• Hyvät tarjoukset -alueen ohjeet ja säännöt

    • Uuden tarjouksen kohdalla valmispohjan ja etuliitteen käyttö on pakollista!
    • Otsikkomuotoilu: Tuote, kauppa, tarjoushinta
    • Ainoastaan tarjouksia, jotka toimitetaan Suomeen
    • Ei ref-linkkejä
    • Venäjän hyökkäyksestä Ukrainaan huolimatta jotkut yritykset jatkavat Venäjällä liiketoimintaa. Tälläisissä tapauksissa tarjousketjuissa voi kertaalleen linkittää tähän viestiketjuun ja jatkaa keskustelua aiheesta siellä.

Muut Disney+ Standard - 9,99€/vuosi

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Flow
  • Aloitettu Aloitettu
Tein kanssa nuin että hyväksyin muutoksen --> peruutus --> tilaa uudelleen.

Pamahti sähköposti jossa alla olevaa, mutta sapi nähdä.
"Kauppiaan Google Commerce Limited palvelu Disney+ Standard - Yearly (Disney+) on tilattu. tänä vuonna on jo maksettu, joten seuraava maksu (9,99 €/vuosi) veloitetaan vasta 23.10.2025."
 

Taitaa disney ymmärtää syyt väärin, miks suomessa porukka peruu tilauksia.
Tuo on jo pari päivää vanha uutinen eli liittynee enemmän politiikkaan...
 
En ole itsekkään vielä hyväksynyt muutosta. Pitäisiköhän hyväksyä (tai kieltäytyä, ei vissiin väliä kumman tekee) -> perua -> tilaa uudelleen ja toivoa että menee se 10€ eikä 100€ tililtä... Jos meneekin 100€, kuinkakohan kivuttomasti tuon saa tapeltua takaisin. Voiskohan tuossakin olla joku 14 päivän peruutusnappula eli menisi kivuttomasti?
 
En ymmärrä miten tota toi tapella, kun hintamuutos on hyväksytty. Luulis vetoavan että kuluttajan olis todistetusti pitäny tietää että tämä on hintavirhe.
 
En ymmärrä miten tota toi tapella, kun hintamuutos on hyväksytty. Luulis vetoavan että kuluttajan olis todistetusti pitäny tietää että tämä on hintavirhe.
Ottaen huomioon että, streamauspalveluilla on jatkuvasti tarjouksia selvästi alle 'markkinahinnan', esim. 3kk ilmaiseksi, ei mitenkään voine vedota hinnoitteluvirhetietoisuuteen.
 
En ymmärrä miten tota toi tapella, kun hintamuutos on hyväksytty. Luulis vetoavan että kuluttajan olis todistetusti pitäny tietää että tämä on hintavirhe.

Mikä hintavirhe? Kun on ainakin minulla ihan todistetusti jo noin 11 kuukautta näkynyt hintaan 9,999€ ja vielä näkynee kuukauden.. ..on vain loogista että jos ilmoitus tulee että uusi tilaus samaan hintaan on hyväksytty niin se olisi myös samaan hintaan, eikö totta?
1758552268297.png
 
Disney+ sivustolla lukee
"Disney+ Standardi (vuositilaus)
Google Play -tilaus"

Ei näytä hintaa siellä.

Tänään tuli googlelta sähköpostia jonka mukaan tilaus uusitaan 23.10.2025 hintaan 9,99€/vuosi. Saas nähdä miten käy
 
Mikä hintavirhe? Kun on ainakin minulla ihan todistetusti jo noin 11 kuukautta näkynyt hintaan 9,999€ ja vielä näkynee kuukauden.. ..on vain loogista että jos ilmoitus tulee että uusi tilaus samaan hintaan on hyväksytty niin se olisi myös samaan hintaan, eikö totta?
1758552268297.png
Se oli hintavirhe vuosi sitten ja se on hintavirhe edelleen jos saa 9,99 €/vuosi...

Täällä ei pysty uusimaan 9,99 hintaan, mutta eipä tuota ole muutamaa tuntia enempää tullut kyllä katsottuakaan vuoden aikana joten ei hirveästi harmita.
 
Nyt tuli minullekin sama sähköposti että kuukauden päästä jatkuu 9,99€/vuosi. Play kaupassa pyytää edelleen hyväksymään 99,90€/vuosi.

Kuukauden päästähän sen sitten näkee miten käy.
 
Nyt tuli minullekin sama sähköposti että kuukauden päästä jatkuu 9,99€/vuosi. Play kaupassa pyytää edelleen hyväksymään 99,90€/vuosi.

Kuukauden päästähän sen sitten näkee miten käy.
Mulla näytti päivällä vielä hyvältä kikkailun jälkeen, mutta äsken tuli uusi sähköpostiviesti, jossa kerrotaan uuden hinnan olevan 99,90 euroa alkaen 23.10.25, joten peruutukseen tilaus valitettavasti meni.

Vielä vuosi sitten ajattelin pitää tilauksen joka tapauksessa satasellakin, kun ääniraitavalikoima oli paljon laajempi, kuin Netflixissä lastenohjelmien kohdalla, mutta nyt jo meillä normitilauksessa olevasta Netflixistäkin löytyy paljon enemmän ääniraitoja kuin ennen, tai ainakin meidän perheen toinen kieli, joten yhtäkkiä Disney:n palvelulla ei enää olekaan etulyöntiasemaa. Varsinkaan satasella 😀

Mutta kiitos Disneylle vuoden kokeilusta. Oli se vähintäänkin sen kympin arvoinen!
 
Mä en tehnyt mitään kikkailuja. En ollut koskenutkaan tilaukseen sen jälkeen kun sen viime lokakuussa tein koska tiesin että ne ei "luvatta" sitä satasta veloita. Mutta kuten totesin niin jäämme mielenkiinnolla odottamaan kuinka tässä käy.
 
Mä en tehnyt mitään kikkailuja. En ollut koskenutkaan tilaukseen sen jälkeen kun sen viime lokakuussa tein koska tiesin että ne ei "luvatta" sitä satasta veloita. Mutta kuten totesin niin jäämme mielenkiinnolla odottamaan kuinka tässä käy.
Jos et siihen ole koskenut, niin silloinhan tilaus vaan päättyy kaiken järjen mukaan, koska et hyväksynyt hinnankorotusta.
 
Itselle tuli myöskin sähköposti otsikolla "Tilauksesi (Disney+) uusitaan 23.10.2025".

En ole missään vaiheessa tehnyt tilauksen jälkeen asialle mitään, eli en ole hyväksynyt tai hylännyt hintamuutosta.

Jos sähköpostin kautta jatkaa Playn tilauksiin, niin siellä lukee:

"Nykyinen tilaushinta (9,99 € / vuosi) on 23.10.2025 alkaen 99,90 € / vuosi.
Valitse "Hyväksyn", jos haluat jatkaa tilausta uudella hinnalla. Jos et hyväksy ehtoja edellä mainittuun päivään mennessä, tilauksesi perutaan."

Itse ainakin ajattelin tuon nyt niin, että en tee asialle mitään ennen tuota 23.10.2025 ja jos tilaus jatkuu 9,90€ hintaan niin hyvä juttu. Jos ei jatku ollenkaan tai jatkuu 99,90€ hinnalla, niin sitten pitää kysyä asiaa asiakaspalvelusta ja esittää tyhmää tuon jo aiemmin tulleen "tilausvahvistuksen" kanssa. Eihän sitä nyt tule mieleenkään mennä mistään nettiportaaleista katselemaan tilauksen jatkotarjouksia, jos kerran sähköpostiin tulee ilmoitus tilauksen jatkumisesta vanhaan hintaan ;)

1758602226230.png
 
Vähän ristiriitaista:
Jos et tee mitään, tilaus uusitaan hintaan 9,99€/v
Screenshot_20250922_220237_com_google_android_gm_MailActivityGmail.jpg



Jos menet hyväksymään googletilillä, hinta nousee 99,90€/v

Screenshot_20250922_220314_com_android_vending_SheetUiBuilderHostActivity.jpg
Vahvistan että itsellä täysin sama tilanne. Mitään en ole tehnyt tilaukselle vaan se on vaan pyörinyt kohta vuoden tuolla kympin vuosihinnalla.

Eli meiliin tuli että tilaus uusiutuu lokakuussa 10e/vuosi jos ei tilausta peruuteta. (Ainut lause mikä tuossa laittaa empimään on tuo "Näen tulevat veloitukset Google Playn Tilaukset-kohdasta.)

Ja tosiaan Google Playn puolella näkyy tuo 99,90e / vuosi. Mutta siellä en ole siis hyväksynyt hinnankorotusta.

Eli nopeasti järkeilemällä joko a) tilaus tulisi uusiutua tuolla 10e / vuosi TAI b) se tulisi katketa automaattisesti sillä korkeampaa hintaa en ole hyväksynyt - enkä hyväksy.
 
Netin kautta itsekin sain uusittua tilauksen 9,99€ hintaan ja siitä sain tilausvahvistuksen, silti näytti sitten play-kaupassa tilaushintana 99€.

Ja kyl mä vetäydyin tästä hankkeesta. Veikkaan kanssa että vääntämiseksi menee ja aika vähän tuota on tullut katsottua, joten palkinto on liian pieni.
 
En ole tehnyt tilaukselleni mitään. En ole reagoinut tuohon vuoden takaiseen hinnanmuutokseen, koska en hyväksy sitä. Ymmärtääkseni tilaus jatkuu automaattisesti tuolla 9.99€ hinnalla. Piti käydä päivittämässä vanhentunut maksukortti, jotta saan hyödynnettyä kyseisen hinnan. Alimmalla rivillä todetaan, että olen tehnyt automaattisesti uusiutuvan kestotilauksen. Play kaupassa näkyy vielä tuo hyväksyttävä hinnanmuutos ilmoitus, johon en aio reagoida.

IMG_2460.jpeg
 
Sama laulu täällä, meilissä hinta 9.99€/v ja googlessa 99.9€/v. En aio tehdä mitään ja tilaus todennäköisesti peruuntuu, koska en hyväksynyt uutta hintaa.
 
Itelle tuli äsken uus maili, missä kerrotaan hinnan nousevan 99.90€ tai tilauksen peruuntuvan ellen hyväksy uutta hintaa.

Sain aiemmin myös tuollaisen mailin, missä kerrottiin tilauksen jatkuvan 9.99€/vuosi. En ole tehnyt mitään toimia eli edellinen hinnan muutos odottaa hyväksyntää.
 
Itselle tuli kanssa google playsta muistutus, että uusi hinta pitää käydä hyväksymässä tai tilaus perutaan. Eli eiköhän se lopu tuolloin milloin on merkattu
 
Aiemmin (aikoja sitten) tuli viesti, että käy hyväksymässä uusi hinta 99.9€/v. En ole sitä hyväksynyt. Eilen tuli viesti että tilauksesi uusitaan automaattisesti 9.99€/v...
On kyllä ihmeen soutamista ja huopaamista. 99 vuosi tilausta en aio käydä hyväksymässä. Täytyy seurata kuinka tässä käy. Uutta viestiä ei (vielä) tuosta 99 vuosihinnasta ole tullut, mutta se hyväksyntä näyttäisi siellä googleplayssa edelleen odottavan...
 
On kyllä sekavaa seurattavaa tämä keskustelu kun käytännöt ja toimintamallit vaihtelee sen mukaan kuka kirjoittaa omasta kokemuksestaan asian suhteen. Toisella menee näin ja toisella noin, siihen päälle Disneyn ja Googlen hämmennys. :D Joku ei saa sähköpostia ollenkaan asiasta, joku saa 9,99e hinnasta, sitten tulee perään uusi hinta 99,9e, toisessa paikkaa lukee eri hinta kuin toisessa, joiltaki puuttuu resubscribe nappulat kun taas toisilla on. Huoh.
 
Nyt tuli tänne myös korjausviesti, että tilaus jatkuu 99,90€/vuosi jos hyväksyn uuden hinnan. En ole aiemmin hyväksynyt uutta hintaa/perunut tilausta ja eilen tuli tuo viesti, että veloitettaisiin 9,99€/vuosi.

Tilanne nyt ilmeisesti se, että olit sitten kikkaillut uudelleen tilaamalla tai et ole tehnyt mitään, niin on korjattu aiemmin lähetetty sähköposti ja ilmoitettu hinnan olevan jatkossa tuo 99,90€/vuosi?
 
Peruin kyseisen tilauksen jo tuolloin viime vuoden lokakuussa, tämän ketjun innoittamana kävin maanantaina painamassa resubscribe-nappulaa ja mulla näkyy Playssä näin: Seuraava maksu 9,99€ 23.10.2025.

En ole saanut muita sähköposteja tilausvahvistusta lukuunottamatta, jossa sama hinta.
 
Nyt tuli tänne myös korjausviesti, että tilaus jatkuu 99,90€/vuosi jos hyväksyn uuden hinnan. En ole aiemmin hyväksynyt uutta hintaa/perunut tilausta ja eilen tuli tuo viesti, että veloitettaisiin 9,99€/vuosi.

Tilanne nyt ilmeisesti se, että olit sitten kikkaillut uudelleen tilaamalla tai et ole tehnyt mitään, niin on korjattu aiemmin lähetetty sähköposti ja ilmoitettu hinnan olevan jatkossa tuo 99,90€/vuosi?
Komppaan tätä. Sama "korjausviesti" tuli itselle. Eli jääköön tuo Disney sit lokakuun lopussa pois. :thumbsup:

Edit. Kävin sen nyt sit tässä samalla perumassa Playssa. Olkoot. Osaltani peli on nyt pelattu. :D
 
Viimeksi muokattu:
Tuli myös mailia mutta en ikävä kyllä tarkemmin lukenut, vaan kävin perumassa puhelimella suoriltaan mitä täälläkin tehtiin.

Nyt kun luin mailin tarkemmin, siinä oli seuraava maksu 9.90

Pitää katsoa saako tietokoneen kautta aktivoitua tarjoushinta uusiksi.
 
Täälläkin ollaan liitytty 9,99€/12kk jänskättäjien kerhoon. Mulla tilaus uusiutuu 24.10., joten ehdin hyvin seurata edeltävän päivän tapahtumat.
 
Hitto, jos te hiton ulisijat, soutajat ja huopaajat pilasitte 9,99€ jatkotilaukseni, kun joku Disneylla reagoi asiaan. :rage: :joy:

Vielä ei ole tullut uutta mailia hinnan muutoksesta. :tup:
 
Eilen peruin tuon 9,99€/v luurilla Google Playn kautta, kokeilin uudestaan heti tilata ja tarjosi 99,90€/v. Kokeilin juuri winukan selaimella testata ja kokeilla mihin hintaan tarjoaisi jatkoa ja tarjoaisi tuota 9,99€/v. Vielä en tarttunut uusinta täkyyn, haisee "tiedossa vääntöä" Disney:n kanssa.

DISNEYÖÖ+.jpg
 
Meillä reilu kk sitten peruttu tilaus. Nyt tuli maili:

Haluamme muistuttaa, että tilauksesi (Disney+: Disney+ Standard - Yearly) Google Playssa uusitaan automaattisesti 23.10.2025. Ilmoittamaasi maksutapaa veloitetaan automaattisesti alla kuvatulla tavalla, ellet peru tilausta ennen sitä. Voit perua tilauksen milloin tahansa. Näet tulevat veloitukset Google Playn Tilaukset-kohdasta. Lue lisää perumisesta.

Yhteenveto
Seuraava maksu 9,99 €/vuosi
Maksun päivämäärä 23.10.2025


Mikäli menee katsomaan Tilaukset-kohtaa, niin siellä on 99,90€.

'Don't look up'

PS.
Oikeastaan ei voi hävitä, mikäli tulee 9,99/v niin OK, mikäli nostavat 99,90, valituksen jälkeen tiputtanevat mailissa olevaan hintaan. Parhaimmillaan lopettavat tilauksen, mikä Jimmy Kimmel -episodin pohjalta, ei olisi yhtään huono juttu
Nytpä tuli vaihteeksi tällainen maili
Disney+ ‑tilauksen hinta, nyt 9,99 €/vuosi, on 99,90 €/vuosi alkaen 23. lokakuuta 2025. Hyväksy uusi hinta ennen vaihtumisaikaa, niin tilauksesi jatkuu.

Mielenkiintoista nähdä, mikä pätee :rolleyes:
 
Viimeksi muokattu:
Eilen peruin tuon 9,99€/v luurilla Google Playn kautta, kokeilin uudestaan heti tilata ja tarjosi 99,90€/v. Kokeilin juuri winukan selaimella testata ja kokeilla mihin hintaan tarjoaisi jatkoa ja tarjoaisi tuota 9,99€/v. Vielä en tarttunut uusinta täkyyn, haisee "tiedossa vääntöä" Disney:n kanssa.

DISNEYÖÖ+.jpg
En saa vastaavaa valikkoa auki.

Kokeillut Chromella sekä Edgellä.

Hallinnoi valikossa näkyy ainoastaa peruttu.

:thumbsdown:

9c1202e08954d60721c9e388b96e23fb.png
 

Statistiikka

Viestiketjuista
287 823
Viestejä
4 936 766
Jäsenet
79 414
Uusin jäsen
Nikolas104

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom