Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Kai tilasit viron pojilta?Noniin kävikin sitten niin että Sonyn toimitus olisi mennyt hamaan tulevaisuuteen joten tein sitten kaupat LG 77" oledista, kallishan tuo oli mutta raha on niin vanha keksintö että sitä on kaikilla![]()
Ei siinä, hyvähän se on tukea kivijalkaliikkeitä, etenkin tällaisena aikana.En, minulla on tietyt periaatteet kaupankäynnissä mistä en täällä avaudu sen enempää. Paikallisesta kivijalasta ostin.
Muista merkeistä en tiedä mutta ainakin myyjä kertoi ainakin samsungin paremman pään malleissa tulee korjaaja kotiin korjaamaan.Mites ne takuuhommat yleensä noissa isoissa yli 55" ruuduissa menee? Töllö varmaan ainakin haetaan kotoa huoltoon vai onko valmistajakohtaisia eroja?![]()
Mistäköhän päin Sonyn XH80 - sarjalaisista löytyy CI+ - moduulin paikka? Asentelin töllön tänään seinälle ja unohdin asennella tuon paikalleen ennen asennusta. Tarkkamalli on KD-75XH8096. Mahtaako moduulin asennus onnistua ilman, että tuo ottaa alas seinältä?
Sonyn käyttöohje ei kerro sijaintia.
Q70/75/77 ovat kuvanlaadullisesti identtisiä, eroja kehyksen väreissä, kaukosäätimissä.. Ota se mikä on halvinMitähän eroa mahtaa olla Samsung QE65Q75T ja QE65Q77T malleilla muuta kuin 200e hinnassa? Gigantin myyjältä loppu kehut kesken.
Mitähän eroa mahtaa olla Samsung QE65Q75T ja QE65Q77T malleilla muuta kuin 200e hinnassa? Gigantin myyjältä loppu kehut kesken.
Toisessa voi olla kaukosäätö Metallinen kun ekassa muovia. Voin sanoa kokemuksesta tuntumaltaan tuo Metallinen on aivan eri maata kun muovinen.Q70/75/77 ovat kuvanlaadullisesti identtisiä, eroja kehyksen väreissä, kaukosäätimissä.. Ota se mikä on halvin
Kiitokset, sieltähän se löytyi ja ei tarvinnut repiä töllöä seinältä moduulin asennusta varten.
Kaikki noi on perus edge led ilman local dimmingiä, voi olla että softa hoitaa vähän erillä tavalla q75/77 kuin 70. Jos laitat kaikki kolme vierekkäin et luultavasti huomaa eroa. Ja jos on varaa tuohon q77 niin ehkä kannattaa odotella Q80t hinnan tiputusta joka on jo sitten ihan eri luokan telkkuNiin siis Q75T ja Q77T on samoja. Q70T on heikommalla himmennyksellä. Varsinkin isommissa telkuissa on ero on merkittävä, kun taustavalojen määrä ei kasva suhteessa ruudun kokoon.
Kaikki noi on perus edge led ilman local dimmingiä, voi olla että softa hoitaa vähän erillä tavalla q75/77 kuin 70. Jos laitat kaikki kolme vierekkäin et luultavasti huomaa eroa. Ja jos on varaa tuohon q77 niin ehkä kannattaa odotella Q80t hinnan tiputusta joka on jo sitten ihan eri luokan telkku
Kaikki noi on perus edge led ilman local dimmingiä, voi olla että softa hoitaa vähän erillä tavalla q75/77 kuin 70. Jos laitat kaikki kolme vierekkäin et luultavasti huomaa eroa. Ja jos on varaa tuohon q77 niin ehkä kannattaa odotella Q80t hinnan tiputusta joka on jo sitten ihan eri luokan telkku
Juu kiitos tiedän kyllä mitä ovat edgw led fald yms.Ei himmennystä
UHD Dimming
Supreme UHD Dimming
Ultimate UHD Dimming
Juu kiitos tiedän kyllä mitä ovat edgw led fald yms.
Mutta kyse oli enemmän siitä että noiden samsungin "supreme", "ultimate" yms dimmingien välillä tuskin suurta eroa on. Kun local dimming puuttuu noista q70/75/77 malleista niin koko ruutu kirkastuu/himmenee, eikä siellä fyysisesti ole mitään "enemmän" q75/77ssa, eiköhän noissa supremessa ja ultimatessa ole ainoa ero softan algoritmi
Väärin. Myös Edge Ledeissä on himmennykset. Halvimmissa ei ole ja tämän takia niillä ei tee mitään.
Ehkä tämä video avaa silmiä, tai voin myös ottaa videota esim. nano866 jos haluat? Siitä näkee äärimmäisen helposti.
Q75T on zoneja tuplasti enemmän, kuin Q70T.
Ainakin Huawei ssa se on langaton projisointi nimellä. Eli screen mirroiningilla on valmistajasta riippuen eri nimiä. Sehän ei toimi blootuutilla vaan pitää olla samassa wifissä tv sekä puhelin.Samsung Q80T en ole saanut peilattua muita älypuhelimia kuin oman samsungini. Oneplus tai huawei kun yhdistää bt:lla telkkariin niin avautuu vain äänentoisto telkkariin ja jos siitä poistuu niin katkeaa koko yhteys. Ei löytä screen mirroring takaa koko telkkaria puhelimet vaikka bt kautta saa yhdistettyä. Ominaisuus vai missä menee mulla vikaan?
500e Ei saa hyvää, vain keskinkertaisen mallin. Samsung H alk. Mallit tai TCL n. Lg lla ei Taija olla kuin IPS paneeleja niin en suosittele jos kontrasti on tärkeä vähän hämäräämpäänkin katsoessa.Osaako joku sanoa mikä olisi hyvä 50 - 55 tuumainen töllö? Budjetti olisi max. 500€ mutta halvempi olisi kiva. Töllöä käyttäisin lähinä sarjojen katseluun netflixin kautta ja switchillä pelailuun.
Osaako joku sanoa mikä olisi hyvä 50 - 55 tuumainen töllö? Budjetti olisi max. 500€ mutta halvempi olisi kiva. Töllöä käyttäisin lähinä sarjojen katseluun netflixin kautta ja switchillä pelailuun.
Kiitos, Samsung 50"e; TU6905 4K UHD Smart TV UE50TU6905 - Televisiot vaikuttaisi olevan passeli omaan käyttöön kunnes on varaa hankkia kunnon TV.500e Ei saa hyvää, vain keskinkertaisen mallin. Samsung H alk. Mallit tai TCL n. Lg lla ei Taija olla kuin IPS paneeleja niin en suosittele jos kontrasti on tärkeä vähän hämäräämpäänkin katsoessa.
Mikä ero tuossa Q60T olisi esim aiemmin linkkaamaani malliin? Tarkoitus olisi hankkia joko oled tai Q80T tason telkka kunhan valmistun ja rahaa saa säästöön. Siksi nyt hankinnassa halpa perustöllöItse ehken lähtisin tällä (vaikka onkin just se budjetin yläpää):
TV - Laaja valikoima televisioita kaikissa hintaluokissa - Gigantti
Giganttinen valikoima parhaita televisioita parhaimmilla hinnoilla! Oli toiveissasi millainen TV hyvänsä, meiltä löydät takuulla sinulle sopivimman mallin.www.gigantti.fi
Q70T-sarja olisi parempi, mutta karkaa budjetista.
Kontrasti parempi mm.Mikä ero tuossa Q60T olisi esim aiemmin linkkaamaani malliin? Tarkoitus olisi hankkia joko oled tai Q80T tason telkka kunhan valmistun ja rahaa saa säästöön. Siksi nyt hankinnassa halpa perustöllö
Mistä virolaisista verkkokaupoista näitä on meille tilailtu ja hyväksi havaittu? Jos joskus poimisi niitä EU:n hedelmiäkin. Herää tietty kysymys, että miten Virossa on halvempaa kuin esim. Saksassa?Ei siinä, hyvähän se on tukea kivijalkaliikkeitä, etenkin tällaisena aikana.LG:llä vain tuntuu toimivan takuut sen verran hyvin etten näe tuota virosta tilaamista ison haittana.
Rde.Mistä virolaisista verkkokaupoista näitä on meille tilailtu ja hyväksi havaittu? Jos joskus poimisi niitä EU:n hedelmiäkin. Herää tietty kysymys, että miten Virossa on halvempaa kuin esim. Saksassa?
Tosiaan näillä palstoilla on monikin kertonut tilauksen sujuneen ihan hyvin tuolta RDE sta. ja joku tais kertoa saaneen Pohjois Suomeen telkkarinsa alle viikossa.
Joo tuo ominaisuus toimii itsellä ainakin Huawei p10 ihan hyvin kun pistää vaan sen projisointi päälle, niin heti löytyy tv ja ei tarvitse edes mitään, josta jakaisi nettiä, pelkkä WiFi päällä riittääAinakin Huawei ssa se on langaton projisointi nimellä. Eli screen mirroiningilla on valmistajasta riippuen eri nimiä. Sehän ei toimi blootuutilla vaan pitää olla samassa wifissä tv sekä puhelin.
Ahaa. Itellä honor 20 view. Tosin en ole kokeillut ilman samaa wifiä. Ainakin honorin /samsung Qledin 90R ohjeissa sanotaan vaatii puhelin/Tv n samaan wifiin..Joo tuo ominaisuus toimii itsellä ainakin Huawei p10 ihan hyvin kun pistää vaan sen projisointi päälle, niin heti löytyy tv ja ei tarvitse edes mitään, josta jakaisi nettiä, pelkkä WiFi päällä riittää
Jännä juttu itse kun omistan vain tämän puhelimen kautta toimivan netin, niin mistään muusta ei voi kyllä tulla? Ja netin jakohan kytkeytyy pois saamaan aikaan, kun WiFi pistää päälleAhaa. Itellä honor 20 view. Tosin en ole kokeillut ilman samaa wifiä. Ainakin honorin /samsung Qledin 90R ohjeissa sanotaan vaatii puhelin/Tv n samaan wifiin..
Ei ole menekkiä tarpeeksi, resoluutiokin menee hukkaan noissa.Paniko kukaan muuten merkille, että esiteltiinkö CES-messuilla yhtäkään uutta 32" 4k telkkaria? Ainoa markkinoilla oleva on Samsungin ja sekin on jo pian parin vuoden ikäinen.
Pienen segmentin tuote, se on selvä. Kuitenkin niitä etsiville tärkeä ja myös sen takia niistä ollaan valmiita maksamaan preemiota. Resoluution hukkaan menemisestä olen toista mieltä.Ei ole menekkiä tarpeeksi, resoluutiokin menee hukkaan noissa.
Kiitos, Samsung 50"e; TU6905 4K UHD Smart TV UE50TU6905 - Televisiot vaikuttaisi olevan passeli omaan käyttöön kunnes on varaa hankkia kunnon TV.
Hei, onkos tietoa mikä tuon Philips 7505 58" input lag on? Olisi meinaan niin halpa. Tarvitsisin kakkosasuntoon (työkämppä) jonkun telkkarin pleikkarin kaveriksi, ja mieluiten väh 55" kokoisen. Philipsin 7505 on tuossa luokassa halvin ja muistaakseni VA tuossa koossa, mutta input lagit ja peliominaisuudet ovat noissa Philipseissä yleensä aika kuraa. Mitenkäs tässä? Soveltuuko peruspelaamiseen?
Terve!
Olisi tarkoitus hankkia uutta töllöä tässä helmi-maaliskuun aikana viimeistään. Huomasin pari kiinnostavaa vehjettä:
![]()
Samsung QE65Q90TAT 65" 4K Ultra HD LED-televisio 1 299,90
QLED Smart-televisio jonka Full Array Local Dimming -tekniikka mahdollistaa upean kontrastin ja kuvanlaadun. Quantum Processor 4K on tehokas kuvaprosessori ja Ambient Mode+ luo TV:lle useita muitakin käyttökohteita kuin TV:n katselu.www.verkkokauppa.com
[404] Sivua ei löytynyt
www.verkkokauppa.com
Käyttötarkoituksena pitkälti Netflix/Areena/Youtube ja muut suoratoistopalvelut. Hyvin satunnaista pelaamista konsoleilla. Olohuone pimennettävissä pimennysverhoilla jotenkuten, mutta ei toki ihan säkkipimeäksi - hämäräksi kuitenkin. Onkohan näistä jompikumpi erityisen hyvä tälläiseen?
Menee kyllä kumpikin tällä hetkellä vähän yli budjetin (n. 1 000€), mutta noita 65" OLEDejä tuntuu olevan vähänlaisesti tuossa 1 500€ hintaluokassa - nyt olisi.
Onko tässä tarjous, johon kannattaisi tarttua vai voisiko vielä tulla parempaa tarjolle tässä kuukauden-parin sisällä? Mitä malleja kannattaisi seurailla?
Ja toisena kysymyksenä: Mikäli päätyisikin siihen, että tuo 1,5k€ on vähän liian kallis, niin mikäs olisi bang for the buck n. 1k€ hintaluokassa? Kriteerit tosiaan mainittu yllä.
Semmonen tieto, että jos TV:tä meinaat valokuvakehyksenä käyttää, että haluat jättää jonkun kuvan näyttöön pitkäksi aikaa, niin onnistuu vain Qledilla (Q90T). Oledeilla on tekniikan vuoksi sama toteutettu siten, että kuvaa vaihdetaan muutaman sekunnin välein esim. kuvasarjana. Tämä vaikutti omaan ostopäätökseen.
Itse en voi suositella kyseistä mallia pelikäyttöön. Ostin 70-tuumaisen version ja lopulta päätin palauttaa tuon Giganttiin. En tiedä johtuuko tämä heikosta vasteajasta mutta peleissä ei paljoa kärsinyt liikuttaa kameraa tai kuva meni aika epäselväksi joka sattui jo silmiin. Kävin vielä kokeilemassa vanhaa televisiotani (Samsung RU7172) ja siinä tämä efekti ei ollut läheskään yhtä paha kuten muistelinkin. Leffakäytössä tämä Philips menettelee mutta oman kokemukseni mukaan suosittelisin jotain Samsungia pelikäyttöön tuossa hintaluokassa.Hei, onkos tietoa mikä tuon Philips 7505 58" input lag on? Olisi meinaan niin halpa. Tarvitsisin kakkosasuntoon (työkämppä) jonkun telkkarin pleikkarin kaveriksi, ja mieluiten väh 55" kokoisen. Philipsin 7505 on tuossa luokassa halvin ja muistaakseni VA tuossa koossa, mutta input lagit ja peliominaisuudet ovat noissa Philipseissä yleensä aika kuraa. Mitenkäs tässä? Soveltuuko peruspelaamiseen?
Kiitos kommenteista! Tähän vielä tartun erikseen. Todennäköisesti tulisi kuitenkin käytettyä Chromecast Ultraa, kun en ole tuon LG:n WebOS:n fani (vanhemmilla testattu jossain vähän vanhemmassa ja halvemmassa töllössä). Välillä Chromecast jää päälle ja siihen jää rullaamaan laitteen taustakuvat. Tuleekohan tästä mitään ongelmaa tuon OLEDin kanssa? Siinähän se sykli ei nyt ihan muutamaa sekuntia ole vaan hiukan pidempi.
CC ultra ei ilmeisesti tuo Dolby Visionia (?), joten vähän kyseenalaistan sen käytön LG OLEDin kanssa ainakaan leffasarjahommiin. Voi kyllä olla että OLED ei tajua pistää screensaveria päälle kun chromecastin taustakuva jää pyörimään. Toisaalta jos noita kuvia vaihtuu tuossa riittävän monta eri (eli yhden kuvan kumulatiivinen ruudullaoloaika pysyy kohtuullisena), niin ei tuo mikään iso riski ole, josset nyt ihan päivittäin jätä päälle.
Tuo LG BX OLED on kyllä OLEDeista kirkkaudeltaan heikoimmasta päästä, joten jos kovat HDR kirkkaudet ovat se juttu, Q90T vetää siinä kisassa kyllä heittämällä pidemmän korren. OLED kuva hämärässä huoneessa on kuitenkin edelleen aika lyömätön.