Roolipelaaminen - Vieläkö nopat pyörii?

ATK-nörtteilyyn verrattuna tämä oli kyllä vielä ihan next levelin nörtteilyä... En osallistunut tällaiseen roolileikkimiseen, eikä muutenkaan mitkään "fantasia-aiheet" ole koskaan kiinnostaneet missään muodossa. Tietokoneellakaan en pelannut mitään roolipelejä ikinä. Enkä ole mitään Harry Potter -kirjojakaan lukenut enkä leffoja katsellut. Tai Lord of the Rings.
 
ATK-nörtteilyyn verrattuna tämä oli kyllä vielä ihan next levelin nörtteilyä... En osallistunut tällaiseen roolileikkimiseen, eikä muutenkaan mitkään "fantasia-aiheet" ole koskaan kiinnostaneet missään muodossa. Tietokoneellakaan en pelannut mitään roolipelejä ikinä. Enkä ole mitään Harry Potter -kirjojakaan lukenut enkä leffoja katsellut. Tai Lord of the Rings.

Onneksi on olemassa myös scifiä, länkkäreitä ja vaikka mitä! Jos kääpiöt ja haltijat eivät kiinnosta niin vaihtoehtoja on. Tosin aika monessa esim. scifi teemaisessa on rotuina perus fantasia rotuja pienellä twistillä.
 
ATK-nörtteilyyn verrattuna tämä oli kyllä vielä ihan next levelin nörtteilyä... En osallistunut tällaiseen roolileikkimiseen, eikä muutenkaan mitkään "fantasia-aiheet" ole koskaan kiinnostaneet missään muodossa. Tietokoneellakaan en pelannut mitään roolipelejä ikinä. Enkä ole mitään Harry Potter -kirjojakaan lukenut enkä leffoja katsellut. Tai Lord of the Rings.

Mikäli et ole koskaan katsonut / lukenut / pelannut mitään fantasiaa, scifiä, cyberpunkkia, steampunkkia, seikkailua, vaihtoehtoista tulevaisuutta, supersankareita, toimintaa, sotaa, mafiaa, vampyyreita, robotteja, noitia, magiaa, ihmissusia, ritareita, feudaalista japania, samuraita, ninjoja, historiaa, draamaa, romantiikkaa, kauhua, mystiikkaa, salapoliisi/etsivä, autojen tai muiden laitteiden välistä kilpailua ja/tai rakentelua, nykyisyyttä tai tulevaisuutta koskevaa olet sitten aika hyvin sivuuttanut suurimman osan aiheista joita roolipeleissä on. Pahoittelut jos osa mainituista sanoista on uusia ja outoja, netistä löytyy selvennystä mitä ne tarkoittavat. Huomattavasti lisääkin genrejä löytyy... Myös yksittäisiä kuten Star Wars, StarGate, Star Trek, James Bond, Robin Hood, Ivanhoe, Conan Barbaari, talvisota, ensimmäinen tai toinen maailmansota, Vietnam, Korea, kylmäsota, Call of Cthulhu, Predator, Alien, Witcher, Keskimaa, Transformers, Highlander, Marvel Multiverse, Pendragon (kuningas Arthur jne), viikingeistä, lännenmiehistä, intiaaneista, kelteistä jne.

Toki tämä alkaa myös selittämään osan käytöksestäsi & varsin jyrkistä mielipiteistä sekä tietysti varsin kapeasta tietomäärästä asioista joihin kommentoit. :hmm:
Hieman sama kuin toteaisit että et tykkää katsoa TV:tä koska olet kyllästynyt uutisiin... vaikka toki vaihtoehtojakin olisi.
 
Viimeksi muokattu:
Sivuhuomautuksena olen kyllä harvinaisen pettynyt io-techin keskustelun tasoon. Ei yhtään "äijä pelaa jotain roolipelejä, oot sä joku nörde?++" viestiä elämäntapajonneilta. Onhan roolipelaamisella vielä tänäkin päivänä erittäin vahva nörttileima otsassa. Vai olenko nyt ihan väärässä?
Et ole väärässä, kyllä sillä on.
 
Nopat pyörii vielä.

Teini-iässä aloiteltiin MERP/KERP, kokeiltiin siinä sitten kaikennäköistä muutakin, Call of Cthulhu, Runequest, Cyberpunk, TW2000 ainakin. Sittemmin hankittiin Rolemasterin opuksia. Rolemasterin looginen 100-systeemi jotenkin iski ja siihen jäätiin lopulta. Companioneja taitaa olla 7 kipaletta perusopusten lisäksi. Suht kevyellä sääntösetillä kuitenkin pelataan, Keskimaata Rolemasterin säännöillä.

Yhdessä kohtaa näytti jo vähän siltä että hyytyykö koko homma, mutta still going stronk. 30-vuotis juhlapelit alkas olee kohta näppäimillä, ellei mennyt jo. Ja samalla max. 7 hengen porukalla edelleen vedetään :)

Muutaman kerran vuodessa saadaan oikeat liveroleviikonloput järjestettyä. Viimeisen n. vuoden aikana ollaan paikkailtu ruuhkavuosien kiiruita pelaamalla online-platformeilla. Roll20:stä kokeiltiin, mutta Foundrystä löytyi sitten viimein toimiva plättis.
 
Sitten vaan äänestämään suosikki pöytäroolipeliä:
Tämän sisällön näkemiseksi tarvitsemme suostumuksesi kolmannen osapuolen evästeiden hyväksymiseen.
Lisätietoja löydät evästesivultamme.

Linkki: https://www.youtube.com/watch?v=iQ-8_dwoglU


Vaikka video on nimetty hieman hupaisasti löytyy tuolta monia pelejä mitä äänestää ja lukemma oma tämänhetkinen suosikkini (Pathfinder mitä eniten pelaan tällä hetkellä ja minkä moni tietysti ihan syystäkin laskee D&D 3.75 versioksi) on noussut suhteellisen korkealle. MechWarrioria en listalta nopealla katsannolla löytänyt...
 
Auroboroksen kamppis on jatkunut jotain kolmatta vai neljättä vuotta. Perustuu DND 5e settiin, mutta toki omalla kokonaisuudella, steampunk henkistä fantasiaa. Tämähän on Chris Metzenin luomus ja varsin hyvä sellainen, otin aikoinaan tästä Kickstarterista kaiken mahdollisen ja onhan tämä kymmeniä tunteja tarjonnut hupia ja muuta. Nyt odottelen Terraforming Mars TTRPG:n saapumista, noita lautapelejä tulee pelattua melko paljon ja aiheena tämä kiinnostaa. Sekin tuli backattua kaikella mahdollisella ja eiköhän sille löydy ihan erilainen porukka kuin tuolla Auroborokselle.

Ainoa tylsä asia näissä on pitkälti se, että väistämättä melkein aina joutuu DM:n rooliin. Toisinaan olisi kivaa olla vaan seikkailemassa ja ihmettelemässä, eikä kehittämässä tarinaa ja ohjaamassa sitä eteenpäin. Jos jotain hyvää hakee, niin porukka on toki kiitollista kun joku jaksaa vetää tätä kokonaisuutta eteenpäin ja vielä muistaa mitä pari kuukautta sitten tapahtui. Ja en tiiä onko tää kuinka nörttimäistä touhua loppupeleissä, jos miettii et tässäkin porukassa on insinööriä, putkimiestä, remonttireiskaa, ktm:ää, fyssaria jne. Toki jos tämän harrastuksen haluaa leimata väkisin, niin siitä vaan. Kukaan meistä ei ole ylipainoinen tai hieltä haiseva kokonaisuus, joten tää on harrastus siinä missä muutkin.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
306 561
Viestejä
5 187 607
Jäsenet
82 921
Uusin jäsen
buuli

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom