Taisi olla 699€, ainakin hintahistorian mukaan.55" malli taisi myös jokunen aika sitten irrota tuohon samaan hintaan.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Hyvää joulua!
Osallistu io-techin piparikakkutalokilpailuun 2025 Linkki osallistumisketjuun >>>
SER-huutokaupat hyväntekeväisyyteen käynnissä! Linkki huutokauppaan >>>
Taisi olla 699€, ainakin hintahistorian mukaan.55" malli taisi myös jokunen aika sitten irrota tuohon samaan hintaan.
Pitääpä tsekata, kunhan reissusta kotiudun.Onko sulla automaattinen kirkkauden säätö huoneen valaistuksen mukaan + kontrastin parannus päällä? Niiden ollessa päällä olen huomannut aiheuttavan "välkkymistä" joillain lähteillä kun TV yrittää arvioida huoneen valaistusta samalla kun kontrastin parannus hakee sopivaa valaistusta lähdemateriaalin perusteella. Turhia ominaisuuksia molemmat, äkkiä pois.
LG A1 lähti tilaukseen. Onko kellään kokemusta millainen on kuvanlaatu suoraan boxista? Itse katselen töllöä lähinnä hämärässä/pimeässä joten A1:n arvioissa mainittu kirkkauden puute ei todennäköisesti häiritse kovin paljoa.
Tarkoitus olisi hankkia 50" TV. Alunperin budjetti oli 500 euroa, mutta sillä ei taida vielä kummoista saada. Ovatko LG:n Oled tai Samsungin Qled parhaat vaihtoehdot, jos budjetin nostaa 600 euroon? Vai joku muu?
[404] Sivua ei löytynyt
www.verkkokauppa.com
tuohon samoihin aikoihin itse ostin töllöä ja sama tv oli listalla...sai silloin halvimmillaan vähän yli tonnilla.olisko 1200-1300 luokkaa. pelästyin kuitenkin netistä löytyneistä tekstien pumppaus ym haukuista ja ostin sonyn...ekaan tuli pystyviiva ja takuuvaihdosta tulleessa on ikävä musta läikkä ruudun yläreunassa. ja maksoin tonnin enemmän. noh muutoin kuva on kyllä omaa silmää miellyttävä.Näitä viestejä kun lueskelee niin taisi itsellä käydä ihan hyvä säskä kun tuossa olisko ollut 1,5 vuotta sitten sain fiskuun hintaan 82" RU8000 -sarjan töllön. Ei varmasti siis mikään paras noin nykymittapun mukaan koska ei ole edes fald mutta valkkaisn sen koska mm. blach ja grey uniformity oli saanut varsin hyvät pisteet. Saa nähdä milloin tulee seuraava "tarve" päivittää - jos juuri nyt pitäisi päivittää niin tulisi kyllä melkoisia haasteita kun pienemään ei viitsisi vaihtaa ja saman kokoluokan ja ja isommat 100Hz ruudut on aika suolaisen hintaisia - etenkin kun nuo LG:n Nanocellit olisi vähän liian riskaabeleja ostoksia lukemisien ja kommenttien perusteella.
No, yritetään mnnä tällä sen aikaa kun leditöllöt ovat se normi ja katsotaan siinä vaiheessa tilannetta uusiksi. Nykyisen tv:n hankin silleen "pariksi vuodeksi" kun odottelin että saisi lisää ominaisuuksia järkihintaan mutta ei oikein ole vielä tullut mitään mullistavaa tilalle - ehkä ensi vuoden malleissa on jo jotain ostohousuja houkuttelevaa. Lieneekö korona ja komponenttipula vaikuttanut tv:ihinkin?
Perusjutuista kannattaa lähtee liikkeelle, eli kaikki automaattiset kuvan parannukset pois päältä.Varmaan on kysytty täälläkin sata kertaa, mutta ostin samsung UE65AU7105 ja ongelma on suoratoistopalveiluilla hbomax, disney+ ja netflix ärsyttävä kuvan nytkytys, ihan ku jotain stutteria tms. häiritsee aivan vitusti, onko joku asetus tai jotain tehtävissä.
Perusjutuista kannattaa lähtee liikkeelle, eli kaikki automaattiset kuvan parannukset pois päältä.
Toimiiko youtube nykyttämättä ? wifi vai piuha ? jos wifi, testaa piuhal ja päinvastoin...Niin no tässä se onkin, kaikki kuvan paskennukset mitä olen löytäny pitäs olla pois. Silti tommonen nypytys.
Toimiiko youtube nykyttämättä ? wifi vai piuha ? jos wifi, testaa piuhal ja päinvastoin...
juu ei varmaan ole netistä kiinni jos youtube futaa. testasitko muuten sdr ja hdr sekä uhd ja fhd stream materiaalilla?Siis voiko olla netistä kiinni? Kuva on siis oikein hyvä ja ei oo kyse bufferoinnista, vaan semmonen alle sekunnin tasanen nypytys, varsinkin laajat ulkoilma kohtaukset näyttää hyvin sen ilmiön. Siis veikkaan että se virkistystaajuuteen liittyy. Ja ihan tv:n omilla softilla katottuna, kiinni on vaan av vahvari arcilla.
Edit: testaan tuben vielä
Edit2: youtubessa ei mitään ongelmaa, toisto oikein sulavaa useemmalla videolla katottuna
Vertaatko YouTuben 60fps videoita suoratoistojen 24fps videoihin? Mitä katsoit tubesta?Siis voiko olla netistä kiinni? Kuva on siis oikein hyvä ja ei oo kyse bufferoinnista, vaan semmonen alle sekunnin tasanen nypytys, varsinkin laajat ulkoilma kohtaukset näyttää hyvin sen ilmiön. Siis veikkaan että se virkistystaajuuteen liittyy. Ja ihan tv:n omilla softilla katottuna, kiinni on vaan av vahvari arcilla.
Edit: testaan tuben vielä
Edit2: youtubessa ei mitään ongelmaa, toisto oikein sulavaa useemmalla videolla katottuna
En löytänyt AU7100 mallin arvostelua, mutta ainkin vanhempi TU7100 ei osaa toistaa 24p sisältöä nykimättä mistään lähteestä. Tuosta nyt on vaikea sanoa miten pahasta ongelmasta on kyse, mutta jos TV esim. jää 50Hz tilaan natiivisovelluksia käytettäessä, 24p sisältö nykii kyllä rajusti.Siis voiko olla netistä kiinni? Kuva on siis oikein hyvä ja ei oo kyse bufferoinnista, vaan semmonen alle sekunnin tasanen nypytys, varsinkin laajat ulkoilma kohtaukset näyttää hyvin sen ilmiön. Siis veikkaan että se virkistystaajuuteen liittyy. Ja ihan tv:n omilla softilla katottuna, kiinni on vaan av vahvari arcilla.
Edit: testaan tuben vielä
Edit2: youtubessa ei mitään ongelmaa, toisto oikein sulavaa useemmalla videolla katottuna
En löytänyt AU7100 mallin arvostelua, mutta ainkin vanhempi TU7100 ei osaa toistaa 24p sisältöä nykimättä mistään lähteestä. Tuosta nyt on vaikea sanoa miten pahasta ongelmasta on kyse, mutta jos TV esim. jää 50Hz tilaan natiivisovelluksia käytettäessä, 24p sisältö nykii kyllä rajusti.
![]()

Powerilla ja Gigantilla ns. hintatakuu, hintahyvitys ja hyvät palautusoikeudet, joten noista itse tilaisin. Nimim. juuri sain omasta 75" QN92A:sta myöntävän hyvityspäätöksen sillä Verkkokauppa.com myi periaatteessa samaa telkkaria 600€ halvemmalla, vaikkakin sain Powerista kylkiäisenä S6 Tabletin.Kysytäämpäs tällaista välillä.
Olen iskeny silmäni yhteen 75" samppaan ja se on hyvin monessa paikassa 899e.
Kysymys kuuluukin että onko jotain väliä tai suosituksia mistä tuo kannattaisi hommata? Löytyy niin Telialta, DNA:lta, Verkkiksestä, Gigantista kuin Poweristakin. Onko jotain väliä mistä ostaa vai ihanko puhtaasti hinnan ja toimituskulujen perusteella (kotiinkuljetushan tommoselle on tilattava)?
Gigantilla ja Powerilla ainakin palautusoikeus vaikka laitetta käytetty ja näillä operaattorikaupoilla ei sellaista varsinaisesti oleKysytäämpäs tällaista välillä.
Olen iskeny silmäni yhteen 75" samppaan ja se on hyvin monessa paikassa 899e.
