Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Hyvää joulua!
Osallistu io-techin piparikakkutalokilpailuun 2025 Linkki osallistumisketjuun >>>
SER-huutokaupat hyväntekeväisyyteen käynnissä! Linkki huutokauppaan >>>
Ei nuo rajoitukset ihan kiveen ole hakattu, 300M liittymälläkin joskus hörppää 50-60M enemmän Speedtestissä. Uppi harvemmin innostuu hurjiin loikkiin.Onko Elisa löysännyt rajoittimiaan kun 600M liittymällä nyt 700M
Check out my Speedtest result! How fast is your internet? Speedtest by Ookla - The Global Broadband Speed Test
Ei nuo rajoitukset ihan kiveen ole hakattu, 300M liittymälläkin joskus hörppää 50-60M enemmän Speedtestissä. Uppi harvemmin innostuu hurjiin loikkiin.
Zyxelillä on myös ulko sekä sisä 5G mokkula. Itsellä on käytössä juuri se Zyxelin ulkomokkula NR7101. Ihan hyvin on pyörinyt alkuvaikeuksien jälkeen.Kiitos kaikille, nämä on todella hyviä vinkkejä. Puhuin tänään Telewellin kanssa ja todettiin, että ainoastaan DNA:lla on meidän alueella 3,5 GHz verkko ja Telia sekä Elisa tarjoaa ainoastaan 700 MHz. Tilasin DNA:lta 1000M liittymän tänään ja katson saanko puhelimella sisälle 5G:n kuulumaan. Lopullista modeemia en ole vielä päättänyt, mutta jos en saa DNA:lla sisälle verkkoa niin luultavasti ilman ulkoantennia en saa sitä miltään operaattorilta.
Sitten siihen modeemiin. Jos ymmärsin oikein niin Nokia Fastmilessä ei ole mahdollisuutta ulkoiselle antennille. Chateau 5G vaikuttaa hyvältä laitteelta ja minun pitää tutkia sitä vähän enemmän. Muita vaihtoehtoja on Telewellin riisuttu 5g-modeemi, josta tykkään PoE virransyötön ja hyvän liitettävyyden takia. Nostin myös Netgear MR5200 listalle, koska ominaisuudet on ok:t ja vaikuttaisi että myös siihen saa kiinni ulkoantennin tarvittaessa. Asunnon omistajalle laittelin tänään viestiä, että onko mahdollista asennuttaa ulkoantenni ja sieltä tuli vihreää valoa sille.
Kaikkihan nämä maksaa kuin synti, mutta asenne on nyt se, että maksoi mitä maksoi kunhan saan verkon toimimaan. Palaan pohtimaan kun tuo DNA:n liittymä tulee postiin.
Valokuitu, ei ollut puhetta nopeudesta. Kuulemma Nokian mukaan piti pystyä parhaimmillaan ~ 4Gbps tasoon.@olkitu Olikos teillä puhetta tuolla Telian pääkonttorilla mmWaven runkoyhteydestä eli onko se toteutettu suoraan valokuidulla ja kuinka nopea runkoverkon nopeus?
Valokuitu, ei ollut puhetta nopeudesta. Kuulemma Nokian mukaan piti pystyä parhaimmillaan ~ 4Gbps tasoon.
Itsellä about sama setti mutta ei kyllä koskaan ole mennyt yli luvatun 300Mbps kuin sekunnin piikeissä. Nuo rajoittimethan ovat siis softalla, eli alkavat hidastaa kun ollaan menty yli. Hetkellinen piikki on latauksen alussa ja se voi olla vaikka tuplasti sen liittymän maksimin. Sitten pidemmässä (yli 10sec) latauksessa alkaa tasoittua sitä rajoitinta kohti.Elisa asensi uuden 5G-tukarin n. 500m päähän, niin nyt iltaisella 320-350/52-55Mbit/s lukemia 5G NSA-verkossa 3.5GHz taajuudella. Liittymä Elisa mobiililaajakaista 5G 300M liittymä eli pitäisi olla max 300/50Mbit/s ja ZTE MC801A 5G-purkki.

Itsellä about sama setti mutta ei kyllä koskaan ole mennyt yli luvatun 300Mbps kuin sekunnin piikeissä. Nuo rajoittimethan ovat siis softalla, eli alkavat hidastaa kun ollaan menty yli. Hetkellinen piikki on latauksen alussa ja se voi olla vaikka tuplasti sen liittymän maksimin. Sitten pidemmässä (yli 10sec) latauksessa alkaa tasoittua sitä rajoitinta kohti.
