Odotettu vastaus tuli. Olet tehnyt maksullisen tilauksen ja emme voi sitä perua. Vetosin hyviin k.tapoihin ja selvensin vielä kerran kohteliaasti sinne että 1) Tarkoitus ei ole ollut tilata maksullista palvelua, vaan kokeilla lahjakorttikoodia. Veloitus on onnistunut vain koska korttitiedot olleet heillä valmiina. 2) palvelua ei ole otettu käyttöön eikä olla ottamassakaan.
Ei sittenkään mitään ainutlaatuista nämä "virhetilaukset" itellä nyt kun tarkemmin mietin

. Joskus aiemmin mulle käynyt vähän vastaava applen sovelluskaupan kanssa. Huomasin vasta tiliotteelta viikkoja myöhemmin veloituksen. Yksi kontakti appstoreen ja katsoivat että palvelua ei ole käytetty ja palautus. Sama Amazonin kanssa (oli se joku ruksi valmiiksi täpättynä tilausta tehdessä enkä huomannut yhtään). Ei myöskään tarvinnut selitellä yhtään mitään sinnepäin.
Apple, Amazon ja Sanoma... Täytyy sanoa että Sanoman kohdalla toi asenne pistää eniten vihaksi. Vaikea kuvitella vaikka kaupan kassalla tilanne jossa huomaat maksaneesi seuraavan ostoksia... "valitettavasti ostotapahtuma on tehty ja emme voi sitä enää perua"