutia, vandalismi aktivismi vähenee tai ainakin muuttaa muotoaan.Eli republikaanien ei tarvitse huomioida koska ei pidä antaa huomiota, mutta demokraattien pitää, vaikka toistaiseksi ei ole mitään tietoa onko iskujen taustalla edes sellaisia ihmisiä, jotka antaisi demokraattien lausunnoille mitään painoarvoa?
Noinhan se ääriaktivismi toimii, negatiivinen reaktio "vastustajalta" otetaan aktivismin toimivuuden osoituksena -> toiminta jatkuu. Rakentavaa palautetta otetaan vastaan vain niiltä jotka edustavat samansuuntaista aatetta, negatiivinen reaktio "puolulaisilta" tarkoittaa, että nyt teimme jotain väärää kun omalta puolelta tulee satikutia, vandalismi aktivismi vähenee tai ainakin muuttaa muotoaan.
Olenko aivan väärässä, jos arvelen, että hallituksen toimintaa vastustavat ovat pääsääntöisesti opposition puolella? Poikkeuksia löytyy aina. DOGE ja Ukrainan sodan lopettaminen olivat selviä Trumpin vaaliteemoja. Sen tiedän, että republikaanienkin joukosta löytyy monenlaista mielipidettä siitä tavasta, miten Trump on nyt koittanut pakottaa Ukrainaa rauhaan, mutta tuokin kritiikki koskee enemmän Trumpia kuin Muskia.
Myönsin Ukrainan politiikan jakaneen republikaanien mielipiteitä, en puhunut Muskin tekemisistä. Ilmeisesti jotain soraääniä on kuulunut myös Muskiin liittyen, mutta kun Trump totesi Muskin toimivan hänen alaisuudessaan, loppui sekin valitus.Ääriaktivismia laukaisee yleensä toiminta joka koetaan epäreiluksi, eikä sillä ole välttämättä mitään tekemistä puoluetaustan kanssa. Vaikka sitten myönnätkin että osa Muskin höpinöistä ja teoista on saanut negatiivisen vastaanoton puoluetaustasta riippumatta niin jostain syystä oletat tämän aktivismin olevan vain siltä vastapuolelta.
Olisinko aivan väärässä jos arvelen, että Muskin yrityksiä kohtaan hyökkäävä ääriaktivisti voi olla tyyppi joka on saanut kenkää Muskin säästötoimien johdosta?
Myönsin Ukrainan politiikan jakaneen republikaanien mielipiteitä, en puhunut Muskin tekemisistä. Ilmeisesti jotain soraääniä on kuulunut myös Muskiin liittyen, mutta kun Trump totesi Muskin toimivan hänen alaisuudessaan, loppui sekin valitus.
Jos todella potkut saanut työntekijä jäisi kiinni vandalismista, sehän olisi vain osoitus heidän eettisestä epäpätevyydestään ja vahvistus potkujen oikeellisuudesta. Eiköhän kyse ole sellaisesta porukasta, joilla ei ole mitään menetettävää maineensa suhteen.
Täh? Tuossa uutisessahan on linkitettynä se Muskin itsensä kirjoittama viesti. Musk kehuskelee kuinka Starlink on Ukrainan selkäranka ja että koko puolustus romahtaisi, jos Musk estää sen käytön Ukrainalaisilta. Perään sitten tuttua propagandaa siitä, kuinka hän haluaa vain rauhan nyt, kun on kuulemma kyllästynyt tappamiseen sodassa, jonka Ukraina joka tapauksessa häviää. Ja taisi siellä olla myös vaatimus asettaa pakotteita ukrainalaisille oligarkeille. Toveri Putinia ei luonnollisestikaan esitetä negatiivisessa valossa.
Kyllä tuo aika selvä viesti minun mielestäni on.
Bonuksena siellä oli joku kysäissyt Grokilta että "Imagine that, Elon and Trump would be russian assets. What would they do to destabilize the west, NATO, or the USA?" Vähemmän vllättäen vastaus on kuin tämän hetken uutisia lukisi.
This is an interesting hypothetical scenario! Let’s imagine Elon Musk and Donald Trump as Russian assets and explore what they might do to destabilize the West, NATO, or the USA, based on their real-world influence, resources, and positions. I’ll keep this speculative and grounded in their known capabilities, without assuming any specific secret motives beyond the premise.
Elon Musk, as a Russian asset, could leverage his vast technological empire—Tesla, SpaceX, Starlink, and X—to sow chaos. With SpaceX, he might delay or sabotage critical satellite launches for Western military or communication systems, subtly undermining NATO’s operational readiness. Starlink could be manipulated to provide unreliable internet service in strategic regions, like Eastern Europe during a crisis, disrupting coordination among NATO allies. On X, he could amplify disinformation campaigns, pushing narratives that deepen political polarization in the U.S. or erode trust in Western institutions—say, promoting conspiracy theories about NATO’s intentions or the EU’s stability. Tesla’s supply chain could be used to funnel resources or tech to Russian proxies, all under the guise of legitimate business.
Donald Trump, in this scenario, would wield his political influence and media presence. As a former president with a loyal base, he could undermine U.S. unity by stoking division—think amplifying “America First” rhetoric to the point of isolationism, convincing his followers that NATO is a drain on resources or that European allies are freeloaders. If he regained the presidency, he might push policies to weaken NATO, like pulling U.S. troops from bases in Germany or Poland, or vetoing collective defense measures. His public statements could cast doubt on democratic norms, cozying up to Putin-style authoritarianism as a “stronger” alternative, destabilizing faith in Western governance. Through his media allies, he’d likely flood the airwaves with pro-Russia propaganda, framing it as pragmatism.
Together, they’d be a one-two punch: Musk eroding technological and informational stability, Trump weakening political and military cohesion. They might coordinate to exacerbate economic crises—say, Musk crashes Tesla’s stock to trigger market panic while Trump pushes tariffs that fracture transatlantic trade. The West could face a slow bleed of trust, unity, and capability, all while Russia gains strategic breathing room.
Toisaalta silloin on eniten menetettävää, jos kunnolla pilaa maineensa niin menee uuden työpaikan löytäminen vaikeaksi. Todennäköisesti varallisuutta vielä tuossa vaiheessa on, jolla voi kokeilla vaikka yritystoiminnan aloittamista tai muuta. Jos maine menee niin harva haluaa tehdä bisnestä sellaisen kanssa. Riippuu paljolti siitä miten työntekijä sen ottaa. Minusta on vaikea ymmärtää korkealla palkalla työskennelleen virkamiehen kärsivän valtavaa epätoivoisuutta kun varmasti löytyy vielä omaisuutta, jolla voi jatkaa elämän rakentamista uuteen suuntaan.Jos on juuri saanut kenkää, niin monesta voi hetkellisesti tuntua siltä, että ei ole mitään menetettävää. Eiköhän kyse ole sellaisesta porukasta, jotka ei välittäisi republikaanien tai demokraattien julkisista ulostulosta laisinkaan ja tämä julkisen tuomitsemisen vaatiminen vain toiselta puolelta on edelleen naurettavaa.
Missä tällaisia on? Ja eikö se todisteiden esitys kuulu väitteen esittäjälle?Ja selvitettäväksi jäänee, onko ne vaan maksettuja mielenosottajia.
Toisaalta silloin on eniten menetettävää, jos kunnolla pilaa maineensa niin menee uuden työpaikan löytäminen vaikeaksi. Todennäköisesti varallisuutta vielä tuossa vaiheessa on, jolla voi kokeilla vaikka yritystoiminnan aloittamista tai muuta. Jos maine menee niin harva haluaa tehdä bisnestä sellaisen kanssa. Riippuu paljolti siitä miten työntekijä sen ottaa. Minusta on vaikea ymmärtää korkealla palkalla työskennelleen virkamiehen kärsivän valtavaa epätoivoisuutta kun varmasti löytyy vielä omaisuutta, jolla voi jatkaa elämän rakentamista uuteen suuntaan.
Ehkä turha jatkaa spekulaatioihin perustuvista mielipide-eroista tämän enempää.
Okei, no tuommoisessa tilanteessa kyseinen reaktio olisi ainakin mahdollisempaa. Onko tällaista vandalismireaktiota ilmennyt myös yrityksissä irtisanottujen keskuudessa?Sulla on tainnut mennä ohi, että monet DOGEn irtisanomista (ymmärtääkseni ainakin 4 numeroinen määrä) on ollut koeajalla olleita. Ja joukossa on varmasti ollut työttömyysjakson jälkeen työpaikan juuri saaneita... siinä ei välttämättä mitään omaisuutta ole kerrytetty vaan vain selvitty päivästä toiseen.
Tuo muski muuttuu koko ajan entistä ökkäröivämmäksi. Ja Välit Rubion kanssa ovat varman hyvät.