Poistuuko vai eikö näyttää riippuvan myös siitä kuka ilmiannetun viestin on kirjoittanut ja kuka siitä on ilmoittanut. Vaikka moderointi miten väittäisi olevansa "neutraali" niin moderaattorit ovat kuitenkin ihmisiä - eli kyllä moderoijan mahdollinen etukäteistieto/asenne aina vaikuttaa siihen minkävärisillä laseilla ilmoitettua viestiä moderoidessa tarkastellaan. Näin se on ollut jo 80-luvun BBS-ajoista saakka, eikä täysin neutraalia moderointia ole olemassakaan. Neutraalius tuskin onnistuu sen paremmin AI-avusteisenakaan koska "koulutusmateriaali" on sekin kuitenkin ihmisten kirjoittamaa.
Jos viittaa siihen että itse raportoi viestistä ja tulee ilmoitus ei aiheuta toimia, mutta myöhemmin havaitset että raportoimaisi viesti on saanut huomautuksen/varoituksen. Niin joo voi johtua ilmoittajasta, mutta ei välttämättä moderaatorien laseista, vaan ihan siitä miten ilmoittaja onnistunut siinä raportin teossa. Ehkä toinen tehnyt paremman raportin siitä viestistä.
Tässä ketjussa esimerkkejä missä jotkin nimimerki tehtailleet raportteja urakalla, häirinnän puolelle, niin tuskin yllättys että sellainen nimimerkkin mahdollinen asiallinen perusteltu raportti menee pesuveden mukana. Siitäkään en kutsuisi ns jonkinväriset lasit.
Jos meinaat että jotkin nimerkit saa siimaa enemmän, ehkä, mutta vuosien saatossa näyttää paljon asiallista sisältö kirjoittavat saaneet varoitusta, ja topa lomaa, jos sekaan on lipsahtanut yksittäisiä varoituksen arvoisia (*, ja joku sattunut siitä raportoimaan.
Muistettava että moderoinnilla on sen kirjoituksen lisäksi muutakin tietoa, dataa käytössä, joka voi näkyä tiettyjen sääntöjen vastaisuuksien osalta vaihtelevalta tehokkuudelta, jos trolleja mietit, niin kaikki siltä näyttävät eivät välttämättä ole ja osa ammattisellaisista ei välttämättä tekstissä ilmiselviä.