Tärkeä Epärehelliset kaupankävijät ja huonot kauppakokemukset

Eikä myöskään kiistä pikavippausta niin ikuiset bannit tuollaisille pitäisi antaa.
Lukeeko viestissäni että oli pikavippi tarkoituksena tai olenko niin sanonut? Edelleen en henkilökohtaisia asiota jakele tänne, yp voi kysyä jos on tarvetta. :)
 
Epäiltiin, ei syytetty
:swait:
Ja niin kauan kun et itse kerro tilanteesta mitään, kyllä se vaan hyvää tekee ihmisten tietää että todennäköisyys kauppojen kusentaan on kohdallasi suuri.
Juu, palautteet on käytössä. Sieltä näkee että kaupat ei mennyt niinkuin haluttiin.
Jätän asian nyt tähän.
Ylhäällä on vastaus eli vaihtaa yhden sivun taakke ja scrollaa alemmas tai ylemmäs niin sieltä näkkyypi.
 
Moniko näistä kaupoista on päätynyt onnistuneesti?
1687028060278.png
Tuo 5900X on kohtuu nopeasti vaan merkattu myydyksi, ei oo ehtinyt ees muokkaus-ilmoitusta tulla. Eiköhän nuo ole vaan tehty näyttämään että olisi kauppamies vaikka taitaakin olla vain pikavippaaja
 
Peiliin katsomisen paikka myös ostajilla , tuore tunnus , muutama hassu viesti foorumilla , ei onnistuneita kauppoja/palautteita ja silti olette postitse ostelemassa ja etukäteen makselemassa :facepalm:
Sen verta pro vippaaja, että käytti sen 8€ että osti "luotettavuus" tagin
 
Juu, palautteet on käytössä. Sieltä näkee että kaupat ei mennyt niinkuin haluttiin.
Jätän asian nyt tähän.
Ylhäällä on vastaus eli vaihtaa yhden sivun taakke ja scrollaa alemmas tai ylemmäs niin sieltä näkkyypi.

Luultavasti et jätä kuitenkaan, mutta ihan tiedoksi, että jos tunnuksesi löytyy tästä ketjusta etkä kerro, miksi kaupat peruuntuivat, jokaisen kaupankäyntiä harkitsevan ainakin pitäisi miettiä hyvin tarkkaan, uskaltaako ottaa enää riskiä kanssasi.
 
Parin viikon sisällä tullut tehtyä kaksi huonoa kauppaa. Molemmat SER-jäte alueen kautta. Ensimmäinen oli näytönohjain, jonka ostin käyttäjältä @Korppu83 . Näytönohjain oli/on myynti-ilmoituksen kuvassa "normaali", mutta tällainen tuli paketista

IMG_20230606_181918.jpgIMG_20230606_181912.jpgIMG_20230606_201728.jpg

Yritin putsata nuo jäljet, mutta eipä auttanut. Artifaktit tuli näytölle ja näytönohjain lakkasi toimimasta kokonaan hetki sen jälkeen. Laitoin myyjälle yv:tä asiasta, mutta ei ole käynyt foorumilla 2.6. jälkeen. Näin jälkiviisaana, ei varmaan olis pitänyt tehdä näytönohjaimelle itse mitään ja koittaa vain perua kaupat.

Toinen kauppa oli emolevy + prossu, jotka ostin viime viikonloppuna, myyjänä @ikirouta03 . Myynti-ilmoituksessa taasen kuvat "normaalit" ja kuvauksessa sanotaan; "Eli kaapin perukoilta prossu ja emo. Joitain vuosia sitten ollut high-endiä. Toimivana aikoinaan arkistoitu konepäivityksen tieltä.". Paketista sain tällaiset

IMG_20230613_072043.jpgIMG_20230612_200226.jpgIMG_20230612_200459.jpg

Jälleen yv:tä myyjälle, mutta ei ole käynyt foorumilla viime lauantain jälkeen..

Ei onneksi rahassa monesta kympistä ole kyse, mutta pistää tuo vituttaan, että paskaa myydään kun pienellä tarkastelulla näkee ettei tuotteet ole toimivia.

Päivitellääs tätä viestiä. Näytönohjain kauppias ei ole vastannut vieläkään (eikä käynyt foorumilla), joten jätin negatiivisen kauppapalautteen.

Emolevy kauppias otti yhteyttä ensimmäisen kerran 13.6. Ihmetteli miten tuotteet on mennyt tuohon kuntoon kun kuulemma oli vain kaapissa säilytetty ja pahoitteli asiaa. Sovittiin asia ja hän lupasi palauttaa kauppasumman takaisin, annoin tietoni ja oletin hänen maksavan pikimmiten. Meni useampi päivä eikä rahoja näkynyt tilillä ja laitoin asiasta viestiä hänelle muutaman kerran. Viimein sunnuntaina tuli vastaus, että maksaa maanantaiaamuna kun saa rahaa. Pari tuntia tämän jälkeen alkoi jonkun sortin mentaali akrobatia, alhaalla lainaus yv:stä:
Mutta mutta, hyvän tahdon eleenä suostun maksamaan takaisin laitteen jonka ilman toimivuustakuuta myin nimenomaan osastolla sähkö- ja elektroniikkaROMU, niin nyt sä olet katsonut aiheelliseksi syyttää epärehellisyydestä foorumilla kun en testannut laitetta etukäteen. Se vika mikä siinä loppupeleissä oli ei ollut mitenkään ilmeinen eikä havaittavissa silmämääräisessä tarkastelussa. Ainoat tiedot mitkä oli että se on vuosia sitten toimivana varastoitu ja se pitää paikkansa.
Eli osasto oli tämä: "
SER-jäte. Eikö retro-osat mene kaupaksi? Älä heitä pois, jonkun roska on toisen aarre. Käytöstä poistetut toimivat tai rikkinäiset sähkö- ja elektroniikkalaitteet"

Toimivana käytöstä poistettu, varmaan 2018. Niin kuin sanoin, visuaalisessa tarkastelussa tuota ei voinut nähdä. Prossua ei ole irroitettu emosta 10 vuoteen.
ja oma vastaukseni hänelle:
En epärehellisyydestä, vaan siitä että pienellä tarkastelulla ton olis huomannut. Tiedostan että serrin kanssa on riskinsä, mutta ei mene omaan ymmärrykseen ettei tarkista fyysisesti tuotetta mitä myy. Enkä puhunut missään vaiheessa testaamisesta vaan nimenomaan fyysisestä tarkastamisesta. Ja itse vaikea uskoa että tollanen home/kosteusvaurio itsekseen syntyy kaapissa, oli se siellä kuinka kauan tahansa. Itellä on 90-luvun kamaa edelleen kaapeissa ja fyysisesti aivan normaalin näköisiä

Jätän hänelle negatiivisen kauppapalautteen asiasta, rahat olisi voitu palauttaa hyvän aikaa sitten, ja olin valmis lähettämään tuotteet takaisin myyjälle. Ei mene omaan järkeen, että ei voida tarkistaa myytäviä tuotteita (edes) ulkoisesti tai perua kauppoja jos ostaja (heti saatuaan tuotteen käsiin tässä tapauksessa) huomaa ulkoisen/fyysisen vian/vikoja.
 
Jätän hänelle negatiivisen kauppapalautteen asiasta, rahat olisi voitu palauttaa hyvän aikaa sitten, ja olin valmis lähettämään tuotteet takaisin myyjälle. Ei mene omaan järkeen, että ei voida tarkistaa myytäviä tuotteita (edes) ulkoisesti tai perua kauppoja jos ostaja (heti saatuaan tuotteen käsiin tässä tapauksessa) huomaa ulkoisen/fyysisen vian/vikoja.

Tähän on ihan selkeä linjaus:
Jos myydään tuotteita niin joko ne myydään ehjänä tai rikkinäisenä, vaikka olisi "SER-jätettä".

Vaikka olisi millä alueella tahansa - oletus on, että on toimivia.
 
Siinä on myyjä myös mielenkiintoisesti tulkinnut että "Käytöstä poistettu toimiva" tarkoittaisi samaa kuin "Toimivana käytöstä poistettu".
 
Mitä muut tekisivät tämmöisessä tilanteessa? Huomasin mielenkiintoisia osia myynnissä postikulujen hinnalla ser-jäte puolella ja laitoinkin ketjuun että voisin kyseiset osat ostaa sillä myyjä oli kirjoittanut siihen että muuten menevät serriin. Tavaroiden joukossa oli lga-2011 kantaan sopivia prosessoreja muutama, myyjä kysyi että tuleehan kaikki osat käyttöön kuitenkin että ei haluaisi niitä myydä elleivät päädy heti käyttöön. Kerroin myyjälle että joo, käyttöä kaikelle siinä kasassa olevalle serrille on. Tässä vaiheessa myyjä alkoi epäilemään että minulla olisi emolevyä jossa olisi lga-2011 kanta, eli epäsuorasti syytti minua valehtelijaksi, laitoin myyjälle kuvan emolevystäni jossa kyseinen kanta on ja samalla ilmoitin myyjälle että etsin prosessorin muualta enkä muitakaan tavaroita tarvitse. Voiko tästä laittaa negatiivisen kauppiaspalautteen vai mitä mie teen? Hämmentää tuo kun ensin ollaan serriin viemässä ja sitten kun olisin kiinnostunut ostamaan, ruvetaan nihkeäksi ja epäilemään että minulla ei ole edes sellaista emolevyä.
 
Viimeksi muokattu:
Jos olisi myynnissä olleet niin selkeä negatiivinen (pitää myydä ensimmäiselle joka tarjoaa hintapyynnön). SER-puolella vähän eri juttu, saattaisin neutraalin laittaa mutta toisaalta mitään vahinkoa ei päässyt käymään. Vähintäänkin erikoista toimintaa kyllä tuollainen tenttaaminen, kai se on parempi että rojut on jonkun kaapissa ehkä päätymässä käyttöön kuin se että ovat roskiksessa.
 
Jos olisi myynnissä olleet niin selkeä negatiivinen (pitää myydä ensimmäiselle joka tarjoaa hintapyynnön). SER-puolella vähän eri juttu, saattaisin neutraalin laittaa mutta toisaalta mitään vahinkoa ei päässyt käymään. Vähintäänkin erikoista toimintaa kyllä tuollainen tenttaaminen, kai se on parempi että rojut on jonkun kaapissa ehkä päätymässä käyttöön kuin se että ovat roskiksessa.
Myynnissä ne ovatkin. SER-jätteellee on ketjunsa myös myyntipuolella, kaikki niistä eivät ole lahjoitettavia.

Kyllä minäkin tuosta vähintään sen neutraalin laittaisin.
 
Myynnissä ne ovatkin. SER-jätteellee on ketjunsa myös myyntipuolella, kaikki niistä eivät ole lahjoitettavia.

Kyllä minäkin tuosta vähintään sen neutraalin laittaisin.

Aivan, jotenkin ajattelin että lahjoitustavaraa. Neutraali vähintään, eikä negatiivinenkaan väärin ole.

Hyvien tapojen mukaisesti voisi toki myyjän tägätä tänne että voi kertoa oman näkemyksensä.
 
Onhan tuo vähän erikoista soutamista ja huopaamista. Ilmoitusta on bumppailtu moneen kertaan ja kamat ovat jo menossa serriin, koska eivät ole kelvanneet kenellekään muulle ja kun ottaja sitten vihdoinkin löytyy, niin heittäydytään nihkeäksi ja aletaan kyseenalaistamaan ottajan tarpeita. Mitä se antajalle kuuluu mitä ottaja niillä tekee, jos vaihtoehtona on kamojen kärrääminen kierrätykseen? Pääsee itselle tarpeettomista romppeista eroon ja niistä olisi voinut olla iloa jollekin toiselle. Minun mielestäni ottaja voi tehdä prossuista vaikka avaimenperiä tai modernia taidetta jos niin haluaa, koska sekin on parempi käyttötarkoitus kuin serritys. Vaan onneksi noita 2011-Xeoneja saa muualtakin, eivätkä ne ole kalliita. Eri juttu olisi sitten, jos kiinnostuneita olisi useampia ja antaja haluaisi jakaa tavarat kiinnostuneiden kesken tasapuolisesti ja varmistaa, että lahjoitukset menevät vaikkapa vähävaraisille perheille.
 
Mullehan on ihan sama että onko hintana pelkät postikulut vai postikulut ja vaivanpalkka, enemmänkin tässä nyt tuo edes takaisin venkslaaminen ärsyttää, varsinkin kun aiemmin on tämän henkilön kanssa kaupat sujuneet hyvin. En vielä tiedä mitä palautetta annan mutta sen tiedän että en enää tämän henkilön kanssa kauppoja tee. Kuten Kalakukkokeisari tuossa mainitsi niin mitäpä se myyjälle kuuluu mitä ostaja tekee ostamillaan tavaroilla, olettaisin minäkin että kun on serriin ollut tavara menossa että olisi kiitollinen siitä että joku ne ostaa ja tulevat käyttöön niin ei tarvitse käyttökelpoista tavaraa pois heittää, mutta ilmeisesti hän vie nämä mieluummin serriin kuin myy niitä minulle.
 
Tässä varmaan on haluttu, ettei lahjoituksen vastaanottaja pistä niitä jälleenmyyntiin. Eli vähän on kyräilty ja pyydetty todisteita, että ne menee sinulla käyttöön ja ei vaan edelleen myyntiin. Ei välttämättä hyvän tavan mukaista, mutta enpä tiedä, onko se negatiivisen palautteen arvoista. Varsinkin, kun et edes ottanut tuotetta, todistettuasi , että sinulla siihen emolevy on..

Minusta tuossa haisee vaan käyttäjä, joka ei halua ei heittää toimivaa komponenttia roskiin - mutta ei halua kateellisena antaa sitä toiselle myyjälle, jos vaikka toinen myyjä saisi sen myytyä eteenpäin ja saatua siitä rahaa, mitä hän ei saanut.

PS. Sain itse huomautuksen yksityisviestien julkaisemisesta tässä ketjussa. En suosittele.
 
Tässä varmaan on haluttu, ettei lahjoituksen vastaanottaja pistä niitä jälleenmyyntiin. Eli vähän on kyräilty ja pyydetty todisteita, että ne menee sinulla käyttöön ja ei vaan edelleen myyntiin. Ei välttämättä hyvän tavan mukaista, mutta enpä tiedä, onko se negatiivisen palautteen arvoista. Varsinkin, kun et edes ottanut tuotetta, todistettuasi , että sinulla siihen emolevy on..

Minusta tuossa haisee vaan käyttäjä, joka ei halua ei heittää toimivaa komponenttia roskiin - mutta ei halua kateellisena antaa sitä toiselle myyjälle, jos vaikka toinen myyjä saisi sen myytyä eteenpäin ja saatua siitä rahaa, mitä hän ei saanut.

PS. Sain itse huomautuksen yksityisviestien julkaisemisesta tässä ketjussa. En suosittele.
Se voi olla, mutta ostohintaa kalliimmalla myyminen ja voitonteko on kielletty foorumin säännöissä, eli jos on jotain ilmaiseksi saanut, niin se pitää sitten myös itse antaa eteenpäin ilmaiseksi. Vähän outoa, kun kauppiaspalautteiden perusteella ovat aiemmin tehneet onnistuneita kauppoja ja ei ole pitkä aika kun minäkin tein hänen kanssaan ser-kaupat ja mukana tuli vähän ekstraa kaupantekijäisinä.
 
Tässä varmaan on haluttu, ettei lahjoituksen vastaanottaja pistä niitä jälleenmyyntiin. Eli vähän on kyräilty ja pyydetty todisteita, että ne menee sinulla käyttöön ja ei vaan edelleen myyntiin. Ei välttämättä hyvän tavan mukaista, mutta enpä tiedä, onko se negatiivisen palautteen arvoista. Varsinkin, kun et edes ottanut tuotetta, todistettuasi , että sinulla siihen emolevy on..

Minusta tuossa haisee vaan käyttäjä, joka ei halua ei heittää toimivaa komponenttia roskiin - mutta ei halua kateellisena antaa sitä toiselle myyjälle, jos vaikka toinen myyjä saisi sen myytyä eteenpäin ja saatua siitä rahaa, mitä hän ei saanut.

PS. Sain itse huomautuksen yksityisviestien julkaisemisesta tässä ketjussa. En suosittele.

Poistin nyt kuvat tuosta, ajattelin ne tuohon liittää aiemmin jos vaikka ylläpito ton viestin näkee mutta pystyypä noi kuvat laittamaan sitten vaikka suoraan ylläpitäjille
 
Poistin nyt kuvat tuosta, ajattelin ne tuohon liittää aiemmin jos vaikka ylläpito ton viestin näkee mutta pystyypä noi kuvat laittamaan sitten vaikka suoraan ylläpitäjille

Ihan hyvin oli keskustelu referoitu, niin enpä usko, että sen suhteen on ongelma. Ylläpito varmaan vaan toivoo, että tämä asia ratkaistaisiin "maalaisjärjellä" käyttäjien kesken ja heidän ei tarvitisisi käydä kommentoimassa jokaista huonoa kauppakokemusta.
 
@alkoholisti kanssa kävin kauppaa Samsungin tabletista alkuviikosta. Maksoin siitä ja sen jälkeen ei ole kuulunut hänestä mitään eikä mulle lähetetty mitään.

Ensi viikolla teen rikosilmoituksen.

Ensimmäinen tällainen tapaus mun historiassa.
 
@alkoholisti kanssa kävin kauppaa Samsungin tabletista alkuviikosta. Maksoin siitä ja sen jälkeen ei ole kuulunut hänestä mitään eikä mulle lähetetty mitään.

Ensi viikolla teen rikosilmoituksen.

Ensimmäinen tällainen tapaus mun historiassa.

Ei kauppias palautteita, 10 viestiä jotka kaikki myydään osastolla. Toki voi olla kyseessä rehellinen erehdys.
Myynyt paljon tavaraa, mihin ei yleensä ole vastattu (tehty edes tarjousta siis) mutta merkitty myydyiksi silti. Tai yhdessä oli vastausta mutta ei ollut vastannut ostajan kysymyksiin.. silti merkitty myydyksi.
 
Ei kauppias palautteita, 10 viestiä jotka kaikki myydään osastolla. Toki voi olla kyseessä rehellinen erehdys.
Myynyt paljon tavaraa, mihin ei yleensä ole vastattu (tehty edes tarjousta siis) mutta merkitty myydyiksi silti. Tai yhdessä oli vastausta mutta ei ollut vastannut ostajan kysymyksiin.. silti merkitty myydyksi.

Samanlainen homma kuin edellisellä pikavippaajalla. Ilmeisesti ovat nyt keksineet uuden keinon lisätä uskottavuutta, tekevät tuollaisia "valekauppoja" että näyttäisi paremmalta. Palaute kuitenkin pelkkää nollaa.
 
Olkoot sitten rehellinen kaveri tai ei, niin kirjoitan nyt oman kokemukseni käyttäjän @MikaEspoo kanssa. Olin jo n. Kuukausi takaperin jättänyt ostoilmoituksen jonka kautta herra otti muhun yhteyttä. Löytyi sopivat rami tikut ja sovittiin sitten hinnaksi 27,5€ postitettuna kirjekuoressa. Kysyin perään vielä että maksan extraa jos sen plussamerkin siihen saa mutta sanoi siihen että laittaa vaan ihan tavallisilla. Homma ok. Omien sanojensa mukaan vei sitten melkein heti laatikkoon sen. Melkein sitten perään häneltä löytyi myös toinen mun tarvitsema tuote (poweri) ja sekin ”hyvään” hintaan joten ajattelin että ei ole täydellisempää… kuitenkin jossain välähti ja halusinkin varmistukseksi kuvan powerista jossa nimi sen vieressä…ei onnistunut kun ei ollut kotona mutta sitten tulikin puolison ottama kuva ja hän ei löytänyt kynää mistään…sanoin että okei en osta ennenkuin rami tikut saapuu… no eihän ne ole saapunut vielä tänäkään päivänä… postitettu siis hänen sanojensa mukaan about 8.6…sitten aloin vaatimaan todisteita blaa blaa blaa ja selityksiä selityksen perään. Aikaa kului ja olin yhteydessä postiin ja niin myös ilmeisesti hän ellei näyttökuvat ole tekaistuja. Ei vastannut mulle puhelimeen koskaan ja henkkareista ei suostunut kuvaa laittamaan…kaikki niin hämärän peitossa…rahoja pyysin sitten vielä ja vielä painavammin takaisin ja sitten olikin mobilepay lukossa ja pitäisi tilisiirrolla siirtää…no ok, sitten sanoi maksaneensa rahat 29.6 torstaina….eri pankit joten rahojen siirtämisessä voi kestää… perjantaina 30.6 ei näkynyt…. No maanantaina rahat kyllä tuli juuri sopivana ”tukienmaksupäivänä” ja maksussakin näkyy mulla että kirjauspäivä, arvopäivä, maksupäivä 3.7 kaikissa…en nyt tiedä mitä sanoa mutta itse välttäisin hänen kanssaan kauppaa kuten joku täällä jo varoitteli…sekavaa tekstiä kun niin paljon kaikkea tapahtunut
 
Ikävä tapahtuma mutta miksi ihmeessä kukaan laittais tuiki tuntemattomalle henkilölle internetissä kuvaa henkkareistaan?
Siinä vaiheessa kun ei suostu laittamaan mitään muita tietojaan itsestään niin koen sen ainoana keinona saada luotto takaisin ilman että tarvii rikosilmotusta mennä tekemään. Sekin vain riittää että nimi näkyy eikä ole editoitu. Se tässä tapauksessa oli vähän häilyvää..
 
Siinä vaiheessa kun ei suostu laittamaan mitään muita tietojaan itsestään niin koen sen ainoana keinona saada luotto takaisin ilman että tarvii rikosilmotusta mennä tekemään. Sekin vain riittää että nimi näkyy eikä ole editoitu. Se tässä tapauksessa oli vähän häilyvää..
tää henkkarien kuvan tarjoaminen on nykyisin enemmän huijarin merkki, kuin normaalin kauppakumppanin. on tullut vastaan ihan kysymättä, että kuvaa on tarjolla. yksi tapaus tästä poikkeuksena, jossa kaupat tuli silti tehtyä ja meni hyvin. lähetti kuvan ihan kysymättä, en kyllä jatkossakaan aio kysellä vakuutena.
 
tää henkkarien kuvan tarjoaminen on nykyisin enemmän huijarin merkki, kuin normaalin kauppakumppanin. on tullut vastaan ihan kysymättä, että kuvaa on tarjolla. yksi tapaus tästä poikkeuksena, jossa kaupat tuli silti tehtyä ja meni hyvin. lähetti kuvan ihan kysymättä, en kyllä jatkossakaan aio kysellä vakuutena.
Olkoot mitä on, se nyt ei ollut pääpointti vaan yleinen tarkoitus oli vähän varoittaa muita, ennenkuin @MikaEspoo avaa asiaa tänne, jos avaa.
 
Henkkaripelleily ei kuulu normaaliin kaupankäyntiin ja jos sellaisia aletaan pyörittelemään, niin yleensä toinen osapuoli kusettaa. Normaali ihminen lopettaa kaiken kommunikaation kun henkkarilinjalle lähdetään.

Tässä tapauksessa tuli ilmeisesti maksettua oppirahat. Tuore käyttäjätunnus ilman viestihistoriaa on aina tiedostettava riski. Ihan hyvä, etä tämä tuli esille, mutta kyseisen käyttäjän kannalta tällä ei ollut mitään merkitystä, mutta toimii taas ehkä mahdollisesti varoittavana esimerkkinä tulevaisuudessa.
 
Henkkaripelleily ei kuulu normaaliin kaupankäyntiin ja jos sellaisia aletaan pyörittelemään, niin yleensä toinen osapuoli kusettaa. Normaali ihminen lopettaa kaiken kommunikaation kun henkkarilinjalle lähdetään.

Tässä tapauksessa tuli ilmeisesti maksettua oppirahat. Tuore käyttäjätunnus ilman viestihistoriaa on aina tiedostettava riski. Ihan hyvä, etä tämä tuli esille, mutta kyseisen käyttäjän kannalta tällä ei ollut mitään merkitystä, mutta toimii taas ehkä mahdollisesti varoittavana esimerkkinä tulevaisuudessa.
Eipä se ekana itsellekkään mieleen tule mutta kun ollaan tilanteessa jossa tuotetta ei näy ja herra vaan hössöttelee että kyllä se sieltä voi vielö ilmestyä mutta ei kuitenkaan millään muulla tavalla voi todistaa olevansa rehellinen niin ei siinä muutakaan keksi.
 
En lähetä kuvaa henkkareistani kenellekään. Mieluummin saatte uskoa minua kusettajaksi ja tehdä vaikka kolme rikosilmoitusta.

Sen sijaan saatte kyllä yli satasella ostajat nimeni, osoitteeni, puhelinnumeroni ja sähköpostini. Ne kannattaa muutenkin kysyä, kun ostaa isoilla summilla. Jos myyn kympin pelikoodia, voi olla, että palautteeni pitäisi riittää luottamuksen saamiseen.

Lisäksi "laita kuva, jossa on nimesi paperilapulla" on sekin ylimääräistä duunia, jonka olisin kuitenkin tässä tapauksessa tehnyt. Mutta on sitä nähty monta renkaanpotkijaa, jotka pyytää testaamaan tällä ja tällä ja pistämään niitä kuvia - ja sitten jääkin kaupat tekemättä, kun löysi muualta halvemmalla. Sen ajan, kun arpoo näiden ostajien kanssa, voi jäädä oikeat kaupat tekemättä ja en yleensä itse viitsi.

Ja minulta ihan oikeasti voi löytyä "poweri kaapin perältä hyvään hintaan". Se on sitten ostettu Gigantista niin kauan sitten, että takuu ei ole voimassa ja se on vain 450W. Mutta tällä kertaa tuolla se on kaapissa ja voin pistää kuviakin :) Tällä en mainosta omaa poweriani, sanon vaan, että harrastelijafoorumilla voi olla porukalla ylimääräisiä osia kaapista mistä vaan syystä.

--

Eikä tarvitse lähettää kuvaa omasta henkkarista. Minullekin tulisi hirveä epäily, että mitä hittoa tämä nyt jakaa henkilökohtaisia tietojaan ja dokumenttejaan.. Pelkällä henkkarilla on joskus saanut tilattua tuotteita Klarnalta joku viisi vuotta takaperin ja vieläkin voi löytyä joku firma, jossa kusetukset onnistuu.

--

Hyvin kevyellä kynnyksellä tähän ketjuun vääntämään asioista. Sitten negatiivista kauppiaspalautetta perään, jos kusetuksen merkit paljastuu. Rikosilmoituksessa kannattaa odottaa hetki, mutta kuukauden vanhat kaupat on jo pidempään, kuin itse odottelisin.

Ja foorumin ylläpitäjät haluavat tiedon tehdyistä rikosilmoituksista. Kannattaa tagata ketjuun, kun sen oikeasti tekee tai olla YV:llä yhteydessä.
 
@Mahtavamato pientä varovaisuutta tähän kaveriin.
Myynti ilmoituksessa pieniä epäkohtia
Sovittiin kaupat yv´llä, hp + postit. Rahat maksoin samana päivänä.
Seuraavana päivänä radiohiljaisuus kun tiedustelin koska hän saa paketin matkaan.
Tänään tuli viestiä että ei hän haluakkaan välttämättä myydä sitä ja sitten ei ole autoa ym että vaikeaa viedä postiin.
En tiedä onko tähän syynä illan aikana tullut hp + nouto tarjous, myynti ilmoitustahan ei koska poistettu?
myynti ilmoitus
 
@Mahtavamato pientä varovaisuutta tähän kaveriin.
Myynti ilmoituksessa pieniä epäkohtia
Sovittiin kaupat yv´llä, hp + postit. Rahat maksoin samana päivänä.
Seuraavana päivänä radiohiljaisuus kun tiedustelin koska hän saa paketin matkaan.
Tänään tuli viestiä että ei hän haluakkaan välttämättä myydä sitä ja sitten ei ole autoa ym että vaikeaa viedä postiin.
En tiedä onko tähän syynä illan aikana tullut hp + nouto tarjous, myynti ilmoitustahan ei koska poistettu?
myynti ilmoitus
Sunnuntaina klo18.43 on tullut seuraava tarjous. Jos teillä on yksityisviestein kaupat ollu sovittuna ennen tuota, eli myyjä on hyväksynyt sinun tarjouksen, niin se on sillä selvä. Myynti-ilmotuksessa on mainittu nouto/postitus joten ei jää siitä kiinni. Jos ei myyjä nyt tuota sinulle jostain syystä tai toisesta toimita, niin negatiivista palautetta menemään, vaikka rahat saisitkin takasin. Jos rahojakaan ei kuulu, niin rikosilmotuksen kautta.

Edit. Olitkin jo laittanu negatiivisen. Tällä hetkellä myyntipalautteiden saldo 3/4 negatiivisia, ainut positiivinen jo kahden vuoden takaa, joten tuolla recordilla ei täällä pitäs kenenkään mennä rahaa lähettämään kyseiselle myyjälle.
 
Sunnuntaina klo18.43 on tullut seuraava tarjous. Jos teillä on yksityisviestein kaupat ollu sovittuna ennen tuota, eli myyjä on hyväksynyt sinun tarjouksen, niin se on sillä selvä. Myynti-ilmotuksessa on mainittu nouto/postitus joten ei jää siitä kiinni. Jos ei myyjä nyt tuota sinulle jostain syystä tai toisesta toimita, niin negatiivista palautetta menemään, vaikka rahat saisitkin takasin. Jos rahojakaan ei kuulu, niin rikosilmotuksen kautta.

Edit. Olitkin jo laittanu negatiivisen. Tällä hetkellä myyntipalautteiden saldo 3/4 negatiivisia, ainut positiivinen jo kahden vuoden takaa, joten tuolla recordilla ei täällä pitäs kenenkään mennä rahaa lähettämään kyseiselle myyjälle.

Hounohko tosiaan hänen palaute historia, otin tietoisen riskin, ehkä ollut huono tuuria edellisissä tapauksissa tms.
Tässä alkoi vaan epäilyttää se että hän ei vaihtanut myynti ilmoitusta "myydyksi" ja siihen tuli viimeisin tarjous hp + nouto vaikka rahat hän oli minulta jo saanut. Se, yhdistettynä selitykseen että hankalaa viedä postiin vaikka ilmoituksessa oli posti vaihtoehto, saa asian näyttämään epäilyttävältä.

Katsotaan miten asia etenee, laitan päivitystä sitten kun ja jos...
 
Sunnuntaina klo18.43 on tullut seuraava tarjous. Jos teillä on yksityisviestein kaupat ollu sovittuna ennen tuota, eli myyjä on hyväksynyt sinun tarjouksen, niin se on sillä selvä.
hp oli tarjottu. Ei siinä sen enempää tarvi neuvotella ts. "automaattisesti" hyväksytty.
 
Hounohko tosiaan hänen palaute historia, otin tietoisen riskin, ehkä ollut huono tuuria edellisissä tapauksissa tms.
Tässä alkoi vaan epäilyttää se että hän ei vaihtanut myynti ilmoitusta "myydyksi" ja siihen tuli viimeisin tarjous hp + nouto vaikka rahat hän oli minulta jo saanut. Se, yhdistettynä selitykseen että hankalaa viedä postiin vaikka ilmoituksessa oli posti vaihtoehto, saa asian näyttämään epäilyttävältä.

Katsotaan miten asia etenee, laitan päivitystä sitten kun ja jos...
Mä tein tän herran kanssa noutokaupat pari viikkoa takaperin. Ei ollut sen suurempia ongelmia, paitsi siinä että tuote oli vielä viikon myynnissä sen jälkeen kun se olin ostanut, pyysin häntä sitten sen poistamaan
 

Uusimmat viestit

Statistiikka

Viestiketjuista
285 225
Viestejä
4 895 795
Jäsenet
78 956
Uusin jäsen
tpes1

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom