- Liittynyt
- 17.01.2017
- Viestejä
- 1 763
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Silloin se joku muu voi tehdä sen rikosilmoituksen. En usko että vaikka saisi ehdollisen, se muuttaisi yhtään mitään. Ehdotontahan näistä ei taida saada koskaan.Mitä jos huijari huijasi joltakulta muulta rahaa palauttaakseen huijatut rahat "korkojen" kera? Kuka sai anteeksi?
@hsalonen
Ei tarvitse mennä ihon alle, mutta on suurikin ero esim. kunnianloukkausta käsittelevässä jutussa ja foorumin kauppaosion huijarilla. Ehkä kannattaa lukea ne omat viestit tarkalla silmällä myöskin, niin huomaat, ettei nämä ole rinnastettavissa.
Minä sen kyllä ymmärrän että jos oma tilanne on kusinen ja jostain pitää saada rahaa hätätapaukseen, voidaan lähteä vetämään mutkia suoraksi ja pikavippaamaan tai jopa suoraan kusettamaan. Jos esimerkiksi vaikka tulee kiireinen käynti eläinlääkärillä eikä ole rahaa, käsitän kyllä epätoivon jos oma rakas lemmikki pitää pelastaa hinnalla millä hyvällä. En moraalisella tasolla tuomitse tällaista toimintaa. Toimisin äärimmäisessä epätoivossa samoin, vaikka katsoisin kyllä kaikki kortit ensin tai yrittäisin esimerkiksi myydä oikeaa tuotetta.
Kuitenkin kannattaa muistaa myös se kolikon toinen puoli, että tällaisilla teoilla on tai ainakin tulisi olla seuraamuksia ja hintansa. Ei ihmisiä jotka tällaista tekee kannata ruveta paapomaan tai tällaisia tekoja vähättelemään.
Olisin myös valmis lyömään vetoa että hyvin pieni osa kusetuksista ja pikavipeistä oikeasti menee lemmikeläimen epätoivoisiin pelastusoperaatioihin, vaan suurelta osin tukevat huonon elämänhallinnan omaavan henkilön addiktioita ja epäsuorasti syventävät niitä. Jos "pikavippaaminen" tai pienet muutaman kympin keppostelut nähdään hyväksyttävänä toimintana, niitä tapahtuu enemmän. Näillä ihmisillä on rahankäytön ja elämänhallinnan perusasioiden kanssa niin valtavia ongelmia että tuskin jää yhteen kertaan. Päinvastoin - huomataan että tämähän toimii ja voidaan tarpeen vaatiessa tehdä uudestaan kun pitää tehdä vaikeaa päätöstä baariin lähtemisen ja vuokranmaksun välillä.
Kun oikeita seuraamuksia ei ole ja ne luottotiedot ovat joka tapauksessa menneet, ulosotossa on neljä- tai viisinumeroinen summa ja pitäisi saada aski tupakkaa ja packi Pirkan kolmosolutta, kynnys uusia rikos on kovin matala.
Jos minua kusetetaan, teen poikkeuksetta rikosilmoituksen about 7-10 päivän päästä. Kusettajalla on tuon verran aikaa selitellä ja korjata tilannetta parhaansa mukaan, mutta jos rikosilmoitus on jo sisällä en sitä peru ja negapalaute lähtee. Tämä minimissään laskee sitä todennäköisyyttä että joku muu joutuu saman henkilön uhriksi.
Suuri syy miksi tätä tapahtuu päivä päivältä enemmän on se että sillä ei ole oikeita seuraamuksia. Oikeuslaitos on jo suurelta osin tehnyt tästä hyväksyttävää toimintaa koska vankilaan ei oikeasti joudu vaikka tätä harrastaisi jatkuvasti.
Rikosilmoitus ja foorumilynkkaus on vähintä mitä tällaisessa tapauksessa ansaitsee. On kaikkien rehellisten kaupankäyjien etu että pikavippaamisesta ja kusettamisesta tehdään niin iso "ei" että ainakin osa jättää sen tekemättä. Vaikka pitäisi olla koko viikonloppu selvin päin.
Täällä myös kyseisen käyttäjän uhri. Ostin bilteman lahjakortin ja jopa sain lahjakortin, mutta sama lahjakortti myyty myös jollekkin muullekkin. Rikosilmoitus lähtee tänään vetämään, koska ei ole kuulunut ukosta mitään.Mulle kelpaisi samat tiedot, oon just tekemässä rikosilmoitusta.
Sanon vaan , että minulla on oikeasti ollut oikeusjuttuja ja rikosilmoituksia. Useampia, kuin arvaatkaan. Täällä on porukkaa, jotka kertovat sitä totuutta, mitä ovat jossain youtubessa nähneet, vailla omakohtaista kokemusta.
Ei kyllä ole tällä vuosikymmenellä kusetettu, mutta tähän tapaukseen olisin itsekin voinut sortua.
Varmaan kannattaisi laittaa sitä negatiivista palautetta sitten myös…@Smaizii kusi kenkääni. Myi Finnkinon superlippuja 10€/kpl, tarjouduin ostaa yhden ja maksoin mobilpaylla hänelle hinnan. Olinhan joskus aiemminkin ostanut häneltä lippuja ja kaikki sujunut moitteetta. Mutta nyt hän heittäyty totaaliseen radiohiljaisuuteen, vaikka olen maksanut jo lipun. Jos ei maanataihin mennessä kuulunut mitään, täytyy tehdä rikosilmoitus. Ihmetyttää että jonkun 10€ takia tämmöistä pelleilyä.
Myönnetään että kiehahti aika herkästi. Syykin oli : elämä. Kaupat saatiin silti hoidettua ja ollaan tyytyväinen asiakas. Oltaisiin kuitenkin vältytty tältä jos olisi vain informoinut itsestään.
Onhan tuo nytkin näköjään paikalla. Saitsko siis jo ne koodit vai et?Olin maksanut lipun jo ja koodit piti tulla yv:nä. Mutta hiljeni maksun jälkeen. Näin hänen käyneen sivuilla, muttei noteerannut viestejäni. Sitten vähän kihahdin, ehkä turhaan. Mutta se tästä, tapahtunut mikä tapahtunut.
Juu, koodit tuli ja kaikki hyvin.
Mutta silti ei ole mitään kauppiaspalautetta tullut? Eli oliko tuo nyt kaiken kaikkiaan sinulle sitten positiivinen, negatiivinen tai neutraali kokemus? Vai sellainen että ei edes viitsi palautetta antaa...
2 päivää onkin todella pitkä aika odottaa.Eikös se neutraali ole juuri tällaisia tapauksia varten? "Tuote tuli, mutta jostain syystä kesti hetken pidempään."
2 päivää onkin todella pitkä aika odottaa.
@Smaizii kusi kenkääni. Myi Finnkinon superlippuja 10€/kpl, tarjouduin ostaa yhden ja maksoin mobilpaylla hänelle hinnan. Olinhan joskus aiemminkin ostanut häneltä lippuja ja kaikki sujunut moitteetta. Mutta nyt hän heittäyty totaaliseen radiohiljaisuuteen, vaikka olen maksanut jo lipun. Jos ei maanataihin mennessä kuulunut mitään, täytyy tehdä rikosilmoitus. Ihmetyttää että jonkun 10€ takia tämmöistä pelleilyä.
Edit: Saatiin kuitenkin kaupat hoidettua, joten kiukku laantunut.
Onneksi itsellä perusmaalaisjärki riittää ja ei tarvitse ihan jokaista mielipidettä toitottaa torvesta.
Kyllähän nämä eräät kusetukset on aivan Nigeria tier "lähetä rahaa ja saat miljoonan perinnön" luokkaa, kieltämättä oma syy jos lankeaa paskaan.
Ilmaisia lounaita kun ei ole, mielestäni hälytyskellojen pitäisi soida ja lujaa jos joku kauppaa tonnin seteleitä satasella.Mutta aina näitä vaan riittää.....Tämä. On hieman outoa kun jo säännöissäkin trokaaminen kielletään ja sitten ihmetellään jos käy huono onni kun ostetaan esim. lahjakorttia henkilöltä joka on "täysin omasta käytöstä ylimääräiseksi jäänyt" lahjakorttia myymässä, mitä sattuu olemaan satoja kappaleita myynnissä.
Lisäksi henkilö ei tietysti kirjoita mihinkään muuhun kuin myyntiketjuun, myy joka kuukausi tuhansien eurojen arvosta lahjakortteja (kaikki omaan käyttöön... ehkä laaja suku joka niitä sitten lahjoittaa onnettomalle joka ei osaa kieltäytyä?) joita sitten myy tyylillä 150€ lahjakortti 100€ hintaan eteenpäin.
Erittäin hyviä pointteja! Olen lukenut tätä ketjua jo melko pitkään (vaikka en kauppoja olekaan vielä tehnyt) ja olen huomannut sen, että hyvin hyvin monia huijareita on yhdistänyt pelkästään kirjoittelu kauppa-alueella sekä tuore tunnus. Ei saisi yleistää, mutta jos viestejä on vain kauppa-alueella ja tili on uusi, ainakin omalla kohdalla se herättää jo epäilystä. Olen ymmärtänyt, että io-tech on ensisijaisesti keskutelupaikka, ei myyntipaikka.Tämä. On hieman outoa kun jo säännöissäkin trokaaminen kielletään ja sitten ihmetellään jos käy huono onni kun ostetaan esim. lahjakorttia henkilöltä joka on "täysin omasta käytöstä ylimääräiseksi jäänyt" lahjakorttia myymässä, mitä sattuu olemaan satoja kappaleita myynnissä.
Lisäksi henkilö ei tietysti kirjoita mihinkään muuhun kuin myyntiketjuun, myy joka kuukausi tuhansien eurojen arvosta lahjakortteja (kaikki omaan käyttöön... ehkä laaja suku joka niitä sitten lahjoittaa onnettomalle joka ei osaa kieltäytyä?) joita sitten myy tyylillä 150€ lahjakortti 100€ hintaan eteenpäin.
Täällä sama homma. Täytyy ruveta rikosilmoitusta väsäämään. Aiemmat kaupankäyntikokemukset tämän kaverin kanssa hyviä, lahjakorttia kerkesin käyttään 80 euron verran itse.Täällä myös kyseisen käyttäjän uhri. Ostin bilteman lahjakortin ja jopa sain lahjakortin, mutta sama lahjakortti myyty myös jollekkin muullekkin. Rikosilmoitus lähtee tänään vetämään, koska ei ole kuulunut ukosta mitään.
70e kerkesin käyttämään ja joku muu loput.
Huutonetin alkuaikoina tosiaan joku jymäytti kunnolla, vaikka oli kyse lasten joululahjoista. Eli huijari nilviäisellä ei ollut aivoja/omaa tuntoa! No menin tekemään rikosilmoitusta ja poliisi kyseli tiedot/huutonet tunnukset. Sitten hän katsoi koneeltaan ja nopeaan selvisi että kyseistä kusettajaa vastaan on nostettu ryhmäkanne ja haluanko osallistua siihen,totta kait osallistuin. Poliisi totesi lopuksi että tuskin saat ikinä ropoakaan saat takaisin.Täällä sama homma. Täytyy ruveta rikosilmoitusta väsäämään. Aiemmat kaupankäyntikokemukset tämän kaverin kanssa hyviä, lahjakorttia kerkesin käyttään 80 euron verran itse.
@GoDi ja @Maki1 voi laitella mullekin lisätietoja. Itseltä löytyy vaan numero ja tod. näk kaverin nimi (onko oikea, mobilepaysta).
Juu ei tässä rahoja tulla koskaan takaisin saamaan. On näitä ennenkin väsätty. Pääasia että kaverille tulee edes vähän vaikeuksia.Huutonetin alkuaikoina tosiaan joku jymäytti kunnolla, vaikka oli kyse lasten joululahjoista. Eli huijari nilviäisellä ei ollut aivoja/omaa tuntoa! No menin tekemään rikosilmoitusta ja poliisi kyseli tiedot/huutonet tunnukset. Sitten hän katsoi koneeltaan ja nopeaan selvisi että kyseistä kusettajaa vastaan on nostettu ryhmäkanne ja haluanko osallistua siihen,totta kait osallistuin. Poliisi totesi lopuksi että tuskin saat ikinä ropoakaan saat takaisin.
Naulan kantaan, ihan samanlailla ajattelin ja nyt pojan opiskelun takia (tietotekniikka/liikenne) näitä osia täällä ostelen ja yritän myydäkkin. Itse en tiedä tietokoneista juurikaan mitään, töpselin ja virtakatkaisimen välissä on musta aukko!Juu ei tässä rahoja tulla koskaan takaisin saamaan. On näitä ennenkin väsätty. Pääasia että kaverille tulee edes vähän vaikeuksia.
Kerran sentään poliisi soitti että kaveri jääny kiinni, tuli vielä oikeuden paperitkin postissa lopulta. Näkyi huijanneen pariakymmentä ihmistä.
Nykyään tulee tehtyä netissä paljon kauppaa ja 99% onnistuneita, vaikka rahat lentää suuntaan ja toiseen näkemättä. Näinä hetkinä kyllä tulee taas jonkinlainen takapakki ja vitutus.


Häh?enmä nyt lähe sen enempää ihmettelemään sen verta tullu täälä rapaa poskelle viimisten kauppojen kera. että että @timppa67 ja @Dainamait kummankaan kanssa en lähtis edes yrittämään. no toinen vähä vanhempi accountti ok silti 0 kauppa tapahtumaa ja muutenkin aika kehno foorumi toteutus, no ei siinä kaikki timppa jokanen viesti perustuu lapsiin jollain osalta. ei väärin lapset ovat hienoja mutta tähän linkattu myynti ilmotuksiin huutonet account joka myynyt viimeks vuosi sitten about tavaraa miks ei nää naapurin siskon kissan ja poikien vanhat ja uudet ja mitä niitä nyt tossa oli olisi edes jollain tapaa siellä myynnissä.
pisteetkin loppu kesken keikan mutta toki kaikki tavallaan siltikin harmin pujut itse ei täälä oikeen kauppaa uskalla painaa enää oli palautteita tai ei.
(muron aikoina oli paikat kunnossa)![]()
No joo, aina olen kauppani kunnialla hoitanut. Mutta tämä tietokone puoli mulle täysin uusi tuntematon juttu, en tiedä sitten miksei pienillä palautteilla voisi kauppaa tehdä? Jostainhan uusien on aloitettava kuten minun täällä, itse varmistan aina puhelimitse onko myyjä mitä laatua. Toinen on vain livenä kaupat jos vähänkään epäilen, jos ei live tapaaminen käy eikä saa kuin prepaid numeron jätän väliin. Itsellä tosiaan huutonetissä 401 positiivistä 0 neutraalia ja 0 negaa.
No tuossa päivitetty kuva päivämäärineen...Tekisitkö nyt kauppaa kanssani?
kunzku
Tosiaan häh? Tuli tässä mieleen että ylläpito vosi antaa startti boonukset niille joilla todistettavasti tuollaiset palautteet (aiemmassa kuvassa),kankeaa on kaupankäynti muutamilla palautteilla joten lienee aika pistää muualle myyntiin,lähi päivinä...Harmi.
Tuosta saa juurikin sen käsityksen että paneelin kanssa ollaan voiton puolella.No sieltä paljastuikin kosteusvaurio tuon näytön liittimessä (emolevyn päässä)
Tästä myyjälle laitoinkin viestiä, mutta ja vastauksena oli: "Paneelin hintatieto oli ihan vaan tiedoksi eikä siinä lukenut että sen vaihtamalla kone on kuin uusi. Myös hintapyyntikin ja varsinkin tarjottu hinta kuvastavat hyvin että kannettavassa ei ole näyttöä."
NÄIN OLLEN KYSYISIN FOORUMILAISILTA:
Tämä lause ("Ebayssä näyttäisi paneeli maksavan 50-60€ (40 pin edp-liitin)") olettaa mielestäni, että paneeli hankkimalla kone olisi kunnossa? Vai minkä takia tuota edes mainitsisi sitten myynti-ilmoituksessa?
Saatteko tuosta myynti-ilmoituksesta sellaisen kuvan, että paneelin hankkimalla kone olisi täysin kunnossa?
Kiitoksia tulevista vastauksista!
Aika kurapaskaa on suoraan sanottuna. Rahat takaisin korkojen kera ostajalle. Ainut oikea tapa jos on vähän edes selkärankaa olemassa. Tässä nyt ongelmaksi muodostuu tuo myyjän myynti-ilmoitus. Jos siinä olisi mainittu esim. että ei tiedä tarkemmin mikä on vikana ja hinta olisi laitettu sen mukaiseksi niin ostajakin tietää tarkemmin mihin on ryhtymässä.Kiitos jo näistä vastauksista.
Tässä vielä kuva tuosta vauriosta. Sen verran tarkennan, että vauriota on liittimessä, sekä johdossa.
Pahoittelut huonosta laadusta. Täytyy ottaa vielä parempi kuva paremmalla kameralla.
Tarkemmissa tutkimuksissa selvisi, että yämän lisäksi kosteusvaurio merkkejä löytyy muualtakin, mutta ne osuvat runkoon, niin että komponentit eivät ole vaurioituneet.
Aika kurapaskaa on suoraan sanottuna. Rahat takaisin korkojen kera ostajalle. Ainut oikea tapa jos on vähän edes selkärankaa olemassa. Tässä nyt ongelmaksi muodostuu tuo myyjän myynti-ilmoitus. Jos siinä olisi mainittu esim. että ei tiedä tarkemmin mikä on vikana ja hinta olisi laitettu sen mukaiseksi niin ostajakin tietää tarkemmin mihin on ryhtymässä.
E: tai ostaja ainakin ymmärtää ostavansa mahdollisen sian säkissä
Myydyssä tuotteessa selvä vika josta jätetty kertomatta. Odottele mitä myyjä vastaa asiaan, ja tarpeen mukaan sitten asia eteenpäin. Laita myös negatiivinen kauppiaspalaute saman tien, sen verran selvä tapaus ostajan näkökulmasta.Jep.
Tämäpä juuri.
Ostin jo tosiaan tähän ebaysta alkuperäisen paneelin ~100e hintaan.
Kone siis pitäisi toimia oletuksena muuten ongelmitta, mutta tosiaan mielummin kasaan pöytäkoneen jos haluan käyttää sitä pöytäkoneena ja läppärin jos haluan käyttää sitä läppärinä.
Varsinaisesti asiaan liittymättä ja elektroniikasta mitään tietämättä ihan mielenkiinnosta kysyn, että eikö lähde pelittämään jos nuo putsaa hammasharjalla ja IPAlla? Anteeksi tyhmä kysymys jo valmiiksiKiitos jo näistä vastauksista.
Tässä vielä kuva tuosta vauriosta. Sen verran tarkennan, että vauriota on liittimessä, sekä johdossa.
Pahoittelut huonosta laadusta. Täytyy ottaa vielä parempi kuva paremmalla kameralla.
Tarkemmissa tutkimuksissa selvisi, että yämän lisäksi kosteusvaurio merkkejä löytyy muualtakin, mutta ne osuvat runkoon, niin että komponentit eivät ole vaurioituneet.
Varsinaisesti asiaan liittymättä ja elektroniikasta mitään tietämättä ihan mielenkiinnosta kysyn, että eikö lähde pelittämään jos nuo putsaa hammasharjalla ja IPAlla? Anteeksi tyhmä kysymys jo valmiiksi![]()
Varsinaisesti asiaan liittymättä ja elektroniikasta mitään tietämättä ihan mielenkiinnosta kysyn, että eikö lähde pelittämään jos nuo putsaa hammasharjalla ja IPAlla? Anteeksi tyhmä kysymys jo valmiiksi![]()
Laita se kauppiaspalaute kuitenkin.Ei ole tyhmä kysymys
Se on itsellä mielessä ja sitä voisi seuraavaksi yrittää.
Tuo vaurio vaan näyttää siltä (mustaa liittimessä, sekä kaapelissa), että todennäköisesti se on myös "kärähtänyt"
Odottelen näin ollen vielä myyjää.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.