Ei kuulosta pahalta. Oliko tuossa hinnassa huomioitu kotitalousvähennys?
Tuossa sain tarjouksen Jinkon mustista 460Wp paneelit 6000 Pa kuormankestolla 30 v. tuottotakuu, sekä 25 v. tuotetakuu. Jinkon 10 kW invertteri 10 v. takuulla.
Tarjous 9,2 kWp voimalasta alle 7000 € ja 11,04 kWp alle 7500 €. Nuista hinnoista pois vielä kotitalousvähennys, joten ainakin paremmalta tarjoukselta vaikuttaa kuin se ensimmäinen
Oletteko mimmosiin hintoihin päässy /kWp asennettuna & kotitalousvähennys huomioituna?
Täällä Lapissa varmaan Marras-Helmi ei tule tuottoa ja Eu komission laskelmassa oli se huomioitu. Pienemmälle vuosituottoarvio 6600 kWh ja isommalle reilu 7900 kWh.
Onko kokemuksia, että mikä on realistinen vuosituotto käytännössä ja mikä %osuus menee omaan käyttöön?
Meillä varmaan pystyy kesällä varastoimaan hyvin sähköauton akkuun, vesiboilerin lämmitykseen ja kodin laitteisiin, mutta ilman kotiakkua voisko ajatella, että 40-50% pystyy hyödyntämään ja loput myyntiin?
Karkeasti hatusta jos 600-700€ säästäisi vuodessa, niin takaisinmaksuaika bout 8-10 vuotta.