... eli ei tule 6-kanavaista muistia.
Ei kait kukaan kuuskanavasta odottanutkaan. Oikeampi kysymys lienee onko tuo 8-kanavainen kuten EPYCit.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
... eli ei tule 6-kanavaista muistia.
Tarkoitin väylän sähköistä sovittamista. Kun spekuloitiin siitä tukevatko x490 emot pcie 4 yhteyksiä epäiltiin ettei pcie 3 mukaan validoitu liityntä selviydy tiukemmista vaatimuksista joista yksi on lyhyemmät differentiaalivedot.Ei tuo 4x PCIe x16 toteuttaminen Threadrippereillä ole ongelma - ne kun tukevan suoraan 64 PCIe Gen4 -kanavaa. Ja EPYCit tukevat 128 PCIe Gen4 -kanavaa.
Ryzeneissä on tarjolla tuo 24 PCIe Gen4 -kanavaa (joista 20 emolevylle + 4 piirisarjalle).
Edelleen, on noita EPYCeille tehty jo hyvän aikaa. Ei se emolevyn tekeminen uusille Threadripperille edes yhtä monimutkaista ole.Tarkoitin väylän sähköistä sovittamista. Kun spekuloitiin siitä tukevatko x490 emot pcie 4 yhteyksiä epäiltiin ettei pcie 3 mukaan validoitu liityntä selviydy tiukemmista vaatimuksista joista yksi on lyhyemmät differentiaalivedot.
Niin ja emon leiska ei ole ATX mukainen sekä prosessorin kannan sijainti sellainen että liittimiin on mahdollisimman lyhyt etäisyys. Yllättävää kyllä hinta on alle $600, mikä on positiivinen juttu tulevan TR alustan kokonaishintaa ajatellen.Tässä esim. Gigabyten emo, jossa on:
- 4x PCIe Gen4 x16 -liitintä
- 1x PCIe Gen4 x8 -liitintä
- 1x PCIe Gen3 x16 -liitintä
- 1x PCIe Gen3 x8 -liitintä
- 2x M.2 liitintä (2xPCIe Gen4 x4)
ja monta muuta PCIe- kanavia syöviä liittmiä.
MZ32-AR0 (rev. 1.0) | Server Motherboard - GIGABYTE Global
![]()
Taisi olla TRX80 piiri johon lisäkanavia odotellaan. Voi hyvinkin olla, kuten ilmeisesti vihjaat, että se olisi kahdeksankanavainen kuten EPYC alusta.Ei kait kukaan kuuskanavasta odottanutkaan. Oikeampi kysymys lienee onko tuo 8-kanavainen kuten EPYCit.
Niin ja emon leiska ei ole ATX mukainen sekä prosessorin kannan sijainti sellainen että liittimiin on mahdollisimman lyhyt etäisyys. Yllättävää kyllä hinta on alle $600, mikä on positiivinen juttu tulevan TR alustan kokonaishintaa ajatellen.
Edit: @Kaotik on se AMDn mezzanine infra näköjään edelleen ihan hyvissä voimissa.
Tuossa on vertailu Ryzen 3950X ja intel i9-10980x väliltä mutta kannattaa ottaa huomioon että voi olla esituotantomalleja.
AMD Ryzen 9 3950X beats Intel i9-10980XE in 3DMark Firestrike by almost 25%
Niin, no, tuolla todetaan että ryzen kokoonpanossa oli 2080Ti
ja
Intel kokoonpanossa 2070
Joten tuloksessa ei liene mitään ihmeellistä vaan se kertoo, että 2080Ti pärjää tuossa testissä 2070:aa paremmin..
3DMark Fire Strike Physics test benchmarks the hardware’s ability to run gameplay physics simulations on the CPU. The GPU load is kept as low as possible to ensure that only the CPU is stressed. The Bullet Open Source Physics Library is used as the physics library for the test.
The test has 32 simulated worlds. One thread per available CPU core is used to run simulations. All physics are computed on CPU with soft body vertex data updated to GPU each frame.
The 3DMark Fire Strike Physics test uses the Bullet Open Source Physics Library.
..............
Nuo signalointiviiveet ovat kai joku meriselitys. Näissä serveriemoissa on PCIe Gen4 -laajennuksia rakennettu vaikka minkälaisilla lisäkorteilla / risereilla.
Physics scoreen ei taida GPU vaikuttaa?Joten tuloksessa ei liene mitään ihmeellistä vaan se kertoo, että 2080Ti pärjää tuossa testissä 2070:aa paremmin..
... eli ei tule 6-kanavaista muistia.
Itse veikkaan että se on sitten se myöhemmin julkaistava TRX80 jossa on 8-kanavainen muisti.Ei kait kukaan kuuskanavasta odottanutkaan. Oikeampi kysymys lienee onko tuo 8-kanavainen kuten EPYCit.
Eivät ne olekaan linjassa. Uutisissa sanovat, että emolevyt tukevat PCIe Gen4 , mutta tuotesivulle ei tietoa ole päivitetty.Jos nyt kuitenkin luetaan mitä valmistaja ASRockrack sanoo aiheesta. Kun vertaat valmistajan sivuja ja yhteenvetoasi huomaat ettei ne ihan ole linjassa @demu
Voi olla että on pyydetty poistamaan?Niin, no, tuolla todetaan että ryzen kokoonpanossa oli 2080Ti
ja
Intel kokoonpanossa 2070
Joten tuloksessa ei liene mitään ihmeellistä vaan se kertoo, että 2080Ti pärjää tuossa testissä 2070:aa paremmin..
edit:
I scored 29 663 in Fire Strike
Result not found
Jälkimmäistä ei edes löydy, liekkö ollut edes ikinä olemassa?
Jälkimmäistä ei edes löydy, liekkö ollut edes ikinä olemassa?
Jos vaikka sovitaan että odotellaan GIGABYTEN emon virallinen julkaisu niin ei tarvitse kinata? Eksoottisen palvelinraudan vertailu kuluttajakäyttöön suunnatun tuotteen kanssa ei ole kovin hedelmällistä.Eivät ne olekaan linjassa.
Itse veikkaan että se on sitten se myöhemmin julkaistava TRX80 jossa on 8-kanavainen muisti.
Taisi olla TRX80 piiri johon lisäkanavia odotellaan. Voi hyvinkin olla, kuten ilmeisesti vihjaat, että se olisi kahdeksankanavainen kuten EPYC alusta.
"The CCD’s themselves weren’t pictured in detail on this CPU, but they are identical to the CCD’s found on the consumer line of Ryzen 3000 CPUs."Tompalla infrapunan avulla otettuja kuvai Ryzen ja EPYC piireistä (CCD, IOC ums).
Samoin transistorimääriä ja tarkkoja mittoja.
AMD's 64-Core EPYC CPU Stripped: A Detailed Inside Look | Tom's Hardware
esim.
![]()
Mjoo ei oikein meikäläisen mieleen hinnoittelu nuissa AMD 24 ja 32 ytimisissä prosessoreissa. Suoraan sanoen suomalaisen alv verran liikaa hintaa, saisi olla 16 ytiminen TR3. Ja siihen päälle pitää hommata vielä uusi ylihintainen uusi emolevy (ei taida hintoja vielä ole julkaistu). Tähän hintaan pitää odotella Intelin vastaus, mikäli jo ilmoitetut hinnat pitää paikkaansa. Ja luultavasti vielä pidempäänkin... Ei oikein uusilla TR laudoilla tuki ole parhaimmasta päästä ollut.
No nyt 24 ytiminen TR 2970wx on 1550euroa boxed ja 1150 euroa tray versio. Kyllä tässä oli ihan ajatuksena se että uudet vastaavat olisi saman hintaisia ja vanhojen hintaa sitten pistettäisiin alas. No miksi tollasta sitten kotikoneeseen? No on niitä 1000 euron prossuja ennenkin laitettu niin miksei nyttenkin. Lisäksi tuolla alustalla saisi isomman muistikaistankin. Ja jos hinta olisi ollut se 1150 euroa se ei olisi paljon enemmän Ryzen 3950x prossusta jossa 16 ydintä.Lähinnä vaan ihmisillä tuntuu olevan totaalisen vääriä odotuksia, ja täysin sumentunut käsitys siitä, millaista suorituskykyä kotikoneessa tarvitaan, kun himoitaan tuollaisia omaan kotikoneeseen.
No nyt 24 ytiminen TR 2970wx on 1550euroa boxed ja 1150 euroa tray versio. Kyllä tässä oli ihan ajatuksena se että uudet vastaavat olisi saman hintaisia ja vanhojen hintaa sitten pistettäisiin alas. No miksi tollasta sitten kotikoneeseen? No on niitä 1000 euron prossuja ennenkin laitettu niin miksei nyttenkin. Lisäksi tuolla alustalla saisi isomman muistikaistankin. Ja jos hinta olisi ollut se 1150 euroa se ei olisi paljon enemmän Ryzen 3950x prossusta jossa 16 ydintä.
Ehkä uudet TR:t on sitten hinnoiteltu noin jotta 3950x myisi paremmin. Mutta tätäkään en ymmärrä, koska sen boostikellot on 4.7Ghz, niin noihin kelloihin pääseviä prossuja tuskin tulee linjastolta hirveen paljon verrattuna matalampiin kelloihin boostaaviin TR siruihin.
