Ei ole mutta todella ihmettelen jos asia vielä olisi auki. Alleviivaan vielä kerran että ymmärtääkseni FBI voi vaatia Yhdysvalloissa juuri sen mitä tarvitsee.Onko sulla tietoa että on saanut? FBI: jatkuva pääsy DNC:n laitteille? Kerro ihmeessä lisää, mitä koukkua tavoittelet?
en tiedä mikä tämän vaihtoehto on koska et näköjään sitä suostu avaamaan, niin arvaan pari vaihtoehtoa:
- FBI ei vaan voi pakottaa DNC:tä vaikka kuinka polkisi jalkaa. Jos tämä olisi totta niin mitä muuta voidaan vielä vaihtaa? Koko miehitys?
- FBI ei saa avata tutkintaa enää kolmen vuoden jälkeen? Jos tämä olisi totta mihin lakiin se perustuisi?
- Comey pystyy jotenkin takautuvasti vaikuttamaan FBI:n toimintaan?
- kolme vuotta on liian pitkä aika eikä alkuperäistä dataa voi enää saada? Milloin se raja meni? Kolme kuukautta? Kolme viikkoa? Itse sanoit että FBI ja CS tekivät yhteistyötä jo ennen julkista vuotoa
- FBI ei huomaa jos data on väärennettyä?
- FBI ei välitä jos data on väärennettyä? Palaan kohtaan kenet pitäisi vaihtaa?
oma ehdotukseni on täysin maallikkona - ja toistan itseäni: FBI on saanut sen mitä on tarvinnut ja asia on tutkittu ja viety päätökseen. Jos Comey on joskus sanonut kömpelösti jotain toistuvista pyynnöistä niin on jopa mahdollista, että tuo lausunto on ymmärretty väärin