Itsekin olen tässä syksyn mittaan katsellut eri televisioita korvaamaan ~7 vuotta vanhaa 46" Samsungia ja tarkoitus oli odotella BF-tarjouksia. Käyttö on pääasiassa satunnaista katselua Elisan viihdeboksin ja Netflixin kautta, leffoja joskus myös tietokoneelta ja blu-rayltä, sekä silloin tällöin pelaamista Xbox onella. Kuvanlaadullisesti tietysti oledit kiinnostaisi muuten, mutta 3,1m katseluetäisyys nostaa riittävän isot ruudut budjetin ulkopuolelle.
Mustaa perjantaita odotellessa tartuin lopulta kuitenkin tuohon Gigantin Philips 70pus9005-tarjoukseen, ja nyt kun viikon on tuota katsellut niin eipä ole valittamista. Kuvanlaatu on omaan (ei-niin-kulta)silmään loistava, koko on juuri passeli (isompi vaatisi jo vähän kalusteiden siirtoa ja tekisi kulkuväylästä hieman ahtaamman), valovuotoa en ole huomannut, ja tuo ambilight on aika hieno ominaisuus. Android on toiminut sulavasti siltä osin kuin olen kerinnyt kokeilla, myös liiketoisto on omaan silmään ihan riittävän sulavaa. Vähän joutuu vielä miettimään noiden sulavoitustekniikoiden kanssa että pitääkö päällä vai ei, tällä hetkellä on pois päältä kun etenkin leffoissa liian sulava kuva ei istu omaan silmään.
Ainoita miinuksia mitä tällä hetkellä keksii tulee tuosta alareunan paksummasta osasta mikä vie nuo valoledit syvemmälle kuin muilla sivuilla, joten kun laitoin telkan seinälle vähän kallistettuna, alareunan ledeillä tulee selvästi pistemäisempi valo kuin noilla muilla sivuilla joilla on enemmän tilaa loistaa. Eipä tuokaan kuitenkaan paljoa haittaa, ja nuo alareunan valot saa myös erikseen pois päältä jos haluaa. Toinen miinus on Telia TV apin puute, joutuu käyttämään chromecastia Liigan katsomiseen, mikä nyt onneksi ei kovin iso vaiva ole.
Paneelin hertsien ja hdmi-liitäntöjen kannalta tämä ei tietysti ole ihan niin tulevaisuudenkestävä ostos, mutta kun todennäköisesti en ihan heti mitään noita vaativia kamppeita ole hankkimassa, tämä riittää toistaiseksi todella hyvin (vanhallakin selvisi ihan ongelmitta). Katsotaan sitten joskus vuosien päästä kun isompia oledeja alkaa saada tähän hintaluokkaan... Voin kuitenkin suositella tätä mallia (ja oletettavasti pienempiäkin VA-paneelisia 9005-sarjalaisia) mikäli ei ole polttavaa tarvetta saada noita uusimpia tekniikoita käyttöön, ja tietää että pärjää tämmöisellä ylemmän tason perusmallilla.