Mutta niin, itsellä sama modeemi, sama liittymä ja ja tukari jopa lähempänä. Ei silti mene yli 300Mbps, eli jotain eroa siellä tukarin päässä/rajoittimissa on.
katso liitettä 819632
Paljonkos sulla näyttää signaaliarvot:Hyvin näyttää menevän 5G:ssä yli 300/50Mbit/s. Ja tuo yli 500Mbit/s kuva on testattu Elisa/Saunalahti Turbo 5G eli max 600/50Mbit/s eli tällä hetkellä en näe järkeä maksaa 10€/kk enemmän 600Mbit/s liittymästä.
Ja senhän takia antaa todennäköisesti hyvät nopeudet eli vähän käyttäjiä uudella mastolla.
![]()
![]()
![]()
Paljonkos sulla näyttää signaaliarvot:
5G SINR: 19.0 dB
5G RSRP: -85 dBm
Hyviltä vaikuttaa. SINR on käytännössä se millä on mitään merkitystä. Yli 15 taitaa olla "hyvä" ja yli 20 on sitten "erinomainen".3.5GHz:
5G SINR: Näyttää pysyvän 15-22dB välillä
5G RSRP: -90dBm molemmin puolin. Eli 88-92dBm välillä
700MHz:
5G SINR: 33-37dB välillä
5G RSRP: -76dBm

Ainiin ja yksi vinkki tähän laitteeseen: Paras kuuluvuus kun suuntaa edestä katsottuna "oikean" kyljen tukiasemaan. Eli leveämpi reuna "antenniksi" tukiasemaa päin. Voi seurata noita arvoja web-ui kautta ja vaihdella asentoa. On ihan reilut erot miten kuuluu mitenkin päin.ZTE MC801A 5G-purkki.
Ainiin ja yksi vinkki tähän laitteeseen: Paras kuuluvuus kun suuntaa edestä katsottuna "oikean" kyljen tukiasemaan. Eli leveämpi reuna "antenniksi" tukiasemaa päin. Voi seurata noita arvoja web-ui kautta ja vaihdella asentoa. On ihan reilut erot miten kuuluu mitenkin päin.
Hyviltä vaikuttaa. SINR on käytännössä se millä on mitään merkitystä. Yli 15 taitaa olla "hyvä" ja yli 20 on sitten "erinomainen".
Vielä kun Elisa saisi sen Standalonen käyttöön. Eihän sitä ole mainostettu (lyhyempiä pingejä) kuin kaksi vuotta ja vieläkään ei ole kuluttajilla saatavilla. Vuosi sitten Elisa lupaili "vuoden loppuun mennessä", mutta taktisesti jätti kertomatta että minkä vuoden.![]()
Kuitenkin sillä on markkinoitu 5G:tä siitä lähtien kun sitä markkinoimaan alettiin.SA ei tällä hetkellä tarjoa kovin merkittävää eroa latensseissa NSA:han verrattuna. CPE-laitteet eivät tue NR-CA:ta, joten SA on hitaampi kuin NSA. Ei ole kiirettä SA:n käyttöönottoon, koska hyödyt ovat vielä hyvin rajalliset. Esim. Telialla latenssit ovat käytännössä sama SA vs NSA. Elisalla Huaweissa SA:ssa hyödytään jonkun verran pienemmästä latenssista. Suurin latenssi tulee kuitenkin siirtoverkosta, joten jos haluaa parempaa latenssia niin kannattaa asua pk-seudulla eikä Lapin perällä.
Lähes viiveetön etäohjaus
Lupaavin ja myös vaikeimmin toteutettavissa on 5G:n mahdollistama lyhyt viive eli vasteaika. Enää ei tarvitsisi aprikoida, reagoiko drone ajoissa havaitsemaansa esteeseen tai näemmekö VR-kuvan reaaliajassa. 5G:n tavoiteviive on niinkin alhainen kuin 1ms. Tämä tarkoittaa niin lyhyttä aikaa, että esimerkiksi 100 kilometriä tunnissa kulkeva auto etenisi kolme senttimetriä siinä ajassa. Viive on niin lyhyt, että se mahdollistaa mullistavalla tavalla lyhyttä vasteaikaa vaativan pelaamisen ja virtuaalisten maailmojen mahdollisuudet. Elisan tekemä kuulapeli näyttää konkreettisesti mikä ero on 4G-verkon ja 5G-verkon viiveellä.
Kuitenkin sillä on markkinoitu 5G:tä siitä lähtien kun sitä markkinoimaan alettiin.![]()
Kannattaa muistaa, että markkinointi elää ihan omaa elämäänsä, monesti irti reaalimaailmasta. 5G myös kehittyy, joten se mitä on ajateltu 5G:n olevan oikeasti on vielä kovin vaiheessa. Matka on pitkä. Näinhän se oli myös 4G:llä.
