- Liittynyt
- 17.10.2016
- Viestejä
- 1 075
Sitä ei tartte kertoa kenellekään. Kokonaiskäyttäjämäärä ratkaisee.Kuinkahan hyvää promoa se sitten Otavalle on jos "suurimman" käyttäjistä puolet on bannissa
Sitä ei tartte kertoa kenellekään. Kokonaiskäyttäjämäärä ratkaisee.Kuinkahan hyvää promoa se sitten Otavalle on jos "suurimman" käyttäjistä puolet on bannissa

Eiköhän suunnitelmissa ole ollu vaan ihan kulujen karsiminen ja siellä norsunluutornissa ei ole tajuttu että toimittajilla pitää olla tietotaitoa tehdä artikkeleita ja uutisia. Siellä on vaan ajateltu että pannaan kallis Sampsa kumppaneineen pihalle ja pannaan joku rivitoimittaja tekemään "uutisia" niinkuin jossain Iltapaskassa niin että kirjoittaa vaan tajuamatta aiheesta mitään.Olisi mielenkiintoista tietää mitkä Otavan suunnitelmat ovat murolle. Kulut alas -> yritetään myydä sijoitusyhtiölle aivan helvetin nopeasti? Ei taida sivustobisnes olla kuuminta hottia sijoittajille? Eihän kukaan tee noilla muron Thaimaan toimituksen google translate uutisilla mitään. Ei taideta paljoa peiliin katsoa Otavan palavereissa. Tai sitten esitellään ylpeänä noita "parhaan mahdollisen totuuden" lukuja.
Toi on se harvinaisempi.
Tästä tulee mieleen joku 10 vuotiaan gurun kirjottelut.
Hyvät on perustelut![]()
Onks tää nyt se 11ghz grafiikka piiri?
En kuule ole noista kelloista ihan varma muuten kuin sen osalta, että modulaattori kellotti poiston taajuudella 1/1260 Hz.Onks tää nyt se 11ghz grafiikka piiri?
_o/
En osallistu normaalisti henkilöpalvontaan, mutta tästä asiasta on pakko olla samaa mieltä. Ihan mielellään lukee noita hyvin tehtyjä arvosteluja, vaikka sitten muutaman kirjotusvirheen kanssa (jotka kyllä korjataan kiitettävällä vauhdilla).Ainakin itsellä palasi usko Suomalaiseen IT uutisointiin tässä viimeisten viikkojen aikana. Kiitos Sampsa et tiimi!![]()
En ajatellut maksaa tästä mitään mutta nyt kyllä lähtee kannatusmaksu Sampille.Mun mielestä parempi kun jättää koko nykyisen muropaketin taakse ja antaa kannatusmaksun io-techille että pojat pääsevät hyvin alkuun. Eiköhän tuo nykyinen meno anna vähän osviittaa missä ollaan vuoden parin päästä.
Ainakin itsellä palasi usko Suomalaiseen IT uutisointiin tässä viimeisten viikkojen aikana. Kiitos Sampsa et tiimi!![]()
https://bbs.io-tech.fi/account/upgradesEn ajatellut maksaa tästä mitään mutta nyt kyllä lähtee kannatusmaksu Sampille.
Missäs se lahjotuslinkki on, voisiko sen laittaa johonkin oikeasti näkyvälle paikalle näin mobiilissa?
Ok, pisti vain silmään kun kaiken maailman Android-uutisia voi kommentoida, mutta ei tuollaisia oikeasti mielenkiintoisia tietotekniikkajuttuja.Tuota ketjua ei löydy BBS:n puolelta olleenkaan, johtuisiko siitä ettei kommentointi onnistu?
Äläs nyt. Minä ainakin odotan innolla Muropaketin Ryzen artikkelia ja jännitän kovasti, käyttävätkö Muropaketissa täsmälleen samoja testiohjelmia kuin Techbbs:in puolella vai heittäytyvätkö tuntemattomaan testaamalla eri ohjelmilla.Ei se kuollut ole. Tulee vaan kökköuutisia. Joku AMD polaris näytönohjain. Jos ne joku päivä huomaisivat myös AMD Ryzen prosessorin (uskonko itsekään)![]()
Mistäs nykyään kannattaa tulla lukemaan sinun ja Miikan pelijuttuja? Toivottavasti jotain on tekeilläSanotaan näin, että toimintakuvio on nykyään kaikin tavoin hyvin erilainen aiempaan nähden. Teen nykyään huomattavasti enemmän hommia muille asiakkaille.
-jok
Mitenhän se meni..?Tuli nyt mieleen että siksihän ne ei vielä prosessorista uutisoi, kun odottavat että testit saadaan ensin tehtyä? Eli kyllä sieltä juttu tulisi joskus?
Niin että uutisoivat joskusMitenhän se meni..?
![]()


halloween alkaa olla jo lahella joten huhuilu lisaantyy.Onkohan tarpeeksi huhuja mainittu huhussa.![]()
Toivottavasti kirjoittajille ei kovin suuria palkkioita tämän tason huhu-uutisista makseta. Jos maksetaan, täytyy alkaa pohtia freelance-toimittajan työtä
Onkohan tarpeeksi huhuja mainittu huhussa.
Nuo kellotaajuuden höpötykset on aivan absurdia, ei yhtään epäselvemmin voinut niitä kirjoittaa.![]()

Toivottavasti kirjoittajille ei kovin suuria palkkioita tämän tason huhu-uutisista makseta. Jos maksetaan, täytyy alkaa pohtia freelance-toimittajan työtä![]()



Henkilötietolaissa (tai henkilötietodirektiivissä tai sananvapauslaissa) ei ole tällaista poikkeusta, joka suoraan rajaisi kaiken verkkoviestinnän henkilötietolain soveltamisalan ulkopuolelle. Lyhyesti ja yksinkertaistettuna: mikäli yksittäinen henkilö on tunnistettavissa jostakin tiedosta tai tietojen yhdistelmästä (tässä tapauksessa henkilön kirjoittamien viestien kokonaisuus), kyseessä on henkilötieto, ja tällöin myös henkilötietolaki soveltuu.Moi [etunimi],
Kiitos kysymästä.
Kantamme on seuraava:
Tunnuksen sulkeminen on yhtä kuin käyttäjätunnuksen jäädyttäminen.
Henkilötietolaki koskee henkilötietojen käsittelyä. Keskustelupalstalle tai muille julkisille foorumeille kirjoitetut tekstit ovat sananvapauslain tarkoittamaa viestintää. Ne eivät ole osa henkilötietolain tarkoittamaa henkilörekisteriä eikä henkilötietolaki siten koske keskustelupalstalle kirjoitettuja mielipiteitä tai muita viestejä.
"...tai muuten todisteellisesti" mahdollistaa tietojen pyytämisen sähköpostitse. Näin erityisesti, mikäli asiakassuhteessa pääsiasiallisena yhteydenpitovälineenä on käytetty samaa sähköpostiosoitetta, josta pyyntö esitetään. Muropaketin toimitus vain pyrkii tekämään tarkastusoikeuden käyttämisestä vaikeampaa, ja jättää samalla noudattamatta henkilötietolakia...Keskustelupalstalle rekisteröitymisen yhteydessä annetut tiedot, sikäli kuin ne ovat yhdistettävissä tiettyyn henkilöön, ovat henkilötietoja ja muodostavat henkilörekisterin. Rekisteröityneellä on oikeus tarkastaa omat rekisterissä olevat tietonsa. Tarkastuspyyntö on esitettävä allekirjoitetulla kirjeellä tai muuten todisteellisesti. Siten esimerkiksi sähköpostilla tehty tarkastuspyyntö ei riitä. Tällä pyritään varmistamaan, että asiattomat eivät pääse katsomaan kenenkään muun tietoja.
Henkilötietolain 8§ mukaan henkilötietojen käsittelyyn on oltava edellytys. Liiketoiminnassa tämä edellytys voi käytännössä syntyä kahdella tapaa: 1) rekisteröidyn suostumuksella tai 2) asiakassuhteen johdosta. Mikäli edellytys lakkaa, lakkaa myös oikeus käsitellä henkilötietoja. Rekisteröidyllä on milloin tahansa oikeus peruuttaa suostumuksensa ja oikeus milloin tahansa päättää asiakassuhteensa. Edellytyksen lakkaamisen jälkeen henkilötiedot on poistettava ilman aiheetonta viivytystä (= "oikeus tulla unohdetuksi" on tosiasiassa olemassa).Kenelläkään ei ole oikeutta edellyttää henkilötietojensa poistamista rekisteristä. Tällaista oikeutta tulla ns. unohdetuksi ei henkilötietolakiin sisälly. Rekisterinpitäjä saa säilyttää tietoja niin kauan kuin ne ovat tarpeen. Virheelliset tai vanhentuneet tiedot on korjattava, mutta velvollisuutta tietojen poistamiseen ei ole niin kauan kuin niitä on tarpeen säilyttää.
Kuten edellä totesin, muropakettiin kirjoitetut viestit ovat osa henkilörekisteriä, mikäli yksittäinen henkilö on niistä tunnistettavissa.Koska keskustelupalsta ja sen sisältö ei ole osa henkilörekisteriä, sen ylläpitäjällä ei ole velvollisuutta poistaa keskusteluita tai osia siitä. Tarkastusoikeus ei myöskään ulotu keskustelupalstan sisältöön, vaan siis vain rekisterissä oleviin tietoihin. Keskustelupalstalla esitettyjä viestejä voidaan kuitenkin poistaa, jos niiden sisältö on lainvastaista tai muuten asiatonta. Tämä on keskustelupalstan pitäjän päätettävissä oleva asia.
Muron toimitus
No kuka omistaa tällä hetkellä Muropaketin? Otavamedia.Niin siis Muropaketti saa pitää Ampparit-kytköksensä vaikka uutisoi AMD:n näytönohjaimista?
Niin siis mainintani oli lähinnä eettisyydestä ja hyvästä jatkokeskustelusta yrittäessä saaha Io-Tech amppareihin, tässä ketjussa on jo mainittu että otavamedia omistaa ampparit ja murot.No kuka omistaa tällä hetkellä Muropaketin? Otavamedia.
Kuka omistaa Ampparit.com:in? Otavamedia.
1+1
On toki mainittu jo. Otavamedia vaan tuskin edes käsittelee tuossa julkaisuneuvostossaan pitävätkö oman lähteensä omassa uutispalvelussaan. Ei kai siinä ole varsinaisesti edes eettisyydestä kyse vaan yksinkertaisesti suosivat omaansa ja keksivät tekosyyn jättää kilpailijan pois.Niin siis mainintani oli lähinnä eettisyydestä ja hyvästä jatkokeskustelusta yrittäessä saaha Io-Tech amppareihin, tässä ketjussa on jo mainittu että otavamedia omistaa ampparit ja murot.
Uudelle hyvälle pelisaitille olisi kysyntää.Sanotaan näin, että toimintakuvio on nykyään kaikin tavoin hyvin erilainen aiempaan nähden. Teen nykyään huomattavasti enemmän hommia muille asiakkaille.
-jok
No todellakin. On käsittämätöntä ettei Suomen kokoiselta markkina-alueelta löyty yhtään oikeasti aktiivista pelisaittia.Uudelle hyvälle pelisaitille olisi kysyntää.