• TechBBS:n politiikka- ja yhteiskunta-alue (LUE ENSIN!)

    Politiikka- ja yhteiskunta-alue on TechBBS-keskustelufoorumilla ala-osio, joka on tarkoitettu poliittisten ja yhteiskunnallisten aiheiden sekä niiden ilmiöiden ja haasteiden käsittelyyn.

    Ohjeistus, säännöt ja rangaistukset koskevat vain tätä aluetta, muilla alueilla on käytössä TechBBS-foorumin tavalliset säännöt.

    Ylläpito valvoo, ohjeistaa ja moderoi keskustelua, mutta ensisijaisesti alueen keskustelijoiden pitäisi pyrkiä aktiivisesti ylläpitämään asiallista keskustelua ja myös selvittämään mahdollisesti syntyviä erimielisyyksiä ilman ylläpidon puuttumista keskusteluun.

Euroopan maat, politiikka ja EU

Vihapuhelait sun muu newspeak mitä käytetään nyt sananvapauden kaventamiseksi läpi Euroopan, ajavat yllättäen monet Euroopan maat joissa ns. "liberaalidemokratian" jäsenet ovat erittäin epäsuosittuja. Nämä samat ihmiset ovat mukamas demokratian ja sananvapauden puolella, kunnnes vaaliennusteet, gallupit ja tulokset eivät ole heidän tahtonsa mukaisia. He ovat epäsuosittuja, tietävät olevansa epäsuosittuja ja silti ajavat näitä uudistuksia pitääkseen vallastaan kiinni, kuinka yllättävää. (demokratia heille=autokratia)

Kansa ei äänestä väärin tai ilmoita mielipidettään väärin, he tekivät/tekevät sellaista politiikkaa, että kansa käänsi katseensa mielummin näitä kovan- tai laitaoikeiston puolueita kohtaan.

Keir Starmerit, Emmanuel Macronit, Olar Scholzit sun muut ovat epäonnistuneet täydellisesti tehtävässään, eivät he ole mitään johtajia (he ovat erittäin epäsuosittuja jopa kotimaassaan) saati johtamaan Eurooppaa. Tällaisia johtajia Euroopassa nykyään on, kukaan ei heistä tykkää, he eivät nauti kansan suosiota, eikä kukaan halua heidän jatkavan virassaan. (mutta kynsin ja hampain he pitävät silti kiinni virastaan)
 
Unkari hiukan vakoilee "liittolaisiaan"
Lisäksi Unkarin pikkudiktaattorihan juuri ilmoitti ettei EU tule onnistumaan siinä että vaatii koko EU:n laajuista venäläisen energian boikottia. Jos nyt jotain hyvää tästä etsii, ainakin se se että Unkarin oikeistopopulistinen maan johto on täysin avoimesti venäjämyönteinen eli ei pyri asiaa salaamaan. Asiaan suhtautuminen on siis harvinaisen helppoa.

Luin viikonloppuna ProtectEU strategian luonnoksen läpi enkä voi hyväksyä sitä. Pakostakin alkaa epäilemään onko taustalla halu muuttaa EU Stasi tyyliseksi valvontayhteiskunnaksi... Täytyy laittaa sähköpostia Mepeille. Toivottavasti suurin osa suhtautuu siihen kriittisesti.
Toistaiseksi torpattu:

Tanskan hanke yksityisviestien seulomisen sallimiseksi EU:ssa kaatui, ainakin toistaiseksi

Esitys ei edennyt Eurooppa-neuvoston eli jäsenmaiden äänestykseen, kun Saksa asettui viime viikolla vastustamaan sitä.

Saksan ilmoituksen jälkeen oli selvää, ettei Tanskan esitykselle löydy riittävää tukea.

Jos asia kiinnostaa enemmänkin kannattaa kuunnella syventävää tietoa aiheesta ylen podcastista ( 28min kohdalta eteenpäin) jossa haastattelussa F-Securen tietoturva-asiantuntija sekä tietotekniikan professori Aalto-yliopistosta. Etenkin F-Securen suunnalta tulee paljon mielenkiintoista ja kantaaottavaa asiaa.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
290 207
Viestejä
4 970 094
Jäsenet
79 742
Uusin jäsen
taunopeltonen

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom