Erityisesti Suomessa Euroviisumit ovat saavuttaneet poikkeuksellisen näkyvyyden, jossa pohjoista hölmölandiaa edustava artistin tulee edustaa toivottua "Suomi-kuvaa". UMK-kilpailu on siinä mielessä vaarallinen, että tavallinen kansa voi äänestää väärin, josta syystä vuosina 2018 ja 2019 artisti valittiin suljettujen ovien takana. Poliittiset päättäjät saivat mieleisensä artistin jo vuonna 2016, jolloin valittiin Sandhja edustajaan Suomea. Kannattaa huomioida, ettei kyseinen artisti saanut läheskään eniten yleisöääniä, vaan voitto varmistettiin yksinomaan "virallisen asiantuntijaraadin" pisteillä.
Sandha oli paperilla täydellinen artisti edustamaan juurikin Suomea. Kyseessä oli 1) nuori nainen, 2) etniseltä taustaltaan maahanmuuttaja kehitysmaasta 3) tummaihoinen 4) Sukupuolettoman / Androgyynin näköinen ja tyylinen 5) "oikeissa töissä" naisvaltaisella matalapalkka-alalla (= lähihoitaja) 6) Sateenkaari-ihminen, joka oli sillä hetkellä lesbo-suhteessa 7) Näennäisesti Indie-artisti joka ei keikkunut vielä radiolistojen kärjessä (mutta kuitenkin ison monikansallisen levy-yhtiön listoilla) 7) Asuu Helsingin Kalliossa 8) Feministi 9) Puoluetaustaltaan vihervasemmistolainen 10) Me Too?
Tämän valinnan jälkeen alkoi aivan käsittämätön hypetys ja Euroviisumi-kappaleen voimasoittaminen kaikilla YLEn radiokanavilla, jolla tehtiin varmasti selväksi, että tämän artistin edustama "Suomi-kuva" saadaan pakotettua kansalaisille. Euroviisumi-menestyksen piti olla taattu, pistettiin kuusinumeroiset summat pelkkään koreografiaan ja pyroefekteihin, ja taustalle laitettiin pyörimään ties mitä sirkustaiteilijoita ja (feministinen) Akkabellas kuoro. Ennakkoon hehkutettiin, kuinka tämä Sandhja-show on jo kymmenen ulkomaisen raadin suosikki ja mediassa Suomea pidetään suurimpana ennakkosuosikkina, jolloin ylivoimainen voitti oli vain ajan kysymys.
Kuinkas sitten kävikään? Karsiuduttiin heti ensimmäisessä semifinaalissa, jonka jälkeen radiosoitto hiljeni, ja artisti palasi kaikessa hiljaisuudessa takaisin leipätöihin. Tällä hetkellä ei juuri kukaan taida muistaa kyseistä artistia saati tämän "hittibiisejä", rahaa sen sijaan onnistuttiin polttamaan huomattavia summia, mutta eipä ne hirveästi paina YLEn pohjattomassa budjetissa.