No nyt 24 ytiminen TR 2970wx on 1550euroa boxed ja 1150 euroa tray versio. Kyllä tässä oli ihan ajatuksena se että uudet vastaavat olisi saman hintaisia ja vanhojen hintaa sitten pistettäisiin alas.
No miksi tollasta sitten kotikoneeseen? No on niitä 1000 euron prossuja ennenkin laitettu niin miksei nyttenkin.
Lisäksi tuolla alustalla saisi isomman muistikaistankin.
Ja jos hinta olisi ollut se 1150 euroa se ei olisi paljon enemmän Ryzen 3950x prossusta jossa 16 ydintä.
Ehkä uudet TR:t on sitten hinnoiteltu noin jotta 3950x myisi paremmin. Mutta tätäkään en ymmärrä, koska sen boostikellot on 4.7Ghz, niin noihin
kelloihin pääseviä prossuja tuskin tulee linjastolta hirveen paljon verrattuna matalampiin kelloihin boostaaviin TR siruihin.
Mutta prosessoreilla ei sitä pelitehoa saada enää irti ellei niitä coreja ruveta käyttämään. Arvioisin että 5 vuoden päästä tai myöhemmin olisi max 6 Ghz 16 core ice lake prossu tehokkain kuluttaja järjestelmä. Tommonen 24 core siis taatusti riittäisi myös tulevaisuudessa ja varmasti sitten saisin pelattua niitä pelejäkin joita ehkä pelaisin. Nykyinen 6 core on kyllä riittänyt omaan käyttöön oikein hyvin, mutta Threadripper/HEDT alusta on nyt mielenkiintoinen suht edullisen muistin takia. Jos muisti olisi yhtä kallista kuin pari vuotta sitten, niin en kattelisin näitten suuntaan ollenkaan.Suuremmalla ydinmäärällä ei siis ilmeisesti edes järkevässä tulevaisuudessa ole mitään lisäarvoa peli ym peruskäyttöön.
Tää riippuu paljolti siitä kuinka moni valmis piiri saavuttaa 3950x:n speksit. 3960X:n menevät sirut kisailee lähinnä 3600x prossun kanssa. Ja jos noi saavuttaa sen 4.5Ghz boostin, niin AMD: kate siruista on tuon TR:n kanssa hieman parempi 3600x:ään verrattuna. Mutta kuluttaja tosin saisi paremmin boostaavat prossut, joten kai tuo 3960x:n hinnoittelu on perusteltua.3950X on todella paljon halvempi valmistaa kuin 3960X. Pii-pinta-alaa siinä on kokonaisuudessaan joko n. 200mm^2 tai n. 430 mm^2 vähemmän (vähän riippuen siitä, että onko threadripperin IO-piiri sama kuin EPYCissä vai erillinen pienempi piiri).
Tällähetkellä ei ole nähtävissä, että pelit käyttäisivät seuraavaan 5:een vuoteen, muutamaa poikkeusta lukuunottamatta yli 8:aa corea.Mutta prosessoreilla ei sitä pelitehoa saada enää irti ellei niitä coreja ruveta käyttämään. Arvioisin että 5 vuoden päästä tai myöhemmin olisi max 6 Ghz 16 core ice lake prossu tehokkain kuluttaja järjestelmä. Tommonen 24 core siis taatusti riittäisi myös tulevaisuudessa ja varmasti sitten saisin pelattua niitä pelejäkin joita ehkä pelaisin. Nykyinen 6 core on kyllä riittänyt omaan käyttöön oikein hyvin, mutta Threadripper/HEDT alusta on nyt mielenkiintoinen suht edullisen muistin takia. Jos muisti olisi yhtä kallista kuin pari vuotta sitten, niin en kattelisin näitten suuntaan ollenkaan.
Väärin. Yksinpeleissä se on erittäinkin helppoa. NPC hahmot ja niiden liikkeet tekoälyllä voidaan ihan hyvin säikeistää. Kantsiiko sitten tuhlata resursseja, niin onkin toinen juttu.Peleissä kun se säikeistys nyt vain ei ole helppoa.
Tällähetkellä ei ole nähtävissä, että pelit käyttäisivät seuraavaan 5:een vuoteen, muutamaa poikkeusta lukuunottamatta yli 8:aa corea.
Ainoastaan , jos valaistuksen laskentaa siirretäänkin tietyiltä osin prossulle ja on paljon mutkikkaita, muuttuvia ympäristöjä, niin jostain 12 core prossusta voi EHKÄ oikeasti olla sitten joskus jopa hyötyä vs 8 core (siis peleissä).
TOSIN voi hyvinkin olla, että tuo valaistus kannattaa jättää näyttiksen hartioille (Myös puun laskeminen).
Peleissä kun se säikeistys nyt vain ei ole helppoa.
Minkä takia? Vaikuttaa oudolta.
Peli hyytyy jos prossu vetää 100% edes hetkellisesti. 4c/4t prossulla tuo tapahtuu hyvin usein ja alhaisilla fps lukemilla. Ongelmaa on voitu kiertää rajoittamalla peliprosessille 90% cpu:sta.Se on "ominaisuus" mikä löytyy ilmeisesti myös esim. GTA V pelistä eikä sitä ole vieläkään korjattu = on melkoisen turvallista otaksua että se tulee pysymään myös tässä pelissä. Kyse ei siis ole siitä että em. prosessorit olisivat liian nopeita (samaa ei esiinny esim. 9900K prosessorilla). Tunnetaan kait i5 ongelmana koska osa Intelin i5 prosessoreista syystä X siitä kärsii. Välillä esiintyvä todella paha ja huomattava nykiminen / pysähtely mitä ei taas muilla prosessoreilla esiinny.
Ilmeisesti rockstar on fiksannut tämän launcher-bugin. Peli tosin kaatuilee osalla käyttäjistä riippumatta onko AMD tai Intel.Toisaalta AMD:n puolelta löytyy bugi mikä estää pelin käynnistymisen tietyillä emolevyillä ennenkuin bios päivitetään, mikä on hieman ikävämpi tilanne jos kyseiselle emolle ei ole vielä uutta bios päivitystä tehtynä..
Toisaalta lähes samaa sanottiin noin 2v sitten kun 1700-1800X prosessorit julkaistiin. Eli 4-ydin/8-säie riittää kaikkeen pelaamiseen ja on riittänyt jo noin 10 vuotta. Siitä meni noin vuosi ja alettiin kertoa miten oikeastaan se 6-ydin/12-säie prosessori on kaikki mitä nyt ja tulevaisuudessakin tullaan tarvitsemaan. Nyt kun on 2 vuotta kulunut kerrotaankin miten vähintään seuraavat 5 vuotta 8-ydin/16-säie prosessori on kaikki mitä tarvitaan.
Olen aika varma että viimeistään kun Intel julkaisee 10-ydin/20-säie prosessorin "kaikki" taas kertovat (luultavasti 2020) miten 10-ydintä on se millä pelejä pelataan ja jos yrittää edes varovaisesti kysyä miten sitten 4-ydin/8-säie prosessorit niin nauretaan pihalle ja näytetään Red Dead Redemption 2 peliä ja muita missä joku 9700K esim. tipahtaa jopa 6.3-6.5FPS nopeuteen (koska "vain" 8-ydintä & 8-säiettä).
Mutta katsotaan nyt..
Edit, kyllä olen tietoinen ironiasta, wanha 2600K pärjää kyseisessä pelissä paljon paremmin kuin 7600K, 9600K tai 9700K prosessorit...
Onhan tuo mahdollista jo am4 alustallakin, joten ei kovin yllättävää.MSI Creator Threadripper 3000 BIOS reveals upcoming CCD Customization Features | Tom's Hardware
Uusille Threadripper-emoille olisi ilmeisesti tulossa chiplet-kohtainen ylikellotusmahdollisuus.
Yli 190Mt JPEG, ei oikein windowsin perusohjelmat osaa handlata tuota tiedostoaAMD@7nm(12nmIOD)@Zen2@Rome@EPYC_7702_ES@2S1404E2VJUG5_BB_ES___DSCx18_CCD_polysilicon@20xNIC
Nyt on todella tarkka die shotti zen2 chipletistä tarjolla ken haluaa tutkia!
AMD@7nm(12nmIOD)@Zen2@Rome@EPYC_7702_ES@2S1404E2VJUG5_BB_ES___DSCx18_CCD_polysilicon@20xNIC
Nyt on todella tarkka die shotti zen2 chipletistä tarjolla ken haluaa tutkia!
Peli hyytyy jos prossu vetää 100% edes hetkellisesti. 4c/4t prossulla tuo tapahtuu hyvin usein ja alhaisilla fps lukemilla. Ongelmaa on voitu kiertää rajoittamalla peliprosessille 90% cpu:sta.
Zen 3:n on tosiaan AMD:n toimesta todettu olevan täysin uusi arkkitehtuuri. Joku löysi myös patentin, joka saattaa olla tekemisissä Zen 3:n kanssa. Sen mukaan kaksi ydintä jakaisi yhteisen L2-välimuistin ja L3-välimuisti olisi toteutettu 3D-paketoituna sirun päälle
Patent Images
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.