Kysymys kuuluukin että onko jotain väliä tai suosituksia mistä tuo kannattaisi hommata? Löytyy niin Telialta, DNA:lta, Verkkiksestä, Gigantista kuin Poweristakin. Onko jotain väliä mistä ostaa vai ihanko puhtaasti hinnan ja toimituskulujen perusteella (kotiinkuljetushan tommoselle on tilattava)?
Powerilla 60 päivää ostosta ja Gigantilla 50, kyllähän Blackfriday mahtuu tuohon aikaikkunaan.Hyvä pointti tuo palautusoikeus ja hintatakuu. Pitää varmaan jommasta kummasta sitten tilaa.
Näinköhän jos panee tilaukseen ja Black Fridayna hinta laskee niin saisi vielä hyvitystä?
Monestihan noilla kyllä on jossain pienellä että tarjoustuotteet ei kuulu hintatakuusen tjs.Powerilla 60 päivää ostosta ja Gigantilla 50, kyllähän Blackfriday mahtuu tuohon aikaikkunaan.
No ainakin tuo Verkkokaupan 2399€ tarjous 75"QN91:stä kelpasi Powerille.Monestihan noilla kyllä on jossain pienellä että tarjoustuotteet ei kuulu hintatakuusen tjs.
Näinköhän on näissä hinnat alkaen malleissa..No ainakin tuo Verkkokaupan 2399€ tarjous 75"QN91:stä kelpasi Powerille.
Kysytääs vielä tyhmä kysymys. Mitä eroa näillä on?
Samsung 75" 4K LED TV UE75TU6905KXXC - Power.fi
www.power.fi
SAMSUNG 75" 4K LED TV UE75TU7075UXXC - Power.fi
www.power.fi
Eli kannattaa hommaa toi BT versio? Toisessa näytti olevan HDMI 2.0b ja toisessa HDMI 2.0? Onkohan sillä käytännön välii?Muuten identtiset telkkarit, mutta 6905 puuttuu Bluetooth.
Eli kannattaa hommaa toi BT versio? Toisessa näytti olevan HDMI 2.0b ja toisessa HDMI 2.0? Onkohan sillä käytännön välii?
Onks tossa mitä eroa? Paneeli?Jättäisin koko telkkarin väliin.
200e lisää, ja saat telkkarin mikä on ihan eri planeetalta. Näyttää olevan vain muutama jäljellä, ja sitten ei enää saa
Samsung 75" 4K QLED TV QE75Q65TAUXXC - Power.fi
www.power.fi
Redditin puolella tuntuvat olevan aika kriittisiä halvempia Samsungin malleja kohtaan: "Samsung really is using their prior good name and marketing to get people to buy them. They have become the BOSE of TV's."Huomattavasti parempi paneeli (valitettavasti tuota mallia ei ole Rtings arvostelussa, mutta paremmalla kontrastilla vielä varustettu, kuin q60t), kirkkaus on yli tuplasti vrt noihin mitä laitot, ripeämpi smart (tehokkaampi prossu), parempi kaukosäädin (bluetooth eli ei tarvii osoitella telkkariin, toimii myös ääniohjaus), parempi pelaamisessa, enemmän hdmi ja usb-paikkoja, multiview, ambient mode+..
Noista vaihtoehdoista Samsungeille edukkaassa hintaluokassa (TCL, Hisense...) ei juurikaan ole myynnissä Suomessa ja jos jotain löytyy, ovat eri vehkeitä mitä jenkkien testeissä. Käytännössä noilla redditin jutuilla, missä ei suositella Q60:tä tai Q70:tä, ei euroopassa ole relevanssia. Ei tuohon hintaan täällä saa merkittävästi parempia imo muilta merkeiltä.Redditin puolella tuntuvat olevan aika kriittisiä halvempia Samsungin malleja kohtaan: "Samsung really is using their prior good name and marketing to get people to buy them. They have become the BOSE of TV's."
Why you shouldn't buy the 2021 Samsung Q60A or Q70A
There is no reason to buy the 2020 Samsung Q60T or Q70T
Suosittelevat käytännössä vain QN90A tai parempaa, samaten esim. kaikki non-OLED LG:t saavat kuulemma jäädä hyllyyn. Toki jenkkinäkökulma eli siellä parempi valikoima ja halvemmat hinnat, mutta tällainenkin löytyy:
Europe TV Buying Guide - 2021
Suositeltujen mallien hinnat ovatkin sitten vähän suolaisempia kuin tässä käsitelty Q65T, mutta ilmeisesti laatu näkyy hinnassa.
Kysytääs vielä tyhmä kysymys. Mitä eroa näillä on?
Samsung 75" 4K LED TV UE75TU6905KXXC - Power.fi
www.power.fi
SAMSUNG 75" 4K LED TV UE75TU7075UXXC - Power.fi
www.power.fi
Powerilla ja Gigantilla ns. hintatakuu, hintahyvitys ja hyvät palautusoikeudet, joten noista itse tilaisin. Nimim. juuri sain omasta 75" QN92A:sta myöntävän hyvityspäätöksen sillä Verkkokauppa.com myi periaatteessa samaa telkkaria 600€ halvemmalla, vaikkakin sain Powerista kylkiäisenä S6 Tabletin.
En toki täyttä erotusta saanut tuon kylkiäisen takia, mutta sen mitä tabletin markkina-arvo vähennettynä erotukseksi jää.Aika erikoista jos sait rahaa takas koska eri tuote koska saanut kylkiäisiä mukaan. Voit kyllä onnitella itseäsiMonesti noilla verkkiksellä, powerilla ja gigantilla rinnakkaismallt myynnissä jolloin vetoavat siihen ja ei saa hyvitystä.
Osaatko sanoa mitä eroa tuolla puhumallasi taas on tähän joka olis samanhintainen:Huomattavasti parempi paneeli (valitettavasti tuota mallia ei ole Rtings arvostelussa, mutta paremmalla kontrastilla vielä varustettu, kuin q60t), kirkkaus on yli tuplasti vrt noihin mitä laitot, ripeämpi smart (tehokkaampi prossu), parempi kaukosäädin (bluetooth eli ei tarvii osoitella telkkariin, toimii myös ääniohjaus), parempi pelaamisessa, enemmän hdmi ja usb-paikkoja, multiview, ambient mode+..
Jos toisessa telkkarissa on oikeasti vain HDMI 2.0, niin jättäisin väliin. HDR kun vaatii vähintään HDMI 2.0a.Eli kannattaa hommaa toi BT versio? Toisessa näytti olevan HDMI 2.0b ja toisessa HDMI 2.0? Onkohan sillä käytännön välii?
Olisko kannattanut ostaa kerralla Sony. Liikkuvalle kuvalle paras tv.Testasin youtube 24p stutter testillä ja nypyttää sekin, palautukseen lähtee tää paska, miten vitussa tällästä paskaa saa myydä![]()
"Ostit sit ooppelin ja se jätti heti tielle? Olisko kannattanut ostaa kerralla Toyota. Luotettavin auto"Olisko kannattanut ostaa kerralla Sony. Liikkuvalle kuvalle paras tv.
Jälkimmäinen (A) on uudempi malli, kun taas T on viimevuotinen. Varmaan uudempi kannattaa, en tosin tarkemmin osaa eroista sanoa mutta tuskin kovin järisyttäviä ovat.Mitä eroa näillä ja kumpi kannattaa:
Samsung 75" 4K QLED TV QE75Q65TAUXXC - Power.fi
www.power.fi
[404] Sivua ei löytynyt
www.verkkokauppa.com
Joo, toukokuussa 2020 dippasi 1399e yhdeksi viikoksi Verkkiksessä ja sen jälkeen Powerissa sama hinta 2020 joulukuussa kun ilmeisesti jäänyt jokunen varastoon. Tuota alemmaksi se ei mennyt kun loppuivat. Itse nappasin töllön silloin Verkkiksestä kun yhdeksi viikoksi tiputtivat tuohon "tonnineljäänsataan".tuohon samoihin aikoihin itse ostin töllöä ja sama tv oli listalla...sai silloin halvimmillaan vähän yli tonnilla.olisko 1200-1300 luokkaa. pelästyin kuitenkin netistä löytyneistä tekstien pumppaus ym haukuista ja ostin sonyn...ekaan tuli pystyviiva ja takuuvaihdosta tulleessa on ikävä musta läikkä ruudun yläreunassa. ja maksoin tonnin enemmän. noh muutoin kuva on kyllä omaa silmää miellyttävä.
Samsungilla ei voi ikinä sanoa, että uudempi on parempi. Esim. viime vuotinen Q80T oli ok, tän vuotinen Q80A aika huono.Jälkimmäinen (A) on uudempi malli, kun taas T on viimevuotinen. Varmaan uudempi kannattaa, en tosin tarkemmin osaa eroista sanoa mutta tuskin kovin järisyttäviä ovat.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.