- Liittynyt
- 07.06.2017
- Viestejä
- 493

F1-kopiointikohussa vielä isot panokset – Red Bullilta raju ukaasi: neljä identtistä autoa radalle
F1:ssä saatetaan nähdä ensi kaudella neljä täysin identtistä autoa, mikäli Racing Pointin tämän kauden menopeliä ei todeta laittomaksi. Näin varoittelee Red Bull.
Lainaus Hornerin sanoista:
– On tärkeää, että tiedämme, mikä on sallittua ja mikä ei. Red Bull omistaa kaksi eri tallia (Red Bull ja AlphaTauri), mikä on uniikkitilanne formuloissa.
– Jos Racing Pointin auto todetaan lailliseksi, aiomme seurata tuota linjaa ja tuomme ensi kaudella radalle neljä identtistä autoa, Horner uhkaili PlanetF1:n mukaan.
Mikäli näin todella käy niin sen jälkeen RB:llä on hyvä mahdollisuus kehittää autoja kahdessa eri tallissa koska omistaja on sama. Samalla RB pystyy katsomaan heti parhaat parhaat kuskit RB:lle molemmista talleissa. Toivon todella RP todetaan täysin laittomaksi ettei näin kävisi. Tosin kukaan ei ole protestoinut RP:n aerodynamiikasta tai en ainakaan tiedä että olisi.