Valitse lähteistä portille Pelikonsoli-profiili. Näin saat Pelitilan kuvaprofiileihin, jossa input lag mahdollisimman pieni. Tietokonetilaa ei tarvitse lisäasetuksista laittaa (tarkastettu Philipsiltä, ettei Tietokonetila pienennä input lagia vs. Pelitila). Muista laittaa konsoli HDMI 1 tai 2, koska ovat ainoat portit, jotka suoltaa 4K@60hz HDR kuvaa. Säädä pelitila omaan makuun sopivaksi. HDR-peleille on erikseen oma profiili (HDR-peli), jota voi säätää vain kun TV vastaanottaa HDR-signaalia. Jotkut tykkää pelata ilman mitään kuvanprosessointia (eli monitorin tapainen) ja jotkut tykkää puskea kuvanparannuksia. Itse putoan ehkä enemmän tuohon ensimmäiseen kastiin. Pidemmälle en ehtinyt peliasetuksia analysoida, mutta itselle hyvät peruskatseluun ovat kuvan asetukset. Jotkut kuvaprosessit eivät ole käytettävissä pelitilassa. Asetukset on koottu omasta mausta ja hifi-forum.de -käyttäjäasetuksista koostamalla.
Hifi-forum.de:n mukaan TV: asetuksista:
Contrast = Back Lightning
Contrast Mode = Local Dimming
Outoa, kun noitakaan ei voida omalla nimellään kutsua. Lisäksi Philipsiltä kysyttäessä asiakaspalvelija ilmoitti:
"Tarkoitatko siis, että millä asetuksilla voit säätää/vaikuttaa Local Dimmingiin? Jos kyllä, niin säätämällä asetuksista Dynaamista kontrastia ( Asetukset > Kuva > Lisäasetukset > Kontrasti > Dynaaminen kontrasti.), vaikutat paikalliseen himmennykseen (local dimming)."
Mene ja tiedä...
Offtopiccina:
"Android 8:n tarkkaa ilmestymispäivää en voi vielä luvata. Tarkoitus olisi saada kaikkiin maihin se vielä tämän vuoden puolella." - Philips