- Liittynyt
- 19.10.2016
- Viestejä
- 3 739
YLE kertoo kuinka "äärioikeistolainen mielenosoitus aiheutti väkivaltaa" vaikka kulkue ei häiriötä ole tuottanut.
Laitatko lähdettä missä tälläistä sanotaan?
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
TechBBS:n politiikka- ja yhteiskunta-alue (LUE ENSIN!)
Politiikka- ja yhteiskunta-alue on TechBBS-keskustelufoorumilla ala-osio, joka on tarkoitettu poliittisten ja yhteiskunnallisten aiheiden sekä niiden ilmiöiden ja haasteiden käsittelyyn.
Ohjeistus, säännöt ja rangaistukset koskevat vain tätä aluetta, muilla alueilla on käytössä TechBBS-foorumin tavalliset säännöt.
Ylläpito valvoo, ohjeistaa ja moderoi keskustelua, mutta ensisijaisesti alueen keskustelijoiden pitäisi pyrkiä aktiivisesti ylläpitämään asiallista keskustelua ja myös selvittämään mahdollisesti syntyviä erimielisyyksiä ilman ylläpidon puuttumista keskusteluun.
YLE kertoo kuinka "äärioikeistolainen mielenosoitus aiheutti väkivaltaa" vaikka kulkue ei häiriötä ole tuottanut.
Missä tynnyrissä sinä asut?Laitatko lähdettä missä tälläistä sanotaan?
Kovan viikon ilta on n. 30 min per jakso.Tässä onkin hyvä lista noista rooleista, mutta pari huomiota:
Tällaisessa tuotannossa ohjaaja on se joka suunnittelee muiden päävastuuhenkilöiden kanssa sen mitä halutaan tehdä, ja sitten kuvausten aikana on se taiteellisesti päävastuulla oleva tyyppi joka pitää homman liikkeessä. Istuu joko ulkotuotantoautossa tai kuvamiksaamossa ja johtaa hommaa.
Studio-ohjaaja häärää studion puolella ja antaa studiossa merkin milloin mikäkin homma on lähdössä käyntiin, eli käytännössä varmistaa studion puolella että kaikki pyörii mallikkaasti. Juttelee korvamikillä ohjaajan kanssa.
Käyttömestari vastaa siitä että tekniikka pelaa. Ja keksii ratkaisun kun se ei pelaa.
Jne jne. Suurin osa noista työrooleista on hyvinkin teknisiä, eikä niistä pääse eroon ammattituotannossa mitenkään. Pahinta mitä tuollaisessa tuotannossa voi tapahtua on että homma alkaa jostain syystä pykimään, ja päästään maksamaan koko kuvausryhmälle ylityökorvauksia homman venähdettyä.
Lisäyksiä aiempaan viestiini.YLE:n uutisointi vetää vertoja Neuvostoliiton Pravdan vääristelylle.
Etusivun uutisen otsikko sanoo: "Jopa 1500 ihmistä kerääntyi Töölöntorille vastustamaan äärioikeiston kulkuetta". Otsikkoa on otettu ryydittämään video tapahtuman ainoasta oikeasta ääriporukasta. Uutisen alkuosa on kirjoitettu ja kuvitettu siten, että kyseessä on todellinen ääri-ihmisten tapahtuma. Jos jaksaa selailla uutisen loppuun, niin sieltä löytyy muutama asiallisempi kuva ns tavallisista ihmisistä, joita valtaosa 612-kulkueeseen osallistujista edusti.
YLE:n uutisen teksti kertoo, että "Helsinki ilman natseja" -vastamielenosoitukseen kerääntyi 1500 ihmistä osoittamaan "rauhanomaisesti" mieltään äärioikeistolaisia vastaan. Poliisi pidätti 40 näistä "rauhanomaisesti mieltä osoittaneista ihmisistä". Pidätystilanteista ei tarjota videota. Sen sijaan annetaan puheenvuoro "Helsinki ilman natseja" -mielenosoituksen järjestäjille, joiden mukaan poliisi pidätti ihmisiä mielivaltaisesti ja kovia otteita käyttäen (justiinsa joo).
Henkilökohtaisesti en ihmettele ollenkaan, miksi kasvava osa ihmisistä ei enää luota mediaan vaan hakee maailmankuvansa vaihtoehtoisista lähteistä.
![]()
Yli 40 vastamielenosoittajaa otettiin kiinni itsenäisyyspäivänä – katso kuvakooste tapahtumista
Suuremmilta yhteenotoilta vältyttiin, sillä poliisi piti kaksi ryhmää erillään. Seurasimme kulkueita ja mielenosoituksia tässä jutussa.yle.fi
pt-media.org
Eihän yle tai kukaan väitä tossa jutussa että ”äärioikeistolainen kulkue aiheutti väkivaltaa”, vaan käytännössä ainoa viittaus väkivaltaan on kun Helsinki ilman natseja -tyyppi syyttää poliisia vastamielenosoittajiin kohdistuneesta väkivallasta. Ja toihan on ihan osa tota leikkiä, nössömmät anarkistit/mielenosoittajat itkee joka kerta poliisin otteista, ihan sama mitä on tapahtunut.Missä tynnyrissä sinä asut?
![]()
Helsingin kadut rauhoittuivat – näin mielenosoitukset etenivät
Suomi juhlii tänään itsenäisyyttään. Ilta-Sanomat seuraa päivän tapahtumia ja raportoi niistä hetki hetkeltä.www.is.fi
![]()
Yli 40 vastamielenosoittajaa otettiin kiinni itsenäisyyspäivänä – katso kuvakooste tapahtumista
Suuremmilta yhteenotoilta vältyttiin, sillä poliisi piti kaksi ryhmää erillään. Seurasimme kulkueita ja mielenosoituksia tässä jutussa.yle.fi
Missä tynnyrissä sinä asut?
Kysyt "ihan vaan mielenkiinnosta" vai onko syytä epäillä että siellä rötväillään ja tuhlataan meitin rahoja?Kovan viikon ilta on n. 30 min per jakso.
Paljonko suunnilleen tehdään työtunteja jokaisen jakson valmistelemiseksi?
Kun päästään kuvaamaan, niin montako tekijää tarvitaan oleellisesti jatkuvasti kuvauksen aikana?
Paljonko kuvataan, jotta lopulta saadaan leikattua tuo 30 min esitettävää materiaalia?
Paljonko jälkikäsittelyyn kuluu suunnilleen työtä?
Oman näkökulmani mukaan tuo on verorahojeni tuhlaamista, koska viihdeohjelmien tuotanto ei lähtökohtaisesti kuulu yleisradion ydintehtäviin. Yksi TV kanava ja pari radiokanavaa riittäisi. Jos joku haluaa viihdettä, niin saa maksaa viihteensä aivan itse, siihen ei veronmaksajien varoja tarvitse tuhlata.Kysyt "ihan vaan mielenkiinnosta" vai onko syytä epäillä että siellä rötväillään ja tuhlataan meitin rahoja?
Aika vaikea sanoa kun en ole ks. tuotannossa mukana. Studioyleisön osalta kuvaukset kestävät n. 90min ja oletan että tuohon sisältyy muutakin kuin aktiivista kuvaamista. Osalle porukasta hommat on käytännössä tehty kun kuvaaminen alkaa ja istuvat lähinnä päivystämässä ja odottamassa purkua. Ja osalle porukasta kuvaukset eivät juurikaan vaadi valmisteluja, mutta itse kuvaustilanne on todella kiireinen.Kovan viikon ilta on n. 30 min per jakso.
Paljonko suunnilleen tehdään työtunteja jokaisen jakson valmistelemiseksi?
Kun päästään kuvaamaan, niin montako tekijää tarvitaan oleellisesti jatkuvasti kuvauksen aikana?
Paljonko kuvataan, jotta lopulta saadaan leikattua tuo 30 min esitettävää materiaalia?
Paljonko jälkikäsittelyyn kuluu suunnilleen työtä?
Eli kuvausten aikana aktiivisille tekijöille tuo on parin tunnin homma eikä missään nimessä yli puolta päivää. Jos arvioi, että n. 30-40 hengen tuotantotiimi käyttää keskimäärin yhteen jaksoon puoli työpäivää, niin samalla tiimillä pitäisi syntyä kaksi puolen tunnin viihdepläjäystä joka päivä eikä kerran viikossa.Aika vaikea sanoa kun en ole ks. tuotannossa mukana. Studioyleisön osalta kuvaukset kestävät n. 90min ja oletan että tuohon sisältyy muutakin kuin aktiivista kuvaamista. Osalle porukasta hommat on käytännössä tehty kun kuvaaminen alkaa ja istuvat lähinnä päivystämässä ja odottamassa purkua. Ja osalle porukasta kuvaukset eivät juurikaan vaadi valmisteluja, mutta itse kuvaustilanne on todella kiireinen.
Tämän tyylisissä yleensä kuvataan vähän enemmän kuin ulostuleva kesto on, ja sitten seuraavana päivänä leikataan kestoon ja laitetaan valmiiksi. Ohjelma siis leikataan liven omaisesti kuvamikserissä, ja sitten leikataan vielä uusiksi jälkitöissä.
Eli kuvausten aikana aktiivisille tekijöille tuo on parin tunnin homma eikä missään nimessä yli puolta päivää. Jos arvioi, että n. 30-40 hengen tuotantotiimi käyttää keskimäärin yhteen jaksoon puoli työpäivää, niin samalla tiimillä pitäisi syntyä kaksi puolen tunnin viihdepläjäystä joka päivä eikä kerran viikossa.
Suurimmalle osalle jengistä tulee useita ohjelmajaksoja viikossa. Ovat joko useammassa tuotannossa mukana, tai yksinkertaisesti ovat lähes kalustoa kaikkeen studiolla kuvattavaan materiaaliin. Mikä tässä on niin vaikeaa ymmärtää?Eli kuvausten aikana aktiivisille tekijöille tuo on parin tunnin homma eikä missään nimessä yli puolta päivää. Jos arvioi, että n. 30-40 hengen tuotantotiimi käyttää keskimäärin yhteen jaksoon puoli työpäivää, niin samalla tiimillä pitäisi syntyä kaksi puolen tunnin viihdepläjäystä joka päivä eikä kerran viikossa.
Tiimi maksaa joitakin miljoonia vuodessa ja sen pitäisi pystyä tuottamaan kymmenkunta puolituntista pätkää viikossa. Alle prosentilla Ylen vuosibudjetista meillä pitäisi olla arkena joka ilta kaksi "Kovan viikon iltaa".Suurimmalle osalle jengistä tulee useita ohjelmajaksoja viikossa. Ovat joko useammassa tuotannossa mukana, tai yksinkertaisesti ovat lähes kalustoa kaikkeen studiolla kuvattavaan materiaaliin. Mikä tässä on niin vaikeaa ymmärtää?
Niitä muita ohjelmia muiden muassa.Toinen vaikeasti ymmärrettävä kysymys on, että mitä lopuilla yli 99% Ylen budjetista tuotetaan.
Yle julkaisee sellaisen 20 tuntia uutta materiaalia joka päivä.Tiimi maksaa joitakin miljoonia vuodessa ja sen pitäisi pystyä tuottamaan kymmenkunta puolituntista pätkää viikossa. Alle prosentilla Ylen vuosibudjetista meillä pitäisi olla arkena joka ilta kaksi "Kovan viikon iltaa".
Saadaanko tuolla joukolla oikeasti aikaiseksi kaksi uunituoretta puolituntista päivässä? Ei oikein näyttäisi siltä. Toinen vaikeasti ymmärrettävä kysymys on, että mitä lopuilla yli 99% Ylen budjetista tuotetaan.
Ei tämä ainakaan Ylen pääkanavilla näy. Päivittäistä uutta on Uutiset, Urheiluruudut ja A-Studiot mutta ne on tiheästi toistuvia vakioformaattiohjelmia, jolloin tuotannossa on enemmän rutiinitehokkuutta.Yle julkaisee sellaisen 20 tuntia uutta materiaalia joka päivä.
Kyllähän se toki näkyy kun vaan katsoo. Ja kuuluu myös radiossa yms.Ei tämä ainakaan Ylen pääkanavilla näy. Päivittäistä uutta on Uutiset, Urheiluruudut ja A-Studiot mutta ne on tiheästi toistuvia vakioformaattiohjelmia, jolloin tuotannossa on enemmän rutiinitehokkuutta.
Ehkä yksi ongelma on sitten siinä, että tehdään prime-TV-laatutason tuotantoja marginaalimedioihin?
Seuraava hyvä kysymys lienee, miksi näihin menee vuosi vuodelta enemmän rahaa, kun samalla automatisaatio lisääntyy. Toisin sanoen, se studio toimii jo muutaman nörtin vahvuudella useiden kameramiesten, johtojen selvittelijöiden ja tekniikkojen sijaan. (tämä automatisaatio -aspekti on ollut veronmaksajille helvetin kalliiksi tulleiden studioiden perusteluna, mutta lisää lypsätään.)Kyllähän se toki näkyy kun vaan katsoo. Ja kuuluu myös radiossa yms.
Ei kai kukaan vakavissaan kuvittele että toi ohjelma olisi kenellekään tekijöistään ainoa saati täyspäivätyö? Luuleeko samat tyypit myös että jos joku on vaikka Nightwishin miksaaja tai valomies, niin se saa siitä koko vuoden liksansa? Tai jossain laitosteatterissa tekniikan tyyppien ainoa homma on käydä tekemässä joku yksi näytelmä kerran viikossa, loppuaika sitten makoillaan kotona ja liksa juoksee?Niin siis nyt muistutuksena, että läheskään kaikki noista työntekijöistä ei todellakaan tee täysaikaisesti töitä vain tuossa ohjelmassa. Vaan ne tekevät hommia useisiin eri ohjelmiin viikon aikana.
laita toki joku esimerkki tämmösistä ”huomattavasti suuremmista” ohjelmista muutaman henkilön tiimillä?Huomattavasti suurempia ohjelmia mitä koskaan on tehty suomessa, tehdään muutamien henkilöiden tiimillä nykyään "vaihtoehto" medioissa, kuten Youtube. Sori, mutta mä nyt en usko, että muutaman television, radiokanavan ja yhteiskunnallisesti kriittisten toimintojen vuoksi tarvitaan tässä maassa yli 3000 henkilöä.
Kerro toki missä automaatio lisääntyy? Tää sun väite on ihan täyttä paskaa ja kuvastaa vain omaa tietämättömyyttäsi. Itsestäänkö se studio sinne kasaantuu aina, lavasteet, kamerat ja valot vaan hiippailee yön pimeydessä paikasta toiseen?Seuraava hyvä kysymys lienee, miksi näihin menee vuosi vuodelta enemmän rahaa, kun samalla automatisaatio lisääntyy. Toisin sanoen, se studio toimii jo muutaman nörtin vahvuudella useiden kameramiesten, johtojen selvittelijöiden ja tekniikkojen sijaan. (tämä automatisaatio -aspekti on ollut veronmaksajille helvetin kalliiksi tulleiden studioiden perusteluna, mutta lisää lypsätään.)
Huomattavasti suurempia ohjelmia mitä koskaan on tehty suomessa, tehdään muutamien henkilöiden tiimillä nykyään "vaihtoehto" medioissa, kuten Youtube.
Ennen kuin yle kertoo, hei kas eivät ne kerro, mihin rahat menevät, niin teidän totuus kuulostaa tässä kasvavassa automatisaation maailmassa yhä epäuskottavammalta.
Helppoa, lukuisat Yhdysvaltalaiset vaihtoehtomediat keräävät keskimääräisesti suurempia katselumääriä, kuin mihin 350 miljoonan ihmisen maassa toimivat kaapelikanavat pystyvät. Pitääkö ampua tähtiin, Joe Rogan?laita toki joku esimerkki tämmösistä ”huomattavasti suuremmista” ohjelmista muutaman henkilön tiimillä?
Automaatiolla ohjataan kuvaamista studiossa, vähän niin kuin sun automaatiolla kotona ohjataan valoja. Studioita ei rakenneta enää eurolavoista, ne toimivat ja ovat jo toimineet ikuisuuden greenscreenillä. Meinaatko sinä, että nämä youtuben sankarit jotka keräävät suuremmat yleisöt, rakentelevat studioitaan eurolavoilla ja kameramiehiä, kaapelimiehiä ja tekniikoita pyörii nurkissa.Kerro toki missä automaatio lisääntyy? Tää sun väite on ihan täyttä paskaa ja kuvastaa vain omaa tietämättömyyttäsi. Itsestäänkö se studio sinne kasaantuu aina, lavasteet, kamerat ja valot vaan hiippailee yön pimeydessä paikasta toiseen?
Valoja joo päälle, jos sun kuvitus on, että sitä tiimiä mikä kerää enemmän katselijoita mihin meidän kotimaan kanavat koskaan yhdessä edes pystyisi, pyörittää 3000 henkilöä.Aivan Joe Roganillahan varmastikin on parin osa-aikaisen jampan tiimi takanaan... Valoja päälle nyt kaninkoloissa. Vai tuleeko niihin sähköä?
Miten mua ei yhtään yllätä että otat esimerkiksi JRE:n.. No, siinä pari tyyppiä istuu pikkuruisessa studiossa istumassa kameroille jotka eivät liiku. Ja senkin studion on toki joku rakentanut, ei siellä Joe itse ole naulaamassa tavaraa seinään. Virallisestihan tuon tekeminen ottaa kolme tyyppiä, mutta todellisuudessa sitäkin puskee nettiin varmaan parikymmenpäinen tiimi. Mutta tämähän ei toki mitenkään vertaudu yleisradioyhtiön toimintaan.Automaatiolla ohjataan kuvaamista studiossa, vähän niin kuin sun automaatiolla kotona ohjataan valoja. Studioita ei rakenneta enää eurolavoista, ne toimivat ja ovat jo toimineet ikuisuuden greenscreenillä. Meinaatko sinä, että nämä youtuben sankarit jotka keräävät suuremmat yleisöt, rakentelevat studioitaan eurolavoilla ja kameramiehiä, kaapelimiehiä ja tekniikoita pyörii nurkissa.
Ne näyttää myyvän ja keräävän suureemman yleisön, mihin perinsteiset kanavat pystyvät. Siinä olisi ollut oiva mahdollisuus tehdä bisnestä veronmaksajien rahoilla, tehkää saatana Roganit (toimivaksi todistettu konsepti) ja myykää oikeudet muihin maihin.Niin siis Rogan tekee tuntikausien pituisia, leikkaamattomia ja käsokirjoittamattomia podcasteja, käytännössä siis radio-ohjelmia.
Radiokanavat ja podcastit onkin niin uusi juttu, että niitä ei onneksi pyöritä yhtään pienemmät tahot nyt (kasvavin mediaympäristö), menneisyydessä eikä tulevaisuudessa. Kannattaa joskus avata sieltä älypuhelimesta ne podcast -ohjelmat ja radiokanavat auki, voit yllättyä kuuntelijamääristä. Aikoinaan näitä nyrkkipajoja pyöritettiin ihan valtakunnallisilla kanavilla ja linjoilla jostain kellarista käsin, sitten ne siirtyivät internettiin tai ostettiin kilpailu pois.Mitä Ylen podcasteja tulee kuuneltua, niin tiiminä on yleensä äänitarkkailija, tuottaja ja sitten se toimittaja. Toki niihinkin varmaan voisi tökätä jonkun nettikameran studion kattoon, mutta mitä lisäarvoa se toisi?
Parikymmentä ihmistä pyörittämässä miljoonayleisöä vrt kolmetuhattahenkilöä pyörittämässä paria uutislähetystä ja kaapelirullia. Toki me voidaan ottaa esimerkiksi vaikka lukemattomia muita podcasteja tai youtube -kanavia, Bill Maher ja lukuisat muut toimittajat ovat siirtyneet käytännössä omiin youtube/podcast -kanaviinsa.Miten mua ei yhtään yllätä että otat esimerkiksi JRE:n.. No, siinä pari tyyppiä istuu pikkuruisessa studiossa istumassa kameroille jotka eivät liiku. Ja senkin studion on toki joku rakentanut, ei siellä Joe itse ole naulaamassa tavaraa seinään. Virallisestihan tuon tekeminen ottaa kolme tyyppiä, mutta todellisuudessa sitäkin puskee nettiin varmaan parikymmenpäinen tiimi. Mutta tämähän ei toki mitenkään vertaudu yleisradioyhtiön toimintaan.
Ei Joe Rogan tarvitse greenscreeniä, koska se polttaa sitä pilveä aina samassa pilveltä haisevassa studiossa. Nyt oli kyse studiosta, ei siellä ole kuin tuoleja ja pöytä.Ja ei, studiot eivät ole pelkkää greenscreeniä, ei edes JRE:llä. Ja automatiikka ei ohjaa, ei edes JRE:llä.
Ylen tarkoitus ei ole tehdä rahaa vaan toimia yhteiskunnallisesti hyödyllisenä palveluna. Rogan ei nyt juurikaan sellaista ole, vaikkakin toki aina välillä viihdyttävä onkin.Siinä olisi ollut oiva mahdollisuus tehdä bisnestä veronmaksajien rahoilla, tehkää saatana Roganit (toimivaksi todistettu konsepti) ja myykää oikeudet muihin maihin.
Varmaan johonkin vasemmistoaspektiin sopiva argumentti, mutta Yle edelleen myy siinä missä British Broadcast Company myy ohjelmia muille medioille, niin kotimaassa kuin kansainvälisesti.Ylen tarkoitus ei ole tehdä rahaa vaan toimia yhteiskunnallisesti hyödyllisenä palveluna. Rogan ei nyt juurikaan sellaista ole, vaikkakin toki aina välillä viihdyttävä onkin.
Varmaan johonkin vasemmistoaspektiin sopiva argumentti, mutta Yle edelleen myy siinä missä British Broadcast Company myy ohjelmia muille medioille, niin kotimaassa kuin kansainvälisesti.
Nehän voisivat vaikka vähentää veronmaksajien taakkaa näillä ohjelmien, sarjojen, elokuvién ja tv-formaattien myymisellä, mutta joka vuosi lapataan lisää rahaa pohjattomaan kaivoon, vaikka automaatio lisääntyy ja silti henkilökunta kasvaa. Kai sitä pitää näissä jakelukeskuksissakin olla mielikuvitus trukkikuskeja palkattuna nykyään, tiedä onko sellaisia firmoja montaa enää pystyssä.Niin sivutuotteena myyvät sarjoja. Mutta eivät ne tee niitä sarjoja tehdäkseen rahaa, vaan täyttääkseen sen yhteiskunnallisen palveluvelvoitteensa. Jos tuon sisällä löydetään hyvä sarja, tai formaatti, jonka sitten voi myös myydä eteenpäin ja rahoittaa sillä muiden ohjelmien tekemistä, niin mikäs siinä sitten. Kuten esim. BBC on tehnyt useiden formaattiensa kanssa.
Olispa tulosvastuuta, olispa avoin kirjanpito jne... Ei ole, vaikka kyseessä on valtion yritys.YLE myy jatkuvasti erilaisia tuotantojaan eripuolille maailmaa.
Nehän voisivat vaikka vähentää veronmaksajien taakkaa näillä ohjelmien, sarjojen, elokuvién ja tv-formaattien myymisellä, mutta joka vuosi lapataan lisää rahaa pohjattomaan kaivoon, vaikka automaatio lisääntyy ja silti henkilökunta kasvaa. Kai sitä pitää näissä jakelukeskuksissakin olla mielikuvitus trukkikuskeja palkattuna nykyään, tiedä onko sellaisia firmoja montaa enää pystyssä.
Siellä "kukavaanvoihölistämitävaan" -mediassa pyörii myös nykyään lukuisia toimittajia poliittisen laidan toiselta puoleltakin, yhä kasvavin määrin ja hyvä näin. Mä mielummin kuuntelen pitkän version haastatellusta henkilöstä, kuin jonkun "60 minuuttia" typistetyn ohjelman 15 minuuttiin.Teresakeiston unelmaahan tuo on että laadukas media korvataan "kukavaanvoihölistämitävaan" medioilla, kyllä kansa tykkää!
Yle on ainoa verovaroilla ylläpidettävä, jonka rahoitusta ei voi tutkia. Tämä asia on tässä ketjussa käsitelty useampaan kertaan. Sinä ja Grin voisitte lukea tätä Yle-ketjua vähän tarkemmin, niin ei tarvitsisi kysyä samoja asioita uudestaan ja uudestaan.En hirveästi aiheeseen tutustunut, mutta onko esim VR:n ja Alkon kirjanpidot avoimia TechBBSläisille?
Nehän kilpailevat jo tällä alueella, yhä kasvavan reality -tuotannon kanssa. (sopii kyllä mulle, jos yle toimii täysin huoltovarmuus ja uutiskanava a'la CNN, kyllä sen lopun hömpän täyttää muut kanavat, jos sille on kysyntää)No mielestäni Ylen ei pidä lähteä kilpailemaan yksityisten yritysten kanssa sellaisilla alueilla, jotka eivät kuulu tuohon Ylen yhteiskunnallisesti merkittävään toimintaan.
Todellakin pitäisi, koska jatkuvasti kasvattavat sosiaalisen median toimintaa ja näkyvyyttä. (nämä "roeganit"=uusmedia/suoratoisto jne on se palvelu, mitä ihmiset nykyään katsovat) Koska punainen vaate näyttää olevan Joe Rogan, niin hei, Ylehän voisi palkata vaikka huippusuositun Nybergin (nuoremmalle yleisölle, kuka tahansa kotimainen Stephen Colbert -kopio tai vaikka Libiso, kjeh) pyörittämään omaa show:ta vaikka siellä tavoittelemassaan kohdeyleisössä uusmedian saralla.Joku Roganin kaltainen puhdas viihdetuotanto on esimerkki sellaisesta alueesta, jossa Ylen ei pitäisi toimia.
Meinaat että VR avaa kirjanpitonsa ja rahoituksensa kenelletahansa. Ei.Yle on ainoa verovaroilla ylläpidettävä, jonka rahoitusta ei voi tutkia. Tämä asia on tässä ketjussa käsitelty useampaan kertaan. Sinä ja Grin voisitte lukea tätä Yle-ketjua vähän tarkemmin, niin ei tarvitsisi kysyä samoja asioita uudestaan ja uudestaan.
Ei niiden tarvi avata sitä kaikille, mutta Yle ei avaa kirjanpitoansa edes Ylen ylimmälle päättävälle elimelle, eli hallintoneuvostolle.Meinaat että VR avaa kirjanpitonsa ja rahoituksensa kenelletahansa. Ei.
Eli olet yllättynyt että pääosin suomeksi suomalaisille tekevä firma ei saa niin suurta yleisöä kuin englanniksi jenkeille yms. tehty tuotanto? Ei kai!Parikymmentä ihmistä pyörittämässä miljoonayleisöä vrt kolmetuhattahenkilöä pyörittämässä paria uutislähetystä ja kaapelirullia. Toki me voidaan ottaa esimerkiksi vaikka lukemattomia muita podcasteja tai youtube -kanavia, Bill Maher ja lukuisat muut toimittajat ovat siirtyneet käytännössä omiin youtube/podcast -kanaviinsa.
Ei Joe Rogan tarvitse greenscreeniä, koska se polttaa sitä pilveä aina samassa pilveltä haisevassa studiossa. Nyt oli kyse studiosta, ei siellä ole kuin tuoleja ja pöytä.
Vastahan tässä Yle ja MTV taisi esittää näitä uusia kymmenien miljoonien studioita ihan behind the scenes videoilla, "parkkihalliin" lyöty automatisoitu valaistus, greenscreenit, kamerajärjestelmä muutaman tuolin ja pöydän kanssa.
Nehän kilpailevat jo tällä alueella, yhä kasvavan reality -tuotannon kanssa. (sopii kyllä mulle, jos yle toimii täysin huoltovarmuus ja uutiskanava a'la CNN, kyllä sen lopun hömpän täyttää muut kanavat, jos sille on kysyntää)
Todellakin pitäisi, koska jatkuvasti kasvattavat sosiaalisen median toimintaa ja näkyvyyttä. (nämä "roeganit"=uusmedia/suoratoisto jne on se palvelu, mitä ihmiset nykyään katsovat) Koska punainen vaate näyttää olevan Joe Rogan, niin hei, Ylehän voisi palkata vaikka huippusuositun Nybergin (nuoremmalle yleisölle, kuka tahansa kotimainen Stephen Colbert -kopio tai vaikka Libiso, kjeh) pyörittämään omaa show:ta vaikka siellä tavoittelemassaan kohdeyleisössä uusmedian saralla.
Ei, vaan jos kymmenkunta henkilöä pyörittää miljoonien yleisöä, niin en vieläkään keksi mihin tarvitaan 3000 ihmistä nykyteknologian ja automatisaation aikaan pyörittämään touhua alle miljoonan huipun katsojamäärille. Nämä kärkiohjelmat ovat pääosin urheilua (paljon kansainvälisiä lähetyksiä) ja kotimaan uutisia (greenscreen studiota).Eli olet yllättynyt että pääosin suomeksi suomalaisille tekevä firma ei saa niin suurta yleisöä kuin englanniksi jenkeille yms. tehty tuotanto? Ei kai!
Maikkari uusi studionsa muuttaessaan uuteen pisteeseen 2022 vai 2023 ja Yle männä vuonna. Varmaan jollain "tältä näyttää Ylen/MTVn-studio" hakusanalla osaat itsekin etsiä.Kaiva toki toi video esille niin voin sitä sulle kommentoida.
Yksikin on liikaa, koska nämä ohjelmat ovat mainostelevisioiden elinehto.Kuinka paljon Yle nyt sitten oikeasti tekee sitä realityä? Lisäksi jos se jo tekee jotain tuollaista viihdetuotantoa, niin sen ei ainakaan pitäisi lisätä sitä.
Sinä voit pitää sitä viihdetuotantona, mutta ei sillä ole mitään merkitystä, koska Ylen tuotanto sisältää myös ihan puhdasta viihdetuotantoa, keskusteluohjelmia kuin asiaohjelmia.Punainen vaate ei ole Rogan vaan se, että minkälainen se Roganin ohjelma on. Se on käytännössä puhdasta viihdetuotantoa, joka ei oikein sovi kunnolla siihen Ylen mandaattiin.
Ylen perinteiset ohjelmat, eli ne mitä yleisö katsoo, koostuu pääosin urheilusta, uutisista, keskustelu- ja ajankohtaisohjelmista. Miksi muut kanavat eivät voisi täyttää viihdehömppää, näin myös mainostelevisiot konkurssikourissaan pärjäisivät paremmin. (valtion kirstusta ylipaisutettu yle syö muilta toimijoilta elintilan)Lisäksi kyllä se Yle on laajentamassa myös sinne sosiaalisen mediankin kanaviin tavoitellakseen sitä nuorempaa osaa kansasta. Mutta ei se tarkoita, että ne lopettaisivat nuo perinteiset TV-ohjelmat, jotka osuvat enemmän sinne vanhempien kansalaisten makuun.
Pää pois pöntöstä ja älä laita sanoja suuhuni.Saa mielestäni aika "tynnyristä" tulkintoja tehdä, jos näkee Ylen kertovan äärioikeistolaisen mielenosoituksen aiheuttamasta väkivallasta.
Nyt menee kyl lujaa yli. Sit Suomessa ei varmaan ole pedofiliaakaan, kun niil ei ole omaa puoluetta, tai vaik kaupasta näpistelijöitä, tai [insert own criminal group].Tuo Ylen käyttämä termi "äärioikeisto" on paskaa koska suomessa ei yksikään puolue sitä edusta.
Myymälävarkaita tai namusetiä ei yleensä* esitetäkään sellaisena poliittisena ongelmana, jolla pyrittäisiin lokaamaan jotakuta puoluepoliittisesti. Nämä putinistit, nahkapäät ja muut öyhöt taas halutaan väkisin liittää sellaiseen narratiiviin, jossa he jotenkin edustavat kaikkia muita paitsi punavihreitä puolueita. Vaikka he ovat yhtä ruohonjuuritason skeidaa kuin lasten ahdistelijat ja näpistäjätkin.Nyt menee kyl lujaa yli. Sit Suomessa ei varmaan ole pedofiliaakaan, kun niil ei ole omaa puoluetta, tai vaik kaupasta näpistelijöitä, tai [insert own criminal group].
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.