- Liittynyt
- 17.10.2016
- Viestejä
- 13 665
Tämä riippuu ihan siitä, että miten taloyhtiö ja sen hallitus osaavat hoitaa tilanteita.Tuleeko noissa yhtiölainakohteissa se jonkun asukkaan velka samantien muiden maksettavaksi vai onko niissä jotain puskuria? Lähinnä mietin, että tuo haltuunotto kun vaatii kuitenkin jonkun tovin ja jos niitä sattuu samaan taloon useita, niin yhtiölainan lyhennyksen osuus voi tulla tuskallisen suureksi, jos maksupuute isketään samantien muille katettavaksi. Oletan nyt, että sopimussuhde menee siten, että maksamattomuus tulee ensin taloyhtiön päänsäryksi ja vasta siitä sitten pankille. Ts. suoraa asukas-pankki kytköstä ei ole.
Pienissä taloyhtiöissä ei välttämättä ole kymmeniä tuhansia puskuria käyttötileillä - yksittäisestä osakkeesta voi kertyä vuoden aikajänteellä sen verran maksettavaa, että taloyhtiön tili on tyhjä ja sitä uhkaa teoriassa konkurssi.
Käytännössä tietty taloyhtiön hallitus määrää silloin osakkaat maksamaan yhden ylimääräisen vastikkeen (tämä on aika standardi varauma yhtiösäännöissä) ja monilla taloyhtiöillä on myös jonkinlainen luottolimitti pankkinsa kanssa, joiden pitäisi yhteensä riittää siihen, että akuutti tilanne hoidetaan.
Tässä on vaan kivasti kaikki ongelma kasaantumassa yhteen kasaan: lämmityksen hinta nousee reilusti -> paineita vastikkeiden nostoon. Korot nousevat -> rahoitusvastikkeet nousevat. Inflaatio laukkaa -> osakkaiden muut asumismenot nousevat.
Itse olen maksanut pari kertaa tuollaisen ylimääräisenä perittävän yhtiövastikkeen. Ei se kait tavatonta ole?