Age of Computers
Wololo
- Liittynyt
- 17.10.2016
- Viestejä
- 1 885
Ainakin n3+n78 ja LTE bandeja näytti olevan.Millaisia CA-comboja muodostui n3:n kanssa? Tuliko esim n78 tai n28 rinnalle?
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Ainakin n3+n78 ja LTE bandeja näytti olevan.Millaisia CA-comboja muodostui n3:n kanssa? Tuliko esim n78 tai n28 rinnalle?
Ainakin n3+n78 ja LTE bandeja näytti olevan.
Sattumalta aika samoja nopeuksia(enimmillään 320-340M) olen mörköperällä saanut viimeisten Telian verkkoparannusten jälkeen. Tästä rohkaistuneena korotin liittymää 300M -> 1000M. Lopputuloksena näyttäisi downstream ooklalla testaten nousseen peräti 360-370M luokkaan.Öisin 300Mbit/s 5G-liittymällä pääsi 330-340Mbit/s latausnopeuksiin ja samallahan parantui uppinopeudet muuten 5G-verkkoa käytettäessä verrattuna 4G-verkkoon.
Pre-paid?Millä ratkaisulla liittymän osalta lähtisitte liikkeelle jos tarve 5G netille n. 3-4 kk vuodesta, muulloin tarpeeton? Riittää pienimmästä päästä 5G nopeus.
Millä ratkaisulla liittymän osalta lähtisitte liikkeelle jos tarve 5G netille n. 3-4 kk vuodesta, muulloin tarpeeton? Riittää pienimmästä päästä 5G nopeus.
Telia Dotin saa ilman avausmaksua, ja Moinkin saa, jos eSIM käy. Kytkee käyttöön, kun on tarvetta.Millä ratkaisulla liittymän osalta lähtisitte liikkeelle jos tarve 5G netille n. 3-4 kk vuodesta, muulloin tarpeeton? Riittää pienimmästä päästä 5G nopeus.
Itsellä prepaid käytössä, eli lataa muutaman euron aina kun tarttee nettiä. Simmi pysyy toimintakykyisenä 12kk latauksesta. Noissa on yleensä joku euron/päivä ja sitten kuukausipaketteja. Toimii hyvin satunnaisessa käyttökohteessa.Telia Dotin saa ilman avausmaksua, ja Moinkin saa, jos eSIM käy. Kytkee käyttöön, kun on tarvetta.
Taloyhtiössä saa harvemmin laittaa ulkoantenneja omalle 5G:lle niin ei tarvi miettiä mikä antenni olisi hyvä kun joudut todennäköisesti tulemaan toimeen modeemin sisäisillä antenneilla (ulkoiset antennit joista on oikeasti hyötyä on aikai isoja ja vaativat suoran suuntauksen tukiasemaan).Jos vaihtaisin kalliin ja hitaan taloyhtiölaajakaistani 5G-liittymään, mikä olisi hyvä modeemi + antennikombo? Onko esim. todellista merkitystä sillä, että antenni on betoniseinän sisäpuolella? Uskon, että kerrostaloasuntoni ikkunasta olisi näköyhteys lähimpään DNA:n tukariin. Onko siis mahdollista esim. hankkia erillinen antenni, joka kiinnittyisi magneetilla tms ikkunalautaani? Siitä voisi sitten vetää antennikaapelin sisään modeemille.
Sitten modeemeista (reitittimistä): Onko käytännössä mitään merkitystä, minkä kiinanihmeen ostan? Meneekö kaikki siltaavaan tilaan? Onko kaikissa kaikki taajuusalueet? Sorry, 189 sivua keskustelua tuntui liian työläältä kahlata läpi![]()
Kiitos vastauksesta! Olen kartan mukaan noin 300m päässä tukiasemasta. Miten näen, mihin suuntaan tuo tukiaseman suuntaus on?Taloyhtiössä saa harvemmin laittaa ulkoantenneja omalle 5G:lle niin ei tarvi miettiä mikä antenni olisi hyvä kun joudut todennäköisesti tulemaan toimeen modeemin sisäisillä antenneilla (ulkoiset antennit joista on oikeasti hyötyä on aikai isoja ja vaativat suoran suuntauksen tukiasemaan).
"Onko kaikissa kaikki taajuusalueet" ei ole varsinkaan kiinan ihmeissä.
Mulla on sisäkäyttöön tarkoitettu modeemi ikkunalaudalla (sisällä selektiivi lasin takana) ja tukiasemaan suora näköyhteys (120 metriä) homma pelittää täysillä vaikka satun tukiasemassa justiinsa kahden keilan väliin.
Kuinka kaukana itse olet tukiasemasta ja onko sen keila suunnattu sinuun päin (kaikissa tukiasemissa ei ole täyden ympyrän muotoista keilaa/keiloja eli vaikka olet tukiaseman lähellä voit olla sen katveessa).
Kiitos vinkistä! Mennään tällä!Jos sieltä n78 noin likeltä näkyy niin laitat ikkunan väliin ZTE:n MC889A tms. litteän ulkomodeemin ja ruksit muut taajuudet pois.
Modeemin kustannusten kuolettaminen voi sitten tulla samanhintaiseksi kuin hidas ja kallis taloyhtiökaistasi.