- Liittynyt
- 17.06.2018
- Viestejä
- 10 206

Elokuvat | Venäläisoikeus määräsi sakkoja Bridget Jones -elokuvan esittämisestä
Venäjällä on ryhdytty sakottamaan suoratoistopalveluita, jos ne eivät ole asettaneet LGBTQ+-teemoja esittäville elokuville 18 vuoden ikärajaa.

Venäjä kunnostautuu LGBT sortamisessa. Bridget Jones on K18 kamaa LGBT sisällön takia siellä ja oikeus määräsi 10.000 euroa sakkoja.
Eiköhän tuossa ole syvemmät syyt mutta ahdistus varmasti ei olisi niin kovaa jos ihmiset eivät olisi niin ahdasmielisiä.Eli kunhan muille olisi ollut ok että hän tyttönä harrastaa haluamiaan harrastuksia, ja mahdollisesti on seksuaalisesti kiinnostunut toisista tytöistä, sitten hän luultavasti ei olisi kokenut tarvetta sukupuolenvaihdosleikkauksille tms.?
Toisaalta me vain arvailemme miten hänen ympäristönsä ja vanhempansa asiaan suhtautuivat, ja voi olla että kyse kuitenkin oli lähinnä hänen omista päänsisäisistä ajatuksistaan. Jopa minun lapsuudessani luokallani oli esim. jalkapalloa seurassa harrastava lyhyttukkainen tyttö, eikä kukaan häntä siitä kiusannut. Menestyviä naisnyrkkeilijöitämmekin on ihailtu vaikka kuinka kauan.
Minulle tuo kuvastuu enemmän jonkinlaisena normaalia voimakkaampana roolileikkinä jonka haluaa viedä astetta pidemmälle, vähän kuten tahot jotka kokevat olevansa jokin eläin, esim. kissa. Minä halusin lapsena yli kaiken olla ninja ja kulkea öisin musta huppu päässä, mutta aikuistuttuani pääsin siitä pääosin yli. Nyt hypin huppu päässä öisin vain viikonloppuisin ja arkipyhinä, vaikka työkaverit kiusaavatkin.
Hoidot pelastavat kirjaimellisesti henkiä ja niille on lääketieteeliset syyt.Lonkkaleikkauksia ei tehdä tunneperäisten roolileikkien takia. On pelkkä poliittinen päätös ettei sukupuolidysforiaa enää "pidetä" mielentilan häiriönä vaan suhtaudutaan ikäänkuin muka oikea hoito sille on alkaa silpoa sukupuolielimiä, asentaa implantteja ja alkaa käyttää hormoneita fysiologiansa muuttamiseen.