Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
musictv:ltä tulee noita vanhoja south parkkeja melkein joka päivä.South Parkit olisi himottanut alkaa katsomaan alusta. Kuvittelin, että noistahan dvd:t löytyy helposti, vaikka Discshopista. No paskat näköjään löytyy. Suomitekstit ois ihan jees olla niin ei tarvitse niin kuulolla olla. Ei sitten.
salama iskenyt?.itseäni vähän ihmetyttää ettei omat koneet ole menneet paskaksi vaikka säätänyt noita kännissä/väsyneenä yms(tyyliin oho,poweri olikin päällä kun repii kortteja/levyjä irtiVarmaan 2000€ edestä komponentteja paskana. R7 1800X paskana, AsRock X370 Fatal1ty itx paskana, Corsair SFX600W paskana, G-Skill Trident Z 16gb 3200mhz paskana. Aorus 1080ti Waterforce à 1026€ ehkä toimii. Tuskin sekään.
Korvaako takuu, saa nähdä. Varmaan virtalähde paskonut kaiken.
HYVÄÄ SATEISTA ALKANUTTA VIIKKOA KAIKILLE! PASKIN JA KALLEIN HARRASTUS TÄHÄN MENNESSÄ.
Mihin perustat ton väitteen?.Kannattaa myös muistaa että jos virtalähde rikkoo muita komponentteja niin virtalähteen myyjä on korvausvastuussa.
Virhevastuu ja takuu kulutustavaran kaupassaMihin perustat ton väitteen?.
Tuotevahingolla tarkoitetaan tilannetta, jossa tavaran virheestä aiheutuu vahinkoa muulle omaisuudelle kuin myydylle tavaralle. Esimerkiksi pesukoneen vika voi vahingoittaa pestävänä olevaa pyykkiä.
Tuotteen valmistaja tai maahantuoja on tuotevastuulain mukaisesti vastuussa vahingoista, joita tuotteesta aiheutuu henkilölle tai yksityiskäytössä olevalle omaisuudelle. Tuotevastuulain mukainen alaraja korvattavalle vahingolle on 395 euroa.
Kuluttajansuojalain mukaan myyjä on vastuussa vahingoittuneesta omaisuudesta silloin, kun vahinko kohdistuu omaisuuteen, jolla on välitön käyttöyhteys myytyyn tavaraan. Kyse voi olla esimerkiksi kuluttajan matkapuhelimeensa tai tietokoneeseensa hankkimista ohjelmista, jotka laitteen virheen johdosta tuhoutuvat. Korvattavalla vahingolla ei ole alarajaa.
salama iskenyt?.itseäni vähän ihmetyttää ettei omat koneet ole menneet paskaksi vaikka säätänyt noita kännissä/väsyneenä yms(tyyliin oho,poweri olikin päällä kun repii kortteja/levyjä irti) ja sitten porukalla pamahtaa koko kone vaikka ei ole tehnyt mitään.omat powerit ei todellakaan ole mitään priimaa ja koneet on yleensä päällä 24/7.
/offtopic
itsehän epäilisin että tossa asrockin emossa olisi jotain sekaisin eli toimii kun sitä vähän säätää?.Kai olet vaihtanut kämpän sulakkeet uusiin ja oikeisiin?.
Kuinka usein olet @VÄPÄ puhallellut pölyjä koneesta pois? Harkitse UPS:in hankkimista.
Kolmena viimeisenä peräkkäisenä yönä herännyt samaan tai lähes samaan kellon aikaan.
Su-ma välinen yö: herätys klo 3:38. Noin kaksi tuntia sängyssä pyörimistä ennen nukahtamista. Herätys klo 8. Unta noin 5 tuntia.
Ma-ti välinen yö: herätys klo 3:38. Noin kaksi tuntia sängyssä pyörimistä ennen herätyskellon soittoa. Herätys klo 6. Unta noin 3 tuntia.
Ti-ke välinen yö: herätys klo 4:08. Noin puoli tuntia sängyssä pyörimistä ennen nukahtamista. Herätys klo 7. Unta noin 7,5 tuntia.
Muutenkin toi nukkuminen ollut viime aikoina aivan perseestä. Heräilen parina yönä peräkkäin tasan samalla kellonlyömällä ja uneen pääseminen on työn ja tuskan takana, jos pääsee ennen herätystä. Unen määrä jää lähes aina alle 7 tunnin. Nukahtamisessa ei mitään ongelma, vaan unesssa pysymisessä. Noh, pitää kai pikkuhiljaa käydä työterveydessä juttelemassa jos vaikka saisi jotain millä pysyisi unessa.
Tuohan ei sitten ole laillinen syy purkaa työsopimusta koeajalla.Tuotannolliset ja taloudelliset syyt näin koeajan (3kk) yhdeksännellä viikolla.
Tuo on siinä mielessä ymmärrettävää, että jos ei ole autoa käytössä on hieman hankalaa lähtee laahaamaan pesukonetta lähimpään kierrätyskeskukseen tai kodinkoneliikkeeseen. Taloyhtiö säästäisi jos toisi vaihtolavan asukkaiden jätteille vaikka pari kertaa vuodessa.Ihmiset jotka jättää kaiken pesukoneista ja sohvista lähtien taloyhtiön roskiksien viereen. Eikö nuo ymmärrä, että tämä näkyy loppupeleissä vaan suurempina vuokrina. Toki sitten valitetaan kun vuokrat nousee...
Tuohan ei sitten ole laillinen syy purkaa työsopimusta koeajalla.
Koeaikapurku | Lakiasiaintoimisto Fiducius OyKatos perkele! Minulle tulostettiin oikein todistus koeajan purkamisesta syynä tuotannostaloudellinen.
Mitenkäs tämmöinen hyödynnetään kun en liittoon kuulu? Taitaa melkein tuollainen papru olla aika selvä tapaus korvauksia haettaessa?
Taloudelliset ja tuotannolliset perusteet
Erityisesti kannattaa huomata, että enää eivät taloudelliset ja tuotannolliset syyt oikeuta työnantajaa tekemään koeaikapurkua. Taloudelliset ja tuotannolliset seikat kuuluvat työnantajan riskipiiriin ja ovat siten vieraita koeajan tarkoitukseen nähden. Koska aikaisemmassa oikeuskäytännössä myös nämä niin sanotut kollektiiviperusteet oikeuttivat koeaikapurkuun, on mahdollista, että niitä edelleen tosiasiallisesti käytetään jossain määrin.
Otan kyllä huomioon! Väliovet auki, että mahtuu ja kun satun olemaan kotona niin tulen vielä auttamaan. Mutta kun ei se posti ikinä toimi missä asunEi vituta onneksi enää mutta vitutti töissä.
Huoh. Jos niitä vitun kiinanpaketteja on pakko tilata niin vitusti että jos tulee yksikin isompi paketti joka juuri ja juuri mahtuu sinne vitun laatikkoon niin eikö sitä laatikon sisältöä voisi tyhjätä kerran päivässä tai kysyä tuttavalta jos kävisi hakemassa laatikon sisällön. Meinaan ketuttaa ihan vietevästi kun yrität saada niitä kiinanpakettei sinne laatikkoon kun siellä on se edellisen päivän isompi kiinanpaketti ja väsäät sen laatikon sisällön sen puolisen minuuttia ja joudut vielä nousee autosta(ne jotka ei ole olleet postilla töissä nii ei ymmärrä miksi tämä vituttaa).
Vinkki jos tilaatte paljon kiinasta tavaraa ja etenkin isoja pakettei jotka tulee normaalin kirjepostin mukana: Hankkikaa vaikka saatana kaupan isoin laatikko missä myös se aukko on sellainen että siitä voi pudottaa vaikka koiran laatikkoon ja näin teette yhden Postilaisen päivän paljon paremmaksi.
Kiitos, olen puhunut.
Itsekin 12 vuotta aikoinaan Postissa rappuapinana olleena voisin sanoa, että olisin kirjoittanut saapumisilmoituksen ja laittanut sen postilaatikkoon, enkä jäänyt pelaamaan tetristä ja pähkäilemään mahtuuko kaikki postit kerralla sisälle laatikkoonEi vituta onneksi enää mutta vitutti töissä.
Huoh. Jos niitä vitun kiinanpaketteja on pakko tilata niin vitusti että jos tulee yksikin isompi paketti joka juuri ja juuri mahtuu sinne vitun laatikkoon niin eikö sitä laatikon sisältöä voisi tyhjätä kerran päivässä tai kysyä tuttavalta jos kävisi hakemassa laatikon sisällön. Meinaan ketuttaa ihan vietevästi kun yrität saada niitä kiinanpakettei sinne laatikkoon kun siellä on se edellisen päivän isompi kiinanpaketti ja väsäät sen laatikon sisällön sen puolisen minuuttia ja joudut vielä nousee autosta(ne jotka ei ole olleet postilla töissä nii ei ymmärrä miksi tämä vituttaa).
Vinkki jos tilaatte paljon kiinasta tavaraa ja etenkin isoja pakettei jotka tulee normaalin kirjepostin mukana: Hankkikaa vaikka saatana kaupan isoin laatikko missä myös se aukko on sellainen että siitä voi pudottaa vaikka koiran laatikkoon ja näin teette yhden Postilaisen päivän paljon paremmaksi.
Kiitos, olen puhunut.
Vituttaa kun Puolustusvoimat ilmeisesti polttaa Hornettejaan loppuun uusien tieltä jo kolmatta vuorokautta, eihän tuo muuten mutta kun äänivallin rikkominen talon yllä (no okei, alueen yllä) niin että tuntuu että mökki leviää pitkin tonttia useita kertoja päivässä käy hermoille ja pumpun päälle. Viimesin tuli tuossa hetki sitten (veikkaisin että tasan 2200) kun just kerkes nukahtaa.
Nyt ei sitten tartte edes yrittää nukkua ja herätys viiden aikoihin. Kiitti vitusti Maverick.
Huonompi homma teikäläiselle, asut ilmeisesti jossain etelässä...?Otan kyllä huomioon! Väliovet auki, että mahtuu ja kun satun olemaan kotona niin tulen vielä auttamaan. Mutta kun ei se posti ikinä toimi missä asun![]()
Itsekin 12 vuotta aikoinaan Postissa rappuapinana olleena voisin sanoa, että olisin kirjoittanut saapumisilmoituksen ja laittanut sen postilaatikkoon, enkä jäänyt pelaamaan tetristä ja pähkäilemään mahtuuko kaikki postit kerralla sisälle laatikkoon
Siitä olisi oppinut seuraamaan postilaatikon täyttöastetta huolellisemmin seuraavaa kertaa odotellessa.
Asutaan ilmeisesti samoilla seuduilla (Keski-Pohjanmaa, lähellä rannikkoa) kun tässä on kanssa jyristelty ja paukuteltu äänivalleja jo päiväkausia, ja näyttää jatkuvan jo neljättä vuorokautta. Just äsken jysähti ja heti 10 sekkaa perään toinen vielä isompi tömäys niin että astiat vaan helisee kaapeissa ja koira vetää helvetillistä pulttia pitkin kämppää..Vituttaa kun Puolustusvoimat ilmeisesti polttaa Hornettejaan loppuun uusien tieltä jo kolmatta vuorokautta, eihän tuo muuten mutta kun äänivallin rikkominen talon yllä (no okei, alueen yllä) niin että tuntuu että mökki leviää pitkin tonttia useita kertoja päivässä käy hermoille ja pumpun päälle. Viimesin tuli tuossa hetki sitten (veikkaisin että tasan 2200) kun just kerkes nukahtaa.
Voi saatanaTämä, on se taas kiva olla töissä, että joku muu voi vapaasti toteuttaa itseään muiden kustannuksella:
HS: Ossi, 39, on yrittänyt pysyä koko aikuisikänsä työttömänä – näin hän taktikoi itselleen yhteiskunnan tuet
Tämä, on se taas kiva olla töissä, että joku muu voi vapaasti toteuttaa itseään muiden kustannuksella:
HS: Ossi, 39, on yrittänyt pysyä koko aikuisikänsä työttömänä – näin hän taktikoi itselleen yhteiskunnan tuet
Töitä välttelevä mies kertoo ”taistelleensa” koko aikuisikänsä pitääkseen työmarkkinatukensa ja pysyäkseen työttömänä.
Helsingin Sanomat uutisoi perjantaina 39-vuotiaasta Ossi Nymanista, joka on omien sanojensa mukaan ollut työtön lähes koko ikänsä.
Nymanin työttömyyden takana on oma halu, sillä mies ei tahdo tulla pakotetuksi töihin.
– Koko aikuisiän olen taistellut työkkärin kanssa ja yrittänyt pysyä poissa töistä, että saisin tehdä mitä itse haluan, mutta saisin silti työmarkkinatukea, hän kertoo.
Työn välttelystä romaaninkin kirjoittaneen Nymanin mukaan ihmisten pakottaminen töihin on merkittävä ihmisoikeusloukkaus. Hän jakaa haastattelussa myös ohjeensa siihen, miten työn saamista voi välttää.
– Haastattelussa täytyy olla riittävän epäkiinnostuneen oloinen, ettei vahingossa saa työpaikkaa.
– Aika pitkälle pääsee näin: kun he kysyvät, miksi hait tätä työtä, niin sanoo, että työkkäri pakotti.
Nymanin mielestä ratkaisu olisi kansalaispalkka, jotta ihmiset voisivat itse päättää tekevätkö töitä vai eivät.
Mies ei kuitenkaan ole pohtinut sitä, miten asia käytännössä toimisi. Se on hänen mukaansa poliitikkojen ja virkamiesten tehtävä.
Työt eivät kiinnosta monia
Ilta-Sanomat on aiemmin kirjoittanut siitä, miten osaa työttömistä ei vain yksinkertaisesti kiinnosta lähteä töihin. Myös nuorten kesätyöhakemusten heikko taso on puhuttanut työnantajia.
Samalla kun valitetaan työttömyydestä olisi työpaikkoja avoinna, mutta ne eivät erilaisista syistä hakijoille kelpaa.
Tuolloin haastateltu yrittäjä osasi kertoa asialle yhden syyn, joka oli se, että työtöntä ei yksinkertaisesti kiinnosta tulla edes työhaastatteluun. Kotoa ei viitsittäisi lähteä pois.
– Kun on kaksivitoseksi saakka maannut kotona ja pelannut pleikkaria, ei ole enää lähtijäksi.
Itsevalitun työttömyyden taustalla on arveltu olevan myös se, että Suomessa maksetaan varsin hyviä etuuksia myös kotona pysyville ihmisille.
Rakennusalan yrittäjän mukaan jonkun on oltava pielessä, jos Suomessa on satoja tuhansia työttömiä.
Tämä, on se taas kiva olla töissä, että joku muu voi vapaasti toteuttaa itseään muiden kustannuksella:
HS: Ossi, 39, on yrittänyt pysyä koko aikuisikänsä työttömänä – näin hän taktikoi itselleen yhteiskunnan tuet
Forumilta löytyy salaliitoille oma ketjunsa.Edelleen - tuo tuollainen on EK:n, kokkareiden ja lestojen masinoima propaganda pläjäys heikompia kohtaan.
Forumilta löytyy salaliitoille oma ketjunsa.
Tämä pummi jopa kirjoitti kirjan elinikäisestä pummaamisestaan.Eipä ole salaliitto, vaan totisinta totta. Etkö lue uutisia? Yhtäkkiä Sipilän valtakaudella tulee artikkeleita pummeista sun muista. Joo, salaliittohan se on!!
Sosiaalipummeja ja syrjäytyneitä on ollut jo ennen Sipilää, osittain ovat päättäjät itse päästäneet tuon karkaamaan tähän tilanteeseen koulutusleikkauksilla sekä liian löysällä sosiaalipolitiikalla. Mistään salaliitosta ei ole kyse. Kysymys on vain siitä, että jokaisen pitäisi pystyä elättämään itsensä jollain järkevällä tavalla, eikä elämään toisten kustannuksella koko ikäänsä.
Sosiaalipummeja ja syrjäytyneitä on ollut jo ennen Sipilää, osittain ovat päättäjät itse päästäneet tuon karkaamaan tähän tilanteeseen koulutusleikkauksilla sekä liian löysällä sosiaalipolitiikalla. Mistään salaliitosta ei ole kyse. Kysymys on vain siitä, että jokaisen pitäisi pystyä elättämään itsensä jollain järkevällä tavalla, eikä elämään toisten kustannuksella koko ikäänsä.
Jatketaan tasan niin kauan kun saadaan halpakorkoista velkarahaa.Noh, eiväthän päättäjät tai heidän rakkaansa halua päätyä hirttoköyden jatkoiksi (ryöstetyiksi koska nälkä ja bling bling) katuvalon nokkaan joten samaa sosiaalipoliitiikkaa jatketaan pitkälle tulevaisuuteen.
Rikoksien tekeminen on ittensä elättämistä, kans!
köh,ei se koulutus takaa sitä että saat työpaikan jos niitä ei yksinkertaisesti ole eli tosta lässyttäminen on aivan turhaa.Ossi ei ole tainnut tehdä oikeasti mitään väärää vaan on tehnyt asiat kuten ne on tarkoitettukkin tehtäväksi?.Itseäni lähinnä ärsyttää se että tänne otetaan >30k tyyppiä ja niiden työllistymisestä ollaan enemmän huolissaan kuin jo tällä hetkellä työttöminä olevista.Noihin menee ihan hitosti rahaa mutta siitä ollaan ihan hiljaa ja samaan aikaan valitetaan jostain työttömyyskuluista/asumisen kuluista ja syyllistetään työttömiä siitä että tekevät mitä niiden on pakko tehdä jos haluavat ruokaa pöytään/katon päänsä päälle.Aikasemmat hallituksethan on syyllisiä siihen etteivät ole pystyneet tekemään niitä työpaikkoja joista saisi tarpeeksi palkkaa eikä työttömät?.Sosiaalipummeja ja syrjäytyneitä on ollut jo ennen Sipilää, osittain ovat päättäjät itse päästäneet tuon karkaamaan tähän tilanteeseen koulutusleikkauksilla sekä liian löysällä sosiaalipolitiikalla. Mistään salaliitosta ei ole kyse. Kysymys on vain siitä, että jokaisen pitäisi pystyä elättämään itsensä jollain järkevällä tavalla, eikä elämään toisten kustannuksella koko ikäänsä.
köh,ei se koulutus takaa sitä että saat työpaikan jos niitä ei yksinkertaisesti ole eli tosta lässyttäminen on aivan turhaa.Ossi ei ole tainnut tehdä oikeasti mitään väärää vaan on tehnyt asiat kuten ne on tarkoitettukkin tehtäväksi?.Itseäni lähinnä ärsyttää se että tänne otetaan >30k tyyppiä ja niiden työllistymisestä ollaan enemmän huolissaan kuin jo tällä hetkellä työttöminä olevista.Noihin menee ihan hitosti rahaa mutta siitä ollaan ihan hiljaa ja samaan aikaan valitetaan jostain työttömyyskuluista/asumisen kuluista ja syyllistetään työttömiä siitä että tekevät mitä niiden on pakko tehdä jos haluavat ruokaa pöytään/katon päänsä päälle.Aikasemmat hallituksethan on syyllisiä siihen etteivät ole pystyneet tekemään niitä työpaikkoja joista saisi tarpeeksi palkkaa eikä työttömät?.![]()
Offtopic:
Jos yhtään helpottaa, niin ei meissä Pohojalaasis oo ku yks vika, meiltä puuttuu heikkouret.