Käyttövoimakeskustelu: Diesel vs. bensa vs. kaasu vs. sähkö vs. vety yms.

Toisaalta noita pakuja on myös paljon sellaisia jolla ei ikinä ajeta yli 100km päivässä. Tai pahimmillaan sillä ajetaan 10km päivässä. Toki itse polttoainekulu ei ole merkittävä, mutta dieselmoottorit, tai lähinnä niiden saasteleitteet ei oikein kestä tuota.
Firmakäytössä tosiaan paljon pakkuja joilla päivä ajot pysyy alle 200km, vuodessa se kaks kolme kymppiä. Jos ei motariajoa niin kantama ei ongelma, talven erikoispäiviin osaan sopii väli lataus. Sähkispakujen kilpailukyky ehkä vähän takamatkalla vs henkilöautot, (lasketaanko pakuja valmistajien päästö tavoitteisiin?)

Sähköistymisen siis ollut enemmänkin piloitointia ja osa alkanut oleen valmiita maksamaan ihan siitä voimalinjasta, fosiiliittomuudesta.

Sekin tietenkin vaikuttaa että kuinpaljon autoja, jos on isompi kalusto, niin ei välttämättä tarvi jokaisen auton olle sopiva jokaiseen ajoon. Voi riittää että pari autoa isommalla kantavuudelle, vetomassoilla ja pitkällä toiminta säteellä. Ei pienen tarpeen takia kaikki polttiksetkaa on ole kuorma-autoja.
 
Juu ei sovi sähköpaku kaikkeen käyttöön. Tuollaiset 465 kg, 750 kg ja 320 km WLTP eivät kuitenkaan anna ihan parasta kuvaa nykytarjonnasta ammattikäyttöön. Mersulta löytyy 113 kWh Sprinterit ja sitten on edullisempia 110 kWh Ducato/Boxer/Proace.

Esimerkiksi Ducato 110 kWh L3H2:
-Kantavuus 1385 kg
-Jarrullinen 2,4 tn
-WLTP ~420 km (1,3 tn kuorma nostaisi matka-ajossa kulutuksen noin 29,5:een, jos ilman kuormaa kuluisi WLTP-mukaisesti 26,2 kWh/100 km)


Nuo ovat selvästi parempia lukuja kuin listaamasi Transitin tiedot. Suuri kantavuus tulee siitä, että noita 110 kWh-Ducatoja saa halutessaan pakun (kantavuus 635 kg) lisäksi kuorma-autoksi rekisteröitynä, jolloin 4250 kg:n kokonaismassa tuo 1385 kg:n kantavuuden. Sellaisen ajaminen vaatii toistaiseksi C-kortin, ja rajoitin on 90 km/h.

Reilun kuukauden kuluttua (1.5.2026 alkaen) B-kortillakin saa huristella 4250 kg-täyssähköllä ammattikuljetuksia, jos hallituksen esitys hyväksytään. Sellainen varovainen kutina, että tuon jälkeen tulee tarjolle suuren kantavuuden sähköpakuja (kokonaismassa on 4250 kg), eikä ole nopeudenrajoitinta.

Ei se pointti siis ollut että Transit olisi joku sähkö-pakujen huipentuma, mutta siitä oli vaan oli puhe.

Mutta jotain suht merkittävänä kompromisseja joudutaan tekemään kaikissa pakuissa, ja vielä enemmän kun mennään vielä raskaampiin.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
303 440
Viestejä
5 140 751
Jäsenet
82 358
Uusin jäsen
Vadee

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom