Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
65" Q80T varattu gigantista kun joku ei ilmeisesti hakenut omaansa... Kokemuksia ostaneilta että onko hyvä peli? 65" xh95 tekis mieli mut 200e hintaero liian kova eikä tiedä tuleeko alennukseen joskus
On mun mielestä hintaansa nähden hyvä.65" Q80T varattu gigantista kun joku ei ilmeisesti hakenut omaansa... Kokemuksia ostaneilta että onko hyvä peli? 65" xh95 tekis mieli mut 200e hintaero liian kova eikä tiedä tuleeko alennukseen joskus
Taidat nyt sekoittaa 90xx ja 95xx keskenään. Kyllä noihin 90xx on tulossa päivityksellä mutta 95xx on jätetty pois koko hdmi 2.1 jostain syystä. 95xx on taas paremalla kuvalaadulla varustettu ja siinä on katselukulmaa laajentava kalvo. 9096 ja 9005 ei taida olla erona kun joko jalusta tai kehyksen väri.Nuo tässä mainitut sony tarjoukset vähän hämmentää, onko noihin tulossa vrr?
Kun se taisi olla tulossa vaan 9005 malliin, ei näihin 90xx malleihin. En tiedä mikä logiikka tässä on että alempiin malleihin tulee, kalliimpiin ei?
Xg85 ips paneelilla, xh90 taas va. Ja va parempi jos noita keskenään vertaa.Sony hämmentää minuakin. Ajattelin jo, että sopiva 85" malli on jo selvä, mutta vielä niitä kummittelee 2 tuossa:
KD-85XH9096
KD-85XG8596
Ominaisuusvertailussa ei löydy merkittäviä eroja. Hinnat identtiset. Tosin Sonyn oma sivu hinnoittelee XG:n korkeammalle. Kumpi noista se parempi sitten olisi?
Syy lienee hdmi 2.1 puute.Nuo tässä mainitut sony tarjoukset vähän hämmentää, onko noihin tulossa vrr?
Kun se taisi olla tulossa vaan 9005 malliin, ei näihin 90xx malleihin. En tiedä mikä logiikka tässä on että alempiin malleihin tulee, kalliimpiin ei?
Sony hämmentää minuakin. Ajattelin jo, että sopiva 85" malli on jo selvä, mutta vielä niitä kummittelee 2 tuossa:
KD-85XH9096
KD-85XG8596
Ominaisuusvertailussa ei löydy merkittäviä eroja. Hinnat identtiset. Tosin Sonyn oma sivu hinnoittelee XG:n korkeammalle. Kumpi noista se parempi sitten olisi?
Ei kannata ostaa liian pientä tv:tä, pieni koko harmittaa paljon enemmän kuin vain hieman heikompi kuva. Android on ehkä yksinkertaiseen tv-käyttöön huono, mutta vähänkään laajemmassa käytössä pieksää WebOS:n ja Tizenin, itsellä Tizen ja Andoid (Shield TV), porukoilla WebOS. En toki voi täysin puhua noiden telkkareiden omien Androidien puolesta, koska saattavat olla lagisia, mutta jos toimivat sulavasti niin ei ole sen voittanutta (muussa kuin perus tv/striimien katselussa).Vanha LG:n 55 alkoi tossa ke välkkymään.. eli uutta TV:tä tarttis.
Kaveri hehkutti LG:n OLEDia, mutta 65" on jo kohtuu kallis. 55" voisi varmaan hankkia heti, mutta isompi saisi tuossa tilassa olla.
Aiemmat telkkarit on ollu jitain 500-700e joten ei ole tullut yleensä panostettua juurikaan.
Olen kyllä tykästynyt tuohon LG:n webos ja ei tuo Samsungin tizenikään huono mikä pojan huoneessa, Androidi telkkariin jotenkin ei napostele..
Mitään hyviä ehdotuksia?
Ips paneelilla tuo Lg. Musta on harmaata ja loistaa paljon vrt Sonyn va.Heitetäänpä vielä kalkkiviivoilla pakkaa hämmentämään LG Nano916 86"
Kilpailijana Sony KD-85XH9096. Hintapompsahdus muutama satku, mutta pääseekö sillä ihan uudelle tasolle, vai onko ei-OLED LG kuraa?
Arvosteluiden mukaan tähän malliin on parannettu reilusti kontrastia verrattuna edellisiin.Ips paneelilla tuo Lg. Musta on harmaata ja loistaa paljon vrt Sonyn va.
Voihan se olla. Lueskelllut vain noita arvosteluja näistä niin VA tuo paremmat värit vrt IPS TV käytössä.Arvosteluiden mukaan tähän malliin on parannettu reilusti kontrastia verrattuna edellisiin.
Mitenkäs se onkaan nykyään näitten Philips-merkkisten teeveiden kanssa kun Philipshän on vaan tuotemerkki (brändi), jolla ei ole ollut vuosiin omaa tv-tuotantoa vaan laitteet valmistaa joku muu, mutta mikä firma mahtaakaan olla kyseessä?Tuli nyt sitten pitkän harkinnan jälkeen ostettua uusi töllö. Paikallisesta Gigantista tarttui mukaan viimeinen Philips 58PUS9005. Tänään täytyy sitten vissiin tuo uusi 58" telkkari siirtää nykyisen 42" ykköstelkkarin paikalle, vanha ykköstelkkari siirtää kakkostelkkarin paikalle ja vanhalle 32" kakkostelkkarille pitäisi jotain keksiä.
65" Q80T varattu gigantista kun joku ei ilmeisesti hakenut omaansa... Kokemuksia ostaneilta että onko hyvä peli? 65" xh95 tekis mieli mut 200e hintaero liian kova eikä tiedä tuleeko alennukseen joskus
Nyt tuli itselle uutta tietoa, olen luullut noita ips töllöiksi. Onko ton ainoa ero 9xxx sarjaan local dimming puute? Mites tuo uudempi 75xh8096 onko sekin va mutta pienemmillä hertseillä?85" xg8596 on va-paneelilla. Pienemmät koot ovat ips.
TP-VisionMitenkäs se onkaan nykyään näitten Philips-merkkisten teeveiden kanssa kun Philipshän on vaan tuotemerkki (brändi), jolla ei ole ollut vuosiin omaa tv-tuotantoa vaan laitteet valmistaa joku muu, mutta mikä firma mahtaakaan olla kyseessä?![]()
TPVisionMitenkäs se onkaan nykyään näitten Philips-merkkisten teeveiden kanssa kun Philipshän on vaan tuotemerkki (brändi), jolla ei ole ollut vuosiin omaa tv-tuotantoa vaan laitteet valmistaa joku muu, mutta mikä firma mahtaakaan olla kyseessä?![]()
Löyty tälläinen taulukko jonka direct led ja edge led tiedot ainakin täsmää sonyn sivuihin.. eli 8096 olisi va mutta 8599 ips85" xg8596 on va-paneelilla. Pienemmät koot ovat ips.
Muutaman päivän käytössä enkä ainakaan vielä löydä moitittavaa. Ainut yllätys itselleni oli kuulokeliitännän puuttuminen.65" Q80T varattu gigantista kun joku ei ilmeisesti hakenut omaansa... Kokemuksia ostaneilta että onko hyvä peli? 65" xh95 tekis mieli mut 200e hintaero liian kova eikä tiedä tuleeko alennukseen joskus
Noi on 75" tuossa vertailussa. Ylempänä puhuttiin 85" mallista.Löyty tälläinen taulukko jonka direct led ja edge led tiedot ainakin täsmää sonyn sivuihin.. eli 8096 olisi va mutta 8599 ips
Comparison between: 74.5" Sony KD-75XG8096, 74.5" Sony KD-75XG8599, 74.5" Sony KD-75XF8596, 74.5" Sony KD-75XF9005
Comparison between: 74.5" Sony KD-75XG8096, 74.5" Sony KD-75XG8599, 74.5" Sony KD-75XF8596, 74.5" Sony KD-75XF9005www.displayspecifications.com
Noi on 75" tuossa vertailussa. Ylempänä puhuttiin 85" mallista.
Lähimmät myymälät soiteltu läpi ja ilmeisesti ollut huono saatavuus. Olisikohan jotain muuta vaihtoehtoa?Olisko jokin Veikon kone likellä?
![]()
PHILIPS 58PUS7805/12 58" UHD-TV
4K HDR Smart LED TV Ambilight taustavalo Tukee keskeisiä HDR-muotoja P5 Perfect -kuvajärjestelmä Dolby Vision ja Dolby Atmos Alexa ja Google Assistant tukiwww.veikonkone.fi
Katseluetäisyyden vuoksi suositus alkaa olemaan jo 75", eli mahdollisesti 75Q70T 1399€ voisi olla passeli
Löytyy myös Gigantilta, mutta verkkokaupasta loppu https://www.gigantti.fi/product/tv-...msung-75-q70t-4k-uhd-qled-smart-tv-qe75q70tatSAMSUNG 75" 4K QLED TV QE75Q70TATXXC - Power.fi
www.power.fi
Q80T olisi hieman vielä parempi, mutta hinta menee yli budjetin
SAMSUNG 75" 4K QLED TV QE75Q80TATXXC - Power.fi
www.power.fi
Tämähän 65"Q80T samsung on hyvässä BF tarjouksessa. 100hz. FALD. luonnollinen jatke makkarin sampalle. 75" koossa sama samsung 1799e. Jos androit ei olisi ollut este olisin tuota 65"XH 9505 sonya suositellut myös. Oliko 1300e myös Fald. 100hz katselukulmia parantava filtteri.
Ilman muuta XH9096 SONY. Mustan toisto kontrasti ja kirkkaus paremmat. LG. IPS niin hämärässä musta on lähinnä harmaata.Ohhoh, asiasta tulikin akuutti ja joudun tekemään valinnan tänään (hätäinen maksaja...)
LG 86nano916 vai Sony 85XH9096?
LG on IPS, nanotaikuudella paranneltu ja Sony on VA. Käyttö satunnaista makuuhuoneen seinällä, katselukulma ei siis ongelma. Mustan mustuus vaikuttaa jonkin verran. Futureprooffia taitaa löytyä molemmista, HDMI 2.1, 4K120, Freesync jne.
Jos arvostaa mustaa niin Sony.Ohhoh, asiasta tulikin akuutti ja joudun tekemään valinnan tänään (hätäinen maksaja...)
LG 86nano916 vai Sony 85XH9096?
LG on IPS, nanotaikuudella paranneltu ja Sony on VA. Käyttö satunnaista makuuhuoneen seinällä, katselukulma ei siis ongelma. Mustan mustuus vaikuttaa jonkin verran. Futureprooffia taitaa löytyä molemmista, HDMI 2.1, 4K120, Freesync jne.
Tuota on useaan kertaan tullut nettiin uudelleen myyntiin eli kannattaa tarkkailla saatavuutta. Tuossa on edelleen pieni mahdollisuus, että 350 eurolla saa 128 zonen 58" FALD:n itselleen.Lähimmät myymälät soiteltu läpi ja ilmeisesti ollut huono saatavuus. Olisikohan jotain muuta vaihtoehtoa?
Ilman muuta XH9096 SONY. Mustan toisto kontrasti ja kirkkaus paremmat. LG. IPS niin hämärässä musta on lähinnä harmaata.
Kiitoksia. Tuo vain vahvisti kantaani, varsinkin kun katselu tulee olemaan hämärässä. Sony it isJos arvostaa mustaa niin Sony.
Tilasin juuri Sony KD-85XH9096 85" + seinätelineen.Ohhoh, asiasta tulikin akuutti ja joudun tekemään valinnan tänään (hätäinen maksaja...)
LG 86nano916 vai Sony 85XH9096?
LG on IPS, nanotaikuudella paranneltu ja Sony on VA. Käyttö satunnaista makuuhuoneen seinällä, katselukulma ei siis ongelma. Mustan mustuus vaikuttaa jonkin verran. Futureprooffia taitaa löytyä molemmista, HDMI 2.1, 4K120, Freesync jne.
Esim Konala myymälä eilen. Saldo nolla, mutta ostettavissa ja toimitus noin 2 viikon kuluttua.Tuota on useaan kertaan tullut nettiin uudelleen myyntiin eli kannattaa tarkkailla saatavuutta. Tuossa on edelleen pieni mahdollisuus, että 350 eurolla saa 128 zonen 58" FALD:n itselleen.
Tuossa on edelleen pieni mahdollisuus, että 350 eurolla saa 128 zonen 58" FALD:n itselleen.Esim Konala myymälä eilen. Saldo nolla, mutta ostettavissa ja toimitus noin 2 viikon kuluttua.
?? PHILIPS 58PUS7805:ssa FALD?Tuota on useaan kertaan tullut nettiin uudelleen myyntiin eli kannattaa tarkkailla saatavuutta. Tuossa on edelleen pieni mahdollisuus, että 350 eurolla saa 128 zonen 58" FALD:n itselleen.
Käytännössä palautusoikeuden ajanjaksoa, eli Gigantilla 50 päivää ja Powerilla 60 päivää.Luin täältä, että Gigantti ja Power tarjoavat rahaa jos hinta laskee mutta mitä ajanjaksoa tuo koskee?
Tuo philips ei ole faldia nähnykkään. Taustaledit saattaa olla reuna ledin sijaan mutta ei alueellisesti mukautuvaa faldia!?? PHILIPS 58PUS7805:ssa FALD?
Koskeeko se jos hinta laskee missä tahansa kaupassa? Esim. powerilla 1000€ ja vklla 800€? Power maksaisi 200€ erotuksen.Käytännössä palautusoikeuden ajanjaksoa, eli Gigantilla 50 päivää ja Powerilla 60 päivää.
Helpompi heille antaa vain rahaa kuin käsitellä palautustuote ja koittaa kaupata sitä outlettien kautta, kun asiakkaalla on mahdollisuus tuoda vanha takaisin ja ottaa uusi halvemmalla mukaan.
Mistä tuo fald tieto on peräisin?Tuota on useaan kertaan tullut nettiin uudelleen myyntiin eli kannattaa tarkkailla saatavuutta. Tuossa on edelleen pieni mahdollisuus, että 350 eurolla saa 128 zonen 58" FALD:n itselleen.
Kuten sanoin jo, että tieto ei ole varmaa, mutta jotain viitteitä on olemassa. Ristiriitaista tietoa siis, mutta tuo jälkimmäinen linkki puhuu 128 zonen FALD:sta.Mistä tuo fald tieto on peräisin?
Tuolla on viittaus asiaan:
Philips PUS7805 specifications - TV Database - FlatpanelsHD
Philips PUS7805 specifications - TV database - FlatpanelsHDwww.flatpanelshd.com
Lisäksi tuo malli on käsittääkseni sama kuin 58PUS8105, mutta eroa on jotain reunuksien väreissä:
![]()
Philips 58PUS8105/12 (58", 4K, HDR): Price, specs and best deals
Here you will find all the features and the best store where to buy the TV Philips 58PUS8105/12 at the cheapest price among the hundreds of stores that we constantly trackwww.kitele.com
Jos tuolta tosiaan tulee 128 zonen FALD 350 eurolla niin hyvät kaupat tuli tehtyä. Olen itse kyllä hiukan epäileväinen vielä tämän suhteen.
Osaako kokeneemmat sanoa mitä eroa on Sonyn 55XH9005 ja 55XH9077 malleilla?
Tuon 55XH9077 saisi 100 EUR halvemmalla.
VK - Power - Gigantti, näiden kolmen "hintarobotit" vastaavat melko automaattisesti jo toistensa hintoihin ja erotus on mahdollista (mutta ei kait mitenkään olettama siltikään) saada mainitsemalla että jostain näistä löytyy halvemmalla, jos robotti ei ole korjausta kerennyt tekemään.Koskeeko se jos hinta laskee missä tahansa kaupassa? Esim. powerilla 1000€ ja vklla 800€? Power maksaisi 200€ erotuksen.
Eli kiva juttu mutta ei koskaan toteudu.VK - Power - Gigantti, näiden kolmen "hintarobotit" vastaavat melko automaattisesti jo toistensa hintoihin ja erotus on mahdollista (mutta ei kait mitenkään olettama siltikään) saada mainitsemalla että jostain näistä löytyy halvemmalla, jos robotti ei ole korjausta kerennyt tekemään.
Pieniin rajoitettuihin eriin (tai pitkälle meneviin tilaustuotteisiin) tämä ei päde ja muiden putiikkien hintoihin tuskin vastaavat samalla tavalla, erityisesti nuo viron puljut (RDE, HobbyHall) on sellaisia joiden kanssa eivät kilpaile.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.