Olivat näköjään aktivoineet DNAlta 5G:n päälle automaattisesti, kävin huvikseen katsomassa Huihai H312-371 statseja ja tuli tällaista:
4G:
RSRQ
-4.0dB
RSRP
-78dBm
RSSI
<=-113dBm
SINR
19dB
5G:
5G RSRQ
-10.0dB
5G RSRP
-86dBm
5G SINR
>=30dB
Speedtest antaa 80mbps downloadeja jotka viittaa 4G:n, samaten upload 30mbps.
Miten saisin pakotettua 5G:lle, ei osu valikoista silmään sopivaa täppää?
Anyone?
EDIT: Ilmeisesti LTE-H ohjelmalla pääsisi tätä roplaamaan mutta vaatii Linuxin, onko muita keinoja pakottaa 5G päälle?
Ainaki ite käyttänyt tuota ohjelmaa Windows 8.1/10 ja hyvin toimii. Eikä tartte olla Linuxia
LTEH Monitor tulilla, vähän ihmetyttää toiminta.
4G+ ja 5G näyttää täysiä palkkeja dashboardilla mutta jos valitsen configurationin alta network modeksi 5G niin kaikki palkit katoaa molemmista eikä mikään bitti liiku, kokeiltu sekä NSA että SA 5G modella. Jos valitsen networkiksi "Auto" niin download on se 85-90m ja upload 25-30m joka viittaa 4G verkkoon edelleen. Mikäköhän lienee ongelma?
EDIT Jos valitsen network modeksi 4g+5g tai 5g+4g niin se palauttaa sen automaattiseksi "autolle" eli ihan kun se ei hyväksyisi tätä valintaa...
Näkyykö 5G:lle signaaliarvoja LTE H-MONITORissa tai Huawein hallinnassa? 5G:lle ei ole mahdollista pakottaa NSA:ssa. SA ei ole käytössä vielä julkisesti. Teknisesti verkko voi mainostaa 5G:tä logolla, vaikka sitä ei olisi oikeasti saatavilla tai laite ei sitä käyttäisi. Montako tähteä Elisan kuuluvuuskartta näyttää käyttöpaikkaasi 5G:n osalta?
Mikäs noista 5g modeemeista ois nyt paras hankkia??
Melkein ennemmin joku operaattorin palvelu, jossa router kuuluu operaattorin vastuulle pitää ajan tasalla.Mikäs noista 5g modeemeista ois nyt paras hankkia??
Sama operaattori samasta kaupungista hesaan:Varmaan itkuja tulee, kun se "luvattu" 1ms viive ei olekkaan enään Utsjoelta Hankoon vaan aivan jotain muuta.
Telia 5G SA (ZTE MC8010)Sama operaattori samasta kaupungista hesaan:
5G: 20-30ms
Kaapeli: alle 10ms
Ei tässä kukaan mistään 1ms viiveistä haaveile vaan siitä että langaton verkko ei tuo pitkälti toistakymmentä millisekuntia pingiin kautta linjan. Ei tässä mistään runkoverkon ongelmista puhuta vaan 5G viiveestä. 5G viivettä on mainostettu niin kauan kun 5G:stä puhuttu ja edelleenkään operaattorit eivät ole saaneet sitä viivettä YHTÄÄN paremmaksi kuin 4G:llä.
No täällä Keski-Suomen alueella ainakin Elisan 5G tuo yli 10ms lisäpingiä.Telia 5G SA (ZTE MC8010)
DL/UL PING/JITTER (Mbps , ms)
505/114 , 11/2
Nopeusprofiili 500/100
DNA kaapelinetti (eurodocsis 3.0)
DL/UL PING/JITTER (Mbps , ms)
346/46 , 12/2
Nopeusprofiili 400/50
Testipalvelin: Telia, Helsinki. Etäisyys noin 100 kilometriä.
Hyvin tasoissa ollaan.
Melkein ennemmin joku operaattorin palvelu, jossa router kuuluu operaattorin vastuulle pitää ajan tasalla.
Itsellä about sama setti mutta ei kyllä koskaan ole mennyt yli luvatun 300Mbps kuin sekunnin piikeissä. Nuo rajoittimethan ovat siis softalla, eli alkavat hidastaa kun ollaan menty yli. Hetkellinen piikki on latauksen alussa ja se voi olla vaikka tuplasti sen liittymän maksimin. Sitten pidemmässä (yli 10sec) latauksessa alkaa tasoittua sitä rajoitinta kohti.
Mutta niin, itsellä sama modeemi, sama liittymä ja ja tukari jopa lähempänä. Ei silti mene yli 300Mbps, eli jotain eroa siellä tukarin päässä/rajoittimissa on.
![]()
Sama operaattori samasta kaupungista hesaan:
5G: 20-30ms
Kaapeli: alle 10ms
Ei tässä kukaan mistään 1ms viiveistä haaveile vaan siitä että langaton verkko ei tuo pitkälti toistakymmentä millisekuntia pingiin kautta linjan. Ei tässä mistään runkoverkon ongelmista puhuta vaan 5G viiveestä. 5G viivettä on mainostettu niin kauan kun 5G:stä puhuttu ja edelleenkään operaattorit eivät ole saaneet sitä viivettä YHTÄÄN paremmaksi kuin 4G:llä.
Jotain päivittynyt elisalla kun pingi tippuu jo lähemmäs 10ms vs. aikaisemmin 20+No täällä Keski-Suomen alueella ainakin Elisan 5G tuo yli 10ms lisäpingiä.
Jotain päivittynyt elisalla kun pingi tippuu jo lähemmäs 10ms vs. aikaisemmin 20+
![]()
12ms alkaa olla jo hyvä pingi, vaikka SA ei näytä (?) olevan päällä.![]()
Tuli tilattua tuo telian 5g 400mbps liittymä ulkomodeemilla. Kannattaako tuo pistää talon harjan yläpuolelle antennimastolla vai kuinka tarkka tuo on esteistä? Talon seinäänkin tuon varmaan saisi, mutta 3-4m korkeammalla varmaan olisi esteettömämpi näkymä mastolle. Tuo telian asentaja taitaa vaan laittaa tuon purkin, eli masto pitänee ruuvailla itse talon päätyyn kiinni etukäteen jos sen haluaa?
Jotain päivittynyt elisalla kun pingi tippuu jo lähemmäs 10ms vs. aikaisemmin 20+
12ms alkaa olla jo hyvä pingi, vaikka SA ei näytä (?) olevan päällä.![]()
Todennäköisesti sitä seuraa sitten pienen viiveen palveluita, joilla voi tarjota kotikuitua parempaa/pienempää.
Tämä sitten saattaa selittää sen miksi viikonloppuna oli latencyt aivan jäätävät. Tosin omassa tapauksessa sekä Elisa että DNA mutta veikkaan että jostain Elisan muutostyöstä johtunut koska DNA on tuossa tolpassa vuokralla. Täytyykin pistää seurantaan mitä reitittimen latencyt näyttää että onko laskeneet (testaa automaattisesti latencyt ja nopeudet 10 tunnin välein)Jotain päivittynyt elisalla kun pingi tippuu jo lähemmäs 10ms vs. aikaisemmin 20+
![]()
12ms alkaa olla jo hyvä pingi, vaikka SA ei näytä (?) olevan päällä.![]()
Kyllä se on asiakaspalvelun tehtävä laittaa tikettiä eteenpäin, jos johtojen irroittelu ja muu ei auta. Onko sinulla kokeilla puhelinta tolla liittymällä, että hyytyykö datayhteys samalla lailla kuin tolla modeemilla?Ongelma:
Moi mobiilin Reilu 5g 400mbit toiminut kuin unelma joulukuun alusta eiliseen päivään saakka, nopeudet säännöllisesti 420+, Ping ~20ms. Modeemina Huawein H138-380 5G CPE Pro 3, ei edes manuaalisia rebootteja ole tarvittu.
Tänään poikkasi netin kokonaan kaikilta laitteita, ei auta reboot, ei tehdasasetusten palautus. Purkin hallintaohjelmassa näkyisi Internet-yhteys olevan kunnossa ja ulkoinen IP-osoitekin tulee. Pienten lisäselvittelyjen jälkeen olen paikantanut ongelman APN-asetuksiin: nettiin ei enää pääse automaattiasetuksella eikä Moin 'data.moimobile.fi'-APN-asetuksella. Sen sijaan jos vaihtaa manuaalisesti johonkin DNA:n APN-asetukseen, niin netti lähtee toimimaan n. parin minuutin ajaksi, ennen kuin yhteys katkaistaan (varmaan heittää automaattisesti ulos kun havaitsee, että väärän operaattorin asiakas, vaikka onkin samassa verkossa).
Moi:n tai DNA:n asiakaspalvelusta ei oletettavasti ollut kummastakaan mitään hyötyä, kuulemma verkkohäiriöitä ei alueella ole, muu apu sellaista 'kokeile laittaa töpseli seinään' -tasoista.
Samalla alueella mobiililaitteiden 4g-liittymät toimivat moitteetta samoilla APN-asetuksilla. 5g ei pääse eteenpäin Moin asetuksilla. Kenelläkään muulla samaa vikaa tai vinkkiä siitä mistä voisi olla kyse? Vika kestänyt nyt yli 12 h.
No mun zte7010 purkkiin oli tullut päivitys elisan puolelta ja nyt siellä on kaistalukkoja SA ja NSA taajuuksille.(meniköhän oikein)
Niin onko tietoa onko Elisa tekemässä jo sitä SA verkkoa tai otetaanko se milloin käyttöön? Nurmijärvellä asutaan
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.