Auton pesu

Onko ulkomaantuonti kun ei ole kuitenkaan matrix ledejä vaikka on Stylen vanteet?
Juu, Ruotsista. Käytännössä muuten kaikki stylen yksityiskohdat ja vipstaakelit löytyy. Mm takaovissa ja -laatikossa ledit, sadetunnistin, tummennetut takalasit, tummeneva taustapeili, keinonahkainen kyynärnoja yms... :p
 
Perus käsinpesu, käsinvahaus, ikkunat Clearvue yms. Ei tässä valkoisessa värissa tuo vaivannäkö näy yhtä hyvin kuin värillisessä :/

Mutta, mielellään sen muutaman tunnin pihalla touhuilee, joka tapauksessa :)

PXL_20250426_163053779.RAW-01.COVER.jpg
Samalla setup illat tuli hierottu muutama viikko sitte oma Corolla, tosin lasinpesuaine eri. Pitkään mietin pinnoitetta, mutta hieroin sitten Colliniten.

edited_PXL_20250322_154109294.jpg
 
Nykyisessä autossa on keraaminen pinnoite ja kiveniskuteippaukset helmoissa ja puskurissa. Ei mitään vahaa missään.

Onko syytä miksi säännölliseen nopeaan ylläpitopesuun ei käyttäisi Pinelineä? Suihkutus pinnalle (3% pesuaineliuos), minuutin vaikutusaika ja painepesurilla veks. Onko joku syy miksi tämän tyyppistä ylläpitopesua tekisi foameilla eikä Pinelinellä?

Tämä kysymys tuli nyt eteen kun BH Auto-foam kanisteri loppui, ja mietin että kyllähän tuolla Pineline tehopesullakin liat lähtee todella mallikkaasti pinnasta. Toki erikseen sitten välillä kunnon pesu shampoin ja kinnasteluin.
 
Onkohan vika käyttäjässä vai autossa kun teslan mustat ikkunan kehykset ovat muuttuneet läikikkääksi BH:n touch-lessillä parin pesun jälkeen? Ei nyt mitään radikaalia, mutta jos alkaa läikikkyys kertaantumaan, niin täytynee ruveta vaihtamaan tuotetta. Joko auto tai aine :)
 
Onkohan vika käyttäjässä vai autossa kun teslan mustat ikkunan kehykset ovat muuttuneet läikikkääksi BH:n touch-lessillä parin pesun jälkeen? Ei nyt mitään radikaalia, mutta jos alkaa läikikkyys kertaantumaan, niin täytynee ruveta vaihtamaan tuotetta. Joko auto tai aine :)
Samanlaiset ne on itsellä Corollassa ja itseasiassa sama on tapahtunut aiemmissakin autoissa, jos ei muuten niin kehykset, varsinkin se alaosan lista on joko laikukas tai harmaa. Vaan eipä hätää Gtechniq C4 Permanent Trim Restorer toimii.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
276 136
Viestejä
4 759 404
Jäsenet
77 427
Uusin jäsen
zUGO

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom