Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Jotenkin olin aikanaan ymmärtänyt käyttöohjeiden perusteella, ettei sitä tarvitse/saa puhdistettua sisältä. En siis osannut irrottaa edes papusäiliötä. Nyt kaikki hyvin puhdistuksen jälkeen. Surauttaa pavut hienoksi nopeestiKyllähän siitä irtoaa teriä myöten kaikki. Mistä myllystä enemmän vielä irtoaa?
Mitenkäs kahvin maku vs. Moccamaster? Entäs nopeus? Tuollaista mietin 7v vanhan Mocciksen korvaajaksi, ei keittimessä sinällään mitään vikaa ole, mutta eipä se koskaan mitään makuelämyksiä ole antanut. Mahtaako näissä vielä olla samanlaisia pumppu ongelmia mitä oli vanhemmissa Wilfan keittimissä?Itse vaihdoin Moccamasterin tähän:
![]()
Irroitettava vesisäiliö, eikä jää vettä seisomaan säiliöön.
Pirun hiljainen.
Pumpputekniikka, joten imaisee tosiaan säiliön tyhjäksi.
5v takuu.
Kannu lasia, ilman mitään "teräspantoja", yms, joten puhdistaminen helppoa.
Kannu, kansi ja suodatinsuppilo kestää konepesun.
Automaattinen tippalukko.
European Coffee Brewing Centren hyväksyntä.
40 min. kytkin.
Nyt hyvässä alennuksessa, suosittelen.
![]()
Hyvää kahvia on keittänyt.Mitenkäs kahvin maku vs. Moccamaster? Entäs nopeus? Tuollaista mietin 7v vanhan Mocciksen korvaajaksi, ei keittimessä sinällään mitään vikaa ole, mutta eipä se koskaan mitään makuelämyksiä ole antanut. Mahtaako näissä vielä olla samanlaisia pumppu ongelmia mitä oli vanhemmissa Wilfan keittimissä?
Onko jostainsyystä veden kovuus asetus muuttunut ?Siemenssin EQ6 plus s-100 kahvikone on alkanut kinuamaan jatkuvasti kalkinpoistoa. Kun kalkinpoiston tekee, niin menee muutaman päivä niin pitäisi tehdä uudestaan. Aikaisemmin kalkinpoistoväli oli kuukausia.
Onko kohtalotovereita tai neuvoja ?
Ei ole.Onko jostainsyystä veden kovuus asetus muuttunut ?
Tuli ostettua ehkä liian halpa keitin. Tai en nyt tiedä, ei ole paljoa kokemusta (jos "huoltoasemaa" ei lasketa).Onkohan tästä mihinkään (olisi BF 249e):
Tätä olin kyllä katsellut, tässä olisi enemmän toimintoja.![]()
DeLonghi Magnifica S ECAM22.115.B kahvikone
De'Longhi Magnifica on käytännöllinen automaattinen kahvikone, joka tarjoaa mahdollisuuden muunnella kahvia. Valmista kahvi täysin omaan makuusi sopivalla tavalla ja kruunaa se kermaisella maitovaahdolla aina kun siltä tuntuu.www.gigantti.fi
En tiedä mihin vertaat joten vaikea sanoa onko tuo huono ? ( DeLonghiin ilmeisesti viittaat). Onko papukahvitouhu tuttua näillä automaateilla vai vertaatko suodatinkahviin ?Tuli ostettua ehkä liian halpa keitin. Tai en nyt tiedä, ei ole paljoa kokemusta (jos "huoltoasemaa" ei lasketa).
En tiedä, jotenkin haluaa laadukkaampaa.
Kokeile ensin tehdä dial in:Tuli ostettua ehkä liian halpa keitin. Tai en nyt tiedä, ei ole paljoa kokemusta (jos "huoltoasemaa" ei lasketa).
En tiedä, jotenkin haluaa laadukkaampaa. Mutta kykeneekö nämä "kotikoneet" siihen?
Siemens EQ500 Integral Connect automaattinen kahvikone TQ518RX3
Toi nyt osu nopeasti vilkaistuna. Ainakin tossa olisi montaa eri makua. Tossa minkä itse ostin, on vaan kaksi.
En osaa selittää, mutta jotenkin se vaan maistuu liian "halvalta". Ostin koneen 16.11.2024, kuitti on tallella. Liikkeeseen on varmaan ihan turha mennä hakemaan "vaihtoa".
Jos tuon yrittäisi myydä pois (esim. Tori). Paljoa ei vaan taida saada (tämä ei ole kauppapaikka, mutta jos jotain kiinnostaa). Ehkä on vaan tyytyminen tohon nykyiseen.
Kyseessä on myös tietenkin kyllästyminen, varmaan kyllästyy tohon parempaankin. Mutta se on hyvä (tai ainakin kallis), ei tämmöiseltä 250e koneelta voi paljoa odottaa...
Samaa tavaraa. Vuosikausia mennyt rainbow/coop linjalla.Kysymys siis on että onko ne samaa tavaraa ja onkohan sillä keittimen kannalta mitään merkitystä?
Jos on vinkkejä mistä halvalla kalkinpoistoaineita nii kertokaa!
Sitruunahappo liian suurina pitoisuuksina on se ongelma, eikä sitruunahappo itsessään.Onko kukaan huomannut konkreettista muutosta Moccamastereilla jos puhdistaa notmaalilla sitruunhappoliemellä vs. sulfonihapolla? Moccamasterin sivuilla oli väite, että sitruunahapolla puhdistus saattaa aiheuttaa kemiallisen reaktion vedenkuumennuskierukassa, ja tuoda pysyvän makuvirheen kahviin?
Tästä epäilevänä Joonaana en ole omaa Moccamasteria koskaan putsannut sitruunahapolla, vaan aina sulfonihapolla.
Tässä muistin virkistykseksi hyvä vertailu Siemensin EQ.6 Plus -sarjan kahvikoneista ja tuore Gigantin tarjous. Mietin, et olisko omaa kahvihammasta pakottanut jo tarpeeksi pitkään ja kävis hakemassa tuon pois kuleksimasta vai onko jossain vielä parempaa tarjousta. Tässä siis erona alempiin sarjoihin se, et maidon määrää voi säätää: Siemens EQ.6 Plus S500 kahvikoneMoccamaster alkoi kyllästyttää parin kupin juomiseen, joten hankin Siemens EQ.6 Plus S100 kahviautomaatin Gigantista. Toki en heidän 1099€ hinnalla ostanut, vaan hintakilpailun Powerin 649 € hintaa vasten. On tuo ollut halvemmallakin myynnissä eli 599€ (ja black fridayna 555€), mutta en jaksanut alkaa parempaa alea odottelemaan. Päädyin Siemensiin pienen pähkimisen jälkeen.
Delonghia vilkuilin erityisesti tarjouksista ja mm. Amazonista. Ovat kestävien koneiden maineessa, mutta käyttöliittymät vaikuttavat monimutkaisemmilta. Samoin maitosäiliön käsittely tuntuu kilpailijoita vaikeammalle. Ovat youtube-videoiden ja arvosteluiden perusteella äänekkäitä. Tähän tosin epäilen syynä olevan teräksinen kahvimylly, joka on toisaalta keraamista kestävämpi. Delonghin etuna olisi ollut oletetun kestävyyden lisäksi pieni koko. Philipsiä ihmettelin myös. Ovat kohtuu äänekkäitä, maitoastia on minusta rimpula ja kestävyydestä ei ole kokemuksia. Käyttöliittymältään ovat oikein fiksuja ja hintaan nähden saa paljon ominaisuuksia. Jurat skippasin suosiolla, kun alkuperäinen budjetti oli n. 500€. Melittoista en ottanut selvää.
Päädyin siis samaan malliin kuin @Vepasto (Kahvinkeittimet | Page 8 | TechBBS (io-tech.fi) ). Nyt pienien käyttökokemuksien jälkeen olen tyytyväinen koneeseen. Ihmettelin kuitenkin mainostekstien ja käyttöominaisuuksien ristiriitaa ja selvitin, miten nämä Siemensin EQ.6 Plus 100-700 mallit eroavat toisistaan. Eroavaisuudet liittyvät reseptien määrään, tuplamaitokahvien valmistukseen, suosikkivalintojen määrään, maidon ja espresson suhteen säätämiseen ja lisävarusteisiin. Muuten erot ovat ymmärtääkseni ulkonäöllisiä ja koneistot, puhdistustoiminnot sekä käyttöliittymät ovat samat. Alla hieman tarkemmin kuvattuna, toivottavasti auttavat jotakin eri malleja pähkäillessä:
- S100: Perusmalli, resepteinä espresso, espresso macchiato, kahvi, cappuccino, latte macchiato, latte (maitokahvi) ja maitovaahto. Vain espresson ja kahvin voi valmistaa kahteen kuppiin. Yksi muistipaikka. Maidon määrä ei voi säätää. Ei lisävarusteita.
- S300: Lisäresepteinä Americano, Flat White ja lämmin maito. Vain espresson ja kahvin voi valmistaa kahteen kuppiin. Kaksi muistipaikkaa. Maidon määrä ei voi säätää. Eristetty maitosäiliö mukana.
- S400: Lisäresepteinä Americano, Flat White ja lämmin maito. Kaikkia reseptejä voi valmistaa kahteen kuppiin. Kaksi muistipaikkaa. Maidon määrä ei voi säätää. Ei lisävarusteita.
- S500: Lisäresepteinä Americano, Flat White, Cafe Cortado ja lämmin maito. Kaikkia reseptejä voi valmistaa kahteen kuppiin. Kaksi muistipaikkaa. Maidon määrää voi säätää. Ei lisävarusteita.
- S700: Lisäresepteinä Americano, Flat White, Cafe Cortado ja lämmin maito. Kaikkia reseptejä voi valmistaa kahteen kuppiin. Neljä muistipaikkaa. Maidon määrää voi säätää. Ei lisävarusteita.
Kuten yllä olevasta listasta huomaa, erot ovat loppujen lopuksi aika pieniä, kun suurin osa eroista on ohjelmallisia (ah tätä markkinataloutta, jolla keinotekoisesti luodaan parempia ja huonompia malleja). Itse arvostaisin noista eroavaisuuksista tuplakuppivalmistusta (ja ehkä maidon määrän säätämistä tulevaisuudessa). Noita lisäreseptejä en kummemmin arvosta, kun esim. Americanon voi tehdä laittamalla ensin espresson ja perään kuuman veden, vaikka ennen kuuman veden laskemista pitää S100:ssa irrottaa maitoletku. Itse ostaisin budjettivinkkelillä S100 tai jos 200€ ei merkkaa niin S500 tai S700 mallin riippuen hinnasta. S500:sta on saanut viime vuonna Gigantista 699€, joka on erinomainen diili.
Omat kokemukset S100:sta:
+ Maidon nappaaminen letkulla oman säiliön sijaan on oikein hyvä ratkaisu. Näppärä pitää kahvimaitopurkkia jääkaapissa säiliön sijaan. Voi myös helpommin vaihdella soija- ja normaalimaidon välillä.
+ Kohtuullinen ääni. Ei mikään meluisa.
+ Maku voittaa 100-0 Moccamasterin. Toki vasta alkutaipaleella vielä ja opitaan lisää.
+ Käyttöliittymä todella helppo, hieno ja nopea käyttää. Arvostan tätä suuresti.
+ Tulee kuumaa kahvia. Toisaalta maito voisi olla hieman kuumempaa.
+ Jokaisen reseptin kupin kokoa voi säätää. Eli esim. ison latte macciaton tai pienen espresson kupin koon voi säätää millilitroissa.
+ Puhdistelee itseään käynnistyksessä ja sammutuksessa, ei tarvitse itse muistella tehdä tällaisia.
+ Tykkään ulkonäöstä.
+ Vesisäiliön ja papujen tilanne helppo vilkaista.
- Isokokoinen ja vie tilaa erityisesti syvyys- ja leveyssuunnassa
- Tippakaukalo täyttyy todella nopeasti ja kone välillä valittaa sen tyhjentämisestä, vaikka vettä olisi vasta 1/3 säiliön koosta. Melkein joka päivä saa tyhjentää.
- Vesisäiliötä saa olla täyttämässä joka päivä (ehkä hyvä asia)
- Tuplakuppivalmistus maitokahveille puuttuu kuten myös maidon määrän säätäminen. Nämä olisi saanut noin 200 eurolla.
Kun en kahvihifistelijä ole, niin minusta hintalaatusuhde kunnossa tuolla 600-650€ hinnalla verrattuna muilla markkinoilla oleviin kahvikoneisiin nähden. Vaihtoehtona olisi varmaan ollut Delonghin Dinamica 350.55 Amazonista tai Verkkokauppa/Kahvikaverista.
Mitä arvon foorumilaiset pitävät hintalaatusuhteeltaan hyvänä koneena tuossa 500-1000€ luokassa?