Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Ei koska eri osastot myyntipalstalla? Mutta samaan osastoon vaan yksi ketju olisi hyvä.Jos on myynnissä esim. komponentteja ( esim. toisessa ssd, toisessa prossu ja kolmannessa virtalähde) ja niissä on erilliset ketjut niin pitäisikö ketjut yhdistää? Tällaisia nimittäin löytyy tuolta.
Ostopalstaa tarkoitanEi koska eri osastot myyntipalstalla? Mutta samaan osastoon vaan yksi ketju olisi hyvä.
Kai siinä vanhassa muokkaus toimii? Vai ajattelitko taas aloittaa lukuisia uusia?Kiitos huomautuksesta, teen kokonaan uuden yhden ketjun klo 15.06 kun ylläpito sotki ne kokonaan yhdeksi jossa ei ole mitään järkeä![]()
Se on 3 sivuinen sotkuKai siinä vanhassa muokkaus toimii? Vai ajattelitko taas aloittaa lukuisia uusia?
Säännöistä poistettu kohta:
- Jos myyt tuotetta myös jossain muualla kuin foorumilla, kerro se ilmoituksessasi. Tuote on kuitenkin oltava mahdollista ostaa foorumin myynti-ilmoituksen kautta. Epäselvyyksien välttämiseksi päivitä ilmoitus välittömästi, jos tuote myydään muualla.
---
Toki on suotavaa ilmoittaa jos se on myynnissä muualla, eli mielellään maininta mukaan.
Saako tiedustella miksi?
Porukka esim. googlettelee noita ilmoituksia torista jne ja raportoi ylläpidolle sääntörikkomuksina, koska oli listattu säännöissä.
- Kun olet myynyt tuotteet, kerro siitä viiveettä ilmoituksessa, muokkaa otsikon etuliitteeksi Myyty, säilytä alkuperäinen myynti-ilmoitus ja ilmoita vielä, millä hinnalla tuote myytiin
Kannattaa tägätä ylläpidosta henkilöt, joiden toivot ottavan tähän kantaa, kun harva juttu on ihmisten keskuudessa automatisoidusti seurannassa.Ottaisiko arvon ylläpito kantaa, sillä koko kauppa on toistaiseksi myyjän osalta jäissä - kunnes menee sitten sääntöjen mukaan.![]()
Paitsi toki RTX 30-sarjan korttien saldot..Kannattaa tägätä ylläpidosta henkilöt, joiden toivot ottavan tähän kantaa, kun harva juttu on ihmisten keskuudessa automatisoidusti seurannassa.Paitsi toki RTX 30-sarjan korttien saldot..

Ei ongelmaa, voit asua vaikka afrikassa. Itse kauppatapahtuman toteutuksen suhteen tosin voi tulla ongelmia, 0 palautetta ja uusi tili.Hellou,
Olisin laittamassa myyntiin GeForce 2070 Superia Saksasta (Asun Kölnissä). En ainakaan äkkiseltään huomannut säännöistä etteikö se olisi mahdollista. Vai olenko missannut jotain?
Tarkoituksena olisi laittaa kortti mahdoilliselle ostajalle DHL-pakettina, jonka tarjoudun maksamaan. Kokemusta on kun laitoin sukulaisille PS4:n (meni varsin nopeasti vielä perille ennen joulua).
Kiitti vastauksesta. Joo, toi voi olla tosiaan mahdollista. Tuli liityttyä noiden rautasaatavuus-ketjujen takia tänne ihan hiljattain. Katotaan mitä käyEi ongelmaa, voit asua vaikka afrikassa. Itse kauppatapahtuman toteutuksen suhteen tosin voi tulla ongelmia, 0 palautetta ja uusi tili.
Näköjään ei kannata raportoida törkeitä selviä trokareita, kun saa itse huomautuksen asiasta.
Laitoin myynti-ilmoitukseen kuvan tuotteen oikeasta hinnasta ja olinkin hintapoliisi.
Tuote oli ostettu kivijalkakaupasta minkä hintatietoja ei ole netissä saatavilla.
Miten muuten trokari olisi kiinni jäänyt?
Myynti-ilmoitus kuitenkin poistettiin.
Eipä tartte jatkossa "hintapoliisina" olla.
Tiedän kyllä säännöt hyvin, eikä kyseessä ollut "mussutusta".Raportointi on eri asia kuin se että niihin ketjuihin menee hintapoliisina mussuttamaan. Käytä sitä raportointinappia.
Kannattaa myös lukea ne säännöt, tämäkin on erinomaisen selvästi siellä: "Hinnasta valittaminen on kielletty (raportoi sääntöjen vastaisesta hinnoittelusta ylläpidolle)"
Tiedän kyllä säännöt hyvin, eikä kyseessä ollut "mussutusta".
Raportointiin ei pysty liittämään mitään "todisteita" hinnasta.
Hankala siinä on sitten kivijalkakauppojen hintoja kertoa, kun on pelkkä sana sanaa vasten.
Yp voi toki pyytää kuittista kuvaa jne.
Mutta juu olkoot mun puolesta.
Myykööt just kirjautuneet trokarit jatkossa niin kuin haluavat.
Täysin oikein moderoitu. Myyntiketjuihin ei mennä postailemaan yhtään mitään ellei ole aikomusta ostaa myynnissä olevaa tuotetta. .......
Näin pysyy ketju siistinä, eikä jokaisen tarvitse tulla kirjoittamaan omia näkemyksiä milloin mistäkin.
Pari sivua taaksepäin on ylläpidon kommentti asiaan:Kysyisin, että saako nouto tarjouksia suosia, jos on laittanut ilmoitukseen "Nouto etusijalla"?
Eli jos joku tarjoaa HP + postit ja toinen sen jälkeen HP + nouto. Voinko myydä noutoa tarjonneelle?
Tuota "suositaan noutoa" käytäntöa on ollu aika monessa ilmoituksessa aikaisemmin.
Alla kyseinen myynti-ilmoitus:
Myyty - Radeon RX 580 AREZ Dual OC Edition 8GB - Siilinjärvi
Myytävä tuote: Radeon RX 580 AREZ Dual OC Edition 8GB Hinta: 220€ Tuote ostettu (mistä ja milloin): 25.5.2020 Kuitti löytyy (takuu voimassa): Kyllä, Takuu 3v ostopäivästä Muuta huomioitavaa: Hyvässä kunnossa oleva kortti jäi ylimääräiseksi uuden tieltä. Alkuperäinen pakkaus löytyy...bbs.io-tech.fi
Jokainen tavaraa myyntiin laittaessa osaa varmasti sanoa onnistuuko postitus vaiko ei ja laittaa sen selvästi ilmoitukseen. Ja jos kauppa-alueen säännöt on luettu (kuten pitäisi), niin ei ole vaikea ymmärtää että myymisvelvoite hintapyynnön tarjonneelle ei mahdollista mitään arpomista minkään "nouto etusijalla" klausuuleille. Jos noin simppeli asia ei onnistu, niin ei sitten ehkä kannata laittaa sitä tavaraa tänne myyntiin lainkaan.
Kiitos vastauksesta.Meikäläisen virallinen ohjeistus tähän on tuossa yllä Merkathin viestissä lainauksessa, eli kyllä sen myyjän on tiedettävä myykö postituksella vaiko ei, ja jos ei niin halua tehdä niin sitten jättää postituksen pois ilmoituksesta.
Maalaisjärjellä ajatellen tuon "nouto etusijalla" pitäisi olla myös ihan selkeä juttu, mutta kun tätä touhua on nettimyyntipalstalla useamman vuoden katsellut, niin valitettavasti se ei kaikkien tapauksessa ole niin, vaan näistä saadaan tasaiseen tahtiin ongelmia ja epäselvyyksiä aikaiseksi. Tästä syystä en tuon käyttämistä lähde suosittelemaan, mutta en myöskään suoranaisesti kieltämään. Jos myyjä tuota ohjeistuksen vastaisesti käyttää, niin ottaa samalla ensisijaisen vastuun jos ylläpidolle tulee selvitettäväksi jotain sekoilua siitä johtuen.
Eikä tuo @hsalonen mainitsema tapa ole mitään sääntöjen kiertämistä, vaan ihan suositeltava tapa. Kokeilee ensin pelkästään noudolla, ja jos ei mene kaupaksi niin sitten muokkaa myös postituksen mukaan.
Juu, vähä samaa mietin aiemmin, ku Trollecoasterin viestin luin. Tottakai pitää olla mahis nakata oma tarjous "jonoon", kyl noita kauppoja peruuntuu. Myyjällä se vastuu on. Ei sen monimutkaisempaa. Jos myyjä ei mene sääntöjen mukaan, nii sitä vartenki palautejärjestelmä on.Mielestäni tuo aikaisempi on vähän harmaata aluetta. io-techin foorumien säännöt ovat hyvät ja itse pyrin aina noudattamaan niitä, mutta foorumeilla ostajista täysin oman kokemuksen mukaan about 1/4 katoaa tarjouksen esittämisen jälkeen ja 99,9% jos nouto/maksu onnistuu ostajalla vasta viikon päästä. Ymmärrän täysin, jos "heti nouto" houkuttelee.
Negaa ja raporttia ylläpidolle vaan, jos ei noudeta. Tällä tavalla ne hupihuutelijat kummasti vähenee.Mielestäni tuo aikaisempi on vähän harmaata aluetta, vaikkei pitäisi olla (myynti ensimmäisen tarjouksen ohi pitäisi olla väärin). io-techin foorumien säännöt ovat hyvät ja itse pyrin aina noudattamaan niitä, mutta foorumeilla ostajista täysin oman kokemuksen mukaan about 1/4 katoaa tarjouksen esittämisen jälkeen ja 99,9% jos nouto/maksu onnistuu ostajalla vasta viikon päästä. Ymmärrän täysin, jos "heti nouto" houkuttelee.
Juu, vähä samaa mietin aiemmin, ku Trollecoasterin viestin luin. Tottakai pitää olla mahis nakata oma tarjous "jonoon", kyl noita kauppoja peruuntuu. Myyjällä se vastuu on. Ei sen monimutkaisempaa. Jos myyjä ei mene sääntöjen mukaan, nii sitä vartenki palautejärjestelmä on.
![]()
Hyvä tietää, että ohjeistus on muuttunut. Tästä edes voit tarjota mitä huvittaa toisten myyntiketjuihin (=alle korkeimman tarjouksen huudot ovat ok)
Ketjussa todetaan "mieluiten nouto" eli postitusvaihtoehtoa ei olla poissuljettuTäh? Esim. tossa asus strix ketjussa ei ole mitää väärää? Huomio, että myyjällä on pelkkä nouto mainittuna. Toisessa on tosiaa joku käynyt alle tarjoon, eikait siinä ku ärsyttävää ja tyhmää![]()
Ketjussa todetaan "mieluiten nouto" eli postitusvaihtoehtoa ei olla poissuljettu
e: hidasToimitustapa: Nouto
Maksutapa: Käteinen
Tarkoitetaan ja tarkoitetaan. Voithan sä lähettää sen käteisen kirjekuoressaOn siinä kuitenkin toimitustapa pelkästään nouto ja maksutapa käteinen niin kyllä siinä noutoa tarkoitetaan. Postikauppoja ei käteisellä hoideta.

Ylläpidon tehtävä ei ole toimia eri tarjousten arvostelijana niin kauan kun sääntöjä noudatetaan. Selkeisiin häiriköinteihin ja trollauksiin puututaan tilanteen ja tarpeen mukaan.![]()
Hyvä tietää, että ohjeistus on muuttunut. Tästä edes voit tarjota mitä huvittaa toisten myyntiketjuihin (=alle korkeimman tarjouksen huudot ovat ok)
Sain syksyllä varoituksen, koska tarjoukseni oli alle korkeimman tarjouksen. Ovatko korkeimman tarjouksen alapuolelle osuvat huudot nyt sallittuja? Missä menee näkymätön raja?Ylläpidon tehtävä ei ole toimia eri tarjousten arvostelijana niin kauan kun sääntöjä noudatetaan. Selkeisiin häiriköinteihin ja trollauksiin puututaan tilanteen ja tarpeen mukaan.
Voit mennä ihmettelemään asiaa myyntipalstalleJos tuotteesta on jo korkeampi tarjous niin miksi sen alle pitää sitten tarjota?
Miten toimii käytännössä HP - sääntö, mikäli hintapyynnin tarjoava henkilö on estolistalla? Onko tämä poikkeus vai onko pakko myydä? Tämä nyt on vain teoreettinen pyörittely, joka varmasti toteutuu jossain välissä.![]()
![]()
Hyvä tietää, että ohjeistus on muuttunut. Tästä edes voit tarjota mitä huvittaa toisten myyntiketjuihin (=alle korkeimman tarjouksen huudot ovat ok)
En tiedä tapausta, joten en pysty kommentoimaan.Sain syksyllä varoituksen, koska tarjoukseni oli alle korkeimman tarjouksen. Ovatko korkeimman tarjouksen alapuolelle osuvat huudot nyt sallittuja? Missä menee näkymätön raja?
Ei ole poikkeus
Pitäisikö teijän kaikkien sitten vaikka lähitulevaisuudeessa pitää palaveri, jossa sä Sampsa kerrot vähän vähemmän asiasta tietäville ylläpidon jäsenille miten asian laita on. Tuossa laitettu kaksi ilmoitusta teille ja asialle ei ole tehty mitään. Hieman kuumottaa tuo raportoi -nappulan käyttö jos ei tiedä mikä rikkoo tai ei riko sääntöjä ja tuleeko se varoitus itselle (turhasta raportoinnista) vai raportoinnin kohteelle.Eivät ole.
Mhm, ei voi mitäänNuo asiat kannattaa selvittää varoituksen antaneen moderaattorin kanssa. Kaikki me tehdään joskus virheitä.![]()
Miten tämä on käytännössä mahdollista, jos ei näe koko tarjousta ja/tai olet sen jo myynyt seuraavalle vai eikö viestien esto toimi kauppa-alueella? Onko myös mm. maksutietonsa jaettava esim. häiriköivän käyttäjän kanssa?
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.