Tarttui minullekkin Habanero ja pari muutakin matkaan vaikka en oikein enää tiedä mihin mahtuuAika pieniä olivat Chinense lajikkeiden taimet, mutta tuli napattua yksi Habanero Orange ja laitettua se altakasteluruukkuun kookoskuidun kera kasvamaan.
Yllättäen oli tarjolla myös Pick&Joy taimia ~14€/kpl, chilin taimissa olisi ollut satoa jo poimittavaksi asti.
Harmi vaan että "Hot Chili Yellow" ei oikein kerro lajikkeesta mitään.Hot Chili Yellow - Vreugdenhil Young Plants
www.pickandjoy.com
ja oli todellakin pieniä varsinkin tuo Habanero joka oli jotain 14cm korkea, ja minä kylmän rauhallisesti letkulla pesin mullat veke ja iskin vesiviljelyyn bubleriin jotta saa vähän kasvuun vauhtia.
Aikaisemminkin huomannut että kun tuollaisista paikoista ostaa taimia niin suurella todennäköisyydellä saa matkaan jotain tuholaisia ja nytkin lensi jonkunnäköistä pörriäistä,
niin kannattaa noille jotain tehdä ennenkuin kantaa omalle farmille muitten joukkoon.