Eli edelleen vain väität että väkivaltaisen gangstakulttuurin syntyminen ja väkivallan ja rikollisuuden ihannointi on jokin luonnollinen seuraus kaikilla köyhyydessä elävillä syrjityillä kansanosilla. Ei ole, se että köyhyys ja kurjuus voimistaa juuri tuollaisia asioita on kulttuurillista. Suomalaisilla ja intiaaneilla se vastaavasti saattoi voimistaa esim. alkoholismia.
En väitä, että se olisi luonnollinen seuraus kaikilla köyhyydessä elävillä syrjityillä kansanosilla.
Väitän, että tietynlaisissa olosuhteissa syntyy, jos ei aina, niin erittäin usein, väkivaltaisia rikollisuuden ympärille rakentuvia kulttuureja.
Olosuhteet ovat:
Ota paljon köyhää väkeä (etenkin iältään nuorempaa), survo heidät asumaan ahtaasti keskenänsä ja rajoita heidän kykyään saada töitä (joko tarkoituksella tai olosuhteiden pakosta) ja siten rehellistä elinkeinoa. Lopputuloksena on rikollisuutta, jengiytymistä ja sen ympärille muodostuvaa kulttuuria.
Noin kävi USA:ssa 1800-luvulla irlantilaisten ja italialaisten (ja monien muidenkin maahanmuuttajaryhmien) keskuudessa, noin kävi Briteissä 1800-luvulla niin irlantilaisten kuin englantilaistenkin köyhien keskuudessa (esim. Lontoon East End), noin on nyt käymässä Euroopassa lähi-idästä tulleiden maahanmuuttajien joukossa, noin kävi Brasilian faveloissa köyhien keskuudessa, jne. jne.
Amerikan mustat ovat vain yksi porukka lisää tuolla pitkällä listalla, jonka kohdalla tuollaiset olosuhteet ovat synnyttäneet tuollaista kulttuuria.
"Sorto" ja köyhyys tuntuvat ruokkivan eri ihmisryhmissä erilaisia lieveilmiöitä. Afroamerikkalaisten kohdalla edes rikastuminen ei tunnu vievän pois gangsta-kulttuurin ihannointia, edelleen ollaan bling-bling-blong-blong I'll cap yo sorry azz.
Siis nojaatko sä tän näkemyksen nyt täysin johonkin hiphop tähtiin? Koska lähes kaikki niistä vaurastuvista afroamerikkalaisista kyllä jättää sen gangsta-kulttuurin pois. Muutamia poikkeuksia löytyy, yleensä juurikin niistä, jotka tekevät tiliä sillä imagollaan (i.e. muusikot). Tai sitten ne pari huippu-urheilijaa, jotka eivät tee pesäeroa niihin lapsuudenkavereihin ja jäävät jumittamaan siihen maailmaan.
Lisäksi, kun tuosta väittämästäsi sorrosta on useita useita sukupolvia aikaa, on naurettavaa edelleen perustella sillä nykyajan lieveilmiöitä joita esiintyy juuri tietyllä vähemmistöllä. Ainoa mikä edelleen voi vaikuttaa on köyhyys, ja siinäkin pitää tarkastella kuinka paljon siitä johtuu edelleen vähemmistön edustajien omista valinnoista ja kulttuurista. Varsinkin Yhdysvalloissa monet köyhät vähemmistöt ovat nousseet jonkinlaiseen vaurauteen koska heidän kulttuurinsa on tukenut tällaista itsensä kohottamista, esim. aasialaistaustaiset vähemmistöt. Vaikkapa jo ihan sillä että siellä arvostetaan ydinperheitä, ja sosiaalinen paine pikemminkin heikentää kuin vahvistaa esim. väkivaltaisia ja rikollisia lieveilmiöitä, aasialainen kasvojenmenetyskulttuuri jne.
Mutta siitä ei ole mustien kohdalla "useita useita" sukupolvia aikaa. Se mustien sorto USA:ssa oli ihan lakiinkin eksplisiittisesti kirjoitettuja vielä 1960-luvulla. Puhumattakaan siitä, että kuinka pitkään se jatkui tuon jälkeen lain ulkopuolisena.
Itse olen nyt about 40 vuotias. Jos minun vanhemmat olisivat olleet Yhdysvalloissa syntyneitä mustia, niin tuo lakiin kirjattu sorto olisi vaikuttanut merkittävästi heidän kykyyn hankkia koulutus. Ja kerryttää varallisuutta, joka sitten olisi suoraan vaikuttanut heidän kykyynsä hommata mulle koulutus.
Eli kyse ei todellakaan ole mistään "useita, useita sukupolvia" sitten tapahtuneesta asiasta.
Aasialaistaustaiset vähemmistöt kävin jo läpi myös aiemmin:
Se vaikutti myös aasialaisiin, mutta aasialaisten määrä Yhdysvalloissa ennen 50-60-lukuja oli erittäin pieni. Puhutaan about parista sadasta tuhannesta aasialaisesta, johtuen siitä, että aasialaisten maahanmuutto oli kiellettyä vuosikymmenien ajan.
Eli aasialaisten maahanmuutto alkoi suurelta määrin vasta sieltä 50-60-luvuilta lähtien ja nykyiset noin 20 miljoonaa aasialaista ovat lähes täysin noiden paljon myöhemmin maahan tulleiden jälkeläisiä. Niiden jälkeläisiä, joista suuri osa oli jo valmiiksi koulutettuja tullessaan maahan, kerta tuossa vaiheessa USA kaipasi sitä koulutettua työvoimaa, eikä enää niitä tehdastyöläisiä. Joten ne välttivät käytännössä täysin tuon tummaihoisiin osuneen syklin, jonka tuossa aiemmin avasin, siitä yksinkertaisesta syystä, että he (ja heidän vanhemmat) eivät vielä olleet maassa kun tuo tapahtui.